* Α' Δημοτικού

Όντως kambia μας ξεσκόνισες αναμνήσεις απο αρκετά χρόνια πίσω. Ευτηχώς έχω κρατήσει όλα τα βιβλία απο το δημοτικό μέχρι το λύκειο, το ίδιο και τα αδέρφια μου! Ποτέ δεν μου άρεσε να πετάω κάτι ειδικά βιβλία. Αθάνατες αναμνήσεις απο τα 80's....και τι δεν θα δινα να γυριζε ο χρόνος εκεί!
 
'Εσωσα πρόσφατα και τα τρία ανθολόγια από μια ελεινή αποθήκη...(μια κάργια δεν με άφησε να πάρω και τον Amstrad 6128 που τον έτρωγε και θα τον τρώει η σκόνη της αποθήκης).
 
το ανθολογιο αγαπημενο με το αρνιτσι-μπιτσι χαχαχαχα και η γλωσσα με το κοριτσακι που το λεγανε ειρηνη και κανανε κατω απ το σπιτι του διαδηλωση για την ειρηνη και νομιζε οτι ηταν για αυτην αραγε ακομα τα ιδια υπαρχουν??
 
kingtiger077 είπε:
Ευτηχώς έχω κρατήσει όλα τα βιβλία απο το δημοτικό μέχρι το λύκειο, το ίδιο και τα αδέρφια μου!
kingtiger077 αν κάποια στιγμή μπορέσεις βγάλε καμιά φωτογραφία τα βιβλία που λείπουν :)
 
Kambia, αποκαλύπτεις την ηλικία σου με αυτά τα βιβλία. :D

Κι εγώ αυτά είχα, το εξώφυλλο της Γλώσσας δεν ξεχνιέται και θα ήθελα πολύ να ξαναπιάσω στα χέρια μου το Ανθολόγιο, να δω τι μπορεί να περιείχε για τα παιδιάκια της Α' Δημοτικού.
 
Τι μου θυμίσατε τώρα...!!!Το πολύχρωμο εξώφυλλο της Γλώσσας με τα καραβάκια, τα παιδάκια στο εξώφυλλο των Μαθηματικών, το Ανθολόγιο με τα κειμενάκια, το Εμείς και ο κόσμος!!! Δεν ξεχνιούνται...
 
τα βιβλια της Α' δημοτικου ηταν τα αγαπημενα μου :flower: αλλωστε μ αυτα μαθαμε τα πρωτα μας γραμματα...
 
Γειά σας! Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Υπάρχει κάποιο βιβλίο εδώ ανεβασμένο?????????????
 
Γεια σας το αλφαβηταρι εχω την εντυπωση οτι δεν το ειχαμε εμεις
 
BETTY BOOP είπε:
Τι μου θυμίσατε τώρα...!!!Το πολύχρωμο εξώφυλλο της Γλώσσας με τα καραβάκια, τα παιδάκια στο εξώφυλλο των Μαθηματικών, το Ανθολόγιο με τα κειμενάκια, το Εμείς και ο κόσμος!!! Δεν ξεχνιούνται...
Στο βιβλίο της Γλώσσας, στο δεύτερο τεύχος, είχε κειμενάκι με τίτλο ''Ο γιος του Γκέκα'' (Ο Γκέκας, ο γιος του Γκέκα κλπ...), μου φαινόταν πολύ διασκεδαστικό...!
 
BETTY BOOP είπε:
Στο βιβλίο της Γλώσσας, στο δεύτερο τεύχος, είχε κειμενάκι με τίτλο ''Ο γιος του Γκέκα'' (Ο Γκέκας, ο γιος του Γκέκα κλπ...), μου φαινόταν πολύ διασκεδαστικό...!
ειμαι ετοιμη να το ανεβασω αυτο το μαθημα θα το θυμαμαι για παντα ηταν το αγαπημενο μου θα βρω το βιβλιο και θα ανεβασω τις καταλληλες φωτογραφιες ;)
 
καλα τι μου θυμισατε τωρα....απιστευτα χρονια.....δυστυχως φυγαν ανεπιστρεπτι
 
BETTY BOOP είπε:
Στο βιβλίο της Γλώσσας, στο δεύτερο τεύχος, είχε κειμενάκι με τίτλο ''Ο γιος του Γκέκα'' (Ο Γκέκας, ο γιος του Γκέκα κλπ...), μου φαινόταν πολύ διασκεδαστικό...!
...'Ο γιος του Γκέκα''?αμπαλος θα ταν κι αυτος..τα αχαστα εχανε.. :)
 
Παιδιά, έχει κανένας τα βιβλία Α'δημοτικού με τα καραβάκια; Κι αν τα έχει, θα του ήταν μεγάλος κόπος να σκανάρει το εσωτερικό τους;Εντωμεταξύ, που μπορώ να τα βρώ; Γτ τα έχω ψάξει και δεν τα έχω βρεί κάπου! (η αλήθεια βέβαια είναι οτι δεν έχω ψάξει και πολύ... :p )
 
retrofrog είπε:
Παιδιά, έχει κανένας τα βιβλία Α'δημοτικού με τα καραβάκια; Κι αν τα έχει, θα του ήταν μεγάλος κόπος να σκανάρει το εσωτερικό τους;Εντωμεταξύ, που μπορώ να τα βρώ; Γτ τα έχω ψάξει και δεν τα έχω βρεί κάπου! (η αλήθεια βέβαια είναι οτι δεν έχω ψάξει και πολύ... :p )
Δυστυχώς και να το έχει κάποιος, μπορεί να σκανάρει και ν' αναρτήσει μόνο ένα δισέλιδο - τρισέλιδο απόσπασμα....

Τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων....

Ψάχνεις σε παλαιοπωλεία - παλαιοβιβλιοπωλεία κι ελπίζεις! :)
 
Δεν είμαι ειδικός σε θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας, ωστόσο θεωρώ πως αν δημοσιευθούν περισσότερες σελίδες (π.χ. 15) δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά. Εξάλλου δεν γίνεται με πρόθεση παρουσίασής τους ως διανοητικών δημιουργημάτων κάποιου εκ των συμμετεχόντων στο φόρουμ αλλά παρατίθενται με ρητή αναφορά των συγγραφέων. Ανάλογο πρόβλημα δεν προκύπτει και για τα περιοδικά με αυτή τη λογική;
 
retrofrog είπε:
Δεν είμαι ειδικός σε θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας, ωστόσο θεωρώ πως αν δημοσιευθούν περισσότερες σελίδες (π.χ. 15) δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά.
Εξαρτάται! :)

Όλα τα πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε συναρτήσει άλλων συμπληρωματικών παραμέτρων.

Π.χ. αν δημοσιευθούν 15 σελίδες από ένα βιβλίο 100-200 σελίδων, δεν είναι πρόβλημα.

Αν όμως δημοσιευθούν 15 σελίδες από ένα βιβλίο 20 σελίδων (ή 30), ε, τότε είναι πρόβλημα!

Θέλοντας να διατηρήσουμε ακέραιο τον ιστότοπο, μένουμε σ' ένα πλαφόν μερικών σελίδων (π.χ. 2-4-6) για να είμαστε σίγουροι ότι δε θίγεται σε καμία περίπτωση το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων (μιας κι αρκετές φορές είναι αδύνατο να ξέρουμε το συνολικό μέγεθος του εντύπου).

Ειδικά, για το πολύ σοβαρό θέμα του copyright, είμαστε πολύ τυπικοί και δεν επιδέχεται ελαστικότητα.

retrofrog είπε:
Εξάλλου δεν γίνεται με πρόθεση παρουσίασής τους ως διανοητικών δημιουργημάτων κάποιου εκ των συμμετεχόντων στο φόρουμ αλλά παρατίθενται με ρητή αναφορά των συγγραφέων.
Ρητή αναφορά, ναι! :)

Ρητή και γραπτή άδεια, όμως, δεν έχουμε! Άρα θεωρείται νομικά αδίκημα!

retrofrog είπε:
Ανάλογο πρόβλημα δεν προκύπτει και για τα περιοδικά με αυτή τη λογική;
Γι΄αυτό κι αν προσέξεις, δε δημοσιεύουμε ποτέ ολόκληρα περιοδικά (εξαίρεση τα pixel , user κλπ, για τα οποία έχουμε προσκομίσει γραπτή άδεια από τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων). Όχι μόνο δε δημοσιεύουμε ολόκληρα περιοδικά, αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, "κόβουμε" και τα άρθρα στη μέση, προκειμένου να διασφαλίσουμε τη πνευματική δουλειά του εκάστοτε δημοσιογράφου!

Παρακαλώ όμως, να γυρίσουμε ontopic και ό,τι άλλη απορία έχεις, θα χαρώ να σ' απαντήσω μέσω πμ! :)
 
Έχω κάποιες επιφυλάξεις ως πρός το αν στοιχειοθετείται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (δεδομένου ότι δεν καλύπτει ολόκληρο το έργο και ούτε γίνεται με σκοπό κερδοσκοπικό ή παρελκυστικό ως πρός το δημιουργό),ωστόσο δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να κάνουμε νομική συζήτηση, συν οτι δεν είμαι τέλειος γνώστης της σχετικής νομοθεσίας..Και τώρα το καίριο ερώτημα:Γτ δεν τα ψηφιοποιούν τα ρημάδια; Αλλά να μου πείς ποιός να ενδιαφερθεί;Εδω καταργήσανε τον ΟΕΔΒ και εμείς θέλουμε και να τα ψηφιοποιήσουν;(ναι,ακούστηκε σαν ανέκδοτο!)
 
Πίσω
Μπλουζα