Βίβλος: Οι τηλεταινίες των 90's

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Το "The Bible Collection", ήταν μία σειρά τηλεταινιών που κυκλοφόρησαν μέσα 90's και προβάλλονταν κάθε Πάσχα από την ελληνική τηλεόραση, με τίτλο "Η Βίβλος:... και μετά το όνομα της κάθε ταινίας αντίστοιχα. Το Star ήταν το κανάλι που τις έδειχνε πιό συχνά τότε, νομίζω ότι αργότερα προβλήθηκαν και από άλλα κανάλια, αλλά δεν θυμάμαι ποιά. Συνολικά βγήκαν δεκαεφτά ταινίες, από το 1993 εως το 2001 και συνήθως ήταν συμπαραγωγή διαφόρων Ευρωπαϊκών χωρών. Εδώ βέβαια θα αναφέρω αναλυτικά μόνο αυτές που βγήκαν ως το 1995, (των οποίων τα γυρίσματα έγιναν όλα στο Μαρόκο). Άλλωστε αυτές αξίζουν και περισσότερο, γιατί κατά τη γνώμη μου οι ταινίες αυτές αρχικά ήταν υπέροχες, τόσο που κάποιες δεν θα έπρεπε να είναι απλά τηλεταινίες. Μετά όμως, από το δεύτερο μισό της δεκαετίας '90, νομίζω ότι άρχισαν κάπως να χαλάνε (υπάρχουν και ωραίες παρ'όλα αυτά). Εγώ είχα συνδέσει το Πάσχα με αυτές τις ταινίες του πρώτου μισού των 90's, και τις έβλεπα κάθε χρόνο. Ήταν πολύ πιστές στις Γραφές, είχαν ωραία σκηνοθεσία, μουσική, και μερικές αξιόλογες ερμηνείες από γνωστούς ηθοποιούς. Όλα αυτά σου μετέδιδαν μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα και πραγματικά σε άγγιζαν. Για τις περισσότερες ταινίες δεν υπάρχουν αποσπάσματα.

Abraham (1993): Η πρώτη ταινία της σειράς και μία αξιοπρεπής απεικόνιση της ζωής του Αβραάμ. Βλέπουμε γνωστούς ηθοποιούς όπως ο Richard Harris στο ρόλο του Αβραάμ, η Barbara Hershey στο ρόλο της Σάρας, και ο Maximilian Schell στο ρόλο του Φαραώ.

Προβολή συνημμένου 130986

Genesi: La creazione e il diluvio (1994): Ή αλλιώς, "Genesis: The creation and the flood." Η ταινία αυτή είναι η πιο αδύναμη από αυτές που αναφέρω, καθώς στην ουσία είναι περισσότερο σαν ντοκυμαντέρ παρά ταινία. Περιγράφει τα πρώτα κεφάλαια της Γένεσης, από τη δημιουργία μέχρι και τον Νώε, αλλά με διαφορετικό τρόπο: Από τις αφηγήσεις ενός γέρου Βεδουίνου, ο οποίος τα λέει όλα αυτά στους υπόλοιπους νομάδες, ενώ ταξιδεύουν από το ένα μέρος στο άλλο, κι ενώ αφηγείται βλέπουμε και διάφορες εικόνες αντίστοιχα, χωρίς κανέναν διάλογο όμως, όλα είναι απλή αφήγηση. Η ταινία είχε στην ουσία μόνο έναν ηθοποιό, τον Omero Antonutti που υποδύεται τον γέρο αφηγητή κι έπειτα τον Νώε. Όλοι οι άλλοι, είναι απλοί Μαροκινοί που τους πήραν για κομπάρσους. Η ταινία είναι αρκετά βαρετή, παρ'όλα αυτά έχει πολύ ωραίες εικόνες και μουσική, καθώς και χαλαρωτική ατμόσφαιρα.

Προβολή συνημμένου 130987

Jacob (1994): Ακολούθησε η ταινία για τη ζωή του Ιακώβ, βασισμένη στο βιβλίο "Giacobbe" του Francesco Maria Nappi, ο οποίος με τη σειρά του το βάσισε στη γνωστή ιστορία του βιβλικού Ιακώβ. Σε αυτήν την ταινία συνεργάστηκε και ο υπέροχος Ennio Morricone για την πολύ ωραία μουσική.

