Αφιέρωμα στον ΤΙ-99/4Α και τα εφηβικά μου προγράμματα!

Shock είπε:
Εντυπωσιακό!Και ο πλαστικός εντυπωσιακός! Αυτά τα προγράμματα θα μπορέσουμε να τα ανεβάσουμε στο Retromaniax? Διαθέτουμε και χώρο για τη διαφύλαξη τους :)
Ναι! Αλλά αυτά που βρήκα τώρα δεν έχω καταφέρει να τα μετατρέψω ακόμα. Τα έχω μόνο σε WAV αυτή τη στιγμή :)
 
Μετά από πολύ καιρό, μπαίνω στο φόρουμ και ψάχνω να δω τι καινούριο έχεις ποστάρει! Ξεπετάω όλο το υπόλοιπο φόρουμ και αφήνω το θέμα ανοιχτό, να το απολαύσω με την ησυχία μου, αφού έχω τελειώσει με τη δουλειά! Απέκτησες φαν στο μπλογκ σου, btw! Έπρεπε να το είχα γνωρίσει 3 χρόνια νωρίτερα που είχα πάρει ψηφιακά συστήματα στο πανεπιστήμιο, αλλά και πάλι, κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Και μιας και οι χαζές ερωτήσεις είναι το φόρτε μου... Σε ποιον emulator (ή πιο σωστά: υπάρχει κάποιος emulator) που θα μπορούσα να παίξω τα καλούδια που μας δίνεις? :)

Α! Κι ένιωσα ένα κλικ λίγης υπερηφάνιας όταν σκέφτηκα -δευτερόλεπτα πριν διαβάσω- το δισδιάστατο πίνακα ως λύση στο πρόβλημα! Ίσως φταίει ότι τις κυριότερες προγραμματιστικές μου αναμνήσεις, τις απέκτησα πολύ - πολύ αργότερα από την εποχή που γράφτηκαν τα προγράμματα, οπότε το μυαλό μου πήγε κατευθείαν εκεί. Όπως και να έχει, σε θαυμάζω. Και γι' αυτά που έγραψες, και για την ηλικία που τα έγραψες, αλλά κυρίως για την πολύ στρωτή και κατανοητή επεξήγηση που δίνεις. Μέχρι να τελειώσεις με τις αναμνήσεις σου, θα έχουμε μάθει όλοι basic! :)
 
D@redevil είπε:
Και μιας και οι χαζές ερωτήσεις είναι το φόρτε μου... Σε ποιον emulator (ή πιο σωστά: υπάρχει κάποιος emulator) που θα μπορούσα να παίξω τα καλούδια που μας δίνεις? :)
Emulators υπάρχουν διάφοροι, αυτός που συνιστώ στο πρώτο post είναι ο classic99 κυρίως λόγω ευκολίας. Αλλά ΤΙ-99 μπορει επίσης κάποιος να τρέξει με:

- Win994a simulator

- Mess

- ti99sim

Πρέπει να τα έχω χρησιμοποιήσει όλα κατά καιρούς. Το mess νομίζω έχει την ακριβέστερη εξομοίωση. Το classic99 διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να ανοίξει κάποια προγράμματα τα οποία έχω επιτυχώς μεταφέρει σε αρχείο. Πιθανολογώ ότι δεν μπορεί να ανοίξει BASIC προγράμματα που ειναι οριακά στη μνήμη επειδή εξομοιώνει ένα TI με τις επεκτάσεις (δισκέτες κλπ) και μάλλον αυτά μειώνουν ελάχιστο το διαθέσιμο χώρο στη BASIC.

Για παράδειγμα δεν μπορεί να ανοίξει αυτό το πρόγραμμα που δίνω εδώ και περιγράφεται ως "γιορταστικό". Είναι ένα πρόγραμμα για Χριστούγεννα όπου o TI-99 παίζει κάποια Χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Αλλά προσέξτε ιδίως τα γραφικά... Το πρόγραμμα είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό "Ηλεκτρονική & Computer".

