Αφιέρωμα στη Βαρβάρα Τσιμπούλη (1947-1992)

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.134
Αντιδράσεις
2.278
Αφιέρωμα σε μία σημαντική στιχουργό η οποία δεν αναδείχθηκε όσο ίσως θα της έπρεπε και η οποία έφυγε δυστυχώς νωρίς από τη ζωή ενώ είχε να δώσει πολλά ακόμη.

Δυστυχώς όσο κι αν έψαξα στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βρω μια συνοπτική έστω βιογραφία της σπουδαίας στιχουργού, δημοσιογράφου, μεταφραστριας (ίσως να είχε και άλλες ιδιότητες που απλά τις αγνοώ). Έτσι θα παραθέσω ότι μπόρεσα να συγκεντρώσω.

Τα πρώτα ίχνη δραστηριότητας της Τσιμπούλη ανευρίσκονται το 1971 με συμμετοχή της στο δίσκο Βίκυ Μοσχολιού 5 με το κομμάτι "Αν φύγεις" σε μουσική Μίμη Πλέσσα και το κομμάτι "Ο γελαστός Μάης" με τον Γιάννη Πουλόπουλο στον δίσκο του Λίνου Κόκοτου "Ο κήπος" όπου όλα τα κομμάτια πλην του αναφερθέντος υπογράφονται από τον Άκο Δασκαλόπουλο στους στίχους.

Πολύ πιο πλούσια είναι η αναφορά στο 1972. Έχουμε έτσι ένα κομμάτι ερμηνευμένο από τον Σταύρο Παράβα στον μάγκα με το τρίκυκλο "Άπλωσε το χέρι σου", το εξαιρετικό "Σαν τι τραγούδι να σου πω" με τον Αντώνη Καλογιάννη στον σημαντικό δίσκο "Συνοικισμός Α" του Δήμου Μούτση. Ακόμα, μια συμμετοχή στον δίσκο του Φίλιππου Νικολάου "Με την πρώτη στάλα". Η συμμετοχή της έχει τον τίτλο "Ποιος δρόμος σ' έφερε μπροστά μου" σε μουσική Μίμη Πλέσσα. Από τη χρονιά αυτή όμως η επιλογή μου είναι το ασύγκριτο "Πόσα σου πήρε ο ουρανός" στον δίσκο "4,5,3" του Γιώργου Χατζηνάσιου με τη Δήμητρα Γαλάνη. Εδώ το ακούμε με σκηνές από την ταινία του Τάκη Κανελλόπουλου "Η τελευταία άνοιξη" (1972).


Για το 1973 η παραγωγή είναι μικρή και εδώ θα ξεχωρίσω το κομμάτι το "Τι να μου πεις, τι να σου πω" σε 45άρι με τη Μαρινέλλα σε μουσική Γιώργου Χατζηνάσιου. Εδώ έχουμε και κάποια κομμάτια για τη Μίλλη Καραλή και τον δεύτερο δίσκο της (Μίλλη 2).

Περνάμε στο 1974 όπου ξεκινάει και η πολύχρονη και σπουδαιότερη συνεργασία της αυτή με τον Νίκο Καρβέλα που ξεκίνησε με το κομμάτι "Σάββατο - Κυριακή" με τον Κώστα Σμοκοβίτη να το ερμηνεύει στο Φεστιβαλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης εκίνη τη χρονιά. Πηγή. Παράλληλα γίνονται κάποιες συνεργασίες (σκεφτείτε το Χελιδόνι που αργότερα έγινε μεγάλη επιτυχία από τον βασίλη Καρρά ενώ αρχικά ερμηνεύτηκε από την Καίτη Ντάλη, σύνθεση του Δημήτρη Μηλιού) από τις οποίες ξεχωρίζει η συμμετοχή στον δίσκο "Ω τι κόσμος μπαμπά" όπου η Βαρβάρα υπογράφει 4 από τα 12 τραγούδια με σημαντικότερο το ήθελα να σε ζωγραφίσω.


Το μεγάλο μπαμ γίνεται το 1975 με την πρώτη αποκλειστική συμμετοχή στον δίσκο "Μια χαρά, μια καημός" με τον Νίκο Καρβέλα. Ξεχωρίζουν τα κομμάτια "Κρύβαμε την αγάπη μας" και "Σαν τα πεινασμένα περιστέρια" με την Άννα Βίσση. Εδώ παρουσιάζονται οι συντελεστές του δίσκου.

