Αυτοκινητάκια JOY TOY

Rheinmetall είπε:
Αν υπάρχει παράδεισος, θα είναι ένα μέρος σπαρμένο με πουλμανάκια Μερσεντές, προπολεμικά καμιόνια, σήματα κυκλοφορίας και φανάρια Joy-Toy.
:thumbup: ......... :D
 
mihalis είπε:
ναι και αυτο ειναι joy-toy...απο τα πιο νεα..δεκαετια 80 περιπου...καποια στιγμη κυκλοφορησε το αμπρα καταμπρα με δωρο...joy-toy.Προβολή συνημμένου 104087Προβολή συνημμένου 104088και εδω αλλο ενα joy-toy δεκαετιας 80,και ενα ακομη αμπρα καταμπρα...φυσικα εχω και αλλες φωτο αλλα νομιζω οτι καλυψα ενα μεγαλο μερος της ποικιλιας αυτων των παιχνιδιων.
Αυτά είναι γούστα! 2 σε 1...νοικοκυρεμένα. Αχ αυτή η κίτρινη κασσέτα. Είχε λιώσει στο Crown κασσετόφωνο...
 
Και που λέει... να βρούμε τα καλούπια και να ξαναφτιάξουμε "καινούργια" αυτοκινητάκια, φανάρια και σήματα... :)
 
Τη γέφυρα την είχε κανείς;

ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!!

$_57.jpg

$_57.jpg

$_57.jpg
 
Πολύ ωραία η γέφυρα... δεν τη θυμάμαι
 
Ωραια, αλλα πως να τη θυμομαστε. Μονο αν την ειχε καποιος. Και Joy toy ειχα πολυ μικρος. Μετα το γυρισαμε στα μεταλλικα αυτοκινητακια.
 
pardalotzatziki είπε:
Ωραια, αλλα πως να τη θυμομαστε.

Ναι, εννοούσα αν την είχε κάποιος, ή και μπορεί να την είχε δει κιόλας κάπου.

πχ. εγώ θυμάμαι διάφορα παιχνίδια, αλλά δεν τα είχα.

Απλώς θυμάμαι που τα έβλεπα στα παιχνιδάδικα και ήθελα να τα πάρω..

(ή τα είχε κάποιος φίλος μου πχ. το όχημα των Thundercats)
 
Το μεγαλύτερο σε κλίμακα αυτοκινητάκι σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρείας, ήταν το ανατρεπόμενο φορτηγό KRUPP MK15 - C5.

IMG_5664.jpg

Μπορεί στο παιχνίδι με τα άλλα αυτοκινητάκια (joy toy, majjorette) να φαινόταν παρείσακτο λογω του μεγέθους του, αλλά ήταν ιδανικό για να το συνδυάζεις σε χωματουργικές εργασίες με την μπουλντόζα και τα λοιπά φορτηγά του Γαβριηλίδη όπου είχαν το ίδιο μέγεθος.

IMG_5652.jpg

IMG_5663.jpg
 
Η συλλογη μου απο τα joy toy

IMG_20140808_102141.jpg

IMG_20140808_102250.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυο κουτατες ομορφιες.... :D

Νο162...

111633.jpg

111635.jpg

Και Νο 163...

111634.jpg

111632.jpg

Πηγη φωτo: ebay
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο μικρος ειχα την απορια αν ειχε βγαλει το κιτρινο βυτιοφορο που φαινεται στην εικονα,

aaa.jpg

μαλλον δεν το ειχε κατασκευασει αφου δεν το εχω δει πουθενα.
 
Εγώ είχα αυτό που μεταφέρει τα αυτοκίνητα. Είχα τρέλα με αυτό γιατί έβαζα και έβγαζα τα αυτοκινητάκια και το χαιρόμουν πολύ.
 
Όσο σκέφτομαι πόσα ''κιλά'' joy toy είχα και πως κατάφερα να τα καταστρέψω όλα
smiley26.gif
 
geotsi. είπε:
Απο μικρος ειχα την απορια αν ειχε βγαλει το κιτρινο βυτιοφορο που φαινεται στην εικονα,μαλλον δεν το ειχε κατασκευασει αφου δεν το εχω δει πουθενα.
Αν το εχει βγαλει,καπου θα εντοπιστει. ;)
 
Αυτό με τους σωλήνες πρέπει να το είχα.

Και εκείνο που μετέφερε αυτοκίνητα βεβαίως :)
 
antonis6442 είπε:
Η συλλογη μου απο τα joy toy


Υποκλίνομαι... :bow:

Είχα σίγουρα το κάτω δεξιά κουτί. Τι αναμνήσεις... Τα φανάρια που άλλαζες το χρώμα, τις πινακίδες, το βενζινάδικο... :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Εγώ είχα αυτό που μεταφέρει τα αυτοκίνητα. Είχα τρέλα με αυτό γιατί έβαζα και έβγαζα τα αυτοκινητάκια και το χαιρόμουν πολύ.


...το οποίο το βρήκα στα πρώτα ποστ #10!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επιτέλους μετά από πολλές δεκαετίες και πάλι με τη πλατφόρμα με τα σιρόκο!! :hurrah:

πάω να παίξω!!!

115731.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικα civic. Πολύ όμορφα! Καλό παιχνίδι :D
 
Πίσω
Μπλουζα