Αυτοκινητάκια JOY TOY

spyros_s είπε:
Θυμάμαι τα φαναράκια και τα σήματα να σπάνε από το πολύ παιχνίδι και εγώ να τα κολλάω κρυφά με αναπτήρα αφού έλιωνα τον κορμό όσο χρειάζονταν για να κολλήσει! Αποτέλεσμα τα σηματάκια να έχουν ανομοιογενή μεγέθη αλλά εγώ να παίζω μέχρι εξαντλήσεως μαζί τους! !
Αναμνησεις.. αυτο με τον αναπτηρα στα σηματακια, ουτε στις οδηγιες χρησεως να το ειχε!

anyway εχω κανει το ψαξιμο μου τους τελευταιους μηνες και βρηκα αρκετα μπορω να πω. οποιος ενδιαφερεται για ανταλλαγες και μονο ειμαι μεσα!
 
'Αν και απ' ό,τι φαίνεται είμαι ο μικρός της παρέας,είχα κι εγώ αυτά τα σετ!Είχα άπειρα απ' αυτά και όταν έσπαγαν τα σήματα ο πατέρας μου τα κολλούσε με τον αναπτήρα!Τελευταία φορά που είδα τα αυτοκινητάκια αυτά να υπάρχουν κανονικά στην αγορά ήταν όταν ήμουν 10 ετών το 2002.......
 
Πωπω..ειχα απειρα τετοια κ εγω..! Εγω εκανα το αλλο..Επερνα τα 10ρακια τα δυναμιτακια με το φυτιλακι(ετσι τα λεγαμε τοτε..δεκαρακια..που ηταν πρασινα κ κοκκινα στο κουτι..τα θυμαστε..?)κ τα ε εβαζα η απο κατω η μεσα απο το παραθυρο κ εκανα σεναρια με ανατιναξεις.. :armed: :headbangdude: Ο,τι να ναι..Αχαχαχα!
 
  • Like
Reactions: PT8
και εγω ειχα απο αυτα ...απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια...ρε παιδι μου με τετοια πραγματα αφηνες την φαντασια σου να δημιουργει
 
Joy Toy

Καλά αυτά γιατί τα ξεχάσατε, σίγουρα πέρασαν απο τα χέρια όλων μας.

Εχω κάνει μια αξιόλογη συλλογή.

φωτογραφίες σε λίγες μέρες
 
Μια μικρή αναζήτηση και θα δεις οτι τα θυμόμαστε ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
picture.php
Βλέποντας την εικόνα, έκανα βουτιά στο παρελθόν... οι σηματοδότες, η αντλία βενζίνης, το κόκκινο αυτοκινητάκι...όλα γνώριμα...!!!
 
mimis8858 είπε:
παιδια εχω παθει πλακα! εδω και χρονια προσπαθω να βρω το transporter με τα 5 sirocco (που και εγω νομιζα οτι ειναι golf). βρηκα την εταιρια , βρηκα φωτογραφιες για να μη με λενε τρελο! το θεμα τωρα ειναι που θα το βρω για να παιξω.
0573sm.jpg


0574sm.jpg
Τα αυτοκινητάκια ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια (!)...Θυμάμαι είχα το παραπάνω αυτοκινητάκι-νταλίκα (κόκκινο με κίτρινο) που πάνω του φόρτωνες τα μικρότερα...!!!!
 
Μήπως ξέρει κανείς άν μπορώ να βρώ τέτοια αυτοκινητάκια στη Θεσσαλονίκη ;;;
 
Προς το παρον βρηκα αυτα τα δυο.Ειχα πολλα τα οποια δεν βρηκα ακομα.

14092011390.jpg

14092011378.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τετοιο λεωφοριακι ειχα κι εγω και μαλιστα ηταν το αγαπημενο μου
 
Οριστε και καποια που βρηκα προσφατα (την περασμενη Κυριακη)

στο γνωστο πολυκαταστημα "Μonastir MALL"... :)

Ελπιζω να σας αρεσουν. ;)

DSC02933.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραια Σταυρο!! ειχα κι εγω μια μπετονιερα σε κοκκινο χρωμα
 
ειχα παρα πολλα απο αυτα ...περισσοτερο μου αρεσε το πουλμαν το μερσεντες και μαζευα πολλα με διαφορετικα λογοτυπα επανω....ενα που ειχε απομεινει σε κοινη θεα στο πατρικο μου με το λογοτυπο της brtitish airways το δωσαμε στο ανηψουδι μου....γουσταρα παρα πολυ βεβαια και τα φαναρια και τα μικρα αγωνιστικα αυτοκινητα που ειχε που μου εμοιαζε με ρετρο πορσε η φεραρι...η κατι τετοιο τελς παντων.....
 
Γειά σας. Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ μαζί σας κάποιες φωτογραφίες από τη συλλογή μου με αυτοκινητάκια Joy Toy που κατάφερα να μαζέψω τα τελευταία δύο χρόνια. Μεγάλωσα τη δεκαετία του 70 παίζοντας με αυτά γιατί ήταν τα μόνα παιχνίδια που μπορούσαν να μου αγοράσουν οι γονείς μου διότι ήταν φθηνά και επειδή ζούσαμε σε χωριό τα αγοράζαμε στα πανηγύρια. Τώρα θέλω να καταφέρω να γεμίσω τη συλλογή με όσα περισότερα μπορώ.

DSC08605.jpg

DSC08607.jpg

Ακόμη 2 φωτογραφίες από τη συλλογή μου. Σύντομα θα ανεβάσω και άλλες.

DSC08602.jpg

DSC08606.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το πόσες πινακίδες και φανάρια είχα συνθλίψει με τα πόδια μου δεν περιγράφεται! Και μετά κλαμαααααά... :banghead: :banghead: :banghead:
 
Και μερικα Joy Toy

85716.jpg

85717.jpg85718.jpg85719.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφιες!!! :cool:

Και σε καλη κατασταση!!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα