Ατάκες ...

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
Ποιά είναι η αγαπημένη σας ατάκα,

από ελληνικές ταινίες του 80' ;

Εγώ ψηφίζω την ατάκα "ΠΟΙΑΝΟΥ ΣΠΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΡΕ Π..... [edit];",

που ακούγεται πριν από μια μνημειώδη συμπλοκή-εκδίκησης,

στοην ταινία ΟΙ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αιώνιο πρόβλημα όλων - πρωτοειπωμένο από τον Κώστα Χατζηχρήστο: "Μου κρατάς και αυτόν τον ικα... ποιος είναι αυτός ο ικας εεε!" (Της κακομοίρας)

Ο Γιάννης Γκιωνάκης ακόμα ψάχνεται: "Μια πορτοκάδα, από πορτοκάλια;" (Τα κίτρινα γάντια)

Η "θεα" Τζένη Καρέζη στον Αλεξανδράκη: "Γυριίιιισατεεεε;... Ώστε γυρίσατε κ τηλέφωνο δεν με πήρατε ενώ ξέρετε ότι θα βρίσκομαι σε δεινή ψυχολογική κατάσταση λόγω χιονιά.Καλώς." (Κυρία Διευθυντής)

Και η μοναδική Σαπφώ Νοταρά: "Εδώ μέσα γίνονται Σόδομα και Γόμορα" ΜΠΟΥΜ - μπουρλώτο (Αχ! αυτή η γυναίκα μου με τους Παπαμιχαήλ και Βουγιουκλάκη)

Ά! μην ξεχνάμε την ατάκα που ποτέ δεν ειπώθηκε ποτέ αλλά περιγράφηκε με τα χέρια είναι από τον Γιώργο Κωνσταντίνου: Το πως το λένε "ΠΡΟΦΙΤΕΡΟΛ" (Χτυποκάρδια στο θρανίο)

Kαι επειδή είναι τόσα πολλά:

Περισσότερα θα βρείτε και εδώ

[edit] Ουπς, μάλλον δεν είναι του '80 αλλά αφενός τότε τις βλέπαμε πρώτη (δέκατη) φορά και αφετέρου είναι όλες τους RETRO...
 
Κλασική ατάκα του Κωσταντάρα στον Τζανετάκο: "Να σε φαέι κι εσένα ο Βούδας να ησυχάσουμε".

Επίσης, Θανάσης Βέγγος, κάνει τον φωτογράφο και έχει πάει στο φωτογραφείο του μία στριπτηζέζ η οποία καθώς τα πετάει του λέει: "Θα δω το πουλάκι;" και της απαντάει "εμ έτσι όπως πάμε θα το δεις και το πουλάκι" !!!
 
Παπαγιαννόπουλος ολέ: "Χούφτωστην, χούφτωστην!"
 
Ταινια cult ειναι ασφαλως και το καλως ηρθε το δολαριο!!!

Με κωσταντινου Καλουτα!!Δεν θα ξεχασω την στιγμη που ο κωσταντινου

μαθαινε αγγλικα στα κοριτσια........

Ο κηπος ειναι ανθηρος....Καλουτα..Τι λες μωρε?Τι θα λενε τα κοριτσια στα ναυτακια....Ο κηπος ειναι ανθηρος???Χε χε
 
Από δεκαετία 1980

Φυλακές Ανηλίκων: O Mάνεσης (Νόντας) επιτίθεται στον Πετροχείλο (Λιοντάρι)

με ένα πιάτο ρύζι όταν φτύνει ο άλλος μέσα στο πίατο του.

Λιοντάρι: Oι κότες τρώνε λίγο..για να κάνουνε σιλούετα παλιολινάτσα

Νόντας: Τι είπες μωρή κ....[edit]!!!

Απο καμικάζι αγάπη μου (1983)

Η συγχωρεμένη Ρένα Παγκράτη απευθύνεται στον αδερφό της Σταμάτη Γαρδέλη που παίζει το Άντε σπάσε Ρε *****α στην ταράτσα του σπιτιού τους.

Ρενα: καλά μιλάμε θα καραφλιάσει το σύμπαν

Σταμάτης: Bασικά να πούμε η μεγάλη φάση γίνεται στο Άντε σπάσε ρε *****α και πολύ στίχος έτσι?

ΤΕΛΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΟΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ (ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ) 1983 ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ

2 γνωστοί των επικύνδυνων (Πάνου μιχαλόπουλου και Γαρδέλη) διαβάζουν για την αποτυχημένη προσπάθεια τους να ληστέψουνε το εργοστάσιο της ΦΑΓΕ (ΜΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ)

ΠΑΙΔΙ-1: Τα φουκαριάρικα...πολύ μαλακισμένα την πατήσανε!!

