Ατάκα Κουίζ

Οι απαντήσεις

1. Διασημη ατακα του Ντινου Ηλιοπουλου, απο την ταινια Ο ατσιδας. Τη λεει αρκετες φορες οταν η Βουλα εχει παει στο σπιτι του μαζι με τους γονεις της και τον αγριο αδελφο της, για να δωσουν λογο. Ο Παντελης Ζερβος, πατερας του Ηλιοπουλου στο εργο, δεν ειναι καθολου ευχαριστημενος με τη μελλουσα νυφη, καθοτι απροικη, και αυτο φαινεται....

Ο Ντινος ματαια προσπαθει να κανει "ωραια ατμοσφαιρα" με την ατακα του. Η κατασταση δε σωζεται με τιποτα!

2. Αυτη την πολυ σοφη κουβεντα τη λεει ο Λαμπρος Κωνστανταρας στην ταινα Υπαρχει και φιλοτιμο. Ο Λαμπρος σε ρολο υπουργου, εχει απεναντι του το Γιωργο Γαβριηλιδη, σε ιδιο ρολο επισης, και μιλαει για το επικειμενο ταξιδι του στην περιφερεια του, Πλατανια. Που να ξερει ομως τι του επιφυλασσει αυτη η περιφερεια!

3. Απο την ταινια Μια Ελληνιδα στο χαρεμι. Φωναζοντας απλως το ονομα του αδελφου του, Βαγγελη, ο Χρονης Εξαρχακος γινεται....εφευρετης και η πορτα του σπιτιου του κλεινει χωρις να την αγγιξει. Μαλιστα, το κλεισιμο γινεται αργα η γρηγορα, συμφωνα με την ενταση της φωνης του!

4. Η τυχερη που ακουει τετοια λογια απο εναν αντρα, δεν ειναι αλλη απο τη Μαιρη Χρονοπουλου, στην ταινια Πολυ αργα για δακρυα. Ο Γιωργος Φουντας την εχει παντρευτει ενω ξερει οτι εκεινη ειναι πια φτωχη και για χαρη της αγοραζει το σπιτι που θα χανοταν μαζι με ολη την υπολοιπη περιουσια της. Δεν της λεει τιποτα για ολα αυτα. Εκεινη, ψυχρη και απομακρη μεχρι προτινος, μολις μαθαινει οτι το σπιτι σωθηκε χαριν του αντρα της, τρεχει κοντα του γεματη ευγνωμοσυνη. Ομως αυτος δεν τη θελει ετσι. Ονειρευοταν να τον πλησιασει απο αγαπη και οχι απο υποχρεωση. Κι εκει πανω, της λεει αυτη την ανεπαναληπτη κουβεντα!

5. Η Μιτση Κωνστανταρα, στο ρολο της Δεσποινας Ανυφαντουλη, λεει αυτη την ατακα πολλες φορες μεσα στην ταινια Ο στριγγλος που εγινε αρνακι. Προσλαμβανεται ως οικιακη βοηθος απο τον Λαμπρο Κωνστανταρα, με σκοπο να δει αυτος και τα παιδια του Θεου προσωπο μεσα στο σπιτι. Αμ δε! Η κυρα Δεσποινα δεν ειναι μονο φλυαρη και παραπονιαρα, ειναι και.....χρυσοχερα, με αποτελεσμα να κανει το σπιτι του Λαμπρου καλοκαιρινο!

6. Ξεκαρδιστικη ατακα που εκστομιζει ο Ντινος Ηλιοπουλος στην ταινια Μακρυκωσταιοι και Κοντογιωργηδες. Αυτος ραφτης και ο Κωστας Παπαχρηστος πελατης του, και το χειροτερο αστυνομικος! Ετσι, την ωρα που ο Ντινος παει να του παρει τα μετρα για το κοστουμι που θα ραφτει, πιανει και το υπηρεσιακο του περιστροφο και μονο που δε λιποθυμα απο το φοβο του!

