Αυτοσχέδια παιχνίδια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Όταν είμασταν μικροί, άλλοι λόγω οικονομικών δυσχαιριών,

άλλοι απλά ως έκφανση αυτοσχεδιασμού,

πολλές φορές κατασκευάζαμε τα "δικά μας" παιχνίδια.

Αρχικώς η γιαγιά μου, μου έμαθε να φτιάχνω "ζωάκια"

με οδοντογλυφίδες και μικρά κολοκυθάκια από τον κήπο μας.

Μεγαλώνοντας, έφτιαξα και ένα μικρό ξύλινο καταπέλτη !

Αν και ως παιδί είχα πρόσβαση σε ΠΟΛΛΑ παιχνίδια, τα "σπιτικά" είχαν πάντα μια ξεχωριστή ομορφιά ...
 
Ω ρε μεγαλε exe μου ηρθε αναλαμπη με κατι "πατατες " με οδοντογλυφιδες που μοιαζαν με ζωακια.

Θα ψαχτω περισσοτερο. :D
 
το κλασσικο ηταν νομιζω,να γεμιζεις ενα αδειο πλαστικο μπουκαλι με χωμα και να παιζεις ποδοσφαιρο!
 
starsky είπε:
το κλασσικο ηταν νομιζω,να γεμιζεις ενα αδειο πλαστικο μπουκαλι με χωμα και να παιζεις ποδοσφαιρο!
Ή παίζεις με το μπουκάλι άδειο!
 
Τώρα μου ήρθε και εμένα αναλαμπή με αυτό που είπες Aardvark. Θυμάμαι έκοβα την φλούδα από πατάτες για να φτιάξω πρόσωπα! Δεν ήταν οικονομικό το θέμα, είχα παιχνίδια, απλά από όσο θυμάμαι έτσι μου είχε έρθει. Χμ τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να ήταν τα πρώτα δείγματα της παράνοιάς μου.
 
exetlaios είπε:
Αν και ως παιδί είχα πρόσβαση σε ΠΟΛΛΑ παιχνίδια, τα "σπιτικά" είχαν πάντα μια ξεχωριστή ομορφιά ...
Eγω ειχα σαν ονειρο να φτιαξω ενα σπιτακι πανω στο δεντρο που ειχουμε στην αυλη...δυστυχως ποτε δεν τα καταφερα,ετσι συμβιβαζομουν με τα σπιτακια που φτιαχναμε απο κουτες σε μια αλανα εξω απο το σπιτι μου!!!ειχανε εννοειται και πορτα και παραθυρακια!!!

Επισης ενα αλλο αυτοσχεδιο "παιχνιδι" ηταν και οι σαιτες που φτιαχναμε.οχι τις απλες αλλα με ζυγια,ουρα και με (ατελειωτη)κλωστη περνουσαμε ωρες κανοντας και κοντρες για το ποια σαιτα θα φτασει πιο ψηλα!!! θα φτιαξω μια για να την φωτογραφισω και να την ανεβασω να την δειτε..
 
telonio είπε:
... Χμ τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να ήταν τα πρώτα δείγματα της παράνοιάς μου.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ με έκανες και γέλασα!!

Εγώ θυμάμαι οτι φτιάχναμε κατασκευές από ξύλινα μανταλάκια. Και δεν τις κολλάγαμε με πολύ κόλλα για να χρησιμοποιηθούν για μελλοντικές χρήσεις. Και μετά κάποιος φώναζε που χαλάσαμε τα μανταλάκια. :biglaugh:
 
telonio είπε:
Χμ τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να ήταν τα πρώτα δείγματα της παράνοιάς μου.
.....φταίει και η καταγωγή.... :silly::silly::biglaugh::biglaugh:
 
Ήμουν μεγάλος καλλιτέχνης στις χειροτεχνίες..πραγματικά έφτιαχνα τρελά πράγματα όπως ρομπότ αρκετά μεγάλα αυτοκίνητα που είχαν μέσα κινητήρες θέσεις πόρτες που άνοιγαν και φώτα μέσω μιας μικρής μπαταρίας και λάμπας..Ατελείωτα παιχνίδια με αυτά τα χαιρώμουν πολύ περισσότερο!
 
dim είπε:
Eγω ειχα σαν ονειρο να φτιαξω ενα σπιτακι πανω στο δεντρο που ειχουμε στην αυλη...δυστυχως ποτε δεν τα καταφερα,ετσι συμβιβαζομουν με τα σπιτακια που φτιαχναμε απο κουτες σε μια αλανα εξω απο το σπιτι μου!!!ειχανε εννοειται και πορτα και παραθυρακια!!!
Dim το ίδιο κόλλημα είχαμε και εμείς.Όταν ήμασταν μικρά θυμάμαι πόσο πολύ μας άρεζε να έχουμε το δικό μας σπιτάκι και μάλλον επηρεασμένοι από τις αμερικάνικες ταινίες με τα σπιτάκια στο δέντρο,προσπαθούσαμε να φτιάξουμε κάτι ανάλογο.Το καλοκαίρι στο εξοχικό κατασκευάζαμε σπιτάκια από πεταμένες κούτες,όπου βάζαμε διαχωριστικά.Από δω το σαλόνι με τις κούκλες μας,από κει η κουζίνα με τα πλαστικά μας πιατάκια και κατσαρολικά.Δεχόμασταν επισκέψεις από τις φίλες μας και τις σερβίραμε δήθεν καφεδάκι στο πλαστικό μας σερβίτσιο σαν σωστές κυρίες.

Το χειμώνα στην πόλη η γιαγιά μας,μάζευε τις καρέκλες σε σχήμα πι και τις σκέπαζε με μια καρό κουβερτούλα.Εκεί μέσα φτιάχναμε το δικό μας οχυρό και επιδιδόμασταν σε διάφορες σκανταλιές.Μάλιστα όταν μας κυνηγούσε η γιαγιούλα με τον πλάστη και το πιπέρι να μας τιμωρήσει,τρυπώναμε κάτω από τις καρέκλες για να της ξεφύγουμε...:look:

Αργότερα όταν κυκλοφόρησαν οι παιδικές σκηνές στο εμπόριο,θυμάμαι τι σοκ είχαμε πάθει και πόσο ζαλίζαμε τους δικούς μας να μας πάρουν μια,αλλά το κόστος ήταν απαγορευτικό για εκείνη την εποχή.Οφείλω να ομολογήσω ότι ακόμα και σήμερα όταν τις βλέπω σε διαφημιστικά φυλλάδια τις χαζεύω...:rolleyes:

HGG-9797.jpg
pTRU1-2786291reg.jpg
11115_shrf04_screen-2.jpg
 
Οντας απο τους ανθρωπους που το χερι τους δεν πιανει καθολου στα καλλιτεχνικα-κατασκευες ( ισια γραμμη μπορω να τραβηξω μονο με χαρακα,αν και κατεβαλλα φιλοτιμες προσπαθειες στις κατασκευες ) το μονο αυτοσχεδιο παιχνιδι που επαιξα ηταν η ναυμαχια.
 
Candy....Ακριβώς τα ίδια έκανα και εγώ...μόνο που αντί για σπιτάκι είχα το διαστημόπλοιο Galactica και πάντα με κυνηγούσαν οι κύλωνες όχι για καφεδάκι αλλά για να με γα...... :D
 
...φοβερό thread !! :thumbup:

Λοιπόν, πιτσιρικάς είχα μανία με την χαρτοκοπτική !! Είχα φτιάξει διαστημόπλοια, ρομποτάκια, μέχρι και τα αυτοκινητάκια απο τον "Αστυνόμο Σαϊνη". :D

Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να τα ξεθάψω, και θα postάρω φωτογραφίες.

Κάποια στιγμή θυμάμαι μου την είχε βιδώσει να δημιουργήσω ένα δικό μου επιτραπέζιο παιχνίδι !! Εμπνευσμένος απο διάφορα δημοφιλή παιχνίδια, όπως εκείνα της Ravensburger, το κλασσικό Μonopoly της Parker, "το 100 εν δράσει" (cluedo) κλπ, ως εκκολαπτόμενος "Reiner Knizia" (κούνια που με κούναγε) στρώθηκα κάτω για να δημιουργήσω τα διάφορα πιόνια/μονάδες, την playing area, και τους κανόνες.

Στην πορεία το παιχνίδι μου προέκυψε ως κάτι πιό πολεμικό, πιό "μιλιταριστικό", και το βάφτισα "Dictator" !! :D Στην ουσία έμοιαζε πολύ με wargame αλλά τότε ως πιτσιρίκος δεν γνώριζα τον όρο. Λίγα χρόνια αργότερα όταν άρχισα πλέον για τα καλά να ασχολούμαι με τους υπολογιστές, θυμάμαι που διάβασα στο Pixel το Special Review του "Wargame Construction Set" της SSI, και αμέσως αποφάνθηκα ότι ήταν το ιδανικό μέσο για μία εξελιγμένη και πιό ολοκληρωμένη μεταφορά του "Dictator", αλλά ως γνωστόν η αμερικάνικη αυτή εταιρία δεν "συμπαθούσε" τους ευρωπαϊκούς υπολογιστές όπως ο amstrad μου.

Τελικά έχασα το ενδιαφέρον μου, και το παιχνίδι δεν έφτασε σε κάποια απόλυτα "τελική" μορφή. Αν όμως κάποια στιγμή ξαναβρώ τους κανόνες που είχα γράψει τότε, ίσως ξαναπροσπαθήσω να το τελειοποιήσω !!
 
Το αγαπημενο μου παιχνιδι ηταν τα "αυτοκινητακια", τα γνωστα matchbox.

Ειχα παρα πολλα τετοια και θυμαμαι οτι καθομουν με τις ωρες και εφτιαχνα δρομους, χρησιμοποιωντας ξυλινα μολυβια. Οσο περναγαν τα χρονια, τοσο αυξανονταν τα μολυβια και τοσο πιο περιπλοκες γινονταν οι "πολεις" που εφτιαχνα. Η καλυτερη περιοδος αυτου του παιχνιδιου ηταν οταν καποτε πηρα ως δωρο ενα σετ απο φαναρια κυκλοφοριας (αλλαζες απο πρασινο σε κιτρινο και κοκκινο, τραβωντας ενα μικρο μοχλο) και κυριως μια πλαστικη συναρμολογουμενη "αερογεφυρα" (θυμηθειτε τις παλιες στον Κηφισσο, εμοιαζε πολυ με αυτες) δυο κατευθυνσεων...

Δυστυχως δεν απεκτησα ποτε το πανακριβο πολυωροφο γκαραζ-πλυντηριο αυτοκινητων που παντα ονειρευομουν, αλλα ειχα κανει μια προσπαθεια και ειχα φτιαξει ενα ξυλινο με δυο πατωματα και ραμπες ανοδου-καθοδου.
 
dim είπε:
Επισης ενα αλλο αυτοσχεδιο "παιχνιδι" ηταν και οι σαιτες που φτιαχναμε.οχι τις απλες αλλα με ζυγια,ουρα και με (ατελειωτη)κλωστη περνουσαμε ωρες κανοντας και κοντρες για το ποια σαιτα θα φτασει πιο ψηλα!!! θα φτιαξω μια για να την φωτογραφισω και να την ανεβασω να την δειτε..
saitafc7.jpg
 
πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο!!!!!
 
Η τακτικη μου με τα παιχνιδια πιτσιρικας ηταν εξης , ειδικα με στυλ μιστερ π αυτοκινητα. Στην αρχη ωραια και καλα τα παιζαμε οπως τους επρεπε μετα αρχισαν οι δοκιμες αντοχης... ριψεις , τρακαρισματα, και τελος το ανοιγμα τους για το τι ειχε μεσα. Εδω ερχομαστε στο εξαιρετο αυτο και πρωτοτυπο τοπικ του φιλου για τον αυτοσχεδιασμο οι δικες μου κατασκευες ηταν αυτοκινητακια που χρησιμοποιουσαν τα μοτερ απο τα χαλασμενα πλεον παιχνιδια 4 καλαμακια το ενα διπλα στο αλλο με μονωτικη ως σασι , το κατω μερος απο τα γιαουρτακια φαγε κοβοτανε στρογγυλο για ροδες , αξονες απο μπατονετες που παρεπιπτωντος ταιριαζουν τελεια με τον ροτορα του μοτερ το οποιο το ανοιγα στο πισω μερος με ψαλιδι για να χωρεσει η μπατονετα 2 μπαταριες και ετοιμο τις περισσοτερεσ φορες χωρις καν διακοπτη αλλα με τα καλωδια στριμμενα
 
dim εισαι της κλικας μου....απ τον πατερα σου εμαθες? εμενα ο δικος μου μου εμαθε αυτες και χαρταετους απο καλαμι και γλασε κολλες

-starsky- φιλε μου κυριολεκτικα ειχα εξαφανισει μια απο δαυτες με 3-4 κουβαριστρες
 
Αυτοσχέδια

Τι παιχνίδια κατασκευάζατε με υλικά που βρήσκατε στην αυλή σας, στην εξοχή, στην νουλάπα της μαμάς κλπ. Η τι παιχνίδια σκεφτόσασταν από μόνοι σας. Εμείς για παράδειγμα παίζαμε "σπίτι" χρησιμοποιώντας τις πέτρες για τοίχους και καθιστικό και ξύλα και φύλλα για σερβίτσιο.
 
Πίσω
Μπλουζα