Αφιέρωμα στον ΤΙ-99/4Α και τα εφηβικά μου προγράμματα!

Και μάλιστα τότε που οι υπολογιστές έρχονταν με ογκώδη μάνουαλ :( Θυμάμαι τον "τηλεφωνικό κατάλογο" του Commodore 64 του τότε καλύτερου μου φίλου. Να ξέρεις πάντως και στα ΤΕΙ που πήγα κάναμε Ladder αλλά ούτε κατά διάνοια τα κόλπα που έκανες εσύ, τώρα κάποια παιδιά παίρναν πτυχιακή σε C++ κλπ.οπότε φαντάζομαι ότι είναι πολύ καλύτεροι από μένα στον προγραμματισμό (ΤΕΙ ηλεκτρολογίας εδώ στο Ηράκλειο).
 
Uskoke είπε:
Και μάλιστα τότε που οι υπολογιστές έρχονταν με ογκώδη μάνουαλ :( Θυμάμαι τον "τηλεφωνικό κατάλογο" του Commodore 64 του τότε καλύτερου μου φίλου. Να ξέρεις πάντως και στα ΤΕΙ που πήγα κάναμε Ladder αλλά ούτε κατά διάνοια τα κόλπα που έκανες εσύ, τώρα κάποια παιδιά παίρναν πτυχιακή σε C++ κλπ.οπότε φαντάζομαι ότι είναι πολύ καλύτεροι από μένα στον προγραμματισμό (ΤΕΙ ηλεκτρολογίας εδώ στο Ηράκλειο).
Μετά τον ΤΙ-99 πήρα τον Amstrad 464 (που πρέπει να ομολογήσω ότι ποτέ δεν τον πολυσυμπάθησα, ήμουν μεταξύ αυτου και του MSX αλλά κέρδισε λόγω του "ολοκληρωμένου" συστήματος) στον οποία έγραψα άφθονη assembly Z-80. Και μετά από τον 464 πήρα τον Atari ST στον οποίο έγραψα σε ότι άλλη γλώσσα μπορούσα τότε να βρω (computers Κανέλλης για όσους θυμούνται, αντιγραμμένες δισκέτες και τα manual φωτοτυπίες!). GFA BASIC, Lattice C και "αποφοίτησα" με 68000 assembly :)

Να περάσουμε σε δύο από τα πιο όμορφα και πλήρη παιχνίδια για την Extended BASIC που νομίζω ότι έχουν γραφεί ποτέ!

Το ένα είναι ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ που έχει δημοσιευθεί στην "Ηλεκτρονική & Computer" (δεν αναγράφεται συγγραφέας) και το άλλο είναι το Space Attack του γνωστού (και συντοπίτη) Κώστα Βενιανάκη, εμπνευσμένο από το Star Wars!

- Κατεβάστε τα ΣΥΝΝΕΦΑ, φορτώστε τα στην Extended BASIC με OLD DSK1.COLLECT και RUN

- Κατεβάστε το Space Attack, φορτώστε το στην Extended BASIC με OLD DSK1.ATTACK2 και RUN

Ας δούμε λίγο τα παιχνίδια.

Τα ΣΥΝΝΕΦΑ

========

Χρησιμοποιήστε τα βελάκια (E,X,S,D) για να οδηγήσετε το σκάφος σας κοντά στα δέντρα. Πάνω από σας πετάνε κάποια σύννεφα. Όταν ένα σύννεφο σταματήσει μπορεί να γίνει:

- Άσπρο, οπότε έχει κανονική βροχή. Δεν πρέπει να την εμποδίσετε γιατί θα ξεραθεί ένα δέντρο από κάτω!

- Κίτρινο, οπότε έχει όξινη βροχή και πρέπει να την πιάσετε γιατί διαφορετικά θα ξεραθεί ένα δέντρο από κάτω!

- Μαύρο, οπότε θα ρίξει κεραυνούς και καλά θα κάνετε να κρυφτείτε γιατί μπορεί να σας καταστρέψει!

Όταν πιάσετε πέντε βροχές, θα ανοίξει η δεξαμενή που υπάρχει δεξιά και θα πρέπει να οδηγήσετε το σκάφος μέσα για να αδειάσετε!

Μετά από μερικά γεμίσματα θα περάσει ένα οχηματάκι, θα κατεβάσει τη δεξαμενή, θα την πάρει και θα φέρει άλλη άδεια!

Χάνετε αν χάσετε και τα τρία σκάφη σας (από κεραυνούς ή αν συγκρουστείτε με το έδαφος πχ) ή αν καταφέρετε να ... ξεράνετε όλα τα δέντρα.

Μερικά screenshots:

7.jpg

8.jpg

Space Attack

========

Ένα υπέροχο παιχνίδι με τη μουσική του Star Wars!

Χρησιμοποιήστε τα βελάκια (E,X,S,D) για να μετακινηθείτε και την τελεία (.) για να ρίξετε μια βολή. Έχετε 10 βολές αρχικά και θα πάρετε περισσότερες αν είστε εύστοχοι. Αν σας τελειώσουν οι βολές χωρίς να έχετε εξολοθρεύσει τους εξωγήινους, θα περάσετε σε μια bonus πίστα όπου αν πετύχετε θα πάρετε άλλες δέκα βολές. Διαφορετικά το παιχνίδι τελειώνει.

Screenshots:

Αρχική Οθόνη

9.jpg

Οθόνη παιχνιδιού

10.jpg

Οθόνη bonus πίστας

11.PNG

Άλλο εξαιρετικό παιχνίδι είναι το Star Trek αλλά δυστυχώς η κασέτα έχει χαθεί (έχω όμως το listing ακόμα).

Αξίζει να βάλετε τον εξομοιωτή για να παίξετε αυτά τα δύο παιχνίδια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sonic2000gr είπε:
...

Δεν μου έχει μείνει τίποτα από το Micromad


...

Τα περισσότερα δημοσιευμένα προγράμματα για TI-99 ήταν από κάποιο Δημήτρη Αυγουστίδη. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτόν;
Ισως θα μπορει να βοηθησει ο yrig παλιος συντακτης του Micromad απο το πρωτα τευχη και μελος του retromaniax .

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?8635-MicroMad-%C1%ED%E1%EC%ED%DE%F3%E5%E9%F2
 
Πίσω
Μπλουζα