7. Με τον διαλογο αυτο, μεταξυ Γιωργου Φουντα και Τζενης Ρουσσεα, κλεινει η ταινια Πυρετος στην ασφαλτο. Η Τζενη εχει χασει το μωρο που ειχε στα σπαλαχνα της, εξαιτιας του αντρα της, Γιωργου Φουντα, που εβαλε το καθηκον πανω απο την αγαπη του για τη γυναικα και το παιδι του και δεν της πηγε ποτε τη φιαλη με το αιμα που εκεινη περιμενε. Οταν ο Φουντας πηγαινει να την παρει απο την κλινικη, εκεινη αρνειται να τον ακολουθησει στο σπιτι τους. Λιγες μερες αργοτερα, εκεινος παρασημοφορειται για την ηρωικη πραξη του την ωρα του καθηκοντος. Η γυναικα του λιγο πιο περα, παρακολουθει και μετα πλησιαζει κοντα του, μετανιωμενη και κατασταλαγμενη.

8. Μια απο τις πολλες μοναδικες ατακες που υπαρχουν στην ταινια Ενα εξυπνο, εξυπνο μουτρο. Ο διαλογος γινεται μεταξυ Νανας Σκιαδα και Βασιλη Αυλωνιτη, οταν αυτη αντιλαμβανεται οτι ο Κωστας Βουτσας ειναι ηδη παντρεμενος και δεν μπορει να του δωσει την.....ωραια ανηψια της για γυναικα του!

RIO, οι απαντησεις 1, 3, 5, 6, 7, ειναι δικες σου!

Apositive, οι απαντησεις 2, 8, ειναι δικες σου!

Caprice, η απαντηση 4, ειναι δικη σου!

Μπραβο και στα τρια παιδια!

RIO, εισαι ο νικητης του Ατακα Κουιζ Νο2. Συγχαρητηρια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ατάκα Κουίζ Νο 3

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Μαλιστα μαμα, πως ειστε μαμα, τι κανετε μαμα; Μαμα! Απο που κι ως που μαμα η μαμα της γυναικας μου;

- Μαλιστα μαμα, πως ειστε μαμα, τι κανετε μαμα; Μαμα! Απο που κι ως που μαμα η μαμα του αντρα μου;

2. - Εχει η Αγγλια Καλαματα;

3. - Πως εισαι ετσι χρυσε μου σαν σκατζοχοιρος;

4. - Αν σου προτεινα να παντρευτουμε, τι θα' λεγες;

- Πως ειναι δυνατον, Αλεκο; Δε με ξερεις καθολου!

- Κανεις λαθος! Ολον αυτο τον καιρο δεν κανω τιποτε αλλο απο το να σε μελετω!

5. - Ω, με συγχωρειτε! Ηταν τυχαιο!

6. - Και να τα παστελια, και να τα ξερολουκουμα!

7. - Βαζω τα σπιρτα. Βαζετε τα τσιγαρα;

8. - Με ραδιοφωνο επαιζες. Δεν ηξερες οτι εχει κεραια;
 
Χεχεχε! Καραδοκούσα ;)

1. Γάμος αλά ελληνικά (η Καλογεροπούλου κι ο Κωνσταντίνου αναρωτιούνται ταυτόχρονα κι από μέσα τους για τα καλά του συζυγικού βίου)

2. Νύχτα γάμου (η απάντηση του Καλαματιανού Γεωργίτση στον Βογιατζή που του ζητάει να φανεί τζέντλεμαν και ν' αφήσει στη γυναίκα του το δωμάτιο για τη νύχτα)

5. Μοντέρνα Σταχτομπούτα (τα λόγια είναι περιττά, διασημότατη ατάκα :) )

6. Σάντα Τσικίτα (ο φουκαράς Λογοθετίδης ονειρεύεται την ικανοποίηση της πείνας του, σε όλα τα επίπεδα ...)

7. Οι κυρίες της αυλής (η πιο χαριτωμένη τράκα του ελληνικού κινηματογράφου δια στόματος Ντίνου Ηλιόπουλου)

Τις άλλες τις παιδεύω λίγο ακόμη ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Retrofan, βρηκες ακριβως τις μισες! Πολυ καλο σκορ! Τη 2 ξανακοιτα την. Δεν ειναι απο τη Νυχτα Γαμου.
 
Σα να έχεις δίκιο. Νομίζω ότι ο διάλογος Γεωργίτση - Βογιατζή πήγαινε στο περίπου έτσι:

-Ένας τζέντλεμαν θα ...

