Αφροδίτη (1977 ΥΕΝΕΔ)

Eυραχιστούμε πολύ Γιάννη και για την φωτογραφία και για το αφιέρωμα του περιοδικού ΕΠΙΚΑΙΡΑ στην σειρά
 
Παρακαλώ,ευχαρίστησις μου...
 
Έμαθα ότι είχε γίνει και ραδιοφωνικό σήριαλ με την Γκέλυ Μαυροπούλου
 
johnalepou

29-06-10, 14:49

Ναι ειναι ο γιος της ο Ερρίκος ο Β΄

Μώρε έχω δει ηδη υλικο μου σε sites αλλων,αλλα τι να κανουμε...Ειδικα αυτος ο ερευνητης της Βεροιας μας εχει ξεπατικωσει κανονικα...Αλλα τελος παντων...σαμπως εγω τραβηξα τις φωτο ή πηρα τις συνεντευξεις? Ας κυκλοφορεί υλικο Νόρας να...μορφωνεται ο λαος χεχεχεεεεεεεεε

..........Είμαι ο "Ερευνητής της Βέροιας" http://lefobserver.blogspot.com/

Απευθύνομαι προς τους χειριστές του www.retromaniax.gr στους οποίους προφανώς είναι και ο johnalepou:

Οποιαδήποτε φωτογραφία (εάν μου υποδείξετε) θα την ''κατεβάσω'' επιτόπου, αλλά κι εσείς κάποιες που πήρατε από εμένα. Από που φαίνεται ότι "ΣΑΣ ΕΧΩ ΞΕΠΑΤΙΚΩΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ"; ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΙΡΙΑΛ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΣΑΣ.

Στα σίριαλ και στις σειρές που έχετε στο site σας, δεν έχετε υπόθεση, ενώ εγώ έχω γιατί κάθομαι με τις ώρες και πληκτρολογώ. Δηλαδή τι άλλο έχω ''ξεπατικώσει'' από εσάς;

.......Φυσικά πρέπει να καταλάβετε ότι δεν έχετε το μονοπώλιο στο συγκεκριμένο θέμα (ελληνικά σίριαλ και σειρές) και δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να μπαίνει σε κάποιο site (όπως το δικό σας) που διαφημίσεις. Όπως βλέπετε το blog μου είναι τελείως ερασιτεχνικό (δεν έχω κανένα αρχείο παρά μόνο αναμνήσεις) και φτιάχτηκε πριν το www.retrodb.gr μόνο και μόνο επειδή στο διαδίκτυο υπήρχε παντελής έλλειψη για τα ελληνικά σίριαλ. Δίνω συγχαρητήρια στο site σας, αλλά έχω ''δανειστεί'' από εσάς το πολύ 10 φωτογραφίες (άλλες τόσες έχετε ''δανειστεί κι εσείς από εμένα).

Σας παρακαλώ πολύ εάν έχετε το παραμικρό πρόβλημα μαζί μου, να επικοινωνήσετε στο lefobserver@gmail.com
 
Οπως φαινεται και απο τα user titles, o johnalepou δεν ειναι ουτε χειριστης, ουτε διαχειριστης του retromaniax. Ειναι μελος του φορουμ οπως χιλιαδες αλλοι.

Δεν εχω παρακολουθησει αν υπαρχει καποια κοντρα μεταξυ σας. Για θεματα περιεχομενου ή δεοντολογιας σε παρακαλω στειλε μας ενα email.

Αν μη τι αλλο, σε θεματα πηγων ειμαστε "κυριοι", τουλαχιστον οσο μπορουμε να ειμαστε - 3 administrators απεναντι σε 199.505 μηνυματα και δεν εχουμε κοντρες με κανεναν, ποσο μαλλον με τη δικη σου αξιολογη προσπαθεια.

Ουδεποτε διεκδικησαμε την πατροτητα σε κατι (πχ τα σηριαλς που ανεφερες). Αντιθετως βαζουμε ενα χερακι να προαχθει οποιαδηποτε τιμια "ρετρο" προσπαθεια.
 
ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη γιατί νόμιζα ότι ο johnalepou είναι διαχειριστής του retromaniax (πρώτη φορά επισκέφτηκα το forum).

Και πάλι συγχαρητήρια για τη πολύ καλή δουλειά σας.

Ο Ερευνητής της Βέροιας

Wally είπε:
Οπως φαινεται και απο τα user titles, o johnalepou δεν ειναι ουτε χειριστης, ουτε διαχειριστης του retromaniax. Ειναι μελος του φορουμ οπως χιλιαδες αλλοι.
Δεν εχω παρακολουθησει αν υπαρχει καποια κοντρα μεταξυ σας. Για θεματα περιεχομενου ή δεοντολογιας σε παρακαλω στειλε μας ενα email.

