Ατάκες ...

Alucard είπε:
Τα τσακάλια...Ο Μιχαλόπουλος αποφασισμένος να πάρει εκδίκηση βιάζει την αδελφή του "εχθρού" του χωρίς να γνωρίζει πως αυτή τον γούσταρε, σε ένα πάρκο. Καθώς τους πλησιάζει ένας αστυνομικός αργότερα, αυτή προσποιείται στον μπάτσο πως δεν έχει συμβεί τίποτα. Ο Μιχαλόπουλος χαμένος, της λέει αφού προηγουμένως την είχε βιάσει... "Πω πω ρε κοπέλα μου τώρα με έκανες χίλια κομμάτια. Τι να σου πω τώρα κοπέλα μου, με συγχωρείς δηλαδή. Να σε συνοδεύσω μέχρι το σπίτι σου;" (Προφανώς για να μην της την πέσει κανένας ανώμαλος και την ξαναβιάσει :D ).
Τέλεια σκηνή, μόνο που δεν είναι από ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ.

Η ταινία λέγεται ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ (ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ).

Το καστ όμως, είναι σχεδόν ίδιο με ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ.
 
αγαπητέ exetlaios το έχω ξαναναφέρει στην προηγούμενη σελίδα :)
 
Dominion ,exetlaios ευχαριστώ για τη διόρθωση, όντως είναι από την ταινία ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ (επίσης δυσεύρετη ταινία στα torrent-άδικα).

Όσο για την ταινία «Η Οδύσσεια Ενός Ξεριζωμένου», έχω ακούσει πως υπάρχει κάποια σκηνή μάχης μεταξύ του Ξανθόπουλου και της αρκούδας (όπου την υποδύεται κάποιος ηθοποιός), αλλά λόγω προχειρότητας κάτω από τη στολή της αρκούδας ξεπροβάλει το ρολόι του ηθοποιού :biglaugh: Αληθεύει;
 
1. Παπαγιαννόπουλος: "Ιιιεπ! Τι το κάναμε εδώ μέσα? Αμέρικαν μπαρ?"

2. Λογοθετίδης: Χαμηλώστε το ρε παιδιά, που να πάρει ο διάολος. Ο σκοπός είναι να ακούσουμε εμείς το Λονδίνο, όχι το Λονδίνο εμάς!

"Οι Γερμανοί ξανάρχονται" (1948)

3. Ζαφειρίου: Περνάν τα χρόνια Χαρίλαε...

Μακρής: Ε, χρόνια είναι Ευτέρπη μου και περνάνε. Αν δεν πέρναγαν θα ήμαστε ακόμα στο 800 π.Χ!

"Η Θεία απ' το Σικάγο" (1957)

Ωπ... μόλις παρατήρησα κάτι.. μήπως αυτό το thread πρέπει να μεταφερθεί στις ελληνικές ταινίες???? και όχι στις ξένες όπου υπάρχει??? :precry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
miss x είπε:
Ωπ... μόλις παρατήρησα κάτι.. μήπως αυτό το thread πρέπει να μεταφερθεί στις ελληνικές ταινίες???? και όχι στις ξένες όπου υπάρχει??? :precry:
Τακτοποιήθηκε αμέσως ;)
 
kambia... μπράβο... :) τουλάχιστον τώρα είμαστε σωστοί.. :cool:
 
- Εχει η Αγγλια Καλαματα; (Γαμπρος απο το Λονδινο)

- Αμα υπαρχει αυτος, τοτε δεν υπαρχω εγω. Κι αμα δεν υπαρχω εγω, τι με νοιαζει εμενα που υπαρχει αυτος; (Ο φιλος μου ο Λευτερακης)

- Ποτη, πρεπει να ξεπλυνεις την τιμη της ανηψιας μου!

- Και τι ειμαι εγω; Πλυστρα της ανηψιας σου; (Ενα εξυπνο μουτρο)

- Δεν κοιμασαι κι εσυ, ε;

- Οχι, δεν μπορω να κοιμηθω.....

- Τι σκεπτεσαι; Το κοριτσι σου;

- Οχι. Εφαγα πολυ πεπονι! (Η Αλικη στο Ναυτικο)

- Σου προσφερα το σπιτι, μ'αφησες να αγγιξω τα χειλη σου. Πατσι λοιπον. Δε μου χρωστας τιποτα. (Πολυ αργα για δακρια)

- Οχι για μενα! Γαι τη φουκαριαρα τη μανα μου! (Ο κατατρεγμενος)
 
Ταινία Βασικά καλησπέρα σας.

Ο Πάνος Μιχαλόπουλος (Πάνος) ακούει studio 69 στο κίτρινο Mitsubishi και ξαφνικά τον βρίσκουν ο Στάθης Ψάλτης (Στάθης) κι ο Γιώργος Ρήγας (Σώτος) και του κάνουν παρατήρηση που ακούει το studio 69. Τότε ο Σώτος λέει στο Στάθη

Σώτος: Στάθη, βάλτου θερμόμετρο.

Στάθης: Εγώ λέω να του βάλω υπόθετο! Θα στο βάλω, θα στο βάλω.

Στην ίδια ταινία όταν ο Στάθης πάει στην Κούλα όλο χαρά με τα λουλούδια και τελικά μαθαίνει ότι το έκανε για να ζηλέψει ο Κυριάκος στο τέλος πριν φύγει λέει "...Στεναχωρέθηκα! Πάω να φάω ένα σουβλάκι με τζατζίκι".

Tαινία Η γυναίκα μου τρελάθηκε.

Επική ατάκα του Κωνσταντάρα. "Ε λοιπόν τρεις ηλίθιους έχω γνωρίσει στη ζωή μου. Εσένα, εμένα και τον Μίλερ!!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ 7 στις 8. Δεν μετράω τις δραματικές διότι δεν τις έχω δει ποτέ. Έχασα μία από τις κωμωδίες. Αλλά ήταν πολύ εύκολα διότι είχε πασίγνωστες ατάκες.
 
Σε κάποιο σημείο της ταινίας ο Ξανθόπουλος μόνος του αναγκάζεται να παλέψει με μια αρκούδα στο δάσος (ένας άνθρωπος βασικά ντυμένος με στολή αρκούδας στα 2 πόδια) και αμολάει την θεική ατάκα: '' ΦΥΓΕ ΑΡΚΟΥΔΑ, ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ"
Φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει τέτοια ατάκα στην σκηνή της ταινίας...

Υ.Γ Αν και του 2007 το post....
 
Ατάκα η οποία μου έχει μείνει και την έχω υιοθετήσει, είναι από το Ρόδα, Τσάντα Και Κοπάνα 3. Γενικά, η ταινία, δεν είναι από τις καλές, σενάριο τραβηγμένο από τα μαλλιά ΑΛΛΑ, έχει ατακάρα από τον αείμνηστο Τσάκωνα. Είναι διορισμένος στο Λύκειο Χαβαλέ, μόνο που είναι νηπιαγωγός οπότε, κάθε φορά που τον ρωτάνε κάτι που δεν ξέρει, απαντάει, "Που να ξέρω γω, νηπιαγωγός είμαι".
 
Πίσω
Μπλουζα