Τσιμπουλη 12.jpg

Την ίδια χρονιά η συμμετοχή με τον τίτλο "Για πάντα" στον δίσκο του Γιάννη Πάριου "Έρχονται στιγμές" θεωρήθηκε μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες και είναι κατά τη γνώμη μου διαχρονική.


Το 1976 δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη παραγωγή αλλά αξίζει να αναφέρουμε ότι ξεκινάει η συνεργασία των 2 δημιουργών με τον Γιάννη Καλατζή στον δίσκο "Μην περιμένεις" με πιο αξιομνημόνευτο το "Τώρα πλάκα μου κάνεις". Επίσης συμμετείχαν στο φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης με τον Δημήτρη Κοντολαζο και το "Ήμουν πρώτος" χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Πηγή. Τέλος Α' μέρους.
 
(Β' μέρος)
Πολύ σπουδαιότερα συμβάντα έλαβαν χώρα το 1977 όπου ο Τόλης Βοσκόπουλος έλαβε τον χρυσό δίσκο για το "Είναι το κάτι που μένει" ένα εξαιρετικό κομμάτι των Τσιμπούλη - Καρβέλα σε έναν πολυσυλλεκτικό δίσκο όπως φαίνεται και στη σχετική φωτογραφία που ακολουθεί. Από αριστερά: Τζωρτίνα (κόρη της Μαρινέλλας), Μαρινέλλα, Τάκης Μουσαφίρης, Τόλης Βοσκόπουλος, Μάκης Μάτσας, Νίκος Καρβέλας, Βαρβάρα Τσιμπούλη, Μίμης Θειόπουλος, Αχιλλέας Θεοφίλου, Κώστας Κλάββας. Πηγή.

Τσιμπουλη 5.jpg

Άλλη μια σημαντική στιγμή στην καριέρα της Βαρβάρας Τσιμπούλη ήταν η συνεργασία της με τον συνθέτη Σωτήρη Σακελλαρίου και τη φωνή της Πόλυ Πάνου στο δίσκο "Και τώρα μόνη". Ξεχώρισα 3 κομμάτια, το Αγάπη δηλητήριο, Μα θα έρθει η τιμωρία και το Πάντα ήμουνα κυρία που ακούμε παρακάτω.


Από αυτόν τον δίσκο και η λεπτομέρεια παρακάτω με τους συντελεστές του.

Τσιμπουλη 1 - Αντιγραφή.jpg
Το 1978 το δίδυμο Καρβέλας - Τσιμπούλη θα υπογράψει εξ' ολοκλήρου τον δίσκο του Γιάννη Καλατζή "Κάποιος πάντα λέει αντίο". Από αυτόν τον δίσκο και το οπισθόφυλλό του είναι και οι παρακάτω των 3 συντελεστών. Επίσης, την ίδια χρονιά υπήρξε συνεργασία των 2 με τον Θέμη Ανδρεάδη στο "Ο Θέμης που πάει παντού".

Τσιμπουλη 4 - Αντιγραφή.jpg
Το 1979 έχουμε τη δεύτερη συνεργασία των δύο με τον Τόλη Βοσκόπουλο στον δίσκο "Μέρα νύχτα παντού" (με συμμετοχή και άλλων στιχουργών και συνθετών). Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο κομμάτι να αναδείξω (ίσως κάποιοι θυμούνται το "Δεν τη βρίσκω με τη ντίσκο"). Είναι και η τελευταία χρονιά που συνεργάστηκαν οι δύο καθώς ένα περιστατικό που συνέβη μεταξύ τους ίσως να στάθηκε αιτία (ή αφορμή) για να διακοπεί η συνεργασία τους.

Από τα υπόλοιπα χρόνια δραστηριότητας της Βαρβάρας Τσιμπούλη θα ξεχωρήσω τη συμμετοχή της στον δίσκο του Τόλη Βοσκόπουλου "Δεν θέλω να θυμάμαι" και τη συνεργασία της με τον αείμνηστο συνθέτη Νίκο Λαβράνο όπου και τα δύο κομμάτια συμμετοχής της είναι εξαιρετικά.