Προβολή συνημμένου 130988


Joseph (1995):
Αυτή είναι μία από τις καλύτερες ταινίες της σειράς, και η αγαπημένη μου μεταφορά της ιστορίας του Ιωσήφ στην οθόνη. Εξαιρετικά πιστή στις Γραφές, και με πολύ καλές ερμηνείες, όπως του Paul Mercurio στο ρόλο του Ιωσήφ, και ειδικά του ταλαντούχου Ben Kinglsey που εκτιμώ πολύ σαν ηθοποιό, στο ρόλο του Πετεφρή. Μία μικρή εμφάνιση κάνει και η Monica Bellucci στο ρόλο της γυναίκας του Φαραώ. Ο Morricone συνεργάζεται πάλι στη μουσική.

Αποσπάσματα από την αρχή της ταινίας:

 






Προβολή συνημμένου 130990

Αναφέρω απλά τους υπόλοιπους τίτλους που βγήκαν από τη σειρά Βίβλος: Samson and Delilah (1996), David (1997), Solomon (1997), Jeremiah (1998), Esther (1999), Jesus (1999), San Giovanni - L'apocalisse (2000), Gli amici di Gesu - Giuseppe di Nazareth (2000), Gli amici di Gesu - Maria Maddalena (2000), San Paolo (2000), Gli amici di Gesu - Giuda (2001), Gli amici di Gesu - Tommaso (2001)
 
Πάντα είχα την απορία γιατί δεν υπήρξε ποτέ μια ελληνική παραγωγή από την παλαιά ή καινή διαθήκη. Κατά το πλείστο είναι Αμερικάνικες και Ιταλικές.
 
μια διορθωση δεν επαιζαν στο σταρ στον τοτε σκαι επαιζαν (μετεπειτα alpha) ιωσηφ ηταν η αγαπημενη μου
 
θανος είπε:
μια διορθωση δεν επαιζαν στο σταρ στον τοτε σκαι επαιζαν (μετεπειτα alpha) ιωσηφ ηταν η αγαπημενη μου
Κάτι θυμόμουν για το Σκάι που λες, αλλά είμαι σίγουρη ότι έπαιζαν και στο Σταρ, τα έχω γραμμένα σε βιντεοκασέτες από κει.
 
Τι γύρευε ο Φαραώ με τον Αβραάμ? Εϊχαν πάρε-δώσε οι δυο τους στην Π.Δ.?
 
η αγαπημενη μου ο ιωσηφ εξαιρετικη δουλεια περλα
 
αριαδνη είπε:
η αγαπημενη μου ο ιωσηφ εξαιρετικη δουλεια περλα
Σ'ευχαριστώ Αριάδνη μου! Και μένα ο Ιωσήφ είναι από τις αγαπημένες μου, ελάχιστα πιο κάτω από τον Μωυσή.

elephadas είπε:
Τι γύρευε ο Φαραώ με τον Αβραάμ? Εϊχαν πάρε-δώσε οι δυο τους στην Π.Δ.?
Πας να βρεις λάθη κι εδώ ε; :p Ε λοιπόν όχι, μάλλον πιάστηκες αδιάβαστος και πρέπει να ξεσκονίσεις ξανά τις Γραφές :D Ο Αβραάμ είχε πάει στην Αίγυπτο για ένα διάστημα, επειδή είχε πέσει πείνα, κι επειδή φοβήθηκε μήπως τον σκοτώσουν αν μαθευόταν ότι ήταν ο άντρας της Σάρρας (επειδή εκείνη ήταν πολύ όμορφη), συνεννοήθηκε μαζί της και έλεγαν ότι είναι αδέρφια. Πράγματι, ο Φαραώ έβαλε στο μάτι τη Σάρρα και την πήρε κοντά του, όμως ξαφνικά άρχισαν πληγές και τιμωρίες στο λαό του. Αναζητώντας τι λάθος είχε κάνει, ανακάλυψε την αλήθεια για τη Σάρρα και τότε, αφού μάλωσε λίγο τον Αβραάμ για το ψέμα του, του έδωσε κάποια δώρα και τους έδιωξε. Το ωραίο είναι ότι περίπου η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε χρόνια αργότερα, με τον Ισαάκ και τη Ρεβέκκα αυτή τη φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδες, ρώτησα αν είχαν πάρε-δώσε. Δεν ήξερα για σίγουρα. Αλλά βλέπω τώρα ότι το αβραμόσογο γενικά τη διαδρομή Χαναάν - Αίγυπτο την είχε κάνει Κολιάτσου - Παγκράτι

