Α1200 Black Edition Notebook (ebay)

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Mόλις το είδα απλά κουφάθηκα ! Πάει αρκετά λεφτά, περί 750 λίρες αλλά προφανώς έχει πέσει δουλίτσα. Απο τουρκία ο πωλητής και μερακλής (όπως φαίνεται) αμιγκάς...Φοράει μια Blizzard 050, 5giga HDD και Cd rom! Μέχρι και το mouse μόνταρε ασορτί !

2zsa39l.jpg


uagy0.jpg


66g6j9.jpg
 
Τρομερη δουλεια ... απλα ειμαι της αποψης οτι κατι τετοιες μοντες τις ευχαριστιεσαι πιο πολυ εαν τις κανεις ο ιδιος , παρα να τις αγορασεις ετοιμες
 
Πωπω κουκλί είναι!!!

o συγκεκιμένος Τούρκος είναι "γνωστός", βάζει συχνά αντίστοιχα μονταρισμένα μηχανάκια...

Δυστυχώς όμως οι τιμές είναι απαγορευτικές και σίγουρα όπως ειπώθηκε ήδη είναι καλύτερα να τις κάνεις μόνος σου αυτές τις μόντες...κι'αν δεν μπορείς ξέχνα το...
 
Blizzard 1230 ή 1260? Αν είναι η δεύτερη τότε η τιμή μου φαίνεται normal. Γύρω στα 25 η 1200, 400 η 1260, 100 η οθόνη και κάτι για την εργασία.
 
Blizzard MK IV 030 / 50 Mhz 32mb ram + Fpu φοράει, αλλά βάλε και τον Scandoubler/Flickerfixer (της Indivision) και το OS 3.9. Σαφώς και είναι λογική η τιμή, εξάλλου μόνο την δουλειά του να βάλεις, δέν είναι απλά "κάτι", έχει πολύ λεπτομέρεια.
 
Other_Reality είπε:
Blizzard MK IV 030 / 50 Mhz 32mb ram + Fpu φοράει, αλλά βάλε και τον Scandoubler/Flickerfixer (της Indivision) και το OS 3.9. Σαφώς και είναι λογική η τιμή, εξάλλου μόνο την δουλειά του να βάλεις, δέν είναι απλά "κάτι", έχει πολύ λεπτομέρεια.
Κάτσε, η οθόνη δηλαδή ειναι VGA? Θα προτιμούσα το winuae σε laptop τότε..
 
ChrisTOS είπε:
Κάτσε, η οθόνη δηλαδή ειναι VGA? Θα προτιμούσα το winuae σε laptop τότε..
Ε ναί, φυσικά VGA. Δέν γίνεται και διαφορετικά. Ο scandoubler όμως που φοράει είναι τελευταίας γενιάς και πολύ ποιοτικός. Δέν νομίζω να συγκρίνεται με emulation σε κανονικό Laptop. Εξάλλου είναι μια κανονική expanded Α1200, που και πάλι δέν μπορείς να το συγκρίνεις με Winuae. Άν τώρα θές να το βάλεις σε τηλεόραση ή μόνιτορ, δέν στο απαγορέυει κανείς.
 
Other_Reality είπε:
Ε ναί, φυσικά VGA. Δέν γίνεται και διαφορετικά. Ο scandoubler όμως που φοράει είναι τελευταίας γενιάς και πολύ ποιοτικός. Δέν νομίζω να συγκρίνεται με emulation σε κανονικό Laptop. Εξάλλου είναι μια κανονική expanded Α1200, που και πάλι δέν μπορείς να το συγκρίνεις με Winuae. Άν τώρα θές να το βάλεις σε τηλεόραση ή μόνιτορ, δέν στο απαγορέυει κανείς.
Γίνεται, υπάρχουν RGB tft panels που συγχρονίζουν στα 50Hz. Η amiga σε αντίθεση με τον ST έχει vsync σήμα μόνο στα 50Hz (PAL), ο scandoubler κάνει resample το σήμα και το ανεβάζει στα 60. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό, από έναν (όχι και τόσο καλό coder). Έχω το παιχνίδι μου το οποίο έχει 1px scrolling και ας πούμε για ευκολία ότι είναι 1vbl. Όταν η οθόνη κινείται 1px έχουμε και συγχρονισμό με την ανανέωση της και έτσι βλέπεις αυτή την ομαλότητα στην κίνηση. Με τον scandoubler αυτός ο συγχρονισμός χάνεται και ταυτόχρονα η ομαλότητα. Αν ήθελες να διατηρήσεις την ομαλότητα θα έπρεπε να πας σε ακέραιο πολλαπλάσιο των 50Hz. Αυτό είναι το πρόβλημα όλων των emulators και για αυτό σου λέω ότι είναι σαν να έχεις το winuae (βέβαια η amiga δεν μπορεί να εξομοιωθεί ακριβώς λόγω χρονισμών και γι αυτό δεν έχεις native speed 1200 για παράδειγμα στον winuae).
 
Χμ. Καλές πληροφορίες, άν και νομίζω ότι ένα τέτοιο panel θα κόστιζε πολλά χρήματα. Περισσότερα απ'ότι ένα Vga τουλάχιστον. Δέν τα έχω δεί και πουθενά, και τώρα που το λές θα ψάξω για κανένα ! Πάντως για τον συγκεκριμένο scandoubler, στα περισσότερα forums λένε πώς είναι πολύ αξιόλογος και κοντινός στο Original feel. Άν θές τη γνώμη μου, το original feel είναι μόνο στο 1084 αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα !!
 
O αγαπητός ChrisTOS είναι ενήμερος για τις Amiga βλέπω... :p :p
 
manos426f είπε:
O αγαπητός ChrisTOS είναι ενήμερος για τις Amiga βλέπω... :p :p
Φυσικά. Αν και η παραπάνω γνώση δεν αφορά στις Amiga αλλά στο πως δουλεύουν ορισμένα πράγματα.

Απο κει και πέρα δεν έχω κάποιο κόλλημα και φυσικά μ' αρέσει αρκετά η amiga scene. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να τα θεωρώ εξαιρετικά υπερεκτιμημένα μηχανήματα.
 
ChrisTOS είπε:
Φυσικά. Αν και η παραπάνω γνώση δεν αφορά στις Amiga αλλά στο πως δουλεύουν ορισμένα πράγματα. Απο κει και πέρα δεν έχω κάποιο κόλλημα και φυσικά μ' αρέσει αρκετά η amiga scene. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να τα θεωρώ εξαιρετικά υπερεκτιμημένα μηχανήματα.
δεν κρατιέμαι...δεν κρατιέμαι...δουλεύω στο όριο...

τα γράφω...

-Αν η αμίγκα είναι υπερεκτιμημένη τότε τα ατάρι υπερεκτιμούνται και μόνο με την θεώρηση τους ως υπολογιστές... :p

-Δεν θα δεις ποτέ αντίστοιχο project για ατάρι διότι ο δημιουργός λυπάται να χαραμίσει την ...οθόνη :p

----------------------------------

Πέρα από πλάκα τώρα...ο χρόνος απέδειξε ποιο ήταν καλύτερο αφού ελάχιστοι αναπολούν τα st...γιατί άραγε δεν υπάρχει ...atarihellas;

Στην πράξη, τα ελάχιστα σημεία που υπερτερούσε (;; ;) το ατάρι υπερκεράστηκαν από την καλύτερη συνολικά αμίγκα!!! Ως ρετρό φαν ίσως κάποτε που ο χώρος μου το επιτρέπει, ν' αποκτήσω ένα ατάρι στ αφού του αξίζει ο σεβασμός ως κλασικό μηχάνημα. Αμίγκα όμως δεν έγινε ποτέ!!!

(Christos αν θυμώσεις και δεν απαντήσεις σε ανάλογο ύφος τότε θα διαγράψω το ποστ μου... ;) )
 
spyros_s είπε:
δεν κρατιέμαι...δεν κρατιέμαι...δουλεύω στο όριο...τα γράφω...

-Αν η αμίγκα είναι υπερεκτιμημένη τότε τα ατάρι υπερεκτιμούνται και μόνο με την θεώρηση τους ως υπολογιστές... :p

-Δεν θα δεις ποτέ αντίστοιχο project για ατάρι διότι ο δημιουργός λυπάται να χαραμίσει την ...οθόνη :p

----------------------------------

Πέρα από πλάκα τώρα...ο χρόνος απέδειξε ποιο ήταν καλύτερο αφού ελάχιστοι αναπολούν τα st...γιατί άραγε δεν υπάρχει ...atarihellas;

Στην πράξη, τα ελάχιστα σημεία που υπερτερούσε (;; ;) το ατάρι υπερκεράστηκαν από την καλύτερη συνολικά αμίγκα!!! Ως ρετρό φαν ίσως κάποτε που ο χώρος μου το επιτρέπει, ν' αποκτήσω ένα ατάρι στ αφού του αξίζει ο σεβασμός ως κλασικό μηχάνημα. Αμίγκα όμως δεν έγινε ποτέ!!!

(Christos αν θυμώσεις και δεν απαντήσεις σε ανάλογο ύφος τότε θα διαγράψω το ποστ μου... ;) )
QFT...

1. Το παραπάνω λέγεται ad computem και με κανέναν τρόπο δεν κάνει την αμίγκα λιγότερο υπερεκτιμημένη. :p

2. Υπάρχει scandoubler για ST αλλά και τα ST είναι καλύτερα για scandoubler. Βλέπεις η Atari έφτιαξε μια έκδοση shifter η οποία έχει και τους δύο χρονισμούς, 50Hz και 60Hz οπότε το vsync μπορεί να γίνει και στις δύο συχνότητες. Φυσικά αν ένα παιχνίδι έχει φτιαχτεί για 50Hz όταν το τρέξεις στα 60 θα είναι πιο γρήγορο ενώ το ίδιο θα φανεί και στην μουσική αν χρησιμοποιεί το vsync για την συχνότητα της... Α επίσης google atari ste portable...

Για το atarihellas... να σου πω την αλήθεια το σκεφτήκαμε αλλά μετά είδαμε το amigahellas και αποφασισαμε ότι δεν θα ήταν καλή ιδέα.. :p . Πέραν από την πλάκα μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το εν λόγω site, το να δημιουργήσουμε ένα site όπου θα αναπαράγουμε τις ειδήσεις από το atari.org, atari-users.net και dhs.nu και όπου οι χρήστες θα μπορούν να επιδεικνύουν τις συλλογές τους δεν ήταν κάτι που με / μας εξέφραζε.

Δεν πρόκειται να υποστηρίξω ότι ο ST έχει καλύτερο h/w από την amiga, θα μας πάρουν με τις πέτρες, αλλά ορισμενες λύσεις του τον έκαναν καλύτερο για ορισμένες χρήσεις και κυρίως εφαρμογές SO/HO, DTP και Sequencing. Αν θέλεις αυτό το ξανασυζητάμε. Πάντως ο ST ούτε Amiga έγινε ούτε θέλησε ποτέ να γίνει, ακόμα και ο STE το μόνο που έκανε ήταν να βάλει h/w scrolling για να μοιάσει στην amiga, ο DMA ήχος και ο Blitter ουδεμία σχέση έχουν με τα αντίστοιχα της amiga.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0N35yVSLKQs]YouTube - Atari ST Advert

:p :p :p
 
Εγκχμ.... Κύριοι βγαίνετε "εκτός" (στο χωριό μου το λένε οφ-τοπικ :p ). Θαυμάστε την Α1200 ή ξε-θαυμάστε την, ή μη λέτε τίποτα.
 
Rygar είπε:
Εγκχμ.... Κύριοι βγαίνετε "εκτός" (στο χωριό μου το λένε οφ-τοπικ :p ). Θαυμάστε την Α1200 ή ξε-θαυμάστε την, ή μη λέτε τίποτα.
Άσε βρε τους ανθρώπους να κάνουν έναν φιλικό διάλογο ώστε να αποδειχθεί περίτρανα η υπεροχή της Amiga....

Αμέσως εσύ να τους την πεις .... :p
 
Αμα δεν τους έκοβα, θα έμπαινα κι εγώ στο παιχνίδι :D
 
Είναι άδικο να τα βάλουμε όλοι με τον Χρήστο επειδή μικρός έκανε το λάθος να επενδύσει σε ατάρι στ... :)

Δεν έχετε ακούσει την παροιμία ότι το φθηνό το πράγμα το πληρώνεις 2 φορές (μία για να το αποκτήσεις και μία για να το αντικαταστήσεις με το σωστό βλ αμίγκα) και ότι το φθηνό το πράγμα το τρώνε οι κότες ή στην περίπτωση μας η σκόνη στο ...Π(ατάρι); :)

Μπορούμε πάντως σαν φόρουμ να του κάνουμε δώρο μία αμίγκα 1200 με whdload και είμαι σίγουρος ότι θα μπει στο δρόμο του Θεού. Ποτέ δεν είναι αργά! Απλά μετά θα πάθει εθισμό και θα τον χάσουμε για κάνα μήνα!

