Αστερίξ: Δημοσκόπηση για το καλύτερο τεύχος

ροδο και το ξιφος, η κατοικια των θεων και το αστεριξ και κλεοπατρα..δεν μπορουσα με τιποτα να διαλεξω ενα ;)
 
δύσκολη απόφαση...

αν πρέπει να διαλέξω ένα όπωσδηποτε τότε είναι ο αγώνας των αρχηγών,απίστευτο γέλιο με τον λεγεωνάριο :D
 
Νομίζω θα έλεγα το Ο Αστερίξ στην Κορσική, πολύ ιδιαίτερο, και οι Κορσικανοί παρουσιάζονται γνήσιοι Δωριείς, όπως λέγεται ότι είναι! Πρόσφατα έγινε και δημοψήφισμα για το αν θέλουνε να ανεξαρτητοποιηθούνε απ' την Γαλλία!

Άλλα ωραία είναι το Ο Αστερίξ στους Ινδούς ή Ο Αστερίξ και η Χαλαλιμά, Η Διχόνοια, και Η Μεγάλη Τάφρος, γιατί χρειαζόταν και μια ιστορία αγάπης!..
 
alkis21 είπε:
Πέρα από το παραπάνω (ξανά-respect στο χιούμορ σου!), αν έπρεπε οπωσδήποτε να ξεχωρίσω ένα, θα ήταν το Αστερίξ & Κλεοπάτρα!

Όχι γιατί είναι τόσο αστείο, αλλά γιατί ήταν η 1η μου γνωριμία με τους υπέροχους γαλάτες!

Όμως, κάθε τεύχος έχει τη μαγεία του & όλα είναι μοναδικά! Ακόμα και αυτό που λέει ο Don, μου φαίνεται δύσκολο: να βρούμε το κατώτερο προσδοκιών!....
 
Αστερίξ και Κλεοπάτρα, Αστερίξ και οι Νορμανδοί, ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα πρώτα που διάβασα => τα αγαπημένα μου. Δύσκολη η επιλογή ενός.
 
Wally είπε:
Θελετε να κανουμε για τα 10 πρωτα (απο τα 24 κλασικα Asterix)?
Ναι! :)

Saulot είπε:
3 δημοσκοπήσεις απο 8 τευχη και περνανε τα 3 πρώτα σε μια τελευταια δημοσκόπηση...
Καλή ιδέα!! Έτσι όμως θα συμπεριληφθούν μόνο τα 24 πρώτα (του Rene Goscinny). Αν και τα επόμενα (του Uderzo) δεν μου αρέσουν τόσο, εντούτοις, πρέπει να συμπεριλφθούν και αυτά - δε νομίζετε;

Γιατί όχι 4 δημοσκoπήσεις από 10 τεύχη για να μπουν όλα στους "προκριματικούς"; ;)

EDIT: Τα πρώτα 10 είναι:

- Αστερίξ ο Γαλάτης (1961)

- Το χρυσό δρεπάνι (1962)

- Ο Αστερίξ και οι Γότθοι (1963)

- Ο Αστερίξ Μονομάχος (1964)

- Ο γύρος της Γαλατίας (1965)

- Αστερίξ και Κλεοπάτρα (1965)

- Ο αγώνας των αρχηγών (1966)

- Ο Αστερίξ στους Βρετανούς (1966)

- Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί (1967)

- Ο Αστερίξ Λεγεωνάριος (1967)

Ποιος θα ανοίξει την δημοσκόπηση για την 1η δεκάδα; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως δεν χρειάζεται καν να ανοίξει νέο θρεντ! Το Αστερίξ και Κλεοπάτρα νομίζω προηγείται ήδη για τα καλύτερα όλων των εποχών, οπότε προηγείται και στα 10 πρώτα...
 
Hrysaor είπε:
Ίσως δεν χρειάζεται καν να ανοίξει νέο θρεντ! Το Αστερίξ και Κλεοπάτρα νομίζω προηγείται ήδη για τα καλύτερα όλων των εποχών, οπότε προηγείται και στα 10 πρώτα...
Ωραίο όμως θα είναι να δούμε αναλυτικά, ποιο έρχεται πρώτο, ποιο δεύτερο, με πόση διαφορά, κοκ... ;)
 
"Αστερίξ στην Κορσική" δαγκωτό :)

Οι γέροι που κουτσομπολεύουν στην είσοδο του χωριού μου είχαν φανεί τόσο οικείοι κι είχα πεθάνει στα γέλια με τους ταλαιπωρημένους λεγεωνάριους που ανέβαιναν μουρμουρίζοντας το βουνό.

