Ατάκα Κουίζ

retrofan είπε:
Ιντριγκαδόρικο το κουίζ σου mariadegrecia:)
Χιχι σε ευχαριστώ!

το 4 είναι σωστό.

το 2 είναι από εκεί που υπέθεσες σωστά.

ΑΜΑΝΝΝΝ έκανα ένα τραγικό λάθος στις περιγραφές... για το 9 εννοούσα οτι είναι ο ίδιος με την ατάκα του 2 πω πω χίλια συγγνωμη!!!!!!!

αχ αυτο το τελευταίο με τη Ρίτα μάρεσε χιχι αλλά πραγματικά το τραγούδι της είναι ο τίτλος της ταινίας!

όσο για το 3 είναι από το Οργανάκι του 55. Έχει καιρό που είχα δει την ταινία αλλά την ατάκα την είχα σημειώσει στα τεφτέρια μου ( όπως και τις υπόλοιπες που έβαλα εδώ ) αλλά δεν πολυθυμάμαι τη σκηνή , θα τη ψάξω και θα στη πω αν είναι!!!

Πάντως αν θες ότι έμεινε να το πάρει το ποτάμι πες μου!
 
9. Βουγιουκλάκη, Αλεξανδράκης και μελό αυτής της εποχής; Καλέ! Η "Μαρία της σιωπής";

Την 10, από μένα τουλάχιστον ;) , να την πάρει το ποτάμι!
 
Λοιπόν θα τα απαντήσω τώρα ( Συγγνώμη για τη καθυστέρηση , θάλασσα βλέπετε #) )

1) Ποντίκι είναι και περπατάει, τι ήθελες να παίζει, μαντολίνο?


Μέσα από της φυλακής τα σίδερα η Αλίκη σαν Σωτήρης ήταν που προκάλεσε τον Δημήτρη να απαντήσει την παραπάνω ατάκα από τη Κόρη μου τη Σοσιαλίστρια!

2)- Μην τραβάτε κύριε.


- Δεν τραβάω, σπρώχνω!


Ο Αλεξανδράκης ( δυστυχώς δεν έχω και τόσο γερή μνήμη για να θυμάμαι πως τον λέγαν στη ταινία!) διωχνωντας κακήν κακώς τον Πίπη στην Κόμησσα της Κέρκυρας . Είχα γελάσει πολύ με αυτή την ατάκα!

3)-Εσύ τι δουλειά κάνεις?


- Φωνάζω Ζήτω στις εκλογές


Από το Οργανάκι του Αττίκ η ατάκα. Όπως είχα αναφέρει έχει πολύ καιρό που είδα τη συγκεκριμένη ταινία και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά είχα σημειώσει και μου είχε μείνει πολύ η ατάκα! ( ίσως επείδη πριν κάποια χρόνια μάζευα επαγγελματα άχρηστα )

4) Όλοι οι καθως πρέπει άνθρωποι χρωστάνε. Είναι πολύ της μόδας.

Λαός και Κολωνάκι yep!

5) Αυτό το μυγόχεσμα είναι το Λονδίνο?

Ο κυρ Γιώργης όταν εκπαιδεύτηκε του φάνησε πολύ μικρό το Λονδίνο στο χάρτη με αποτέλεσμα να το παρομοιάσει μυγόχεσμα!

6) Με συγχωρείτε που δεν σας ανοίγω, τα κλειδιά τα έχετε εσείς.

Αγαπημένη ταινία , Μια ζωή την έχουμε! Πίσω από της φυλακής τα σίδερα ο Χορν προσκαλεί τον Αυλωνίτη

7)Ο έρωτας μοιάζει σαν το από μέσα της σαμπρέλας. Αέρας φρέσκος και οι ερωτευμένοι σαν βαλβίδες που ξεφυσάνε.

8 ) Χωρίς πεθερά πως θα καταλάβω οτι παντρεύτηκα?

Το σωφεράκι σωστά! Αγαπημένος μου ο Φωτόπουλος!

9)Ζω σα γύφτος

Η συγκεκριμένη ατάκα ήταν από τη ταινία Αγάπησα έναν αλήτη με τη Δώρα Σιτζάνη και τον Αλέκο Αλεξανδράκη. Την βάζει συχνά η tv-100 εδώ στα μέρη μας και την έχω μάθει απέξω. Είναι από τη σκηνή που η Σιτζάνη προσπαθεί να πλησιάσει τον Αλέκο-πρωην γιατρό νυν χαμένο, και ένα από τα επιχειρήματα του ήταν οτι δεν έχει ζωή μαζί του κτλ κτλ και ότι Ζει σα γύφτος. Ο τρόπος που το έλεγε ήταν ωραίος.

10)Και η μάνα σου? Νααααα ένα πούρο!

