Ατάκα Κουίζ

Ααα μήπως το 5 είναι η Λόλα;
Όχι , δυστυχώς δεν είναι..

Οι απαντήσεις

1. Ε, άμα είσαι δεσποινίς όλο θες και περισσότερα

Το βρήκε ο marysuz73.
Το λεει η Κατερίνα Γιουλάκη όταν η Βαλσάμη της λέει πως «όταν ήταν δεσποινίς στο Αγρίνιο δεν ήθελε και τίποτα περισσότερο» κι απαντάει η Γιουλάκη αυτήν τη μεγάαααλη αλήθεια :)

2. Καλέ τι συμπαθής; Μόνο συμπαθής; κούκλος είναι το χρυσουλι μου!

Το βρήκε η @bambinella 100.
Ναι, όντως από τα Χτυποκάρδια, το λέει η Αλίκη στη μαμά (Καίτη Πάνου) όταν αυτήν της λεει «Συμπαθής ο κύριος καθηγητής!».
Την ατάκα βεβαίως τη χρησιμοποιούσε η αδερφή μου όταν της άρεσε κάποιος. Το πρώτο σκέλος δηλαδή. Έλεγε «Συμπαθής ο τάδε» και εννοούσε την απάντηση της Αλίκης :)

3. Χαλάλι το σαλόνι!

Ε, ναι κι αυτό το βρήκαν η Βιβή κι ο marysuz73. Φυσικά ο επιπλοποιός Γιάννης Βογιατζής που προσπαθεί ο δόλιος να δελεάσει την ψιλοαπατεώνισσα γαλλιδούλα


4. Εδώ ανθίζουν τα γαιδουραγκαθα και δε θα ανθίσουν τα παιδιά;

Δεν το βρήκατε αυτό, είναι από την ταινία «Ο Λεφτάς». Εντάξει, δεν είναι κι απ τις πιο γνωστές. Το λέει ο Αυλωνίτης στο Φέρμα όταν του εξηγεί πως ο Καμπανέλλης με τη Γιούλη τσιλιμπουρδίζουν ολίγον τι.


5. Αυτά ρε περίμενα από σένα; Να βρεθεί μια ντιζεζ να σε βάλει στο βρακί της;

Ούτε αυτό βρέθηκε. Περίεργο θα έλεγα γιατί είναι απο την ταινία «Ο Θησαυρός του Μακαρίτη». Το λέει ο Φέρμας στο Ληναίο που κλαίει τη μοίρα του για το Ντολάκι..

6. Πάνε κι έρχονται κάθε μέρα οι εργολάβοι με τις εργολαβίες τους και τα εργολαβικά τους

Το βρήκε ο @tzias57. Το λεει η Ωραία του Κουρέα, Μάρθα Καραγιάννη όταν κάνει το ψηστήρι για το «γωνιακό του κορέως» στους εργολάβους.
 
Σωστάαα ο Φέρμας την λέει στον υποφέροντα Ληναίο όταν χαζεύει την Ντόλη με το φορεμα υπερπαραγωγή. Πως μας ξέφυγε; Ε Bambi;
 
Σωστάαα ο Φέρμας την λέει στον υποφέροντα Ληναίο όταν χαζεύει την Ντόλη με το φορεμα υπερπαραγωγή. Πως μας ξέφυγε; Ε Bambi;
Αφου ρωτας, θα σου πω οτι σπανιως παρακολουθω Τσιφορο, με εξαιρεση την Κυρια του κυριου. Θεωρω τις κωμωδιες του σαχλες. Η κυρια του κυριου ειναι επισης σαχλη, αλλα μου αρεσει ο συνδυασμος Ηλιοπουλου - Μαυροπουλου και καποιες ατακες...."Κορωνα μου!"
Για παραδειγμα, στην ταινια του κουιζ ψαχνουν να βρουν το θησαυρο στο Κ και κανουν ανω κατω την κουζινα και δε θυμαμαι κι εγω τι αλλο σε αρσενικο η θηλυκο. Ο θησαυρος ειναι στο Κ. Οχι στον Κ, ουτε στην Κ, αρα κανουν μια τρυπα στο νερο.
Ο Τσιφορος δεν μπορεσε ποτε να γινει Σακελλαριος που τα εργα του ειχαν νοημα, αληθοφανεια και κυριως εξυπναδα.
 
* Καινούριο κουιζάκι (ελπίζω να μην έχουν ξαναγραφτεί κάποιες απ τις ατάκες γιατί δυσκολεύομαι να τα ψάξω όλα)




1. Όλοι κοιμηθήκαμε Λάκη;

2. Άσχημα είναι τα κασμίρια;

3. Ζεις για λίγα χρόνια τη ζωή σου κι ύστερα «άμωμοι εν οδό αλληλούια»

4. Έλιωσε στο κλάμα σήμερα η κυρά μας

5. - Τι χρειάζεται μια γυναίκα για να πάρει διαζύγιο;
- Πρώτα πρώτα να ναι παντρεμένη

6. Ράδιο; Τραντζίστορ! Μέχρι Κοζάνη πιάνει.

7. Ζούγκλα είμαστε!

8. Που είσαι.... σήμερα δείχ'του τίποτα άλλο...

9. Στο κουμκαν είμαι καθηγήτρια

10. Δε θα κοιτάξουμε σειρά προτεραιότητας.. σε τρόλεϊ βρισκόμαστε;
 
Α, καινούργιο κουιζάκι. Ωραία! Έχω 3 απαντήσεις:

3. Ηλιόπουλος ή Βέγγος (δε θυμάμαι) στο καφενείο στον "Ατσίδα"

4. Κατερίνα Γώγου ως Παγώνα στο " Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα"

9. Νανά Σκιαδά ως wannabe πεθερά του Μπάρκουλη στο "Τζένη -Τζένη"
 
1. Νομίζω ότι πρέπει να είναι το Μερικοί το Προτιμούν κρύο. Ο Ηλιόπουλος εκεί λέγεται Λάκης και ένα βράδυ το έχει σκάσει κάνοντας τον υπνοβάτη και τον βλέπουν σέ ένα νυχτερινό κέντρο οι μικρότερες αδελφές του, Ζωή Λάσκαρη και Χλόη Λιάσκου.

7. Η Βίλλα των Οργίων. Το λέει και το ξαναλέει ο Κωνσταντάρας- Ζάβαλος μέσα στο αστυνομικό τμήμα όπου τον έχουν συλλάβει τυλιγμένο σε ένα σεντόνι.

8. Ο Ηλίας του 16ου. Συμβουλή του Χατζηχρήστου -ψευδοαστυνόμου προς την Λουκία-Μαρίκα Κρεββατά που δεν είχε το δαχτυλίδι της να δείξει απόψε στον άντρα της.
 
10. Ο παπατρέχας. Ο Βέγγος προς την μεγάλη αδερφή Σούλη Σαμπάχ
2. Βασιλειάδου προς Παπαμιχαήλ στην θεία από το Σικάγο
 
Όλα όσα απαντήθηκαν σωστά. Κάντε προσπάθειες για τα 2 που απομένουν.

5. Πασίγνωστος ηθοποιός, τον έχουμε δει μόνο ασπρόμαυρο. Εδώ πουλάει πνεύμα σε μια κυρία που τον ζαλιζε...

6. Ατακα πολύ γνωστής ταινίας, τη λέει μια από τις κορυφαίες κωμικές.
 
Μήπως στο 5 είναι ο Πάντζας με την Αλίκη στη Σωφερίνα;
 
Μήπως στο 5 είναι ο Πάντζας με την Αλίκη στη Σωφερίνα
Οχιιιιιι δυστυχώς:_(.

Τον έχουμε δει μόνο ασπρόμαυρο τον πρωταγωνιστή... έχει κάνει πολύ θέατρο... έχει κάνει ραδιοφωνο... έχει πει τραγουδάκια... να πω κι άλλα;
 
Α φίλη καραπιπερίμ τα τραγουδάκια μου το χαλάνε. Είχα σκεφτεί το Λογοθετίδη στον Ζηλιαρόγατο να πουλάει πνεύμα στην ξαδέρφη την Πατρινιά που είχε τα διαζύγια, αλλά τραγουδάκια ο Λογοθετίδης; Δεν θυμάμαι να χει πει. Την άλλη ατάκα μήπως την εχει πει η Βασιλειάδου ως Αριστέα στην Ωραία των Αθηνών; Θυμάμαι ότι έλεγε οτι ο πατέρας της έφτιαχνε τα ράδιο δηλαδή ήταν... ραδιούργος!
 
Οχιιιιιι δυστυχώς:_(.

Τον έχουμε δει μόνο ασπρόμαυρο τον πρωταγωνιστή... έχει κάνει πολύ θέατρο... έχει κάνει ραδιοφωνο... έχει πει τραγουδάκια... να πω κι άλλα;

Να δεις που θα είναι κανένας Χορν. Μόνο που δε μου έρχεται η ταινία
 
Α φίλη καραπιπερίμ τα τραγουδάκια μου το χαλάνε. Είχα σκεφτεί το Λογοθετίδη στον Ζηλιαρόγατο να πουλάει πνεύμα στην ξαδέρφη την Πατρινιά που είχε τα διαζύγια, αλλά τραγουδάκια ο Λογοθετίδης; Δεν θυμάμαι να χει πει. Την άλλη ατάκα μήπως την εχει πει η Βασιλειάδου ως Αριστέα στην Ωραία των Αθηνών; Θυμάμαι ότι έλεγε οτι ο πατέρας της έφτιαχνε τα ράδιο δηλαδή ήταν... ραδιούργος!
Ax βρε Λόρα όχι δεν είναι απ αυτές τις ταινίες...

Λοιπόν απαντήσεις:
1. Όλοι κοιμηθήκαμε Λάκη;
Μερικοί το προτιμούν κρύο, το βρήκε η @laura ingalls .
Το λέει εκβιαστικά η Λάσκαρη στον αδερφό της το Λάκη για να κάνει μουρμού :)

2. Άσχημα είναι τα κασμίρια;
Η θεια απ το Σικάγο, το βρήκε ο @tzias57 .
Η απορία είναι της Βασιλειάδου προς το νεαρό υποψήφιο γαμπρό Παπαμιχαήλ

3. Ζεις για λίγα χρόνια τη ζωή σου κι ύστερα «άμωμοι εν οδό αλληλούια»
Ο ατσίδας, το βρήκε ο @Bajar.
Ο φιλόσοφος Βέγγος

4. Έλιωσε στο κλάμα σήμερα η κυρά μας
Η γυνή, το βρήκε ο @Bajar
Η Παγώνα δίνει το σχετικό ραπόρτο στον τύραννο τον Αντωνάκη

5. - Τι χρειάζεται μια γυναίκα για να πάρει διαζύγιο;
- Πρώτα πρώτα να ναι παντρεμένη

Μια του κλέφτη, το βρήκε ο @oldgrcinfun
Το λέει ο κατατοπιστικός Χορν σε μια απ τις κουμκανατζούδες που τον ρωτάει σχετικώς

6. Ράδιο; Τραντζίστορ! Μέχρι Κοζάνη πιάνει.
Αυτό πάλι ξαφνιάζομαι που δεν το βρήκατε. Το λεει η Ρένα Βλαχοπούλου στα Κορίτσια για Φίλημα όταν προσπαθεί να πείσει τον πατήρ Ράμογλου για την αξία του νερού


7. Ζούγκλα είμαστε!
Βίλα των Οργίων, το βρήκε η @laura ingalls
Χάρης Ζάβαλος, όλα θα τ αλλάξω

8. Που είσαι.... σήμερα δείχ'του τίποτα άλλο...
Ο Ηλίας του 16ου, το βρήκε η @laura ingalls
Αυτή τη φλογερή ατάκα ξεστομίζει ο Χατζηχρήστος στην καημένη τη Λουκία που αναρωτιέται τι θα δείξει απόψε στον άνδρα της που δεν έχει δαχτυλίδι

9. Στο κουμκαν είμαι καθηγήτρια
Τζένη Τζένη, το βρήκε ο @Bajar.
Το λέει η Νανά Σκιαδά για να εκτεθεί λίγο αργότερα από τη φωτεινή παντογνώστρια κυρία Μαντά

10. Δε θα κοιτάξουμε σειρά προτεραιότητας.. σε τρόλεϊ βρισκόμαστε;
Παπατρέχας, το βρήκε ο @tzias57 .
Ο απελπισμένος Πολύδωρος που ηταν στα πόδια γρήγορος
 
Ας βάλω και γω κάτι να ζωντανέψει το θρεντ.

1. -Η μαμά έκανε άλλα όνειρα για μένα.
- Άμα έκανε όνειρα, να πάρει ονειροκρίτη κι όχι άντρα βαρύ και σώγαμπρο!

2. - Γιατί διστάζεις μπαμπούλας είμαι;
- Δεν είσαι μπαμπούλας αφεντικό εισαι. Αλλά τα αφεντικά και οι μπαμπούλες είναι πρώτα ξαδέλφια.

3. - Είχανε και κάτι βερεσέδια αστυνομικής υφής, φάγανε και από την αψηλή και κάνανε τον ψόφιο.
- Και μείνανε οι δικοί μας;
- Στους τελικούς ναι.

4. - Μένη τι σκέφτεσαι όταν πάμε μαζί στην θάλασσα;
- Τις ρουφήχτρες.

5. - Αλλά που να πεις εσύ όχι. Αφού φοβάσαι. Τρέμεις.
- Εγώ φοβάμαι; Εγώ είμαι άντρας ρε Νανά.
- Σιγά σου επεσε ένα κομμάτι μουστάκι.
 
1. Άλλος για το εκατομμύριο
2. Μην είδατε τον Παναή
3. Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη
4.Οι γαμπροί της ευτυχίας
5. Έλα στον θείο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να 'σαι καλά βρε Λώρα, καιρό είχαμε να το πιάσουμε αυτό το thread. Έχω δυο απαντήσεις προς το παρόν

3. Προύσαλης στο "Μια Ιταλίδα απ' την Κυψέλη" όταν περνά από την βιοτεχνία επίπλων να εισπράξει τα "σπασμένα"
4. Βασιλειάδου ως Ευτυχία στους Γαμπρούς της Ευτυχίας προς τον Ρίζο-Κλεομένη. Νομίζω μάλιστα ότι του μιλάει στον πληθυντικό.
 
Όπως βλέπεις Λώρα, έχουμε σπεύσει ομαδικώς να προλάβουμε να απαντήσουμε...
 
Από το 2 ως το 5 σωστά. Μπράβο tzias μπραβο bajar. Μένει το 1.
 
Πίσω
Μπλουζα