παιδί-2: ;Eτσι θα την πατήσουμε και εμείς

παιδι-1: Nα μην ακούω μαλακίες ε. Αυτοί ήτανε *****ες την πατήσανε γιατί κάνανε μέρα τη δουλειά...ενώ εμείς θα την κάνουμε νύχτα!!! (ΑΘΑΝΑΤΕ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουγκλάκος

Θυμήθηκα και άλλη "δυνατή" ατάκα από ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ (1984).

Παλεύει σε αγώνα κατς, ο Σουγκλάκος με έναν μασκοφόρο.

Ο μασκοφόρος τον έχει εγκλωβίσει σε κεφαλοκλείδωμα.

Διαιτητής : Παραιτείσια Σουγκλάκο ;

Σουγκλάκος : Οχι. Είμαι ΜΑΝΙΑΤΗΣ !!!
 
Λοιπόν βρίσκεις πράγματα πάντα εκεί που δεν το περιμένεις...

Καθάριζα (προσπάθησα) την βιβλιοθήκη στο γραφείο του σπιτιού μου και ανακάλυψα ΑΥΤΟ:

Κωμωδίες και ατάκες στον ελληνικό κινηματογράφο

atakes3ht.jpg


Ένα βιβλίο-λεύκωμα, γεμάτο με σπαρταριστές ατάκες και μοναδικές φωτογραφίες από τις αγαπημένες κωμωδίες του "παλιού" Ελληνικού Κινηματογράφου. Σ' ένα μικρό, φανταστικό και ανεπανάληπτο καράβι, που είναι τόσο "φανταστικό" και τόσο ανεπανάληπτο όσο και οι καλύτερες στιγμές του Ελληνικού Σινεμά, οι ασπρόμαυροι πρωταγωνιστές της Ελληνικής Κωμωδίας μας ταξιδεύουν στο χρόνο, κάνοντάς μας συνεπιβάτες στο μαγευτικά διαχρονικό και χωρίς Τέλος, ταξίδι τους. 336 Σελίδες. Σιούρτης, Γιώργος

Εκδόσεις: Σιούρτης ISBN: 960-88329-0-X
 
Ατάκα 1η.Καλώς ήρθε το δολάριο.

Ο snobe και τεμπέλης αδερφός του Κωνσταντίνου εξιστορεί πως παραιτήθηκε από τη δουλειά εξαπολύοντας φωτιές εναντίων του πρώην αφεντικού του, επειδή του ζήτησε να του κατεβάσει ένα φάκελο από ένα ράφι. "Και μην ξεχνάτε κύριε διευθυντά την ταπεινή σας καταγωγή και πως όταν εγώ ήμουν νομάρχης εσείς ήσασταν ένας απλός υπαλληλίσκος. (συνεχίζει) οι γελοίοι, οι τιποτένιοι, οι τυχάρπαστοι, οι ανίδεοι, αλλά έχουση γνώσι οι φύλακες χεχεχεχε"

Ατάκα 2η. Οι Χούλιγκανς

Ο Κώστας Καρράς (αν θυμάμαι καλά) σε μία από τις τρέλες του, βγαίνει γυμνός φορώντας μόνο το άσπρο σώβρακο (σλιπ) του με ένα ραδιοφωνάκι της κακιάς ώρας στην αυλή του σπιτιού του, χορεύοντας και ακολουθούμενος από τον παπά στο επάγγελμα, πατέρα του, που του φωνάζει: Τί είναι αυτά;;; Γύρισε στο θεό να δεις την αλήθεια. (και η απάντησή του Καρρά) Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols...
 
Alucard είπε:
Ατάκα 2η. Οι ΧούλιγκανςΟ Κώστας Καρράς (αν θυμάμαι καλά) σε μία από τις τρέλες του, βγαίνει γυμνός φορώντας μόνο το άσπρο σώβρακο (σλιπ) του με ένα ραδιοφωνάκι της κακιάς ώρας στην αυλή του σπιτιού του, χορεύοντας και ακολουθούμενος από τον παπά στο επάγγελμα, πατέρα του, που του φωνάζει: Τί είναι αυτά;;; Γύρισε στο θεό να δεις την αλήθεια. (και η απάντησή του Καρρά) Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols...
Δεν είναι ο Κώστας Καρράς.

Είναι ο Γιώργος Πετρόχειλος !

Θεική σκηνή πάντως !
 
Σωστά exetlaios, ευχαριστώ για την επισήμανση....

Που θα μπορούσαμε άραγε να βρούμε αυτές τις ταινίες; :)
 
Εκτός ίσως από το βίντεο κλαμπ της γειτονιάς σας υπάρχουν αυτά και άλλα στο γνωστό μέρος

...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τσακάλια...

Ο Μιχαλόπουλος αποφασισμένος να πάρει εκδίκηση βιάζει την αδελφή του "εχθρού" του χωρίς να γνωρίζει πως αυτή τον γούσταρε, σε ένα πάρκο. Καθώς τους πλησιάζει ένας αστυνομικός αργότερα, αυτή προσποιείται στον μπάτσο πως δεν έχει συμβεί τίποτα. Ο Μιχαλόπουλος χαμένος, της λέει αφού προηγουμένως την είχε βιάσει... "Πω πω ρε κοπέλα μου τώρα με έκανες χίλια κομμάτια. Τι να σου πω τώρα κοπέλα μου, με συγχωρείς δηλαδή. Να σε συνοδεύσω μέχρι το σπίτι σου;" (Προφανώς για να μην της την πέσει κανένας ανώμαλος και την ξαναβιάσει :D ).
 
MΑΚΡΥΚΩΣΤΑΙΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΔΕΣ

1. ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ (ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ): Τι είναι αυτό; Τι είναι αυτό;

ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ (ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ): Πιστόλι.

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Πιστόλι; Γύρνα από κει!

ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ: Τι φοβάσαι ρε;

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Πιστόλι είναι βρε Παντελή. Αμα δε φοβηθώ τα πιστόλια, τι θα φοβηθώ; Τα μελομακαρονα;

( αι λίγο αργότερα)

ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ: Είσαι όμως ένα δερβισόπαιδο βρε Στέλιο!

2. ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Πότε ήρθες, μπάρμπα;

ΜΠΑΡΜΠΑΣ (ΖΕΡΒΟΣ): Αυτούνη τη στιγμή.

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Για κείνη τη δουλειά που έλεγες;

ΜΠΑΡΜΠΑΣ: Τσου. Για του λόγου σου.

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Δηλαδή;

3. ΜΠΑΡΜΠΑΣ: Δεν έχεις αίμα στις φλέβες σου;

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Έχω, μπάρμπα, και το χρειάζομαι…

3. ΘΕΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΥΛΑ (ΓΑΡΜΠΗ): Βρε ήρθες στην Αθήνα και Δε θα πάρεις εκδίκηση;

ΜΑΚΥΡΚΩΣΤΑΣ: Θεία, εκδίκηση δε θα πάρω. Το μόνο που λογαριάζω να πάρω είναι κανα-δυο πουκάμισα).

4. (ένα παιδάκι έχει κάνει τον κόσμο άνω κάτω στο Ξενοδοχείο)

ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΟΥ: Ε, παιδάκι είναι, παίζει!

ΡΕΣΕΨΙΟΝΙΣΤ (ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ): Και γω μεγάλος είμαι, δέρνω!

5. ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΣ (ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ): Εμείς πάντως για καλό και για κακό, κλείνουμε τα παράθυρα, ανάβουμε τα φώτα, κλειδώνουμε και την πόρτα.

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Χραπ, βάζουμε και το συρτάκι. Πώς, κάτι κρατάει κι αυτό.

ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΣ: Και.. δεν ξέρω, μήπως... βάλουμε και το τραπεζάκι πίσω απ' την πόρτα, ε;

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Πως, πως! Γιατί όχι και την ντουλαπίτσα;

ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΣ: Και τη ντουλαπίτσα. Και τη ντουλαπίτσα.

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Αστειεύεστε κύριε; Όποιος φυλάει τα ρούχα του, έχει τα μισά. Στα αμπαρώνω, στα κλειδώνω, στα συρταρώνω, σου βάζω το τραπεζάκι και τη ντουλαπίτσα κι άντε να δούμε πώς θα μπεις εσύ μετά.

ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΣ: Άντε να μπεις εσύ μετά. Άντε μπες εσύ μετά. Για κορόιδο μας περνάς; Ε;

6. ΜΠΑΡΜΠΑΣ: Γιατί μασκαρεύτηκες έτσι βρε ζωντόβολο;

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Για να μη με γνωρίσει.

ΜΠΑΡΜΠΑΣ: Ου να χαθείς, ρεζίλι του Κουτσόπυργου και αίσχος των Κοντογεωργαίων, αίσχος της φαμίλιας μας.

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Γιατί ρε μπαρμπούλη;

ΜΠΑΡΜΠΑΣ: Γιατί ογδόντα χρονώ βεντέτα, έπεσε στα χέρια σου και την έκανες γαϊτανάκι. Το στρίβεις κιόλας, ξένο μουστάκι;

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ: Ε, μια που το 'χω... άσε με να το στρίψω.