Η ταινία είναι από το Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο. Εκεί όπου ο Παπαμιχαήλ ακολουθεί την κοπέλα ( δεν θυμάμαι τώρα το όνομα της ) η οποία τον δουλεύει κανονικά λέγοντας του οτι έχει μανούλα άρρωστη κτλ κτλ και της λέει σε μια φάση αυτή την ατάκα. Είχα γελάσει πολύ!

Για τα 2 τελευταία θα προσπαθήσω να κόψω τις σκηνές και να τις βάλω στο youtube για να δείτε!

ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

Dimitrissss 1


retrofan 2 + 3 + 4 + 6 + 7 + 8



bambinella 100 5


 


Να βάλω και μερικές άλλες?
 
Ατάκα Κουίζ Νο 5

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Υπαρχει κανενα καθαρο ξενοδοχειο στην περιοχη;


- Οχι....



- Ακαθαρτο;



2. - Σ' εσωσα! Κουραστηκα, αλλα σ' εσωσα!



3. - Και θα μεινω μονη μου με τον σωφερ;



- Α, δε φοβαται πια. Σε συνηθισε!


4. - 0λα τα ενοχλητικα πραγματα, οπως οι αρρωστιες και τα γηρατεια, τα αφηνω για την Αννα, αυτη την ασχημομουρα!



5. - Το ορκιζεσαι;



- Στην τιμη μου!



- Την αειμνηστη!



6. - Μαρια, θελεις οταν μεγαλωσουμε να παντρευτουμε;



7. - Εισαι ο πρωτος αντρας που καθεται διπλα μου.



- Αλλος δεν τ' αντεξε, ε;



8. - Ειχες δεν ειχες, με τυλιξες, ατιμο....



- Αυτη ειμαι!
 
1. Ούτε γάτα ούτε ζημιά

3. Η ωραία των Αθηνών

6. Ο μικρός δραπέτης

7. Η νεράιδα και το παλικάρι
 
Πολυ ωραια, Rapide! Το μισο κουιζ απαντηθηκε λοιπον.....
 
2. Ο κλέαρχος η Μαρίνα και ο κοντός

8 Μια ελληνίδα στο χαρέμι
 
Tzias, η 2 σωστη! Η 8 δεν ειναι απο την ταινια που λες, αλλα απο αλλη κωμωδια του Φινου.
 
Να ξαναδοκιμάσω με την 8

8. ο Μάγκας με το τρίκυκλο
 
Πολυ καλα εκανες και ξαναδοκιμασες, tzias, γιατι εισαι σωστος!

Αναπαντητες μενουν λοιπον η 4 και η 5.
 
Οχι. Η ατακα ειναι απο αλλη ασπρομαυρη κωμωδια.
 
Να ξαναπροσπαθήσω λοιπόν

5. Η κάλπικη λίρα

4.Αγάπη μου παλιόγρια
 
Δεν ειναι αυτες οι ταινιες, αλλα μου αρεσουν οι ανθρωποι που δεν το βαζουν κατω, οποτε μπραβο σου γι' αυτο!

Ομολογω οτι η 4 αν και ειναι καταπληκτικο εργο, δεν ανηκει σε αυτα που βαζει η τηλεοραση τακτικα. Το αντιθετο μαλιστα. Δικαιως λοιπον δυσκολευτηκατε.

Προκειται για ασπρομαυρο φιλμ των αρχων του '60 και δεν ειναι κωμωδια. Ουτε δραμα ειναι ομως.
 
Οι απαντήσεις

1. Ο διαλογος εξελισσεται αναμεσα στο Βασιλη Λογοθετιδη και το Μιμη Φωτοπουλο στην ταινια Ουτε γατα ουτε ζημια. Ο Λογοθετιδης απελπισμενος που αυτος και η ερωμενη του, η Λολοτα, εχασαν το τραινο ρωταει να μαθει που μπορουν να περασουν τη νυχτα τους. Αρχικα ζητα ενα καθαρο ξενοδοχειο, αλλα στην αναγκη βολευεται και με βρωμικο!


2. Απο τον Κλεαρχο, τη Μαρινα και τον κοντο η ατακα και δια στοματος Βασιλη Αυλωνιτη προς το Νικο Ριζο. Εκει που ο Ριζος ηταν του κλωτσου και του μπατσου κι ετοιμος να τα μαζεψει και να φυγει, αφου η Βασιλειαδου τον εδιωξε, ξαφνικα τα πραγματα αλλαζουν. Τον περιποιουνται, του συμπεριφερονται γλυκα και φυσικα ουτε λογος να θελεουν να φυγει. Ολη αυτη η αλλαγη υποτιθεται πως γινεται χαρη στον Αυλωνιτη που μιλησε της Μαρινας κι εσωσε τον γαμπρο του απο το διωξιμο. Στην πραγματικοτητα βεβαια ευθυνεται η κληρονομια που αποκτα ο κοντος και φερνει τα πανω κατω μεσα στο σπιτι.



