Αυτοκαθαριζόμενο πληκτρολόγιο

krios είπε:
Το αυτοκαθαριζόμενο πληκτρολόγιο έρχεται! Ρίξτε μια ματιά, αποστειρώνεται λένε με υπεριώδη ακτινοβολία:http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/284985/erhetai-to-autokatharizomeno-pliktrologio/
Μάλιστα! Πολύ ενδιαφέρον το αρθράκι!

Η αλήθεια είναι ότι το πληκτρολόγιο μάλλον αυτο-απολυμαίνεται! Και ναι, είναι αλήθεια ότι πάνω στα πληκτρολόγια, δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις - θεωρούνται πραγματικά από τα πιο βρώμικα αντικείμενα!

Έξυπνη κίνηση & αν το προωθήσουν σωστά μέσω του marketing, θα πουλήσει!
 
Ασφαλώς και θα πουλήσει.Η εταιρία αυτή έκανε την αρχή και έδειξε το δρόμο.Απο ενα σημείο και μετά όλα τα πληκτρολόγια έτσι θα είναι ξέχωρα που κάποιοι θα βρουν κι 'άλλες τεχνικές το μέλλον είναι εδώ.
 
Πληκτρολόγιο - σολάριουμ λοιπόν! :p :p
 
Ωραία πατέντα, εγώ πάντως πριν τα Χριστούγεννα καθάρισα το πληκτρολόγιο του PC μου (4 χρονών και βάλε) αφαιρώντας ένα-ένα πλήκτρο, σκουπίζοντας το πλήκτρο, και καθαρίζοντας από κάτω με ένα πανί πάνω σε καρφί (δεν έβαλα μπατονέτες γιατί θα ήθελα ένα ολόκληρο κουτί :) Είναι το απλό, μάυρο πληκτρολόγιο Microsoft. Περιττό να πω ότι όλο και ανέβαλα αυτή τη δουλειά.
 
Περιττό να πω ότι έφαγες ένα μεροκάματο το οποίο είναι πολύ περισσότερο απο το να αγόραζες ένα καινούργιο πληκτρολόγιο.

Sent from my 4s using Tapatalk
 
Ήταν περισσότερο, έτσι που πάμε θα θέλεις 5-6 μεροκάματα για ένα πληκτρολόγιο...

Οπότε, καλώς το καθάρισε. :p
 
Μια απλή πετσέτα - ποτηρόπανο από τα Jumbo πάνω στο πληκτρολόγιο - φορητό - κονσόλα όταν δεν χρησιμοποιείται και μένει σε πολύ καλή κατάσταση για πολλά χρόνια. Τώρα στα 4 χρόνια καλώς έκανε και το καθάρισε. Δεν είναι εποχή να πετάμε τίποτε, ειδικά όταν το κάθε αντικείμενο είναι λειτουργικό.

Μπορούμε τα πλήκτρα και τα πλαστικά να τα βάλουμε στο πλυντήριο πιάτων στο γρήγορο πρόγραμμα. Λαμπίκο γίνονται (και απολυμαίνονται!!! ) . Έτσι καθαρίζω όλες μου τις παλιές κοσνόλες!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Μια απλή πετσέτα - ποτηρόπανο από τα Jumbo πάνω στο πληκτρολόγιο - φορητό - κονσόλα όταν δεν χρησιμοποιείται και μένει σε πολύ καλή κατάσταση για πολλά χρόνια. Τώρα στα 4 χρόνια καλώς έκανε και το καθάρισε. Δεν είναι εποχή να πετάμε τίποτε, ειδικά όταν το κάθε αντικείμενο είναι λειτουργικό.
Ακριβώς! Δεν είναι θέμα εποχής - είναι θέμα νοοτροπίας! Αρνούμαι να πετάξω κάτι που δουλεύει! Ακόμα και όταν δεν δουλεύει προσπαθώ είτε να το φτιάξω, είτε να μάθω από αυτό!

Pooky, πολύ ωραίες συμβουλές! Αυτό για τα πλαστικά και το πλυντήριο πιάτων, το έχεις αναφέρει κι αλλού & με άρεσε πολύ! :)

Εφόσον έχει και ωραία αποτελέσματα, θα το χρησιμοποιήσω με την πρώτη ευκαιρία!
 
Πολύ καλο! Μου αρέσει!

Τουλάχιστον θα ξέρεις και ειδικά αν έχεις παιδιά και χρησιμοποιούν το κομπιούτερ ότι το keyboard είναι καθαρό απο χθες που είχες τα φιλαράκια σου

και παίζατε όλοι μαζί κάποιο παιχνίδι μεσώ του πληκτρολογίου ή σερφαρατε μαζί!