Αν μη τι αλλο, σε θεματα πηγων ειμαστε "κυριοι", τουλαχιστον οσο μπορουμε να ειμαστε - 3 administrators απεναντι σε 199.505 μηνυματα και δεν εχουμε κοντρες με κανεναν, ποσο μαλλον με τη δικη σου αξιολογη προσπαθεια.

Ουδεποτε διεκδικησαμε την πατροτητα σε κατι (πχ τα σηριαλς που ανεφερες). Αντιθετως βαζουμε ενα χερακι να προαχθει οποιαδηποτε τιμια "ρετρο" προσπαθεια.
 
STRATINOS είπε:
..........Είμαι ο "Ερευνητής της Βέροιας" http://lefobserver.blogspot.com/.......Φυσικά πρέπει να καταλάβετε ότι δεν έχετε το μονοπώλιο στο συγκεκριμένο θέμα (ελληνικά σίριαλ και σειρές) και δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να μπαίνει σε κάποιο site (όπως το δικό σας) που διαφημίσεις. Όπως βλέπετε το blog μου είναι τελείως ερασιτεχνικό (δεν έχω κανένα αρχείο παρά μόνο αναμνήσεις) και φτιάχτηκε πριν το www.retrodb.gr μόνο και μόνο επειδή στο διαδίκτυο υπήρχε παντελής έλλειψη για τα ελληνικά σίριαλ. Δίνω συγχαρητήρια στο site σας, αλλά έχω ''δανειστεί'' από εσάς το πολύ 10 φωτογραφίες (άλλες τόσες έχετε ''δανειστεί κι εσείς από εμένα).

Σας παρακαλώ πολύ εάν έχετε το παραμικρό πρόβλημα μαζί μου, να επικοινωνήσετε στο lefobserver@gmail.com
Wally είπε:
Οπως φαινεται και απο τα user titles, o johnalepou δεν ειναι ουτε χειριστης, ουτε διαχειριστης του retromaniax. Ειναι μελος του φορουμ οπως χιλιαδες αλλοι.
Δεν εχω παρακολουθησει αν υπαρχει καποια κοντρα μεταξυ σας. Για θεματα περιεχομενου ή δεοντολογιας σε παρακαλω στειλε μας ενα email.

Αν μη τι αλλο, σε θεματα πηγων ειμαστε "κυριοι", τουλαχιστον οσο μπορουμε να ειμαστε - 3 administrators απεναντι σε 199.505 μηνυματα και δεν εχουμε κοντρες με κανεναν, ποσο μαλλον με τη δικη σου αξιολογη προσπαθεια.

Ουδεποτε διεκδικησαμε την πατροτητα σε κατι (πχ τα σηριαλς που ανεφερες). Αντιθετως βαζουμε ενα χερακι να προαχθει οποιαδηποτε τιμια "ρετρο" προσπαθεια.
Όπως ανέφερε και ο Wally (διαχειριστής του RetroManiax), χαιρόμαστε να βλέπουμε τίμιες προσπάθειες με θεματολογία ανάλογη με τη δική μας και δεν διεκδικούμε κανένα μονοπώλιο... Το διαδίκτυο είναι ελεύθερο σε όλους!

STRATINOS είπε:
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη γιατί νόμιζα ότι ο johnalepou είναι διαχειριστής του retromaniax (πρώτη φορά επισκέφτηκα το forum). Και πάλι συγχαρητήρια για τη πολύ καλή δουλειά σας.

Ο Ερευνητής της Βέροιας
Και κάτι ακόμα, το οποίο για μένα είναι πολύ σημαντικό: στο blog σου αναφέρεις πάντα τις πηγές σου (το τάδε βιβλίο, το δείνα website...) Επομένως, στις περιπτώσεις όπου έχεις βρει στοιχεία από τη RetroDB, το αναφέρεις ξεκάθαρα στις πηγές σου.

