[ΒΙΟ.ΠΑΙ.Κ. / ΑΔΕΛΚΟ] Μάχη

greekeagle12

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2012
Μηνύματα
307
Αντιδράσεις
125
Εταιρεία: ΒΙΟ.ΠΑΙ.Κ. / ΑΔΕΛΚΟ

Παιχνίδι: Μάχη

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1183

Ένα ακόμα παλιό επιτραπέζιο που ήταν κρυμμένο στην αποθήκη μου.... Η ΜΑΧΗ ... από την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά... που μάλλον οι περισσότεροι θυμούνται..

50884.jpg50885.jpg50886.jpg50887.jpg50889.jpg50890.jpg50891.jpg

50888.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος.Μαρεσει που τα εχεις στην τριχα σαν καινουργια ειναι.
 
Σπουδαίο παιχνίδι της ''παλιάς σχολής'' το οποίο πέρασε κι απ' τα δικά μου χέρια! Για την εποχή του ήταν αρκετά πρωτότυπο και περίπλοκο! Κάθε ένας από τους 2 παίχτες αν θυμάμαι καλά είχε από 6 στρατιωτάκια μινιατούρες!! Σ' ευχαριστώ φίλε μου που μου το ξαναθύμισες!!
 
2-3 μέρες έλειψα από το φόρουμ και το έχεις γεμίσει καλούδια ρε συ! :D

Καταρχάς, καλώς ήρθες! #)

Κατά δεύτερον, τι απίστευτα παιχνίδια έχεις!!....

Αυτό, για παράδειγμα, δεν το έχω δει πουθενά. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που το βλέπω!... Μου θυμίζει μείγμα Monopoly, stratengo & σκάκι!....

Πάρα πολύ ενδιαφέρον! :)

Επιπλέον, δε γνωρίζω τίποτα και για την εταιρία!.... Υπάρχει άραγε ακόμα?

Οι περισσότερο γνώστες μπορείτε να δώσετε κανένα χεράκι?! :)
 
Εισαι πολυ ωραιος :) Ευχαριστιες για την εικονα... Το ειχαν τα ξαδερφια μου και εχω παιξει πολεμο κι εγω!!!
 
Ευτυχως καποιος διεσωσε τη μαχη!! Και μαλιστα σε αριστη κατασταση. Αραγε ποιας εποχης ειναι η συγκεκριμενη εκδοση; Αν μπορεις δωσε μας την πληροφορια.

Ημουν και γω απο τους φανατικους παικτες του παιχνιδιου. Ατυχως, μου διασωθηκαν κομματια μονο. Ο,τι διασωθηκε απο το παιχνιδι των αρχων της δεκαετιας του 70 σκεφτηκα να το εμφανισω και φαινεται παρακατω.

51218.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευπαλίνος είπε:
Ευτυχως καποιος διεσωσε τη μαχη!! Και μαλιστα σε αριστη κατασταση. Αραγε ποιας εποχης ειναι η συγκεκριμενη εκδοση; Αν μπορεις δωσε μας την πληροφορια.Ημουν και γω απο τους φανατικους παικτες του παιχνιδιου. Ατυχως, μου διασωθηκαν κομματια μονο. Ο,τι διασωθηκε απο το παιχνιδι των αρχων της δεκαετιας του 70 σκεφτηκα να το εμφανισω και φαινεται παρακατω.

attachment.php
Η συγκεκριμένη (Βλέποντας τα Πορσελάνινα στρατιωτάκια είναι το 1976).
 
Από στρατιώτες δεν βρήκα τίποτα....

Το συγκεκριμένο επιτραπέζιο μου το είχε δώσει μια γειτόνισσα στις αρχές του 80.

Τώρα η γειτόνισσα είναι άνω των 50 ετών.... και εγώ 40άρης

Μάλλον αυτήν είχες.... η φωτό είναι από δημοπρασία στο ricardo.gr

79115.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο επιτραπεζιο!

Ειχα και χρονια να δω το ζαρι με το βελος... :)
 
greekeagle12 είπε:
Από στρατιώτες δεν βρήκα τίποτα....Το συγκεκριμένο επιτραπέζιο μου το είχε δώσει μια γειτόνισσα στις αρχές του 80.

