* Α' Δημοτικού

Διαβάζοντας το ποστ της Kambias εδώ:

Kambia είπε:
Όχι δε θα βρείς εδώ ανεβασμένα βιβλία. Θα βρεις όμως στη βιβλιοθήκη του ΟΕΔΒ http://www.oedb.gr:8080/portal/auth/index.html?ctrl:cmd=render&ctrl:window=default.ContentView.ContentViewWindow&id=0
Σχημάτισα την εντύπωση ότι τα ψηφιοποίησαν και τ' ανέρτησαν στον ιστότοπο του ΟΕΔΒ. Φαντάζομαι όμως ότι με το κλείσιμο, πήρε και τις ψηφιοποιήσεις "η μπάλα"!...
 
Είχα ψάξει μια φορά στη συγκεκριμένη παραπομπή αλλά δυστυχώς αφενός δεν είχε πολλά βιβλία, αφετέρου δεν είχε και κανένα από αυτά που έψαχνα..Καλά τώρα επιστρέφουν τα βιβλία (απαράδεκτο κατ'εμέ-όχι μόνο για λόγους συλλεκτικούς- κυρίως για τα αναγνωστικά που είναι τα πλέον βασικά για το μαθητή) θα κάνουμε και ψηφιοποίηση; Κατά τα άλλα η δια βίου μάθηση μας μάρανε..(μη συνεχίσω γτ πάλι θα βγω off-topic!) 'Αρα η μόνη λύση είναι κανά παλαιοπωλείο...Πάντως ειδικά το συγκεκριμένο δεν το κόβω και πολύ πιθανό να τ βρω... :(
 
αναγνωστικό της Α' Δημοτικού
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φεγγγάρι?

Μου κάνει εντύπωση που, αν και για Α' Δημοτικού, ξεχωρίζει οξείες από βαρείες. Πρέπει να είναι το ίδιο που έκανα κι εγώ με την Άννα και το Μίμη και το Λόλα να ένα μήλο.... αναρωτιέμαι για πόσα χρόνια χρησιμοποιήθηκε.
 
elephadas είπε:
φεγγγάρι?
Μου κάνει εντύπωση που, αν και για Α' Δημοτικού, ξεχωρίζει οξείες από βαρείες. Πρέπει να είναι το ίδιο που έκανα κι εγώ με την Άννα και το Μίμη και το Λόλα να ένα μήλο.... αναρωτιέμαι για πόσα χρόνια χρησιμοποιήθηκε.
Κατ' αρχήν να καλησπερίσω την παρέα και να ευχαριστήσω την Kambia για τα τρυφερά συναισθήματα που μας προκάλεσε (για όλα τα εξώφυλλα, εκτός ίσως από τα μαθηματικά :rant: ).

Το αλφαβητάρι που λες Elephada, των Γιαννέλη -Σακκά, νομίζω πως είναι το μακροβιότερο αναγνωστικό του προηγούμενου αιώνα καθώς η χρήση του διήρκεσε από το 1955 -1978, οπότε μάλλον ήταν λογικό να έχει και οξείες και βαρείες. Το αμέσως επόμενο αλφαβητάριο, των Βαλαβάνη -Τσουρέκη, το οποίο ήταν αυτό που είχα κι εγώ, και αρκετός κόσμος δεν το θυμάται καν, ήταν επίσης σε πολυτονικό, ωστόσο δε θυμάμαι αν χρησιμοποιούσε βαρείες. Γνωρίζω όμως ότι χρησιμοποιήθηκε μόνο την περίοδο 1979-1981 και ήταν και το τελευταίο αλφαβητάριο πριν εφαρμοστεί το μονοτονικό σύστημα. Για το λόγο αυτό αλλά και για τη σύντομη ζωή του στα σχολεία, έχω ακούσει από αρκετούς ότι θεωρείται συλλεκτικό. Κρίμα που δεν το έχω αλλά και μόνο που ξαναείδα το εξώφυλλό του εδώ είμαι ευχαριστημένη και με το παραπάνω.