-Οι τζέντλεμεν κύριε είναι από την Αγγλία κι εγώ είμαι από την Καλαμάτα. Έχετε ακούσει τζέντλεμαν από την Καλαμάτα;

Οπότε μάλλον μιλάμε για το "Γαμπρός από το Λονδίνο" όταν ο Παπαγιαννόπουλος κι ο γιος του ανακαλύπτουν την ταυτότητα του Βουτσά.
 
Ετσι ακριβως, retrofan!

Οποτε οι ερωτησεις που μενουν αναπαντητες, ειναι οι 3, 4, 8.
 
3. Μια τρελή τρελή σαραντάρα (Ρένα Βλαχοπούλου)

8. Ο Θόδωρος και το δίκανο (Μίμης Φωτόπουλος)
 
Σωστα, Rapide!

Βλεπω οτι σας δυσκολεψα με την 4. Ισως φταιει το γεγονος οτι η ατακα αυτη δεν ανηκει στις γνωστες κωμικες, μια που υπαρχει σε δραμα του Φινου.
 
bambinella 100 είπε:
Σωστα, Rapide!Βλεπω οτι σας δυσκολεψα με την 4. Ισως φταιει το γεγονος οτι η ατακα αυτη δεν ανηκει στις γνωστες κωμικες, μια που υπαρχει σε δραμα του Φινου.
Νομίζω το λέει ο Κατράκης στη Λαδικού στα Κόκκινα Φανάρια.
 
Δεν ειναι απο τα Κοκκινα Φαναρια. Τα Κοκκινα φαναρια δεν ειναι παραγωγη του Φινου. :cool:
 
Μήπως είναι από την Αμαρτία της ομορφιάς;
 
Βεβαιως, Rapide! Η Αμαρτια της Ομορφιας ειναι.

Απαντηθηκαν ολες οι ερωτησεις, λοιπον. Συντομα θα δωσω και τις πληρεις απαντησεις.
 
Α δε μπαίζω!!! Δε μπρόλαβα να απαντήσω!! Εμ τετοια ώρα που μπήκα! :(
 
Οι απαντήσεις

1. Φιλοσοφημενες αποριες απο τον Γιωργο Κωνσταντινου και την Ξενια Καλογεροπουλου στην ταινια Γαμος αλα ελληνικα. Νιοπαντρο ζευγαρι με....κοινο οραμα οπως φαινεται, που εχει ως αποτελεσμα τον λοξυγγα των δυο συμπεθερων!

2. Απο την ταινια Γαμπρος απο το Λονδινο. Μια απο τις πιο ξεκαρδιστικες ατακες στην ιστορια του ελληνικου κινηματογραφου, η οποια γινεται ακομα πιο ξεκαρδιστικη αφου ο Βαγγελης Ιωαννιδης στο ρολο του αδελφου της Νορας Βαλσαμη, τη λεει με απολυτη φυσικοτητα στον πατερα Παπαγιαννοπουλο.

3. Αυτη η ατακα απο το φιλμ Μια τρελη - τρελη σαρανταρα, πρεπει να ηταν μια απο τις πολλες αυθορμητες που ελεγε στις ταινιες της η Ρενα Βλαχοπουλου.

Τη συγκεκριμενη τη λεει μεσα στο νυχτερινο κεντρο που εχει παει με τον αγαπημενο της βιολιστη, οταν ενας θαμωνας τους κανει παρατηρηση που ερωτοτροπουν δημοσιως.

4. Μια πρωτοτυπη και αναπαντεχη προταση γαμου, αναμεσα σε δυο ανθρωπους που γνωριζονται μονο λιγες μερες. Γινεται εν πλω απο τον Νικο Γαλανο προς τη Μπετυ Λιβανου, στην ταινια Η αμαρτια της ομορφιας.

5. Πασιγνωστη ατακα της εθνικης σταρ, στην ταινια Μοντερνα Σταχτοπουτα. Τη λεει στον Δημητρη Παπαμιχαηλ, οταν υστερα απο δασκαλεμα της τεως γραμματεως του, τον σκουνταει "τυχαια".