"Εμένα μου είπαν να επιλέξω: ή την αρένα με τα λιοντάρια ή την Κορσική. Αλλά τον ξέρετε τώρα τον στρατό ... Ποτέ δεν κάνουν αυτό που τους ζητάς":D
 
Εμένα από αυτά τα δέκα το αγαπημένο μου είναι ο Αστερίξ στους Βρετανούς και από κοντά οι Νορμανδοί.
 
Το αγαπημένο μου είναι πάντα αυτό που διαβάζει εκείνη τη στιγμή.
 
Μακράν "Ο Αστερίξ στους Βρετανούς"... (Από την 1η δεκάδα...)

 


Οβελίξ - "Αυτό είναι το γελαστό αγριογούρουνο; Αυτό δεν είναι καν χαμογελάκι"!


 


Αστερίξ - "Οβελίξ τρώγε..."



Οβελίξ - "Μα... βραστό και με σάλτσα μέντας Αστερίξ; Καημένο ζωντανό"...
:D
 
Ο αγαπημενος μου ειναι ο Οβελιξ και οταν μιλαω για τον Αστεριξ(ως ιστορια/κομικ), συνηθως λεω Οβελιξ και οχι Αστεριξ...

Οποτε το αγαπημενο μου τευχος ειναι το πως επεσε ο "ελαχιστα ευσωμος" στην χυτρα...

Να βαλω και τη συλλογη μου απο...Οβελιξ...σε πολυ γνωστες ποζες του...

Βλεπετε και ενα νομισμα(2 ΕΥΡΩΣΕΣΤΕΡΣΙΑ), το εδινε η Nutella το 2001....με τον Οβελιξ φυσικα!

P1090422 44.jpg

ovelix.jpg

sesterce.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λέτε να το ξαναζωντανεψουμε;

Ψηφιζω οσα εχουν πολλες μπουφλες,

Αστεριξ με Βελγους,Γοτθους,Νορμανδους,

Πιο περιπετειωδη ο Γυρος της Γαλατιας,η ασπίδα της Αρβέρνης

Πολυ γέλιο Ολυμπιακοι αγώνες,Κορσικη,Κλεοπάτρα,Χαλαλιμα

Ολα με διαλεκτους αν και μου λειπουν καποια αρχαια!!!

Αλλα εχω 4 συλλεκτικα του 70,καθως και ενα στα ιταλικα

Ο γυρος της Γαλατιας!
 
έχω το τεύχος ''Ρόδο και Ξίφος'' αλλά δεν το έχω διαβάσει...ποια είναι η γνώμη σας;
 
Διάβαστο και θα μας πεις εσυ την γνώμη σου!
 
Ε ναι! 40 σελίδες κόμιξ είναι! Προσωπικά το αγαπώ γιατί με αυτό ξεκίνησα την συλλογή μου από Αστερίξ δεν θα το κατέτασσα όμως σαν ιστορία στην πρώτη δεκάδα. Καθώς ασχολείται με τον "Πόλεμο των φύλων" και ο δημιουργός ήταν πια 65ρης (και έχουν περάσει και 20 χρόνια από τότε) είναι λογικό να περιέχονται κάποιες αναχρονιστικές απόψεις για την θέση της γυναίκας αν και καταβάλει προσπάθειες να μην φαίνεται έτσι. Γενικά βέβαια ο Ιντερζό αν και προσπαθούσε (στην αρχή τουλάχιστον) δεν το είχε με τα σενάρια
 
Κι εγω επειδη το μέλος ειναι γυναικα δεν ήθελα να σχολιασω!

Παντως ξεφευγει απτις συνιθησμενες αστειες και αναλαφρες ιστοριες!

Στα 5 χειροτερα ισως!

Οπως και το τελευταιο που έχει βγει, Στους Πικτους!
 
Για μένα οι τρεις τοπ ιστορίες είναι (χωρίς να υποτιμώ τις υπόλοιπες):

Αστερίξ λεγεωνάριος - Αστερίξ στην Κορσική - Αστερίξ και Νορμανδοί

Γκεστ σταρ: Αστερίξ και Κλεοπάτρα

Πώς στο καλό να ξεχωρίσω μόνο μία?
 
Πίσω
Μπλουζα