Kambia σε ευχαρίστησα;
 
Τις βαρείες τις βλέπαμε σε όλα τα βιβλία και ένα φεγγάρι μάλιστα είχα προσπαθήσει να μάθω τους κανόνες και να βάζω βαρείες εκεί που έπρεπε αντί για οξείες, παρόλο που ποτέ και σε καμία σχολική βαθμίδα δεν το ζητούσαν. (Ένα φεγγάρι έβαζα και δασεία στο αρχικό ρο και ψιλή-δασεία στο διπλό ρό. Μιλάμε για πολύ βίτσιο. Χώρια που το έγραφα "ρω", υποθέτω τώρα το γράφουν με όμικρον). Αν και ξέραμε την ύπαρξη των τριών τόνων χρησιμοποιούσαμε μόνο τους δύο στα χειρόγραφα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που δεν αγνόησαν τις βαρείες στο βιβλίο της Α' Δημοτικού, την τάξη που σχεδόν όλα τα παιδιά πρωτομάθαιναν να διαβάζουν και να γράφουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που ξέρω πάνω κάτω είναι ότι μέχρι μια εποχή, ίσως και στη δεκαετία του 70, όλα τα δημόσια και κρατικά έντυπα (υποθέτω ότι τα σχολικά βιβλία ακόμη περισσότερο και ανεξαρτήτως επιπέδου), εφόσον ήταν γραμμένα σε πολυτονικό ακολουθούσαν αυστηρά τους κανόνες. Αυτό βέβαια μου φαίνεται λίγο περίεργο γιατί η Νεοελ. Γραμματική του Μ. Τριανταφυλλίδη στην έκδοση του '77 δεν αναφέρει καθόλου τη βαρεία, σε αντίθεση με την αντίστοιχη και μεταγενέστερη του Αγ. Τζοπανάκη που της κάνει εκτενή αναφορά. Ο ίδιος επίσης λέει ότι στα χειρόγραφα δεν τη χρησιμοποιούσαν. Επίσης είναι δυνατόν να βρεις και κείμενα της γραφομηχανής από τη δεκαετία του '60 και λίγο πιο πριν χωρίς βαρείες γιατί απλώς δεν διέθετε η συσκευή τα αντίστοιχα πλήκτρα (!). Από την άλλη κι εγώ που έμαθα σε πολυτονικό και μου χρειάστηκε μόνο στην πρώτη δημοτικού, δε θυμάμαι καμία αναφορά στη βαρεία. Τη μάθαμε, χωρίς να τη χρησιμοποιήσουμε ποτέ όμως, στο λύκειο όταν πρωτοδιδαχτήκαμε αρχαία. Βέβαια, στην πορεία η ζωή είχε άλλα σχέδια και τώρα θέλω δε θέλω, τη χρησιμοποιώ κι αυτή και όλους τους συνομηλίκους της. Πάντως μου αρέσει που τα θυμούνται κάποιοι όλα αυτά.

Αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε λίγο από το κυρίως θέμα της συζήτησης.
 
Bajar είπε:
Κατ' αρχήν να καλησπερίσω την παρέα και να ευχαριστήσω την Kambia για τα τρυφερά συναισθήματα που μας προκάλεσε (για όλα τα εξώφυλλα, εκτός ίσως από τα μαθηματικά :rant: ). ....

Kambia σε ευχαρίστησα;
Να σαι καλά Bajar :)
 
[h=1]ΑΝΑΠΟΛΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ[/h]
 
Καλησπέρα...θα ηθελα να ρωτησω ...πηγα α δημοτικου το σχολικο ετος 1982-1983...εκανα τη γλωσσα μου το γνωστο βιβλιο με τα καραβακια..το οποιο όμως ηταν 3 τευχη μετα από δυο χρονια ενωθηκε και εγιναν δυο τευχη..ψαχνω οποιος πηγε την ιδια χρονια να μας δειξει καποιες εικονες από το πρωτο τευχος που ειχε καποιες διαφορες από τα επομενα....σε πολλα σχολεια που ρωτησα δεν υπαρχει......αν είναι δυνατον !!!!!!