(Ηλία τέκνον μου χαίρομαι που ασπάζεσαι τον λόγο του Θεού περί ανωτερότητας της μεγάλης κυρίας έναντι του ποταπού ανταγωνισμού :) )

( Από τον αμιγκοτραφή rygar δεν περίμενα κάτι λιγότερο...)

ChrisTOS είπε:
Δεν πρόκειται να υποστηρίξω ότι ο ST έχει καλύτερο h/w από την amiga, θα μας πάρουν με τις πέτρες, αλλά ορισμενες λύσεις του τον έκαναν καλύτερο για ορισμένες χρήσεις και κυρίως εφαρμογές SO/HO, DTP και Sequencing. Αν θέλεις αυτό το ξανασυζητάμε. Πάντως ο ST ούτε Amiga έγινε ούτε θέλησε ποτέ να γίνει, ακόμα και ο STE το μόνο που έκανε ήταν να βάλει h/w scrolling για να μοιάσει στην amiga, ο DMA ήχος και ο Blitter ουδεμία σχέση έχουν με τα αντίστοιχα της amiga.
αυτό είναι ομολογία που καταγράφεται στα πρακτικά του φόρουμ...την αποθηκεύω για μελλοντική χρήση και σταματώ εδώ για να μην με πάρουν με τις πέτρες οι mods:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
αυτό είναι ομολογία που καταγράφεται στα πρακτικά του φόρουμ...την αποθηκεύω για μελλοντική χρήση και σταματώ εδώ για να μην με πάρουν με τις πέτρες οι mods:D
Δεν πειράζει, ούτως η άλλως το κάψαμε το θέμα. Αν θέλει ο Rygar ας το κοψοράψει λίγο ώστε να διαχωριστεί....

Όσον αφορα στα υπόλοιπα, ποιος σου είπε ότι είχα πάρει ποτέ ST? Το πρώτο μου ST είναι το megaSTE το οποίο πήρα πέρυσι στο Outline 08. Το δε falcon μου το πήρα στα 16 οπότε είχα πολύ καλή γνώση του τι αποκτούσα.

Στα δε παιχνίδια της Amiga, αν εξαιρέσεις 4-5 που είναι πραγματικά εντυπωσιακά, τα υπόλοιπα δεν μου έκαναν καμιά αίσθηση. Ακόμα και σ' αυτά τα 4-5, π.χ. Turrican, η έκδοση του ST είναι πολύ καλή και η διαφορά με την amiga αν και σημαντική (1vbl vs 2vbl) δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί τον ντόρο που κάνετε. Εξ' ου και το υπερεκτιμημένη.

Τώρα στην πρόταση για την Amiga 1200, το whdload δεν με πολυενδιαφέρει. Δεν είμαι ιδιαίτερα gamer. Αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν μια Blizzard 1260 αποκλειστικά και μόνο για demos (ειδικά των Scarab - hello StingRay). Τα demos των The Black Lotus έχουν γίνει port στον falcon και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από ότι στην Amiga. Και πριν ρωτήσει κάποιος, ναι τα έχω δει και σε real amiga και ο kalms δεν νομίζω ότι διαφωνεί με την παραπάνω εκτίμηση.

Τέλος, να πω ότι θα θελα πολύ να φτιάξω μια intro για Amiga κάποια στιγμή, ίσως ένα port της STOTro ;)
 
Κύριοι με συγχωρείτε, δεν κρατήθηκα και "κατα λάθος" τα έσβησα. Και θα το ξανακάνω, και εάν ήσασταν στη θέση μου το ίδιο θα κάνατε, οπότε πριν ξαναξεφύγετε, σκεφτείτε το φουκαριάρικο(!) το πληκτρολόγιο και τη φαιά ουσία που θα καταναλώσετε να γράψετε κάτι που θα διαγραφεί :p :p.
 
Πίσω
Μπλουζα