6. Απο το Σαντα Τσικιτα και δια στοματος του μεγαλου Βασιλη Λογοθετιδη, η ατακα αυτη εκστομιζεται πολλακις μεσα στην ταινια. Ο φουκαρας Φωτης Φαγκρης εχει παει στον ξαδελφο του για δανεικα και δεν παραλειπει να του θυμιζει συνεχως ποσα παστελια και ξερολουκουμα αγοραζε και στους δυο η μητερα του Φωτη οταν ηταν παιδια. Πιστευει οτι ετσι θα κατορθωσει να φερει τον ξαδελφο του στο φιλοτιμο και να του αποσπασει το πολυποθητο χρηματικο ποσο.

7. Ο Ντινος Ηλιοπουλος ειναι απολαυστικος στις Κυριες της αυλης, και μεσω αυτης της ατακας καταφερνει να κανει την πιο πρωτοτυπη κινηματογραφικη τρακα τσιγαρου!

8. Υπεροχη ατακα του Μιμη Φωτοπουλου απο τη μεγαλη του επιτυχια, Ο Θοδωρος και το δικανο. Τη λεει στην Αντιγονη Κουκουλη οταν αυτη πηγαινει να τη συμβουλευσει για τον επικειμενο γαμο της και του διηγειται ποσο αποφασιστικο ρολο επαιξε το φορητο ραδιοφωνακι της....στον ρου των γεγονοτων!

Retrofan, οι απαντησεις 1, 2, 5, 6, 7, ειναι δικες σου!

Rapide, οι απαντησεις 3, 4, 8, ειναι δικες σου!

Μπραβο και στις δυο σας!

Retrofan, εισαι η νικητρια του Ατακα Κουιζ Νο 3. Συγχαρητηρια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ατάκα Κουίζ Νο 4

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Πηγαινε δουλεψε που εισαι κηφηνας, 28 χρονων γαιδουρι, κι υστερα αφησε μουσι, αφησε κοτσιδες, δεσε και δυο φιογκους επανω και κυκλοφορα!


2. - Μη μου πεις οτι δε μ' αγαπαει, θα σκοτωθουμε!



- Ποσα της εδωσες;



- Εικοσι χιλιαδες.



- Με εικοσι χιλιαδες σ' αγαπαω κι εγω!



3. - Το πηρουνι το κραταμε παντοτε με το αριστερο.



- Γιατι, αν το κρατησω με το δεξι τι θα γινει; Θα μου ανοιξουν φακελο;



4. - Τι θα γινει Αννουλα; Ποτε θα σε περπατησουμε κανα βραδακι;



- Θα ρωτησω την παρεα μου και θα σας πω.



- Ενταξει, Αννουλα, παλι μας εριξες στην απεξω. Παντως εγω δεν παραιτουμαι. Το ξερεις εκεινο τον ρητο που λεει, Ο επιμενων Νικα;



- Ναι πως, το ξερω. Μονο που προς το παρον ειμαι εγω ο επιμενων!



5. - Δεν κοιμασαι κι εσυ, ε;



- Οχι, δεν μπορω να κοιμηθω....



- Τι σκεπτεσαι; Το κοριτσι σου;



- Οχι. Εφαγα πολυ πεπονι.



6. - Δε μου λες....Εσυ θα αντεχες να εβλεπες τη γυναικα σου πανω στο τραπεζι να χορευει;



- Εγω θα αντεχα. Το τραπεζι δεν ξερω αν θα αντεχε!



7. - Οταν βρεχει, τρεχουν τα λυκεια.



- Ποια λυκεια; Των Ελληνιδων;



8. - Η αγαπη μετριεται με οσα θυσιαζει κανεις γι' αυτην. Ακομα και την ιδια την αγαπη.
 
5.Η Αλίκη στο ναυτικό. Ο Μαλούχος δεν ήταν που ρώταγε? Δεν θυμάμαι ακριβώς το ναυτή, έχω να τη δω τη ταινία χρόνια

6.Διπλοπενιές! Αγαπημένη ταινία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H 6 σωστη! Στην 5 δεν ειναι ο Μαλουχος. Ο διαλογος ειναι μεταξυ Δημητρη Παπαμιχαηλ - Γιωργου Τσιτσοπουλου, αλλα τη βρηκες την ταινια!
 
Πίσω
Μπλουζα