1204143_19030721_10155398942306665_9137280538789955614_n.jpg
 
Αυτό ηταν το δευτερο τευχος ..το πρωτο ηταν με κατι γραμμούλες και γραμματακια που μαθαίναμε...σε ευχαριστω παντως
 
papati είπε:
Αυτό ηταν το δευτερο τευχος ..το πρωτο ηταν με κατι γραμμούλες και γραμματακια που μαθαίναμε...σε ευχαριστω παντως
Ναι! Τo θυμάμαι και γω το πρώτο βιβλίο που λες.
 

1@papati[/USER]

στο πρωτο τευχος της Γλωσσας ήταν οι ασκησεις προγραφης, στο δευτερο τευχος ηταν οι συλλαβες και μικρα κειμενακια και στο τριτο τευχος ηταν τα μεγαλυτερα σε εκταση κειμενα;

Θυμαμαι πολύ αμυδρά οτι ειχα δει τα τρια τευχη σε σχολείο, στο αρχείο της βιβλιοθήκης...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σωστα τα λετε...αν ειστε σαρανταρηδες θα το θυμοστε το βιβλιο..οι δυο πρωτες εκδοσεις ετσι ητανε..μετα γινανε δυο τευχη...δεν μπορω να το βρω πουθενα...τι κριμα!!!!
 
Καλησπέρα...θα ηθελα να ρωτησω ...πηγα α δημοτικου το σχολικο ετος 1982-1983...εκανα τη γλωσσα μου το γνωστο βιβλιο με τα καραβακια..το οποιο όμως ηταν 3 τευχη μετα από δυο χρονια ενωθηκε και εγιναν δυο τευχη..ψαχνω οποιος πηγε την ιδια χρονια να μας δειξει καποιες εικονες από το πρωτο τευχος που ειχε καποιες διαφορες από τα επομενα....σε πολλα σχολεια που ρωτησα δεν υπαρχει......αν είναι δυνατον !!!!!!

Προβολή συνημμένου 171174
Το συγκεκριμένο βιβλίο το πρόλαβα και γω που πήγα δημοτικό το .....2004 ! Η αδερφή μου που πήγε το 2006 πήρε τα καινούρια βιβλία. Απείρως καλύτερα τα βιβλία της παλιάς σχολής. Ποσό μου έλλειψαν
 
Καλησπέρα...θα ηθελα να ρωτησω ...πηγα α δημοτικου το σχολικο ετος 1982-1983...εκανα τη γλωσσα μου το γνωστο βιβλιο με τα καραβακια..το οποιο όμως ηταν 3 τευχη μετα από δυο χρονια ενωθηκε και εγιναν δυο τευχη..ψαχνω οποιος πηγε την ιδια χρονια να μας δειξει καποιες εικονες από το πρωτο τευχος που ειχε καποιες διαφορες από τα επομενα....σε πολλα σχολεια που ρωτησα δεν υπαρχει......αν είναι δυνατον !!!!!!


Εγώ πήγα Α' Δημοτικού το 1983-84 και έχω κρατήσει όλα μου τα σχολικά βιβλία από τότε. Θα ψάξω στις κούτες που τα έχω και ευελπιστώ να το βρω σύντομα!
 
Τα βιβλία που είχε η γενιά μου στην Α δημοτικού (1985).

20220206_084430.jpg
(2 τεύχη αλλά με το ίδιο εξωφυλλο)

272910045_4856858521099797_7695260649211865961_n.jpg

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Β ΜΕΡΟΣ 1.jpg

272924965_4856858894433093_5826246350634858553_n.jpg


273005284_4856859247766391_8904173885038283097_n.jpg
Το εν λόγω Ανθολόγιο το είχαμε Α κι Β τάξη.
 
Πίσω
Μπλουζα