Αστερίξ: Δημοσκόπηση για το καλύτερο τεύχος

Αναφέρατε πολλές ωραίες σκηνές-το "καημενο ζωντανό" το έχω υιοθετήσει και το χρησιμοποιώ σε περιστάσεις που δε μ'αρέσει το φαγητο!
Στο "Η ασπίδα της Αρβέρνης" η εισαγωγή (όπου ο Μοναρχίξ έχει αρρωστήσει και πατάνε το συκώτι του πρώτα ο Πανοραμιξ, μετά η Μιμίνα (εξάλλου δεν πονάω πια-δεν πονάς πια εδώ?) - μετά ο Αστερίξ κλπ μέχρι που ο Μοναρχίξ πείθεται.Και αργότερα όταν τον πάνε στο σανατόριο και ένας πάει να πάρει το φαΐ του Ιντεφίξ και ο Οβελιξ του λέει "Οχι επειδη τον βρήκατε μικρό να του κλέβετε το κρέας! Άντε να μη σας δώσω μια γερή δαχτυλιά στο συκώτι!"
Οι δάφνες του Καίσαρα με επικό καυγά αδερφού Μιμίνας-Μοναρχιξ- φωνάζει τη γυναίκα του "η Μιμίνα και ο Αποτέτοιος της έφτασαν!" - "αποτετοιος... ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΤΕΤΟΙΟΣ????""
Κάποια στιγμή είχα πετύχει σε ένα μαγαζί μέχρι και ένα σκάκι όπου αντί για άσπρα και μαύρα πιόνια είχε Γαλάτες και Ρωμαίους, μεταλλικές πολύ ωραίες λεπτεπίλεπτες φιγούρες. Μοναρχίξ και Μιμίνα βασιλιάς και βασίλισσα, Καίσαρας και Κλεοπάτρα απ'την άλλη... Αλλά ήταν λίγο ακριβό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι δάφνες του Καίσαρα με επικό καυγά αδερφού Μιμίνας-Μοναρχιξ- φωνάζει τη γυναίκα του "η Μιμίνα και ο Αποτέτοιος της έφτασαν!" - "αποτετοιος... ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΤΕΤΟΙΟΣ????""

Η που λέει ο γαμπρός του στον Μαζεστίξ, όταν άκουσε ότι ήθελαν να τους φέρουν για δώρο, ένα μενίρ , " Καημένε και που ήθελες να το βάλω το μενίρ; ". Για να πάρει την απάντηση από τον Μαζεστίξ " επιμένεις να σου πω; "
 
Η που λέει ο γαμπρός του στον Μαζεστίξ, όταν άκουσε ότι ήθελαν να τους φέρουν για δώρο, ένα μενίρ , " Καημένε και που ήθελες να το βάλω το μενίρ; ". Για να πάρει την απάντηση από τον Μαζεστίξ " επιμένεις να σου πω; "
Χαχα ναι! Αλλά μια που σε βλέπω "μύστη" φίλε μου για πες μου:ΓΙΑΤΙ βρωμάνε τα ψάρια του Αλφαβητίξ?
 
Ε καλά αυτό είναι στοιχειώδες. Δεν απαντάω εγώ γιατί είναι για άλλον η πρό(σ)κληση.
 
Πίσω
Μπλουζα