Πόσες φόρες δεν έχει τύχει σε όλους δουλεύοντας στο pc να βήξουμε ή να φτερνιστουμε και να βάλουμε το χέρι μας μπροστά και μετά να πιάσουμε το πληκτρολόγιο με τα χέρια μας...

φανταστείτε εναν γνωστό μας που δεν ξέρουμε όμως αν έχει κρυώσει..

γιατί όσο να 'ναι όταν ήμαστε εμείς οι ίδιοι μας έρχεται στο μυαλό να πλένουμε τα χεριά, άλλα για κάποιον ξένο δεν τον νοιάζει και τόσο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Uskoke είπε:
, εγώ πάντως πριν τα Χριστούγεννα καθάρισα το πληκτρολόγιο του PC μου (4 χρονών και βάλε) αφαιρώντας ένα-ένα πλήκτρο, σκουπίζοντας το πλήκτρο, και καθαρίζοντας από κάτω με ένα πανί πάνω σε καρφί (δεν έβαλα μπατονέτες γιατί θα ήθελα ένα ολόκληρο κουτί :) Είναι το απλό, μάυρο πληκτρολόγιο Microsoft. Περιττό να πω ότι όλο και ανέβαλα αυτή τη δουλειά.
+1 (αν και εγω το εκανα στο χρονο επανω) η φωτο απο το κινητο και με κακο φωτισμο πριν μηνες

cleankeyb.jpg
 
circleag είπε:
Τουλάχιστον θα ξέρεις και ειδικά αν έχεις παιδιά και χρησιμοποιούν το κομπιούτερ ότι το keyboard είναι καθαρό απο χθες που είχες τα φιλαράκια σου και παίζατε όλοι μαζί κάποιο παιχνίδι μεσώ του πληκτρολογίου ή σερφαρατε μαζί!

Πόσες φόρες δεν έχει τύχει σε όλους δουλεύοντας στο pc να βήξουμε ή να φτερνιστουμε και να βάλουμε το χέρι μας μπροστά και μετά να πιάσουμε το πληκτρολόγιο με τα χέρια μας...

φανταστείτε εναν γνωστό μας που δεν ξέρουμε όμως αν έχει κρυώσει..

γιατί όσο να 'ναι όταν ήμαστε εμείς οι ίδιοι μας έρχεται στο μυαλό να πλένουμε τα χεριά, άλλα για κάποιον ξένο δεν τον νοιάζει και τόσο.
Η φυσική παρουσία άλλων ανθρώπων στον χώρο και το ότι ανασαίνετε τον ίδιο αέρα είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιό "ανθυγιεινό" και επικίνδυνο από ένα πληκτρολόγιο που αγγίχτηκε ακόμα και με λερωμένα χέρια. Αν θέλετε προστασία από λοιμώξεις, αντί να πλένετε πληκτρολόγια να ανοίγετε συχνά τα παράθυρα. :)
 
οταν μιλανε οι ειδικοι ,εμεις οι υπολοιποι σιωπουμε ...... ::)

Btw Τα top 5 ποιο βρωμικα αντικειμενα που αγγιζουμε καθημερινα .....

(το πληκτρολογιο ειναι Νο3 δηλαδη 2 θεσεις ποιο πανω απο το καπακι της τουαλετας )

συμφωνα με το http://www.ranker.com/list/top-10-dirtiest-things-you-touch-every-day/joanne

1 -Money Μoney Money


2-Light Switch - διακοπτες για να ανοιξουμε το φως


3-Computer Keyboard - πληκτρολογιο υπολογιστη


4 -Cell Phone - το αυτοκολιτακι σας -κινητο


5-Toilet Seat - το καπακι της τουαλετας


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:eek: μικρόβια παντού!!!!!!!
 
Βέβαια τα νούμερα δεν "βγαίνουν", αφού το link έχει στο #2 το διακόπτη με 217 βακτήρια/τετρ.ίντσα, στο #5 την τουαλέτα με 295 βακτήρια/τετρ.ίντσα και στο #9 τον νεροχύτη με 500000 (!) βακτήρια/τετρ.ίντσα.

Στην βάση του το κείμενο είναι σωστό (όντως τα πιό βρώμικα αντικείμενα είναι αυτά που πιάνουμε συνέχεια ή κρατάνε υγρασία) αλλά η κατάταξη βάσει των αριθμών που αναφέρονται είναι μάλλον αχαρακτήριστη.
 
sorry για το off topic

off topic mode on

btw εχει ανοιξει κανενας καποιο τοπικ/thread για ρετρο υποχονδριου-ες ανθρωπους του ευρυτερου περιβαλλοντος μας και τις πρακτικες τους (τις οποιες ορισμενοι αναγκαστηκαμε να υποστουμε) ??? π.χ. να περπαταμε σερνοντας σφουγγαροπανα/πανια στα ποδια εντος συγκεκριμμενου χωρου ....

Aν και πολυ φοβαμαι οτι στα γεραματα κι εγω προς τα κει βαδιζω ....

off topic mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[off topic continue mode on]

Από όσο θυμάμαι Nemo δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. [/off topic continue mode off]
 
@Daredevil: Μαριάννα η μέθοδος του πλυντηρίου πιάτων είναι εξαιρετική. Αλλά το πρόγραμμα πλύσης, ανάλογα με τη συσκευή, καλό θα είναι να μην ξεπερνάει τους 50 βαθμούς και να είναι στο γρήγορο. Έχω πλύνει megadrive στο αργό και υψηλό που όταν έβγαλα το καπάκι δεν "καθόταν" καλά στη βάση, διότι πολύ απλά η βάση είχε ψιλοστραβώσει......

Ευτυχώς βρήκα ένα μη λειτουργικό και άλλαξα ότι είχε χαλάσει.

Γενικά, ειδικά στα φορητά, έχω λόξα με τη σκόνη και τη καθαριότητα, αν ένα σταθερό πληκτρολόγιο είναι εύκολο να καθαριστεί και, το πολύ - πολύ, να κοστίσει 10 ευρώ, δεν ισχύει το ίδιο με το πληκτρολόγιο του macbook.

Δεύτερο tip: H σκόνη ανάμεσα στα πλήκτρα βγαίνει πανεύκολα με μικρό μαλακό πινέλο ζωγραφικής, σαν και αυτά που είχαν οι νερομπογιές μας κάποτε! Όχι σκληρό γιατί γδαίρνει και λειτουργεί σαν γυαλόχαρτο.
 
pooky(1) είπε:
@Daredevil: Μαριάννα η μέθοδος του πλυντηρίου πιάτων είναι εξαιρετική. Αλλά το πρόγραμμα πλύσης, ανάλογα με τη συσκευή, καλό θα είναι να μην ξεπερνάει τους 50 βαθμούς και να είναι στο γρήγορο. Έχω πλύνει megadrive στο αργό και υψηλό που όταν έβγαλα το καπάκι δεν "καθόταν" καλά στη βάση, διότι πολύ απλά η βάση είχε ψιλοστραβώσει......
Ευτυχώς βρήκα ένα μη λειτουργικό και άλλαξα ότι είχε χαλάσει.

Γενικά, ειδικά στα φορητά, έχω λόξα με τη σκόνη και τη καθαριότητα, αν ένα σταθερό πληκτρολόγιο είναι εύκολο να καθαριστεί και, το πολύ - πολύ, να κοστίσει 10 ευρώ, δεν ισχύει το ίδιο με το πληκτρολόγιο του macbook.

Δεύτερο tip: H σκόνη ανάμεσα στα πλήκτρα βγαίνει πανεύκολα με μικρό μαλακό πινέλο ζωγραφικής, σαν και αυτά που είχαν οι νερομπογιές μας κάποτε! Όχι σκληρό γιατί γδαίρνει και λειτουργεί σαν γυαλόχαρτο.
Respect! :)

Το έχεις κάνει επιστήμη! Κάποια στιγμή που σουλατσάριζα στις κονσόλες, είδα που έπλυνες το mega drive & από εκεί το κράτησα στο μυαλό μου.

Θέλω να βάλω μια ενδιαφέρουσα μπουγάδα το SNES μου, αλλά είτε το πιστεύεις, είτε όχι, δεν έχω χρόνο να το ανοίξω, να το καθαρίσω & να τα βάλω όλα πίσω!

Για να καταλάβεις, έχω ένα φούιτ στο ποδήλατο και το έχω κάνει σε 10 άτοκες δόσεις. Σιγά τη δουλειά, θα με πεις, κι όμως...

Για τη σκόνη στα φορητά, έχω στη δουλειά πεπιεσμένο αέρα oil- & moisture-free, οπότε πέφτει ψέκασμα ολκής.

Τα πλήκτρα και το μεταλλικό κομμάτι του mac, γίνονται με πανάκι microfiber & νεράκι. Κάνει εξαιρετική δουλειά!
 
Δεν μπορω να μετρησω τις φορες που εχω καθισει στον υπολογιστη τρωγοντας μπισκοτα η σοκολατα με γυμνα χερια και πληκτρολογωντας.

Ευτυχως το ανοσοποιητικο λειτουργει καλα μαλλον ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα