Βίπερ Νόρα, Άρλεκιν κι άλλες ρεαλιστικές, καθημερινές ιστορίες αγάπης!

Domenica είπε:
... φοβερες ιστοριες για τοτε που τους την επεσαν πειρατες αλλα τους αφησαν...
Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω Δομινίκη μου αλλά σε μια τέτοια ιστορία ήρωας είναι ο πειρατής που στην πραγματικότητα είναι γιος Άγγλου δούκα με λίγο πιο "περιπετειώδη" φύση αλλά επιστρέφει και βρίσκει την ηρωίδα που άφησε να φύγει, όταν πεθαίνει ο μεγάλος, στριφνός αδελφός του από επιδημία τύφου κι αυτός κληρονομεί τον τίτλο :D

Πειρατές σε σύγχρονο και ουχί ιστορικό Άρλεκιν δεν δεχόμαστε :cool:
 
Και σε αυτο εχεις δικιο αγαπητη- πειρατης που αφηνει εν τελει το καραβι στην ησυχια του διοτι δεν υπαρχει τιποτα της προκοπης να κλαπει (μετα ομως απο ψυχραιμη συνενοηση με τους Ελληνες ναυτικους) δεν ειναι πολυ σόι, το καραβι πρεπει να ειναι ιστιοφορο και τις πανες του μωρου να τις πλενει η υπηρετρια- μαλλον δεν θα κανω ποτε καριερα ως συγγραφεας Αρλεκιν πουλοντας τις ιστοριες των συγγενων μου!

Παντως τα νεο- Αρλεκιν αυτα που θαβονται παραπανω με το σκληρο εξωφυλλο και απο Ελληνιδες συγγραφεις εχουν λγοτερες απιθανοτητες. Εγω τα βαριεμαι θανασιμως αλλα πρεπει να παραδεχτουμε πως συμβαινουν πιο λογικα πραγματα -υπαρχει και μια αγαπη στα ᾽᾽ρετρο καλα επαγγελματα᾽᾽ οπως δικηγοροι,γιατροι,αρχιτεκτονες. Επισης αν και λαμβανουν χωρα στην συγχρονη Ελλαδα ουδεις απο τους αναγνωστες θα μπορουσε να το καταλαβει διοτι δεν αναφερονται καθολου πολιτικοκοινωνικα γεγονοτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
425593_197023250402075_100002832042980_278017_291175664_n.jpgΑΡΛΕΚΙΝ ενα και δυο

423150_196986223739111_100002832042980_277949_2051916852_n.jpg

426910_196982510406149_100002832042980_277898_517189208_n.jpg

419036_196986083739125_100002832042980_277947_1208679130_n.jpg

420760_196986380405762_100002832042980_277952_904077427_n.jpg

422799_196986013739132_100002832042980_277946_8814548_a.jpg

422824_196986353739098_100002832042980_277951_1885784631_n.jpg

431367_196986170405783_100002832042980_277948_1142943365_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας!!!

Εδω και λιγους μηνες ψαχνω ενα βιβλιο Βιπερ-νορα το οποιο ειχα αγορασει δωρο με το περιοδικο Τηλεραμα πριν αρκετα χρονια!

Ο τιτλος στα Ελληνικα ηταν' Αγγιγμα Φωτια'. Η ιστορια : Η Σαμανθα για να κληρονομησει την οικογενειακη της περιουσια πρεπει να παντρευτει αμεσα! Μια καλη της φιλη τησ προτεινει να παντρευτει εναν γνωστο της με το ονομα Μοργκαν. Τελικα παντρευονται και κλασσικα στο τελος ερωτευονται.

Υπαρχει κανεις που μπορει να βοηθησει??

[edit] αγγελία [edit]

Ευχαριστω πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα & καλώς μας ήρθες! :)

Κάνε ένα κόπο και τηλεφώνησε στον εκδοτικό οίκο - συνήθως έχουν κάποια τεμάχια και είναι πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν (προσωπικά, με είχαν βοηθήσει σε παραπλήσια περίπτωση, όταν έψαχνα ένα BELL!)

Τώρα, για το θέμα της ανταλλαγής, μπορείς να βάλεις μια αγγελία εδώ (σ.σ. επιτρέπονται μόνο "ανταλλαγές" & "χαρίζονται" στο φόρουμ & όχι αγορές / πωλήσεις, σύμφωνα με τους κανονισμούς αγγελιών) και όποιοι έχουν ή γνωρίζουν θα επικοινωνήσουν μαζί σου με προσωπικό μήνυμα! ;)
 
αρλεκιν

Ήθελα να σας πω ότι είναι καταπληκτικό αυτό που έχετε κάνει. Έχω και εγώ μια μικρή συλλογή που ξεκινάει από παλιά, το πρώτο μου είναι από 1964. Θα ήθελα τη βοήθειά σας, εάν μπορείτε σας παρακαλώ. Δάνεισα σε μια φίλη ένα πολύ καλό χρυσό άρλεκιν και φυσικά μου το έχασε. Θυμάμαι μόνο τον τίτλο. ¨Βάρβαρος Εραστής¨της Κάρολ Μόρτιμερ Χρυσό Νο 107 μάλλον 1980-1983. Σας παρακαλώ εάν το έχει κάποια από σας μπορεί να μου πει πως είναι ο πρωτότυπος τίτλος στα αγγλικά και τα πρόσωπα της περίληψης, μήπως μπορούσα να το βρω από το ίντερνετ στην αγγλική έκδοση. Η βοήθεια σας πολύτιμη. Η στεναχώρια μου πολύ μεγάλη γιατί ήταν το αγαπημένο μου. Ευχαριστώ πολύ.
 
Πληροφοριακα κυριακατικη εφημεριδα εχει αυτην την βδομαδα το πρωτο Αρλεκιν που κυκλοφορησε Ελλαδα.

Οι φανατικοι αναγνωστες οπως ο Wally θα το εκτιμησουν.
 
Aardvark είπε:
Πληροφοριακα κυριακατικη εφημεριδα εχει αυτην την βδομαδα το πρωτο Αρλεκιν που κυκλοφορησε Ελλαδα.Οι φανατικοι αναγνωστες οπως ο Wally θα το εκτιμησουν.
α, ευχαριστούμε μα δεν το χανω με τιποτα
 
Aardvark είπε:
Πληροφοριακα κυριακατικη εφημεριδα εχει αυτην την βδομαδα το πρωτο Αρλεκιν που κυκλοφορησε Ελλαδα.Οι φανατικοι αναγνωστες οπως ο Wally θα το εκτιμησουν.

αριαδνη είπε:
α, ευχαριστούμε μα δεν το χανω με τιποτα
10518011_816575315028859_2596005905610660870_n.jpg

..................................
 
Πολύ καλή η πένα της ανν μαθερ/ ανηκει στην πρωτη γεννια αρλεκιν όπως υπέροχα γραφει στην εισαγωγή η συμφοφουριτισσα ρετροφαν που ειχε δωσει ρεστα στο θέμα αν και με χαριτωμενες ανατροπές παρακαλώ καθοτι η πρωταγωνιστρια Ρειτσελ εχει εγκαταλειψει τον πανισχυρο ανδρα της διοτι την καταπίεζε ο πλουτος :p μετα επανέρχεται να ζητησει οικονομικη βοηθεια στον πρωην ανδρα της ! 25 ετων όμως χωρις ερωτικο παρελθον περα του ανδρα της και κατεστραμμενη οικονομικα , εδώ ναι όλα ιδια ...αν ξερετε και άλλες πετυχημένες ρετρο-αρλεκιν πένες , πειτε το να παιρνουμε τα σωστα ;) δεν είναι μερες να χαλάμε λεφτα από εδώ και από εκει :)

και ένα αρθρο : τα αρλεκιν βλάπτουν σοβαρα την υγεια:

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=410195
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έχω πάρει ΑΡΛΕΚΙΝ, προσφορά κυριακάτικης εφημερίδας, υπάρχει περιγραφή ερωτικών σκηνών σε ορισμένα σημεία...
 
Domenica έχεις διαβάσει αυτό το φοβερό Βίπερ, "Κάτω από τον καυτό ήλιο"; Δεν το πιστεύω!!

Δεν έχω ποτέ στη ζωή μου γελάσει τόσο πολύ, όσο με αυτό το Βιπερ!

Ο λόγος είναι ο εξης: όπως έχουμε διαπιστώσει, τα βιβλία αυτά ήταν αρκετά στερεότυπα. Ένα από τα αδιαμφισβήτητα στοιχεία σταθερότητας, ήταν ότι στο οπισθόφυλλο, αναφερόταν μια μικρή περίληψη/εισαγωγή στην ιστορία που θα διαβάζαμε εντός, και φυσικά, τα άτομα που αναφέρονταν ήταν οι πρωταγωνιστές που θα κατέληγαν μαζί στο τέλος. Στο συγκεκριμένο, θυμάμαι πολύ καλά να αναφέρει ότι η Ρέιτσελ θα δουλέψει για τον λιγομίλητο/μυστηριώδη επιχειρηματία/εκατομμυριούχο Ρίτσαρντ, αφήνοντάς μας να εννοήσουμε ότι αυτοί οι δυο είναι το ζευγάρι της ιστορίας.

Διαβάζω, που λέτε, διαβάζω, και στην πορεία, μια χαρά παιδί ο Ρίτσαρντ. Λίγο μουντρούχος, αλλά τίποτα ανησυχητικό. Μια χαρά παιδί σας λέω!!!! Αλλά σιγά σιγά, όλο και λιγότερο τον βλέπαμε στην ιστορία, ώσπου, από τη μέση του βιβλίου και μετά, άφαντος!

Και η Ρέιτσελ τα βρήκε με τον Χάιμε!

Πού ήταν αυτός ο Χάιμε, οεο; Ετσι είχαμε συμφωνήσει;

Άλλα έλεγε το οπισθόφυλλο, τι πράγματα είναι αυτά;

Ακόμη γελάω :)

Ψάχνω τα εξής: "Προσωρινή Σύζυγος" (Ρομπερτα Λη), "Το αμάρτημα μιας άλλης", "Φυσα Βοριά, Φύσα Νοτιά" (Σαρα Σηλ) και "Παραξενο Ταξίδι" (Καιη Θορπ). Επίσης ψάχνω κι άλλο ένα, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τον τίτλο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα χθες μια τεράστια εκκαθάριση και μια βουτιά στο παρελθόν που δεν είχε ξαναγίνει εκ μέρους μου και μετά ήρθα να ψάξω πού υπάρχει thread στο φόρουμ. Έκανα εκκαθάριση στα παλιά Βίπερ Νόρα, Άρλεκιν και λίγα Σιλουέτ της μαμάς μου. Δεν το είχα κάνει από τότε που "έφυγε" γιατί με στεναχωρούσε. Έπρεπε όμως, να γίνει, δεν γινόταν πλέον. Είχα τα βιβλία σε σακούλες και πέρισυ ο άντρας μου μου έφερε ένα σακ βουαγιάζ από τη Σκόπελο. Κράτησα όλα τα Βίπερ Νόρα, τα Μίνι-Νόρα, τα Σούπερ-Νόρα και τα παλιά Άρλεκιν (συλλογή και πολύ λίγα χρυσά). Πέταξα περίπου 100 βιβλιαράκια Άρλεκιν Βianca και Δεύτερη Ευκαιρία, γιατί δεν είναι καθόλου του γούστου μου να διαβάζω ότι η ηρωίδα αμέσως μόλις είδε τον γοητευτικό ήρωα, τσιτώθηκε το στήθος της από τον πόθο! :p :p Σε αυτά τα βιβλία, οι σελίδες του περιγραφικότατου σεξ είναι πιο πολλές από την υπόθεση (που ούτως ή άλλως δεν έχει καμμιά ουσία). Τα παλιά Άρλεκιν και τα Βίπερ Νόρα ήταν τελείως διαφορετικά. Εννοείται ότι ήταν ιστορίες αγάπης και περνώντας ο καιρός είχαν και αρκετές ερωτικές στιγμές, αλλά είχαν και μια υπόθεση. Δεν ήταν όλα ωραία αλλά ήταν κάποια που μου άρεσαν πάρα πολύ. Βρήκα το πιο παλιό χρονολογικά Βίπερ Νόρα που έχει κυκλοφορήσει στη χώρα μας. Δεν έχω βρει πουθενά παλαιότερο. Γράφτηκε το 1931!!!! από την Ντενίζ Ρόμπινς και κυκλοφόρησε στην Ελλάδα με τον τίτλο "Πυρετός Αγάπης". Πρωτότυπος τίτλος FEVER OF LOVE. Μετάφραση Τασσώ Καββαδία. Το σκανάρησα αλλά πρέπει να πατήσετε πάνω για να ανοίξει. Το επόμενο παλαιότερο βιβλίο πρέπει να είναι το "Το γούνινο παλτό" που γράφτηκε το 1946 και κυκλοφόρησε από τα Σούπερ Νόρα. Θέλω να κάτσω μια μέρα και να κάνω μία καταγραφή του τι έχω γιατί πρέπει να είναι περίπου 300 - 400 ακόμα βιβλία που κράτησα. Είμαι σίγουρη ότι από τα Βίπερ Νόρα έχω κάποια πολύ παλιά (από το 1 έως το 6) αλλά το παλιότερο που είδα χθες ήταν το Νο. 7. Θα ξανακοιτάξω στο νησί γιατί εκεί θα έχει σίγουρα κι άλλα.
 

Συνημμένα

  • COVER.jpg
    COVER.jpg
    256,3 KB · Προβολές: 5
  • BACK PAGE.jpg
    BACK PAGE.jpg
    147,7 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
Έκανα χθες μια τεράστια εκκαθάριση και μια βουτιά στο παρελθόν που δεν είχε ξαναγίνει εκ μέρους μου και μετά ήρθα να ψάξω πού υπάρχει thread στο φόρουμ. Έκανα εκκαθάριση στα παλιά Βίπερ Νόρα, Άρλεκιν και λίγα Σιλουέτ της μαμάς μου. Δεν το είχα κάνει από τότε που "έφυγε" γιατί με στεναχωρούσε. Έπρεπε όμως, να γίνει, δεν γινόταν πλέον. Είχα τα βιβλία σε σακούλες και πέρισυ ο άντρας μου μου έφερε ένα σακ βουαγιάζ από τη Σκόπελο. Κράτησα όλα τα Βίπερ Νόρα, τα Μίνι-Νόρα, τα Σούπερ-Νόρα και τα παλιά Άρλεκιν (συλλογή και πολύ λίγα χρυσά). Πέταξα περίπου 100 βιβλιαράκια Άρλεκιν Βianca και Δεύτερη Ευκαιρία, γιατί δεν είναι καθόλου του γούστου μου να διαβάζω ότι η ηρωίδα αμέσως μόλις είδε τον γοητευτικό ήρωα, τσιτώθηκε το στήθος της από τον πόθο! :p :p Σε αυτά τα βιβλία, οι σελίδες του περιγραφικότατου σεξ είναι πιο πολλές από την υπόθεση (που ούτως ή άλλως δεν έχει καμμιά ουσία). Τα παλιά Άρλεκιν και τα Βίπερ Νόρα ήταν τελείως διαφορετικά. Εννοείται ότι ήταν ιστορίες αγάπης και περνώντας ο καιρός είχαν και αρκετές ερωτικές στιγμές, αλλά είχαν και μια υπόθεση. Δεν ήταν όλα ωραία αλλά ήταν κάποια που μου άρεσαν πάρα πολύ. Βρήκα το πιο παλιό χρονολογικά Βίπερ Νόρα που έχει κυκλοφορήσει στη χώρα μας. Δεν έχω βρει πουθενά παλαιότερο. Γράφτηκε το 1931!!!! από την Ντενίζ Ρόμπινς και κυκλοφόρησε στην Ελλάδα με τον τίτλο "Πυρετός Αγάπης". Πρωτότυπος τίτλος FEVER OF LOVE. Μετάφραση Τασσώ Καββαδία. Το σκανάρησα αλλά πρέπει να πατήσετε πάνω για να ανοίξει. Το επόμενο παλαιότερο βιβλίο πρέπει να είναι το "Το γούνινο παλτό" που γράφτηκε το 1946 και κυκλοφόρησε από τα Σούπερ Νόρα. Θέλω να κάτσω μια μέρα και να κάνω μία καταγραφή του τι έχω γιατί πρέπει να είναι περίπου 300 - 400 ακόμα βιβλία που κράτησα. Είμαι σίγουρη ότι από τα Βίπερ Νόρα έχω κάποια πολύ παλιά (από το 1 έως το 6) αλλά το παλιότερο που είδα χθες ήταν το Νο. 7. Θα ξανακοιτάξω στο νησί γιατί εκεί θα έχει σίγουρα κι άλλα.
Aχου δεν σε πρόλαβα , θα μου τα εστελνες αυτά που πεταξες με δικά μου ταχυδρομικά εξοδα
 
Μαίρη, δεν το ήξερα.... Έχω κι άλλα αν θέλεις. Έκανα μια πρώτη εκκαθάριση αλλά θα πέταγα κι άλλα. Αν θέλεις, να σου στείλω μήνυμα και να στα στείλω. Στεναχωρήθηκα πολύ τώρα. Γιατί τα έβαλα κάτω δίπλα στον κάδο απορριμάτων μαζί με κάτι παλιές τσάντες. Πέρασαν, πήραν τις παλιές τσάντες και πήραν κι αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαίρη, δεν το ήξερα.... Έχω κι άλλα αν θέλεις. Έκανα μια πρώτη εκκαθάριση αλλά θα πέταγα κι άλλα. Αν θέλεις, να σου στείλω μήνυμα και να στα στείλω. Στεναχωρήθηκα πολύ τώρα. Γιατί τα έβαλα κάτω δίπλα στον κάδο απορριμάτων μαζί με κάτι παλιές τσάντες. Πέρασαν, πήραν τις παλιές τσάντες και πήραν κι αυτά.
Eννοειται μόνο όσα δεν θες και εννοείται με δικά μου εξοδα.
 
Τζελασο το πες και το κάνες , όσο και να θέλω να σε ευχαριστήσω ποτέ δεν θα ναι αρκετό γιατί ξέρω πως όλα αυτά είναι θησαυροί. :clap: :clap: τουλάχιστον θα προσπαθήσω. Να πω και ένα ευχαριστώ στην ρετροφαν αν μας διαβάζει που έκανε το θρεντ. Θα επανερθω...
IMG_20210911_085545.png
 
Πίσω
Μπλουζα