Αtari Falcon Εmulator2

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Ξεκινησε ενα πολλα υποσχομενο υποσχόμενο Falcon emulator project το οποιο, απο ότι κατάλαβα, θέλει λίγη δουλίτσα όποτε εδώ που είστε μαζεμένοι ολοι οι ειδκοί μπορείται να κάνετε κάτι.

Επικοινωνια με PM

:thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητέ rigardie το αρχείο που ανέβασες περιέχει μέσα σε όλα και το copyrighted by Atari.FALCON.TOS χωρίς να ψάξω περί νομιμότητας το θέμα των bios, xbios and gemdos routines....

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά... ;)
 
απο νομικής πλευράς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα διότι απλά η αταρι ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ με ρετρο μηχανηματα επίσεις δεν υπαρχει κάποιο άλλο προγραμμα η copyright emulator όπως για παράδειγμα στην amiga με το amiga forever

απο την άλλη το pixel που σχεδόν όλα τα τευχη τα έχετε ανεβάσει (και καλά κάνατε :bow: :bow:) δεν έχει ακόμα η compupress τα δικαιωματα μάλιστα πρόσφατα είχαμε και ένα επετιακό τεύχος ,στα pixels λοιπόν δεν υπάρχει copyright;

αυτά

:cheers:

Υ.Γ εγώ φίλε ουτε bios, ουτε xbios ουτε gemdos routines έχω ανεβάσει

απλά ένα falcon emulator ανεβασα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
rigardie είπε:
απο νομικής πλευράς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα διότι απλά η αταρι ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ με ρετρο μηχανηματα επίσεις δεν υπαρχει κάποιο άλλο προγραμμα η copyright emulator όπως για παράδειγμα στην amiga με το amiga forever
Φυσικά δεν στέκει με τίποτα αυτό που λες, η κάθε εταιρία μπορεί να ασχοληθεί οποτεδήποτε το επιθυμήσει, μια και τα copyrights ισχύουν κανονικότατα και με τον νόμο. Όποιος επιθυμεί να είναι νομικά ασφαλής, απλώς δεν αφήνει παράνομο υλικό στο site του. Νομίζω ότι οφείλουμε να σεβαστούμε τις επιθυμίες των ιδιοκτητών του GRM σε αυτό το θέμα.

Και επειδή μου άρεσε πάρα πολύ ο διαφορισμός που έχεις κάνει με την Amiga, θα σου θυμήσω 2 δικά σου post που έχεις ήδη διαπράξει το ίδιο ακριβώς και για την Amiga:

Αντίφαση 1

Αντίφαση 2

rigardie είπε:
απο την άλλη το pixel που σχεδόν όλα τα τευχη τα έχετε ανεβάσει (και καλά κάνατε :bow: :bow:) δεν έχει ακόμα η compupress τα δικαιωματα μάλιστα πρόσφατα είχαμε και ένα επετιακό τεύχος ,στα pixels λοιπόν δεν υπάρχει copyright;
Από όσο έχω καταλάβει, ο AEON είχε πάρει κάποιου είδους έγκριση πριν αρχίσει να ανεβάζει Pixel στο site. Καλό θα ήταν βέβαια να ακούσουμε και την άποψη του ιδίου, αν επιθυμεί. :)
 
Ναι φίλε μου υπάρχει και μια άλλη όμως αντίφαση αυτή της συνέντευξης του καλού φίλου πλέον Michael C. Battilana(με τον οποίον υπάρχει μια αγαστή συνεργασία) Που είναι και ο υπεύθυνος της Cloanto (της εταιρίας που έχει και το copyright των roms),

Εδώ φίλε αντί να προσπαθήσουμε να σουλουπώσουμε τον falcon emulator ασχολούμαστε αμφότεροι με αλλά θέματα κρίμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σου εχω μια προταση φιλτατε.

Φτιαξε ενα φορουμ στο ονομα σου (ειναι πλεον δωρεαν,βλεπε forumotion) και θα μπορεις εκει να ανεβαζεις warez,bios,copyrighted υλικο με τη σεσουλα.

Και μιας και δεν θα κινδυνευω να μπω στη ψυρου θα ειμαι πολυ ευτυχης να το "επισκεπτομαι".

Πως την βλεπεις την ιδεα?

Περιμενω προσκληση!
 
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ WAREZ(εκτός και έαν το πεθαμενο υλικο ειναι warez όπως το να έχεις ISO απο PSX κλπ ξέρεις εσύ καλύτερα)

Η ΥΛΙΚΟ ΤΕΤΟΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΥΛΙΚΟ(ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ ΔΗΛΑΔΗ- ΕΙΣΑΙ ΈΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ) ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ
 
Δεν απαντησες!

Επειδη εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερουμε,μολις κανεις κατι που να εχει το ονοματακι σου επανω θα δεις πως θα φυλας τα νωτα σου.

Οι παληκαριες και οι διαπιστωσεις με ξενα κολυβα ειναι ευκολα.

Τωρα αν ντρεπεσαι για λογαριασμο μου,εχεις και ενα infraction στον δικο σου.

Τα υπολοιπα με PM.
 
Ειρήνη αδέρφια !! ;-)
 
και να πείς οτι είπα κάτι κακό για τον Αταρι :)

πάντος μεταξύ μας θα προτιμούσα ένα τζάμπα φορουμ απο ένα που θα το πλήρωνα και θα ήταν αργο (αν και λόγω συνδεσης εμένα όλα γρήγορα μου φαίνονται)!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάνε ένα κόπο και γράφε Posts που να έχουν σχέση με το θέμα (που εσύ άνοιξες) ή γράψτα κάπου που να είσαι μέσα στο θέμα.
 
Πίσω
Μπλουζα