DSC_5187.jpg

DSC_5191.jpg

Θυμάμαι πολύ καλά ότι σοκαρίστηκα όταν είδα αυτά τα γραφικά. Δεν πίστευα ποτέ ότι μπορούσαν να γίνουν στον TI που δεν διεθετε καμιά εντολή για να τραβήξει κανείς γραμμές, κύκλους κλπ ούτε για "γεμισμα" χρώματος. Το απίστευτο είναι με ποιο τρόπο έγιναν. Το διαπιστώνουμε μόλις κάνουμε break το πρόγραμμα:

DSC_5192.jpg

Όπως καταλαβαίνετε, ο τύπος έχει επανακαθορίσει *όλους* τους χαρακτήρες του υπολογιστή, από το 33 ως το 159! Όταν κάνουμε διακοπή στο πρόγραμμα οι χαρακτήρες από το 32 ως το 127 (το standard ASCII) επανέρχονται στην κανονική τους μορφή ενώ από κει και πάνω τα σχήματα τους παραμένουν (γι'αυτο βλεπετε και στο δεντράκι κάποιους χαρακτήρες να μην έχουν αλλάξει). Πως το σχεδίασε άραγε όλο αυτό; Σχεδόν σίγουρα σχεδιάστηκε σε ένα μεγάλο χαρτί με τετραγωνάκια και έπειτα υπολογίστηκαν οι χαρακτήρες, είτε με το χέρι είτε με το πρόγραμμα για το character definition. Χαρά στο κουράγιο του όμως!

Επηρεασμένος και εγώ από αυτό, αποφάσισα να γράψω ένα πρόγραμμα demonstration (!) για το TI, που θα έδειχνε γραφικά, θα έπαιζε μουσική, θα έδειχνε μαθηματικά κλπ. Και ιδού:

DSC_5194.jpg

DSC_5195.jpg

DSC_5196.jpg

DSC_5197.jpg

Ούτε αυτό το πρόγραμμα φορτώνει ο classic99...
 
Δηλαδη εαν ηθελες να κανεις εναν κυκλο ή μια γραμμη τι εκανες?σχεδιαζες τελειες κολλημενες η μια στην αλλη?
 
angel_grig είπε:
Δηλαδη εαν ηθελες να κανεις εναν κυκλο ή μια γραμμη τι εκανες?σχεδιαζες τελειες κολλημενες η μια στην αλλη?
Περίπου. Αλλά μια και είπες κύκλο, υπάρχει μια έκπληξη σε επόμενο ποστ :D
 
Όλα ήταν block sprites δηλαδή ακόμα και στην Extended Basic. Λογικό αν σκεφτούμε την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε ο TI
 
Shock είπε:
Όλα ήταν block sprites δηλαδή ακόμα και στην Extended Basic. Λογικό αν σκεφτούμε την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε ο TI
Aκομη και ετσι ομως ,οπως φαινεται και στην εικονα πιο πανω,το αποτελεσμα ειναι πολυ πιο ομορφο απο ενα spectrum πχ με το αθλιο color clash..
 
angel_grig είπε:
Aκομη και ετσι ομως ,οπως φαινεται και στην εικονα πιο πανω,το αποτελεσμα ειναι πολυ πιο ομορφο απο ενα spectrum πχ με το αθλιο color clash..
Αυτό δυστυχώς ήταν επιλογή της TI στη γλώσσα προγραμματισμου, και όχι κάποια αδυναμία στο hardware. Υπήρχαν cartridges που επέκτειναν τη γλώσσα ώστε να έχει κανονικές εντολές για σχεδίαση σε hi resolution mode (256X192). Δυστυχώς τα έξτρα του TI-99 ήταν πάντα πανάκριβα, εγώ είχα μόνο την Extended BASIC και τα original joysticks (τα οποια τα πήρα σε τιμή ευκαιρίας γιατί το καταστημα στα Χανιά δεν μπορούσε να τα πουλήσει πλέον :D )
 
Μα από κει έβγαζε το κέρδος της η ΤΙ. Είναι γνωστό σε κάθε κομμάτι υπολογιστή που πούλαγε έμπαινε μέσα. Το έκανε για να ανταγωνιστεί την Commodore που επειδή είχε εξαγοράσει την MOS μπορούσε και πούλαγε φθηνά και με κέρδος ενώ η ΤΙ όχι
 
Είμαστε λοιπόν στο 1986 και έχουμε αντιληφθεί ότι ο υπολογιστής μας δεν τα καταφέρνει καλά στα γραφικά. Το μόνο που έχουμε στη διάθεση μας είναι χαρακτήρες που απλά μπορούμε να επανακαθορίσουμε. Υπάρχει άραγε τρόπος να σχεδιάσουμε κάτι χρήσιμο με αυτούς τους περιορισμούς;

Η ιδεά ήταν να φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο θα φόρτωνε μια σειρά (25 το πολύ) χαρακτήρες από αρχείο (π.χ. τμήματα γραμμών κλπ) και μετά να μπορούμε να τους τοποθετούμε στην οθόνη για να φτιάξουμε ένα γραφικό. Το γραφικό θα μπορούσαμε να το αποθηκεύσουμε ξανά σε κασέτα. Το ενδιαφέρον είναι ότι μπορούμε να έχουμε διαφορετικά "σετ" χαρακτήρων, π.χ. θα μπορούσαμε να έχουμε ένα αρχείο με γραμμές, ένα αρχείο με ηλεκτρονικά σύμβολα κλπ.

Welcome to the Texas Artist!

2.PNG

Αυτό που βλέπετε είναι η οθόνη φορτώματος καθώς το πρόγραμμα φορτώνει τη μορφή των χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθούν από αρχείο (Τα μολύβια σχεδιάστηκαν ως σειρές χαρακτήρων σε μιλιμμετρέ χαρτί... το οποίο έχω ακόμα). Όταν φορτώσει το πρόγραμμα μας ρωτάει αν θέλουμε να δουμε οδηγίες:

4.PNG

και το μενού που μας επιτρέπει να δημιιουργησουμε ένα γραφικό και να το αποθηκεύσουμε ή να φορτώσουμε ένα γραφικό από κασέτα:

5.PNG

Με την επιλογή 1, έχουμε την οθόνη και μπορούμε να αρχίσουμε να σχεδιάζουμε:

6.PNG

Η εργαλειοθηκη μας εμφανίζεται στην πρώτη γραμμή της οθόνης. Πιέζοντας το αντίστοιχο γράμμα από το Α-Ζ εμφανιζεται ο αντίστοιχος χαρακτήρας στην θέση που δείχνει το βελάκι... Πιέζοντας Control 1 η οθόνη αποθηκεύεται σε κασέτα. Νομίζω η εξέλιξη αυτού του προγράμματος λέγεται Photoshop και μάλλον η Adobe μου χρωστάει δικαιώματα :D

Υ.Γ. Είδα και έπαθα να φορτώσω αυτό το πρόγραμμα για να σας το δείξω. Χρειάστηκε να βάλω άλλο εξομοιωτή, εξομοίωση κασέτας και να "αποσυνδέσω" τις εικονικές μονάδες δισκέτας. Το πρόγραμμα είναι τόσο μεγάλο που μένει το μηχάνημα από μνήμη αν συνδεθεί η μονάδα δισκέτας...

Και μια γρήγορη φώτο από το real TI να το εκτελεί:

delta-ti.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο το thread σου sonic2000gr! :)

Είναι πολύ ωραίο να ανοίγουμε τα παλιά μας μηχανήματα με τα διάφορα περιφερειακά και παλιές μας σημειώσεις κτλ και να ξυπνάνε όμορφες αναμνήσεις :)
 
billy είπε:
Η δε συζήτηση για τις διαφορές των εκδόσεων basic μεταξύ υπολογιστών, μου έφερε στο μυαλό τους περίφημους "πίνακες αντιστοιχίας εντολών basic" που δημοσιεύονταν σε αγαπημένα μας περιοδικά όπως τα Pixel & Micromad, για να διευκολύνουν τους χρήστες... :)
Και με αυτό, θυμήθηκα τον περίφημο πίνακα-αφίσα αντιστοιχιών εντολών BASIC που είχε δημοσιεύσει το Micromad στο τεύχος 3... και το αντίστοιχο γράμμα μου στο τεύχος 4 με τις διορθώσεις για τον TI-99/4A :D

Capture2.jpg

Capture.jpg
 
Ρε συ Μανώλη πολύ καλό post για μαθητή δευτέρας Λυκείου. Αλήθεια το κολπάκι με τις λογικές πράξεις το βρήκες εσύ ή το διάβασες στο manual της Basic;
 
Shock είπε:
Ρε συ Μανώλη πολύ καλό post για μαθητή δευτέρας Λυκείου. Αλήθεια το κολπάκι με τις λογικές πράξεις το βρήκες εσύ ή το διάβασες στο manual της Basic;
Thanks!

To κόλπο με τα + και * είναι από αυτά τα προγράμματα που έχει στο τέλος το User's Reference. Πραγματικά σε ξεστραβώνουν προγραμματιστικά...

Πρέπει να δείτε πως κάνει τη μετατροπή του binary => Hex το Auto character definition για να καταλάβετε. Πραγματικά υπέροχο... Αντί να σας το περιγράψω, δείτε ένα αντίστοιχο κομμάτι που έγραψα τώρα, στο πνεύμα ακριβώς του αρχικού:

Capture.PNG

Capture2.PNG
 
Αυτός είναι ο κλασσικός τρόπος μετατροπής, δε με εντυπωσίασε τόσο όσο το άλλο με τα AND:)
 
Shock είπε:
Αυτός είναι ο κλασσικός τρόπος μετατροπής, δε με εντυπωσίασε τόσο όσο το άλλο με τα AND:)
Εμένα με εντυπωσίασε... τότε.

Είχα σκεφτεί μια ρουτίνα πριν δω τον κώδικα, αλλά δεν πήγαινε το μυαλό μου στη λύση με το string. Είχα μια σειρά από If :D
 
Eντυπωση παντως προκαλει το γεγονος οτι κατι τοσο σημαντικο οσο το AND και OR δεν υπαρχει σαν περιγραφη στο manual παρα μονο στα παραδειγματα στο τελος του.. :xm:

Επισης να σχολιασω οτι και εσυ (οπως και ο κολλητος μου που ειχε τοτε υπολογιστη-εγω δεν ειχα) παιρνατε το micromad που ηταν το μονο που υποστηριζε τους "μη-δημοφιλεις" υπολογιστες (που το Pixel ειχε πολυ καιρο πριν ξεγραψει...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Eντυπωση παντως προκαλει το γεγονος οτι κατι τοσο σημαντικο οσο το AND και OR δεν υπαρχει σαν περιγραφη στο manual παρα μονο στα παραδειγματα στο τελος του.. :xm:
I stand corrected, το manual το αναφέρει στη σελίδα του IF-THEN-ELSE. Δεν έχει όμως πρακτικό παράδειγμα και έτσι δεν μου έμεινε από εκεί. Στο αρχικό section που μιλάει για operators πάντως δεν υπάρχει πουθενά ενότητα για logical operators.

DSC_5202.jpg

Επισης να σχολιασω οτι και εσυ (οπως και ο κολλητος μου που ειχε τοτε υπολογιστη-εγω δεν ειχα) παιρνατε το micromad που ηταν το μονο που υποστηριζε τους "μη-δημοφιλεις" υπολογιστες (που το Pixel ειχε πολυ καιρο πριν ξεγραψει...)
Και μάλιστα είχα γραφτεί συνδρομητής γιατί τα τεύχη εδώ βρίσκονταν δύσκολα ή αργούσαν πολύ να έρθουν (τουλάχιστον στην αρχή). Δεν μου έχει μείνει τίποτα από το Micromad εκτός νομίζω από μια αφίσα :( Ευτυχώς που τα τεύχη έχουν ψηφιοποιηθεί :D

Τα περισσότερα δημοσιευμένα προγράμματα για TI-99 ήταν από κάποιο Δημήτρη Αυγουστίδη. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτόν;
 
Πίσω
Μπλουζα