Αφροδίτη (1977 ΥΕΝΕΔ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Αφροδίτη (1977-78 ), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 11/11/1977



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αφροδίτη

Άλλος ένας Ξενόπουλος στα τέλη του 70 στην ελληνική τηλεόραση.

Ξενίκησε να προβάλεται τον Νοέμβριο του 1977 από την ΥΕΝΕΔ σε 28 επεισόδια, σε 2 τηλεοπτικές σεζόν με σενάριο διασκευή από την Σούλα Πιερράκου σκηνοθέτη τον Ερρίκο Ανδρέου και παραγωγή του Θάνου Κάνιστρα.

Προταγωνιστούσαν η Νόρα Βαλσάμη, ο Χρήστος Πολίτης (στο ρόλο της Αφροδίτης και του Θράσου αντίστοιχα). Δυστυχώς δεν έχουμε και πάλι τίποτα (ή σχεδόν τίποτα από αυτη την σειρά)

Η σειρά προβλήθηκε επίσης σε επανάληψη και την δεκαετία του 80 (στις αρχές - 1982)

Στό πρόγραμμα της εποχής βλέπουμε ότι στις 14 Φεβρουαρίου του 1982 προβλήθηκε σε επανάληψη το τελευταίο επεισόδιο της σειράς. (Έκτοτε νομίζω δεν ξαναπαίχτηκε)

[edit]"ΑΦΡΟΔΙΤΗ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Αφροδίτη,οπως και αλλες σειρες εκεινης της σεζον διακοπηκαν για καποιους μηνες λογω της απεργιας των ηθοποιων,με αποτελεσμα να ολοκληρωθουν γυρω στα τελη Αυγουστου. Πραγματι tsalk, προβληθηκε μονο μια φορα σε επαναληψη. Στα βιβλια αναφερονται 26 επεισοδια,αλλα ειχε γινει ενα μπερδεμα με αποτελεσμα να μην ξερουμε με σιγουρια τα ακριβη επεισοδια,αν και κλινω και εγω προς τα 28...

 


Στις συμμετοχες να αναφερω και την εμφανιση του Ερρικου Ανδρεου σε μια σκηνη.



 
Απο το 1981-82 που παιχτηκε σε επαναληψη δεν ξαναπροβληθηκε.

Αλλη μια "αποδειξη" οτι δεν σβηστηκε μετα την προβολη του το 1977 για να χρησιμοποιηθουν οι μπομπινες ξανα, αλλα μετα το 1982 τοτε που η νεα διοικηση της ΕΡΤ αρχισε να σβηνει τα παλια σηριαλ της δεκαετιας του 70 συνειδητα και απο προθεση.
 
Οπότε το 1982 δεν είναι απίθανο κάποιος να έγγραφε την σειρά σε Video τον οποίο μακάρι και να βρούμε. Δεν ξέρωαν ακούγεται πολύ αισιόδοξο αυτό, αλλά θα μου επιτρέψεται να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος.

Τώρα όσο αναφορά των αριθμό των επεισόδιων τα βιβλία αναφέρουν 26 επεισόδια και η Ραδιοτηλεόραση της εποχής (της επαναλήψεως 28). Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό, πιθανόν αν κάποιος έχει Ραδιοτηλεόραση του 1977 (Γιάννη και Χρήστο αλλά και Σταμάτη εσάς ενοώ) να μπορέσει να μας διαφωτήσει σχετικά.
 
tsalk είπε:
Οπότε το 1982 δεν είναι απίθανο κάποιος να έγγραφε την σειρά σε Video τον οποίο μακάρι και να βρούμε. Δεν ξέρωαν ακούγεται πολύ αισιόδοξο αυτό, αλλά θα μου επιτρέψεται να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος.Τώρα όσο αναφορά των αριθμό των επεισόδιων τα βιβλία αναφέρουν 26 επεισόδια και η Ραδιοτηλεόραση της εποχής (της επαναλήψεως 28). Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό, πιθανόν αν κάποιος έχει Ραδιοτηλεόραση του 1977 (Γιάννη και Χρήστο αλλά και Σταμάτη εσάς ενοώ) να μπορέσει να μας διαφωτήσει σχετικά.
Αυτο θελει λιγο ψαξιμο. Θα το κοιταξω....εν καιρω.
 
picture.php
 
Τελικα Χρηστο το πρωτο προβληθηκε 4 Νοεμβρίου 1977 ή αναβληθηκε για τις 11 οπως λεει αυτο που δημοσιευσες?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnalepou είπε:
Τελικα Χρηστο το πρωτο προβληθηκε 4 Νοεμβρίου 1977 ή αναβληθηκε για τις 11 οπως λεει αυτο που δημοσιευσες?
Δεν ξερω (ακομα) αλλα λογικα θα ξεκινησε στις 11 του Νοεμβρη.
 
johnalepou σε ευχαριστώ για αυτό το όμορφο ηχητικό ντοκουμέντο. Θυμάμαι την έβλεπα κάθε Κυριακή απόγευμα.


 
Η Νόρα Βαλσάμη μιλά για τη σειρά ενώ παράλληλα εξηγεί πως έπιασε το 13αρι στο ΠΡΟ-ΠΟ κερδίζοντας 4.300.000 δρχ!

getphoto.php


getphoto.php


19.jpg

2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχα Γιαννη, ειδικα το μαυροασπρο αρθρο. Μπραβο και σε ευχαριστουμε.
 
Παρακαλω Χρηστο μου, ε μα χρειαζοταν μια γερη τονωτικη ενεση Νορας το φορουμ , χααααααααααχααα!
 
Καλέ τι όμορφο αγοράκι! Γιος της είναι αλήθεια;; :)

Μπράβο Γιάννη για τη σπανιότητα των αρχείων! (μην τεμπελεύεις βρε συ βάζε το νικ σου. Όταν θα τα δεις σε σάιτς ως ευρήματα άλλων, θα νευριάσεις!!) ;)
 
Ναι ειναι ο γιος της ο Ερρίκος ο Β΄

Μώρε έχω δει ηδη υλικο μου σε sites αλλων,αλλα τι να κανουμε...Ειδικα αυτος ο ερευνητης της Βεροιας μας εχει ξεπατικωσει κανονικα...Αλλα τελος παντων...σαμπως εγω τραβηξα τις φωτο ή πηρα τις συνεντευξεις? Ας κυκλοφορεί υλικο Νόρας να...μορφωνεται ο λαος χεχεχεεεεεεεεε
 
Ερρίκος ο Β'; Χα, καλό!

johnalepou είπε:
Μώρε έχω δει ηδη υλικο μου σε sites αλλων,αλλα τι να κανουμε...Ειδικα αυτος ο ερευνητης της Βεροιας μας εχει ξεπατικωσει κανονικα...Αλλα τελος παντων...σαμπως εγω τραβηξα τις φωτο ή πηρα τις συνεντευξεις? Ας κυκλοφορεί υλικο Νόρας να...μορφωνεται ο λαος χεχεχεεεεεεεεε
Αυτό θα πει... ανιδιοτελής προσφορά στην... "επιστήμη"! :p

Διαφωνώ, με την τόση ελευθερία που παρέχεις αλλά οκ, σεβαστό ;)
 
getphoto.php


Από το τελευταίο επεισόδιο

getphoto.php


16.jpg

15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα