Αυτοκινητάκια Majorette

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.928
Majorette.png


 




Δεν υπηρχαν μονο τα Hotwheels και τα Matchbox στην παιδικη αγορα μας ,επισης γνωστα που εγω θυμαμαι ηταν και τα παραπανω.

Γαλλικη εταιρια απο τις παλιες στην αγορα των παιχνιδιων με αποκλειστικο αντιπροσωπο στην Ελλαδα τα καταστηματα Λαμπροπουλος.

Ενας απο τους καταλογους μου.

attachment.php


attachment.php


Χμμ εδω θυμιζει Hotwheels.

attachment.php


Awesome!

attachment.php


Xμμ τρανσφορμαρονται και αυτα.

attachment.php


attachment.php


Οπισθοφυλλο.

attachment.php


Αν σας αρεσε υπαρχει και του '90!!

attachment.php
 
Τα θυμάμαι στις αρχές της δεκαετίας του 90'. Είχα 2 μικρά που άλλαζαν χρώμα αλλά τα μεγαλύτερα ήταν άπιαστο όνειρο καθώς ήμουν 4-5 χρονών και απο ντροπή δεν ζητούσα πολλά πολλά. Όμως ξεφύλλιζα τους καταλόγους ξανά και ξανά κάτι που νομίζω έκαναν και οι περισσότεροι. Θένκς Aardvark!
 
Ωραίο σαν ανάμνηση, αλλά θυμάμαι στα 80s, τουλάχιστον μεταξύ συμμαθητών στο δικό μου σχολείο, τα Majorette θεωρούνταν κατώτερα, και όλοι ήθελαν Match Box. Τώρα γιατί θεωρούνταν κατώτερα, δεν έχω ιδέα...!
 
Πάντως υπάρχουν ακόμα στην αγορά, αν και βρίσκεις πλέον μόνο αυτοκίνητα και κάποια playsets. Τα μοντέλα βασίζονται κυρίως σε αντίστοιχα ευρωπαικά.

Χαρακτηριστικά, μπορείς να βρεις αυτοκίνητα του WRC.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eδω τρελος φαν majorette εχω κανει ποστ και αλλου :cool:

Γενικα εχω απειρα και καποια στιγμη θα ανεβασω και καμια φωτογραφια..Προσωπικα τα συμπαθουσα περισσοτερο απο ολα τα αλλα ειδικα απο τα hot wheels αλλα η αληθεια ειναι οτι η ποιοτητα ειχε πεσει αισθητα..Μαλιστα αν δειτε παλια τους προιοντα(δεκαετια 70) ποιοτητα και σχεδιαση ηταν σε αλλα επιπεδα ενω μετα εγιναν πιο παιχνιδια..Οπως και να χει ηταν καταπληκτικα :D
 
Μερικα αυτοκινητακια Majorette που μου εχουν απομεινει μεχρι σημερα,

απο τα τοσα πολλα που ειχα μικρος...

Νταλικα.jpg

Παλιο φορτηγο.jpg

Λιμουζινα.jpg

Τζιπ.jpg

Πυροσβεστικο.jpg

Και αλλα δυο αυτοκινητακια, το φορτηγο με το σκαφος ειναι ακομα στην παλια συσκευασια του,

Τρακτορας.jpg

ενω το αλλο ειναι καμπριο που συρει τροχοσπιτο...

.Τροχοσπιτο.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφα τα Μαζορετ σου και ωραια φωτογραφηση. :thumbup:
 
Σαφώς η Matchbox έχει πιο ποιοτικά αυτοκινητάκια. Η majorete απο την άλλη είναι πιο φτηνή και μπορείτε να το διαπιστώσετε όταν πάτε jumbo (εγώ αυτό κάνω). Η γυναίκα μου ψωνίζει για το μωρό κι εγω αυτοκινητάκια για μένα!!! Αν μόνο είχε μεγαλύτερη ποικιλία η majorete θα ήταν πολύ καλά. Οπότε το ρίχνω στα Matcbox και λιγότερο στα hotwheels μιας και είναι τα πιο ακριβά με την ποιότητα να έχει πέσει κατακόρυφα σε σχέση με τα κομμάτια του 70 και 80 που έχω.
 
DSCF0720.jpg

Δυστυχώς τα σημερινά majorette δεν εχουν καμια σχεση με τα παλιοτερα (βλ. made in france) ειναι απαραδεκτα!!! Βεβαια τα εχω παρει ολα απο το jumbo με 1 ευρω. τωρα νομιζω τα ανεβασαν στο 1.50!

Ειναι παιχνιδια με τα οποια μεγαλωσαμε! τα σπάσαμε! οι δικοι μας τα μοιρασαν εδω και εκει! αλλα! παμε παλι απο την αρχη!
 
Aσθενοφορο majjorette στην συσκευασια του απο αρχες του 1990...

Πατωντας την οροφη του με το δαχτυλο, αρχιζει και αναβοσβηνουν τα φωτα του, και παραγει τον ηχο της σειρηνας...

DSCN0230.jpg
 
Φαντάζομαι ότι θα θυμόσαστε και την τηλεοπτική διαφήμιση : ένας μπαμπάς γύριζε με το γιο του σε ένα παιχνιδάδικο.

- Το θες αυτό; (έλεγε δείχνοντάς του ένα παιχνίδι)

- Εγώ θέλω αυτοκινητάκι Majorette ! (δύστροπα ο μπόμπιρας)

- Αυτό; (δείχνει άλλο παιχνίδι, "φορτώνοντας" σιγά-σιγά ο μπαμπάς)

- Εγώ θέλω αυτοκινητάκι Μajorette ! (ακλόνητος ο μπόμπιρας)
 
τι έγινε ρε παιδιά; Πολύ μικρή ανταπόκριση για την θρυλική αυτή εταιρεία. Θα ανεβάσω και τα δικά μου σύντομα.
 
Πωπωωωω είχα το τρακτέρ και το τραινάκι που πόσταρε η mytinyworld! Απίστευτο φλασ μπακ. Εμένα, η πλειοψηφία από τα αυτοκινητάκια μου, ήταν μαζορέτ. Τώρα έχω χάσει τις εξελίξεις, αλλά από ότι έχω διαπιστώσει είναι όλο πλαστικούρα. Τότε ήταν μεταλλικά μασίφ πάνω - κάτω.
 
PT8 είπε:
Πωπωωωω είχα το τρακτέρ και το τραινάκι που πόσταρε η mytinyworld! Απίστευτο φλασ μπακ. Εμένα, η πλειοψηφία από τα αυτοκινητάκια μου, ήταν μαζορέτ. Τώρα έχω χάσει τις εξελίξεις, αλλά από ότι έχω διαπιστώσει είναι όλο πλαστικούρα. Τότε ήταν μεταλλικά μασίφ πάνω - κάτω.
Ηταν πραγματικα πιο ανθεκτικα, τραβουσανε πολλα ζορια και δεν χαλουσανε..

Alekos78 είπε:
Και με τη συσκευασια του??? Ωραιος!
 
Πίσω
Μπλουζα