Μπράβο σου για την αναφορά σου αυτή που κάνεις στα θέματά σου - δυστυχώς η ευσυνειδησία η οποία σε διακρίνει σπανίζει στις μέρες μας, ακόμα και από επίσημα έντυπα του χώρου... :(

Καλή συνέχεια στις φιλότιμες προσπάθειές σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πιστευω οτι οι πρωταγωνιστες των σιριαλ,ηθοποιοι,σκηνοθετες,σεναριογραφοι,μπορουν να μας δωσουν απαντησεις σε αυτα που ψαχνουμε ολοι τοσο καιρο.οσον αφορα το σιριαλ "αφροδιτη" ξερω απο εγκυρη πηγη,οχι ιαματικη,οτι βιντεοκασετες απο τοτε,η λιγο μετα στις επαναληψεις του 80-82 εχει η Νορα Βαλσαμη μαζι με τον Ερρικο Ανδρεου φυσικα.η προσεγγιση ειναι λιγο δυσκολη αφου πρεπει καποιος να ειναι του χωρου η να συνδεεται κατα καποιον τροπο με τους πρωταγωνιστες για να ζητησει επεισοδια της σειρας.το φορουμ και καποια μελη του δεν μπορουν να κανουν κατι γι αυτο?
 
Μπορει ο johnalepou. Αρκει να δειξει στη Βαλσαμη τι εχει ποσταρει εδω, και θα την πεισει αμεσως! :D :D:D:D
 
picture.php


Xρήστος Πολίτης, Νόρα Βαλσάμη
 
Μμμμμ τελειοοοο ευχαριστω! δεν την ειχα σε τοσο καλη αναλυση! Μπορω να την βαλω στο club Άλκη?
 
Μπραβο ρε Άλκη!!!! Πολυ...μανάρα η Νόρα στην Αφροδίτη ρε παιδί μου!
 
Aπό το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά.

attachment.php


Δυστυχώς το σημερινό αφιέρωμα έχει μία και μόνο σελίδα. Ελπίζω να μην είναι κάτι μόνιμο (που για να πω την αλήθεια πολύ το φοβάμαι)
 
E δεν το πιστευω!!! Αποοφασισαν επιτελους να βαλουν σειρα της Νορας και οταν το εκαναν ειναι η πρωτη φορα που ειναι μονοσελιδο??? Επιτηδες το καναν?


Ευχαριστω πολυ Άλκη!!!
 
"Ξεκίνησε με την ωρα του και, χωρίς να κοπάσει με τούτο ο θυμός του, είδε από μακριά το πέτρινο μπαλ*κονάκι που, άλλη φορά, μόλις το 'βλέπε, τα ξεχνούσε όλα...

 


Η Αφροδίτη σήμερα τον περί*μενε κει - πάνω και, μόλις φάνηκε και σήκωσε τα μάτια του, του έγνεψε με χαρά, σα να του έλεγε να τρέξει γρήγορα, γιατ'είχε να του αναγγείλει κάτι ευχάριστο!...


 


Του γελούσε μ' αγάπη κι έλαμπε όλη στον ήλιο χρυσορόδινη.


 


Ο Θράσος σχεδίαζε ακόμα και προμελετούσε πώς θ'άρχιζε την τελειωτική σκηνή... Αλλ'άμα πλησίασε και μπόρεσε να ιδεί καλά το πρόσωπο της, έτσι μεταμορφωμένο, έτσι παράξενα χαρούμε*νο, τ' άφησε κατά μέρος κι άρχισε να προχωρεί πιο γρήγορα, περίεργος να μάθει «τι έπαθε...».


 


Η Αφροδίτη έφυγε από το μπαλκόνι κι έτρεξε στο κεφαλόσκαλο. Κατέβηκε μάλιστα και τρία -τέσσερα σκαλιά, για να τον πιάσει από το χέρι και να τον ανεβάσει.


 


Ο Θράσος τα έχασε. "
 
Την Αφροδίτη σε σχέση με τα άλλα δύο έργα της Νόρας (Η αναδυομένη,Οι μυστικοί αρραβώνες) την θεωρούσα κατώτερη. Μακάρι κάποτε να βλέπαμε έστω κάποια αποσπάσματα από αυτά τα έργα. Τυχεροί όσοι προλάβαμε και είδαμε όλα αυτά τα σήριαλ τότε.
 
Αν μπορούσα να σώσω έναν από τους τρεις Ξενόπουλους της Νόρας, θα ήταν σίγουρα η ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Και παρ ολο που ο Χρήστος Πολίτης είχε περισσότερο τηλεοπτικό χρόνο από τη Νόρα σε καθε επεισοδιο.Η πιο ενδιαφέρουσα για μένα πλοκή απο τις τρεις αλλα και η πιο τολμηρη,με μία Αφροδίτη να φλερταρει με την πορνεια. Και οπωσδηποτε πιο προσεγμενη παραγωγη απο την ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ
 
Πίσω
Μπλουζα