Πάντως ο Γιαχβέ άλλη μια φορά αποδείχτηκε άδικος και αυθαίρετος. Άλλος έφταιγε, άλλον τιμώρησε. Τι σου έκανε Μεγαλοδύναμε ο Φαραώ? Ελεύθερη την είδε τη Σάρα, του γυάλισε, και την πήρε κοντά του κι έδωσε κι ένα κάρο δώρα στον "αδελφό" της Αβραάμ ο οποίος τα πήρε μετά χαράς - σκέτος νταβατζής δηλαδή. Κι αντί να του στείλει αυτουνού τις πληγές και τιμωρίες ο Ύψιστος, τις έστειλε στον Φαραώ που ήταν σωστός τζέντλεμαν από συμπεριφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
Είδες, ρώτησα αν είχαν πάρε-δώσε. Δεν ήξερα για σίγουρα. Αλλά βλέπω τώρα ότι το αβραμόσογο γενικά τη διαδρομή Χαναάν - Αίγυπτο την είχε κάνει Κολιάτσου - Παγκράτι
Ξέρω, ξέρω, απλά σε πειράζω γιατί σου αρέσει να βρίσκεις λάθη :p Όπως τα λες ήταν, γενικά στη Γραφή, ειδικά στην Παλαιά Διαθήκη, η Αίγυπτος ήταν η λύση όταν υπήρχαν προβλήματα, και ιδιαίτερα όταν έπεφτε πείνα. Εκεί πήγαν ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, κι αργότερα ο Ιακώβ με όλο του το σόι, μέχρι να ξαναφύγουν με αρχηγό τον Μωυσή. Αλλά και όταν γεννήθηκε ο Χριστός, που πήγε η οικογένεια για να γλυτώσει τη σφαγή των παιδιών; Στην Αίγυπτο. Χμμ... :)

Edit: Για τις τιμωρίες που λες, ε, το σίγουρο είναι ότι στην Παλαιά Διαθήκη δεν χαριζόταν τίποτα. Σκέψου όμως ότι αυτό που έγινε με τον Φαραώ ήταν ο μόνος τρόπος για να γλυτώσει τη ζωή του ο Αβραάμ. Ο σκληρός Φαραώ θα τον σκότωνε αν μάθαινε ότι είναι άντρας της, οπότε δεν ήταν και πολύ ευγενικός. Δεν το έκανε κι απλά τους έδιωξε, ακριβώς επειδή φοβήθηκε την οργή του Θεού, σκέψου το ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πόσο χρονων ηταν τοτε η σαρρα παιδια; δεν πρεπει να ηταν πολύ νεα

περλα, μου αρεσε και ο ''ιακωβ'' και ο΄΄ιερεμιας'' που τον ερμηνευσε ο ''γιατρος''
 
Α, Ελέφαντα, κάτι που ξέχασα: Εδώ που τα λέμε ο Αβραάμ δεν είπε και μεγάλο ψέμα, αν σκεφτούμε το γεγονός ότι τότε οι αιμομιξίες ήταν συνηθισμένο φαινόμενο και η Σάρρα ήταν στην πραγματικότητα ετεροθαλής αδερφή του, είχαν τον ίδιο πατέρα.

Αριάδνη, η Σάρρα ήταν σίγουρα 65 χρονών και πάνω όταν πήγαν στην Αίγυπτο. Τότε βέβαια, τα 65 δεν αντιστοιχούσαν στο πως θα φαινόταν σήμερα ένας άνθρωπος της ίδιας ηλικίας, γιατί τότε ως γνωστόν ζούσαν πολύ περισσότερο. Η Σάρρα ας πούμε, πέθανε 127 χρονών.
 
perlastar είπε:
Αριάδνη, η Σάρρα ήταν σίγουρα 65 χρονών και πάνω όταν πήγαν στην Αίγυπτο. Τότε βέβαια, τα 65 δεν αντιστοιχούσαν στο πως θα φαινόταν σήμερα ένας άνθρωπος της ίδιας ηλικίας, γιατί τότε ως γνωστόν ζούσαν πολύ περισσότερο. Η Σάρρα ας πούμε, πέθανε 127 χρονών.
Σήμερα τέτοιες ηλικίες θα ήταν ο εφιάλτης των ταμείων συντάξεων...
 
RIO είπε:
Σήμερα τέτοιες ηλικίες θα ήταν ο εφιάλτης των ταμείων συντάξεων...
:animlaugh: Και φαντάσου ότι ήδη τον καιρό του Αβραάμ είχε αρχίσει να μειώνεται αρκετά ο μέσος όρος ζωής. Παλαιότερα ήταν ακόμα περισσότερο. Το ρεκόρ το κατέχει φυσικά ο Μαθουσάλας σύμφωνα με τις Γραφές, 969 χρόνια!
 
perlastar είπε:
:animlaugh: Και φαντάσου ότι ήδη τον καιρό του Αβραάμ είχε αρχίσει να μειώνεται αρκετά ο μέσος όρος ζωής. Παλαιότερα ήταν ακόμα περισσότερο. Το ρεκόρ το κατέχει φυσικά ο Μαθουσάλας σύμφωνα με τις Γραφές, 969 χρόνια!
Αυτός σαν να το παράκανε λιγάκι... :D
 
65 ετων και την εβαλε στο ματι ο Φαραω :eek: , σκεψου στα 25 της τι γινότανε :) εχεις δικιο πως δεν αντιστοιχουν οι ηλικιες με τις δικες μας,ο ισαακ ηταν 33 ετων όταν πήγε να τον θυσιασει ο αβρααμ και η βιβλος τον λέει παιδι! εγω ελεγα πως ηταν κανα 12αρι/ συμφωνα με την βιβλο ειμαστε και εμεις νινια ακομα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
33 ετών? Ε, θα είχε αργή ανάπτυξη. Αν και πιο μεγάλος που έγινε δεν είχε ακριβώς μυαλό τσακμάκι, έτσι τον κορόιδεψε ο Ιακώβ με τη βοηθεια της μάνας του και πήρε την βασική ευχή ενώ ο πρωτότοκος Ησαύ που την δικαιούνταν την έχασε (άλλος μπούφος πεινάλας αυτός. Να ήταν τουλάχιστον μια τηγανιά πατάτες ή μια μερίδα λουκουμάδες να τον καταλάβω... αλλά για ένα πιάτο φακής? Μπλιαχ).

Οι ήρωες της Εβραϊκής μυθολογίας είναι παρ' τον ένα χτύπα τπν άλλον από ηθική, εξυπνάδα και θάρρος. Αν δεν τους είχαμε κληρονομήσει ως μέρος της Χριστιανικής μυθολογίας θα διαβάζαμε τα καμώματά τους και θα λέγαμε "τσκ τσκ τσκ". Δεν έχουν καν πλάκα οι ιστορίες τους σαν τις μουρνταριές του Δία και τις ιστορίες των αρχαίων Ελλήνων θεών και ηρώων.
 
Ελέφαντα συμφωνώ ότι η Ελληνική μυθολογία είναι πάρα πολύ πιο ενδιαφέρουσα, ( μήπως επειδή είναι ακριβώς αυτό, μυθολογία; ) Το λέω αυτό γιατί εγώ προσωπικά αυτά που λέει η Βίβλος δεν τα θεωρώ μυθολογία, (το ότι μπορεί να μπήκαν και φανταστικά στοιχεία δεν το αρνούμαι, αλλά γενικά πιστεύω αυτά που λέει.) Αλλά τέλος πάντων, αυτό έχει να κάνει με την προσωπική πίστη του καθενός, το σέβομαι και δεν το συνεχίζω. Όμως τον αδικείς τον άμοιρο τον Ισαάκ, δεν ήταν χαζός, σχεδόν τυφλός ήταν ο καημένος λόγω ηλικίας, και αγγίζοντας τα δέρματα του Ησαύ που είχε βάλει πάνω του ο Ιακώβ για να τον ξεγελάσει, τον πίστεψε. Και για μένα υπήρχαν και περιπτώσεις που είχαν αυτά που λες, ηθική, εξυπνάδα και θάρρος. Ο Δαυίδ, ο Σολομών, ο Δανιήλ και μπορεί κι άλλοι που δεν θυμάμαι. Οκ, είπαμε, δεν συγκρίνονται με την ελληνική μυθολογία, αλλά σου είπα που πιστεύω εγώ ότι οφείλεται αυτό. Τα παραμύθια είναι πάντα πιο ενδιαφέροντα από την πραγματικότητα :)
 
φετος δεν βαλανε πολλες σειρες τετοιου περιεχομένου, αυτές δε τις τηλεταινίες καθολου κανενα καναλι/ οι ηρωες της παλαιας διαθηκης είναι ανθρώπινοι τυποι με ελαττωματα και αρετες και αυτό δειχνει και η σειρα ακριβως
 
Και ΄γω θυμάμαι κάποιες ταινίες της σειράς να τις έχω δει για πρώτη φορά από τον σκάι (μετέπειτα alpha). Τις έγραφα και ΄γω σε βιντεοκασέτες.
Συμφωνώ λοιπόν με το φίλο θανος. Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ήταν σε α' τηλεοπτική προβολή (όπως χαρακτηρίζουν τις τηλεοπτικές πρεμιέρες). Ίσως να τις είχαν δείξει πιο νωρίς στο Star όπως θυμάται η perlastar.

Θυμάμαι λοιπόν αυτή τη σειρά ταινιών να την δείχνει ο Σκάι Παρασκευή βράδυ και δεν ήταν σίγουρα Μ.Εβδομάδα. Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τη χρονιά (ίσως να το ψάξω αργότερα στα 'τηλεοπτικά προγράμματα",αν υπάρχουν).
Επειδή μου αρέσουν ταινίες με θρησκευτικό περιεχόμενο,ήθελα να τις έχω σε βιντεοκασέτες.Πόσο μάλλον όταν ήταν καινούριες. Λέμε "καινούριες" γιατί το "Αβραάμ" ήταν του 1993 και ΄γω το πρωτοείδα το 1996 ή το 1997!

(Το ότι δεν θυμάμαι ακριβώς είναι εξαιτίας του imdb! Για ποιο λόγο?
Η πρώτη ταινία της σειράς που έπαιξε τότε στο κανάλι ήταν το "Αβραάμ". Είπαμε πως ήταν Παρασκευή βράδυ. Είχα δώσει εντολές στους γονείς μου να πατήσουν το rec στο βίντεο όταν θα άρχιζε η ταινία λίγο μετά τις δέκα. Τελικά ξεχάστηκαν και η εγγραφή άρχισε ένα εικοσάλεπτο μετά την αρχή της!
Όλα αυτά έγιναν γιατί εκείνο το βράδυ,εγώ με φιλαράκια κατεβήκαμε κάτω (Θεσσαλονίκη),σε σινεμά,να δούμε το "Επικίνδυνες Αποστολές" . Το πρώτο,με τον Τομ Κρουζ.Αν και η ταινία είναι του 1996 και σχεδόν όλοι οι ξένοι κινηματογράφοι από τον Μάϊο εώς τον Οκτώβρη του ΄96 είχαν κάνει πρεμιέρα,το imdb γράφει πως η πρεμιέρα στην Ελλάδα έγινε τέλη Αυγούστου του 1997! Νομίζω πως είναι λάθος. Δεν μπορεί τέτοια παραγωγή να ήρθε στην Ελλάδα 15 μήνες μετά από την παγκόσμια πρώτη. Έχουμε δει ταινίες να αργούν,δύο και τρεις μήνες (μπορεί και παραπάνω),αλλά όχι όταν πρόκειται για τέτοιου είδους ταινία (τα blockbuster που λέμε ),όπως το "Επικίνδυνες Αποστολές". Πιστεύω πως είναι γραμμένη λάθος η πρεμιέρα).

Άρα ,έχουμε το 1996 να παίχτηκε στον σκάι. Και πρέπει να ήταν φθινόπωρο. Όχι Μ.Εβδομάδα,όχι Σαρακοστή,αλλά ένα ή δύο μήνες πριν τα Χριστούγεννα. Και κάθε εβδομάδα έδειχνε και από ένα επεισόδιο. Νομίζω πως το "Αβραάμ",το "Ιωσήφ" και το "Μωυσής" ολοκληρώνονταν το καθένα σε 2 επεισόδια.

Αφορμή πάντως να "σκαλίσω" το thread, ήταν ότι πριν τρεις μέρες ξαναείδα το David (1997). Ήταν μια επανέκδοση (υπάρχει και στο youtube). Το "Δαυίδ" το είχα και αυτό σε βιντεοκασέτα.Σε κανάλι της tv,από μεταγενέστερη προβολή της χρονιάς που ανέφερα για τις άλλες ταινίες.
Από την επανέκδοση είδα ότι λείπουν αρκετές σκηνές. Όπως επίσης υπάρχουν και σκηνές που δεν ήταν στην βιντεοκασέτα που είχα,όταν είχε προβληθεί τέλη των 90s στη tv. Δεν ξέρω αν τις έχουν προσθέσει,τα τελευταία χρόνια στις προβολές των καναλιών που το δείχνουν στην Ελλάδα.Εγώ είχα χρόνια να το δω, και ό,τι ήξερα ήταν ό,τι είχα από τη βιντεοκασέτα.
(spoiler,spoiler,spoiler)
Π.χ. λείπει από την επανέκδοση η σκηνή που πηγαίνει ο Σαμουήλ να βρει το νεαρό βοσκό Δαυίδ. Λείπει η σκηνή που χρίζει τον Δαυίδ με λάδι. Η σκηνή που ο Δαυίδ παίζει λύρα στον Σαούλ για να τον γαληνεύει. Είναι η σκηνή που λέει και το "Περπατώντας στην Κοιλάδα του Θανάτου.." (ένας από τους Ψαλμούς νομίζω).
Αλλά έχει και σκηνές που δεν τις είχα δει ποτέ. Π.χ. το κομμένο κεφάλι του Γολιάθ,που ο Σαούλ το εμφανίζει από το σακί που το 'χει δώσει ο Δαυίδ και το επιδεικνύει στο στρατόπεδο "τρομάζοντας" τα πιτσιρίκια Ή η γνωριμία του Δαυίδ και οι συναντήσεις του με τον σύζυγο της Βηθσαβεέ (στην tv τότε ήταν μόνο η σκηνή που πίνουν μαζί κρασί). Και ο θάνατος του συζύγου ήταν από τότε που το είχα δει κάπως σκηνοθετικά "ξεκάρφωτος". Στην επανέκδοση δείχνει όλη τη σκηνή της αποστολής του Ουρία και πως καταλήγουν να τον σκοτώσουν στο νερό. Και ο θάνατος του Αβεσσαλώμ επίσης ήταν τότε "πετσοκομμένη" σκηνή. Στο δέντρο που έχει κρεμαστεί από τα μαλλιά του, η version τότε στην tv έδειχνε μόνο τον στρατηγό/σύμβουλο Ιωάβ του Δαυίδ να μπήγει το σπαθί του μία φορά και να πεθαίνει ο Αβεσσαλώμ. Τελικά τώρα βλέπουμε πως τον Ιωάβ τον μιμούνται και άλλοι αναβάτες που κυνήγησαν τον Αβεσσαλώμ. Δέχεται 5-6 χτυπήματα μέχρι να πεθάνει (όντως λίγο σοκαριστική σκηνή).

Πάντως το "Δαυίδ" μαζί με το "Μωυσή" και το "Ιωσήφ" είναι από τα αγαπημένα μου στη συγκεκριμένη σειρά.
 
Πίσω
Μπλουζα