7. ΚΥΡΙΟΣ ΠΕΡΔΙΚΟΥΛΗΣ (ΔΙΑΝΕΛΛΟΣ): Εδώ που τα λέμε, ούτε γω τον είδα να πυροβολεί.

ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΣ: Ε, ποιός τον είδε; Μόλις έπεσε η πιστολιά, γίναμε όλοι βενζινάκατοι. Έτσι δεν είναι, κύριε Περδικούλη μου;

ΚΥΡΙΟΣ ΠΕΡΔΙΚΟΥΛΗΣ: Τι να σου πω, μωρέ Θωμά μου.

ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΣ: Μη λες ονόματα... Είπαμε... Μη λες ονόματα... Πες με πάτερ. Εγώ θα καταλάβω! Κι Ελένη να με πεις, πάλι θα καταλάβω!

Η ΔΕ ΓΥΝΗ ΝΑ ΦΟΒΗΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ

ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ: Μίλα ρε Χαράλαμπε. Μας κανονίζει και τα δωμάτια η γυναίκα σου.

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΞΕΝΙΔΗΣ): Κατίνα, πάψε να ρυθμίζεις τις υποθέσεις των άλλων. Κατίνα αλτ!

ΚΑΤΙΝΑ (ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ): Τα αλτ και τις αγριάδες σου, όχι σε μένα. Στους νεοσύλλεκτους Μπούλη.

ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ: "Μπούλη";

ΚΑΤΙΝΑ: ...και σε παρακαλώ, όταν μιλάω εγώ, εσύ ρούφα τ' αυγό σου!

ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ: Τι είναι αυτό ρε;

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ: Μια οικογενειακή μας έκφρασις.

ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ: Δηλαδή, κάτι σαν "σκασμός", ε; Ώρε "σούζα"!
 
Βρε Ήρα…μην μου πεις πως όλα αυτά τα θυμόσουν απέξω

Απίστευτες ταινίες…Με έσκασες στο γέλιο!!! :rofl:
 
Alucard η σκηνή που περιέγραψες είναι από την ταινία του Δαλιανίδη ΟΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ 1983. Στην ίδια ταινία ληστεύουνε το εργοστάσιο της ΦΑΓΕ μέρα μεσημέρι (ντάξει είχε λίγη συνεφιά)
 
Ατάκα Ξανθόπουλου από την ταινία - έπος (3 ολάκερες ώρες ωρέ) Η Οδύσσεια Ενος Ξεριζωμένου όπου ψάχνει να βρει τα ίχνη του χαμένου του Πατέρα (τον κάνει ο ίδιος με αλέυροκολλα στα μαλλια) στην Μικρά Ασία.

Σε κάποιο σημείο της ταινίας ο Ξανθόπουλος μόνος του αναγκάζεται να παλέψει με μια αρκούδα στο δάσος (ένας άνθρωπος βασικά ντυμένος με στολή αρκούδας στα 2 πόδια) και αμολάει την θεική ατάκα: '' ΦΥΓΕ ΑΡΚΟΥΔΑ, ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ"
 
Alucard είπε:
Τα τσακάλια...Ο Μιχαλόπουλος αποφασισμένος να πάρει εκδίκηση βιάζει την αδελφή του "εχθρού" του χωρίς να γνωρίζει πως αυτή τον γούσταρε, σε ένα πάρκο. Καθώς τους πλησιάζει ένας αστυνομικός αργότερα, αυτή προσποιείται στον μπάτσο πως δεν έχει συμβεί τίποτα. Ο Μιχαλόπουλος χαμένος, της λέει αφού προηγουμένως την είχε βιάσει... "Πω πω ρε κοπέλα μου τώρα με έκανες χίλια κομμάτια. Τι να σου πω τώρα κοπέλα μου, με συγχωρείς δηλαδή. Να σε συνοδεύσω μέχρι το σπίτι σου;" (Προφανώς για να μην της την πέσει κανένας ανώμαλος και την ξαναβιάσει :D ).
Απίστευτη ατάκα. Οταν το είχα πρωτοδεί γέλαγα κανένα δεκάλεπτο με αυτά τα λόγια! Σκηνή για βραβείο (βλακείας)!

Dominion ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Την έχω δει την ταινία παλιά αλλα δεν θυμάμαι αυτή τη σκηνή με την αρκούδα!
 
LOL τραγικό .... Τί θυμηθήκατε τώρα!!!

Όντως ο τύπος που την έγραψε είναι για πολλά Οσκαρ... (μα πολλά :p )
 
Πίσω
Μπλουζα