1. Το ομώνυμο (Δεν θέλω να θυμάμαι)


2. Μάτια μου θαλασσινά (φωνητικά: Μαρινέλλα)


Για το τέλος (υπάρχουν ακόμα αρκετά να πούμε αλλά θα τα συζητήσουμε αργότερα και στις παρεμβάσεις άλλων μελών) έχω μια λεπτομέρεια από τον δίσκο του Αρθούρου Αντενούτσι "Μοναξιά" (1983) όπου η Τσιμπούλη υπογραφει όλους τους στίχους και εμφανίζεται σε μια φωτογραφία με τους στίχους της.

Τσιμπούλη 6.jpg

Και 2 φωτογραφίες που διαθέτουν οι κάτοχοί τους και ανεβάζω ως link για ευνόητους λόγους.

1. Βαρβάρα Τσιμπούλη και Νίκος Λαβράνος Πάσχα στην Ανάβυσσο (από post της Μίλλυ Καραλή στη σελίδα του αείμνηστου Νίκου Λαβράνου)

2. Η Βαρβάρα Τσιμπούλη με τον εκλιπόντα δημοσιογράφο Στάθη Καγιαλέ το 1984 στην εφημερίδα Μεσημβρινή
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ καλό αφιέρωμα @ARETARA

Θα προσθέσω δύο τραγούδια σε μουσική Φώτη Μητρόπουλου και στίχους Βαρβάρας Τσιμπούλη
που ερμηνεύει η Πωλίνα το 1977 (από τις πρώτες της ηχογραφήσεις)

ΠΩΛΙΝΑ - ΖΕΙ (φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 1977)

ΠΩΛΙΝΑ - ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ

Περιλαμβάνονται στον δίσκο 45 στροφών
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα άγνωστο περιστατικό από τη συνεργασία Καρβέλα - Τσιμπούλη από το 1979 και τη στρατιωτική θητεία του Καρβέλα (!!!) μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
 
Άλλο ένα σημαντικό κομμάτι ακούμε από τη Νέλλη Γκίνη με τίτλο "Πήρα τον ήλιο αγκαλιά" (1974) σε μουσική Δημήτρη Μηλιού. Το κομμάτι ακούστηκε στην ταινία "Η μεγάλη απόφαση" (1977) όπου πρωταγωνιστούσε η Νέλλη.


Επίσης ακούμε εδώ τη δισκογραφική έκδοση (45 στροφών)

 
Ένα όμορφο ραδιοφωνικό αφιέρωμα στη Βαρβάρα Τσιμπούλη διάρκειας 2 ωρών από τη μουσική παραγωγό Ειρήνη Γαβαλά μπορείτε να ακούσετε εδώ.
 
Μα μη με σταματάς, Αννούλα,
κι αν θα κλάψεις θα το πω:
είναι ο πόλεμος κοντά μας
και δεν μπορώ ν’ αντισταθώ.

Αρθούρος Αντενούτσι (Μοναξιά, 1983)
 
Η Βαρβάρα Τσιμπούλη έγραψε επίσης τους στίχους 3 τραγουδιών του Δήμου Μούτση από τα albums Συνοικισμός Α' (1972) και Μαρτυρίες (1974).
 
Αφιέρωμα σε μία σημαντική στιχουργό η οποία δεν αναδείχθηκε όσο ίσως θα της έπρεπε και η οποία έφυγε δυστυχώς νωρίς από τη ζωή ενώ είχε να δώσει πολλά ακόμη.

Δυστυχώς όσο κι αν έψαξα στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βρω μια συνοπτική έστω βιογραφία της σπουδαίας στιχουργού, δημοσιογράφου, μεταφραστριας (ίσως να είχε και άλλες ιδιότητες που απλά τις αγνοώ). Έτσι θα παραθέσω ότι μπόρεσα να συγκεντρώσω.

Τα πρώτα ίχνη δραστηριότητας της Τσιμπούλη ανευρίσκονται το 1971 με συμμετοχή της στο δίσκο Βίκυ Μοσχολιού 5 με το κομμάτι "Αν φύγεις" σε μουσική Μίμη Πλέσσα και το κομμάτι "Ο γελαστός Μάης" με τον Γιάννη Πουλόπουλο στον δίσκο του Λίνου Κόκοτου "Ο κήπος" όπου όλα τα κομμάτια πλην του αναφερθέντος υπογράφονται από τον Άκο Δασκαλόπουλο στους στίχους.