Τώρα η γειτόνισσα είναι άνω των 50 ετών.... και εγώ 40άρης

Μάλλον αυτήν είχες.... η φωτό είναι από δημοπρασία στο ricardo.gr

attachment.php
Το εκπληκτικο ειναι οτι εχω ακριβως το ιδιο κομματι: Δηλαδη υπαρχουν ολα οσα φαινονται στην φωτο και λειπει ενα κοκκινο στρατιωτακι!!!

Αγορασα το παιχνιδι πριν απο 3 εβδομαδες, παντως οχι απο το ricardo. Τα κομματια που μου εμειναν απο την πρωτη Μαχη που ειχα και που φαινονται στην φωτογραφια στο #7, προερχονται απο παιχνιδι προγενεστερο του 1975.
 
ρετρομεγαλειώδη τα συγκεκριμένα επιτραπέζια. Πρέπει να το είχαμε σπίτι αυτό greekeagle12, σ 'ευχαριστούμε πολύ.

Υ.Γ.: Έχω ένα παρόμοιο με τίτλο «30 Παιγνίδια» της «Επιτραπέζια Παιγνίδια ΑΚ». Έχει αναφερθεί η ΑΚ ξανά στο forum; Αν όχι θα έχουμε να ανεβάζουμε πάλι!!! :sta2
 
Να και η δική μου ΜΑΧΗ !! Του κουτιού!!

DSC01725.jpg
 
Κοιτά που όσο ζεις μαθαίνεις! Ήδη μετράμε 3 διαφορετικές εκδόσεις της ΜΑΧΗΣ μέχρι τώρα. Το κίτρινο κουτί της ΑΚ ήταν αυτό που είχαμε εμείς ε boomer?

Μπράβο nek, στην πένα την έχεις!
 
Διάφορες εκδόσεις με μικροδιαφορές μεταξύ τους!! Εμείς είχαμε την ΑΚ σαν του nek με τι διαφορά ο,τι στο εξώφυλλο έγραφε ΜΑΧΗ και όχι COMPACT. Ολα αυτά βέβαια δε παίζουν και σπουδαίο ρόλο, γιατί όποια έκδοση και να υπάρχει είναι τεράστιας συλλεκτικής αξίας!!
 
Να και η ΜΑΧΗ αγορασμένη... (πρόσφατα εννοώ)

87763.jpg87761.jpg87762.jpg87757.jpg87760.jpg87759.jpg87758.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαμαι..Ωραιο!
 
Φαίνεται πολύ ωραίο!

Το πεδίο μάχης μου θυμίζει North & South (συγκεκριμένα το σκηνικό με την γέφυρα).

Η AΔΕΛΚΟ (ΑΔΕΛΦΟΙ ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΙ) υπάρχει ακόμα σαν εταιρεία παιχνιδιών: https://www.google.gr/search?client=opera&q=ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΙ%2C+Γ.%2C+ΑΦΟΙ%2C +Ο.Ε.+"ΑΔΕΛΚΟ&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Σχετικά με την ΑΔΕΛΚΟ και τα επιτραπέζια της:

https://www.retromaniax.gr/vb/forum/η-ζωή-στα-80s/παιχνίδια/επιτραπέζια/30628-αδελκο-100-δημοφιλή-επιτραπέζια-παιχνίδια

https://www.retromaniax.gr/vb/forum/η-ζωή-στα-80s/παιχνίδια/εταιρείες-παιχνιδιών/28218-εταιρείες-polymeris-β-γ-κατσαροπουλοι-koliopoulos
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου το ειχαν χαρισει και με ψαρωναν πολυ τα καρτελακια και ολες οι επιλογες στρατηγικης. Εντυπωση μου εκανε η προχειρη συσκευασια, με τα χαρτονια και πλαστικα να εχουν ατελειες απο το εργοστασιο. Οι καρτελες ηταν φτηνο χαρτονι και οταν τα εκοψα ειχαν σχιστει ασχημα και ειχαν μεινει και δοντακια. Δυστυχως δεν ειχα ποτε καλες σχεσεις με επιτραπεζια γιατι δεν καταλαβαινα τους κανονισμους και δεν ειχα και πολλους φιλους να τους πεισω να παιξουμε. Τελικα οταν "μεγαλωσα" το χαρισα καπου :(

Να σαι καλα τζεχο! Αυτο ειναι αναμνηση!
 
Πίσω
Μπλουζα