3. Ξεκαρδιστικος διαλογος Γεωργιας Βασιλειαδου - Μιμη Φωτοπουλου. Οταν ο Μιμης παει να κλεισει "καμερη" η Γεωργια ανησυχει μηπως ο ταξιτζης στου οποιου το αμαξι θα πρεπει να περιμενει, της επιτεθει με πονηρους σκοπους. Παιρνει ομως την απαντηση που της χρειαζεται!



4. Απο μια συγκλονιστικη, κατα τη γνωμη μου, ταινια και το καλυτερο ελληνικο θριλλερ που ειδα ποτε, η ατακα. Εφιαλτης, του 1961, ενα φιλμ σπανιο και για αδιευκρινιστους λογους εντελως παραγνωρισμενο. Τα λογια τα λεει η Βουλα Χαριλαου ενω μιλα στο τηλεφωνο με τη μητερα της, Αθηνα Μιχαηλιδου. Παριστανει ομως μια αλλη γυναικα. Μια γυναικα που η Βουλα φθονει, που θα ηθελε να της μοιασει και που ειναι η αιτια της ψυχικης της ασθενειας: Αυτη, της διχασμενης προσωπικοτητας η οποια την οδηγει μεχρι και στο φονο.



5. Ο χρυσος και ο τενεκες, η ταινια απο την οποια προερχεται ο διαλογος. Η Ντινα Τριαντη πηγαινει στον γνωστο της, Μιμη Φωτοπουλο και του εξιστορει πως εχασε ο,τι πολυτιμοτερο ειχε. Οταν εκεινος τη ρωτα αν λεει αληθεια, εκεινη του δινει το λογο της τιμης της η οποια ομως τωρα πια ανηκει......στην Ιστορια!



6. Απο τον Μικρο δραπετη η ατακα. Η μικρη Μαρια Παπαιωαννου ειναι ξαπλωμενη στο κρεβατακι της, υστερα απο μια σοβαρη ασθενεια που περασε. Ο μικρος Νικος Οικονομιδης της μιλαει χωρις αυτη να ακουει αφου κοιμαται, και πανω στην κουβεντα της κανει και.....μια προταση γαμου! Η Μαρια φυσικα εχει ολο το χρονο δικο της για να τη σκεφτει, αφου ειναι μολις 8 χρονων!



7. Διαλογος μεταξυ Ευαγγελιας Σαμιωτακη - Δημητρη Παπαμιχαηλ, απο τη Νεραιδα και το παλικαρι. Η Σαμιωτακη, πολυφερνη νυφη που την προξενευουν στον Παπαμιχαηλ οι δικοι του, δε δισταζει να διατυμπανισει ποσο ανεγγιχτη ειναι. Ο Παπαμιχαηλ ομως ειναι ετοιμολογος και της δινει πληρωμενη απαντηση.



8. Σταυρος Παραβας - Τονια Καζιανη απο τον Μαγκα με το τρικυκλο. Ο Σταυρος, μαγκας και παιδι του λαου καταφερνει να παντρευτει την κουκλα, πλουσια, μπιζνες - γουμαν και αριστοκρατισσα, Τονια Καζιανη. Τα λογια αυτα της τα λεει στο φιναλε του εργου και αμεσως μετα η ταινια δειχνει ΤΕΛΟΣ. Τωρα ποιος τυλιξε ποιον, αυτο ειναι αλλο ζητημα!


 


Rapide, οι ερωτησεις 1,3,6,7, ειναι δικες σου!



Tzias, οι ερωτησεις 2, 8, ειναι δικες σου!


 


Συγχαρητηρια και στους δυο σας και ιδιως σε σενα Rapide, που εισαι και η νικητρια του πεμπτου Ατακα Κουιζ!
 
Μίνι Ατάκα Κουίζ

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Εισαι πολυ Μαρκος, ρε Μαρκο!


2. - Μη μιλησεις! Θα σου παρω δαχτυλιδι μονοπετρο!



3. - Μαζεψτα και ισα, μη σε περασω και λουλακι!



4. - Δηλαδη, θελεις η Πιτσα να κραταει το σωληνακι.



5. - Εισαι σεξυ!



- Οχι, αγελαδαρης ειμαι!
 
Το 3 είναι από την Καφετζού. Το λέει ο Φωτόπουλος...
 
4. "Ζητειται επειγοντως Γαμπρος"...
 
1. ο Ζηλιαρόγατος (με επιφύλαξη)

2. ο κλέαρχος η Μαρίνα και ο κοντός
 
Ειναι ολες σωστες. Η 5 που σας δυσκολευει, ειναι απο πασιγνωστη ασπρομαυρη κωμωδια.
 
Πίσω
Μπλουζα