Πολύ πιο πλούσια είναι η αναφορά στο 1972. Έχουμε έτσι ένα κομμάτι ερμηνευμένο από τον Σταύρο Παράβα στον μάγκα με το τρίκυκλο "Άπλωσε το χέρι σου", το εξαιρετικό "Σαν τι τραγούδι να σου πω" με τον Αντώνη Καλογιάννη στον σημαντικό δίσκο "Συνοικισμός Α" του Δήμου Μούτση. Ακόμα, μια συμμετοχή στον δίσκο του Φίλιππου Νικολάου "Με την πρώτη στάλα". Η συμμετοχή της έχει τον τίτλο "Ποιος δρόμος σ' έφερε μπροστά μου" σε μουσική Μίμη Πλέσσα. Από τη χρονιά αυτή όμως η επιλογή μου είναι το ασύγκριτο "Πόσα σου πήρε ο ουρανός" στον δίσκο "4,5,3" του Γιώργου Χατζηνάσιου με τη Δήμητρα Γαλάνη. Εδώ το ακούμε με σκηνές από την ταινία του Τάκη Κανελλόπουλου "Η τελευταία άνοιξη" (1972).


Για το 1973 η παραγωγή είναι μικρή και εδώ θα ξεχωρίσω το κομμάτι το "Τι να μου πεις, τι να σου πω" σε 45άρι με τη Μαρινέλλα σε μουσική Γιώργου Χατζηνάσιου. Εδώ έχουμε και κάποια κομμάτια για τη Μίλλη Καραλή και τον δεύτερο δίσκο της (Μίλλη 2).

Περνάμε στο 1974 όπου ξεκινάει και η πολύχρονη και σπουδαιότερη συνεργασία της αυτή με τον Νίκο Καρβέλα που ξεκίνησε με το κομμάτι "Σάββατο - Κυριακή" με τον Κώστα Σμοκοβίτη να το ερμηνεύει στο Φεστιβαλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης εκίνη τη χρονιά. Πηγή. Παράλληλα γίνονται κάποιες συνεργασίες (σκεφτείτε το Χελιδόνι που αργότερα έγινε μεγάλη επιτυχία από τον βασίλη Καρρά ενώ αρχικά ερμηνεύτηκε από την Καίτη Ντάλη, σύνθεση του Δημήτρη Μηλιού) από τις οποίες ξεχωρίζει η συμμετοχή στον δίσκο "Ω τι κόσμος μπαμπά" όπου η Βαρβάρα υπογράφει 4 από τα 12 τραγούδια με σημαντικότερο το ήθελα να σε ζωγραφίσω.


Το μεγάλο μπαμ γίνεται το 1975 με την πρώτη αποκλειστική συμμετοχή στον δίσκο "Μια χαρά, μια καημός" με τον Νίκο Καρβέλα. Ξεχωρίζουν τα κομμάτια "Κρύβαμε την αγάπη μας" και "Σαν τα πεινασμένα περιστέρια" με την Άννα Βίσση. Εδώ παρουσιάζονται οι συντελεστές του δίσκου.

Προβολή συνημμένου 235084

Την ίδια χρονιά η συμμετοχή με τον τίτλο "Για πάντα" στον δίσκο του Γιάννη Πάριου "Έρχονται στιγμές" θεωρήθηκε μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες και είναι κατά τη γνώμη μου διαχρονική.


Το 1976 δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη παραγωγή αλλά αξίζει να αναφέρουμε ότι ξεκινάει η συνεργασία των 2 δημιουργών με τον Γιάννη Καλατζή στον δίσκο "Μην περιμένεις" με πιο αξιομνημόνευτο το "Τώρα πλάκα μου κάνεις". Επίσης συμμετείχαν στο φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης με τον Δημήτρη Κοντολαζο και το "Ήμουν πρώτος" χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Πηγή. Τέλος Α' μέρους.
H Βαρβάρα Τσιμπούλη ήτο Δημοσιογράφος εις το αστυνομικόν ρεπορτάζ εις την "ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΝ το 1979.
 
H Βαρβάρα Τσιμπούλη ήτο Δημοσιογράφος εις το αστυνομικόν ρεπορτάζ εις την "ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΝ το 1979.
Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία. Μήπως διαθέτετε και κάποιο αρχείο από τα ρεπορτάζ της στην εφημερίδα; Από φωτογραφία του εκλιπόντος Στάθη Καγιαλέ μαθαίνουμε ότι η Τσιμπούλη ήταν και στη Μεσημβρινή το 1984.
 
Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία. Μήπως διαθέτετε και κάποιο αρχείο από τα ρεπορτάζ της στην εφημερίδα; Από φωτογραφία του εκλιπόντος Στάθη Καγιαλέ μαθαίνουμε ότι η Τσιμπούλη ήταν και στη Μεσημβρινή το 1984.
1670083743008.png
Εφημερίς "ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ", Φύλλον: 8.080, Σάββατον 22 Σεπτεμβρίου 1979, σελ. 01.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προβολή συνημμένου 254524
Εφημερίς "ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ", Φύλλον: 8.080, Σάββατον 22 Σεπτεμβρίου 1979, σελ. 01.
Μας εκπλήσσετε ευχάριστα με το αρχείο σας!!! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν δεν γίνομαι βάρος, αν υπάρχουν καθόλου πληροφορίες για τα τελευταία χρόνια της ζωής της δημοσιογράφου, η οποία δυστυχώς από τις λίγες πληροφορίες που διαθέτω υπέφερε από την επάρατο νόσο.
 
Μας εκπλήσσετε ευχάριστα με το αρχείο σας!!! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν δεν γίνομαι βάρος, αν υπάρχουν καθόλου πληροφορίες για τα τελευταία χρόνια της ζωής της δημοσιογράφου, η οποία δυστυχώς από τις λίγες πληροφορίες που διαθέτω υπέφερε από την επάρατο νόσο.
Είναι ακριβές αυτό. Απεβίωσεν μετά μακράν νοσηλείαν λόγω καρκίνου τον οποίον αντεμετώπιζε. Πέραν αυτού ουδεμίαν άλλην πληροφορίαν έχω. Όμως αν βρω εις τον τύπον της εποχής (1992) αναγγελίαν του θανάτου της θα την αναρτήσω εδώ. Επ' ουδενί είσθε βάρος. Η γνώσις πρέπει να μοιράζεται.
 
Πρόσφατα μου δόθηκε η ευκαιρία να ανακαλύψω τον δίσκο Μοναξιά (1983) του Αρθούρου Αντενούτσι στον οποίο τους στίχους υπογράφει αποκλειστικά η Βαρβάρα Τσιμπούλη. Είναι μια εξαιρετική δουλειά που (προφανώς) δεν έλαβε τη διάκριση που της έπρεπε. Προσωπικά αγαπημένα κομμάτια που επέλεξα είναι το "Μη με σταματάς Αννούλα" και το "Απογοήτευση".
 
Ένα όμορφο κομμάτι από τον δίσκο "Να μ' αγαπάς" (1977) σε ερμηνεία Τζένης Βάνου και μουσική Φώτη Μητροπουλου.

 
Από τη χρονιά αυτή όμως η επιλογή μου είναι το ασύγκριτο "Πόσα σου πήρε ο ουρανός" στον δίσκο "4,5,3" του Γιώργου Χατζηνάσιου με τη Δήμητρα Γαλάνη. Εδώ το ακούμε με σκηνές από την ταινία του Τάκη Κανελλόπουλου "Η τελευταία άνοιξη" (1972).

 
Είπα θα σε βρω σ’ ένα παράθυρο ανοιχτό,
σ’ ένα σοκάκι ξεχασμένο, μακρινό.
Είπα θα σε βρω σε κάποιο τρένο στο σταθμό,
στο πάρκο, μέσα στη βροχή,
μες στα παιδιά την Κυριακή.

Και σε βρήκα μες στα φώτα,
στις φωνές, στους καπνούς,
μες στη ντροπή.
Είχες μάτια πικρά και άδεια
σαν δυο καράβια που ’χουν πνιγεί.

Είχα να σου πω ένα τραγούδι τρυφερό
και να σου μάθω τ’ όνειρό μου το κρυφό.
Είχα να σου πω κι ήταν το στόμα μου πικρό,
το δάκρυ μου πικρό κι αυτό
κι απόμεινα να σε κοιτώ.

Και σε βρήκα μες στα φώτα,
στις φωνές, στους καπνούς,
μες στη ντροπή.
Είχες μάτια πικρά και άδεια
σαν δυο καράβια που ’χουν πνιγεί.

Δίσκος: Μοναξιά (1983), μουσική και ερμηνεία Αρθούρος Αντενούτσι. Σκηνές από την "Ωραία της ημέρας" (1967) του Luis Buñuel και πρωταγωνίστρια τη θεά Catherine Deneuve.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα