Βαρετές τηλεοπτικές εκπομπές

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Κυριακή απόγευμα εκπομπή μισής ώρας με την αρχαιολάτρη αλίκη νικολαιδου στην ΥΕΝΕΔ. η παρουσιάστρια σατυρίστηκε από τον Μουστάκα σε μια βιντεοταινία του '80.

Επίσης βαρετή ήταν η εκπομπή οι ουρανοί είναι δικοί μας όπως και η εκπομπή με την έλλη ευαγγελίδου ''σύγχρονη εύα'' που παιζόταν από το 1966-1981. :p
 
Μονόγραμμα

Αν θυμάμαι καλά το είχε πριν τους Ντιούκς και περίμενα πως και πως να τελειώσει!
 
Σίγουρα θα υπήρχαν και κάποιες εκπομπές στο τότε που θα ήταν όχι και τόσο ενδιαφέρουσες. Τι να πει κανείς όμως για το σημερινό Χάλι της τηλεόρασης.

Πλην πραγματικά ελαχίστον εκπομπων οι υπόλοιπες προκαλούν.......(προτιμώ να μην εκφραστώ)
 
Θυμαμαι μια εκπομπη με μια τυπισα με μακρια μαλλια φολκ κοτσο (θυμαμαι το ονομα Δαναη) που ηταν τοσο βαρετη που ποτε δεν καταλαβα τι πραγματευοταν...

Επισης οι κινηματογραφικες εισαγωγες...
 
παιδιά η πιο οικτρή στιγμή της τότε τηλεόρασης ήταν το συχνότατο ''διακοπή'' ή μεταγενέστερα ''μας συγχωρείτε για τη διακοπή'' και ''μουσικό διάλλειμα''

picture.php
 
tsalk είπε:
Σίγουρα θα υπήρχαν και κάποιες εκπομπές στο τότε που θα ήταν όχι και τόσο ενδιαφέρουσες. Τι να πει κανείς όμως για το σημερινό Χάλι της τηλεόρασης.Πλην πραγματικά ελαχίστον εκπομπων οι υπόλοιπες προκαλούν.......(προτιμώ να μην εκφραστώ)
Άστα... έλεγα χθες με την κοπέλα μου, πάει το BSG, πάει το Prison Break, τελείωσαν (για φέτος) Prison Break/The Office, τί θα βλέπουμε; Μου λέει, "τηλεόραση!". Της λέω, μπα, να αρχίσουμε τσόντες, τουλάχιστον έχουν καλύτερους διαλόγους...

Βράστα κι άστα :6
 
Gryzor είπε:
Άστα... έλεγα χθες με την κοπέλα μου, πάει το BSG, πάει το Prison Break, τελείωσαν (για φέτος) Prison Break/The Office, τί θα βλέπουμε; Μου λέει, "τηλεόραση!". Της λέω, μπα, να αρχίσουμε τσόντες, τουλάχιστον έχουν καλύτερους διαλόγους...
Βράστα κι άστα :6
Ναι άστο τραγικό! Τέλος και το The big bang theory αν και θα συνεχιστεί για δύο ακόμα σεζόν. Πάντως η αλήθεια είναι ότι η οικονομική κρίση έχει χτυπήσει πολύ άσχημα την αμερικανική και βρετανική τηλεόραση. Μας βλέπω είτε στο youtube να βλέπουμε χαζά βιντεάκια ή κάτι που νομίζω ότι θα είναι καλό, να αρχίσουμε την αναζήτηση σε άλλες χώρες.

Βέβαια υπάρχει πάντα και η λύση να κάνεις κάτι δημιουργικό με τον χρόνο που πετάς βλεποντας τηλεόραση... Καλά μην βαράτε μια ιδέα έριξα :p
 
Φτου, το είχα ξεχάσει το BBT! Πωπω ελλείψεις...

Όσο για το άλλο, τιβί ΔΕΝ έχουμε στην κρεββατοκάμαρα :D
 
Gryzor είπε:
Φτου, το είχα ξεχάσει το BBT! Πωπω ελλείψεις...
Όσο για το άλλο, τιβί ΔΕΝ έχουμε στην κρεββατοκάμαρα :D
Καλή ιδέα αυτό. Βέβαια στο νου μου είχα διαφορετικού είδους δημιουργίες:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Θυμαμαι μια εκπομπη με μια τυπισα με μακρια μαλλια φολκ κοτσο (θυμαμαι το ονομα Δαναη) που ηταν τοσο βαρετη που ποτε δεν καταλαβα τι πραγματευοταν...
Τελικα προκειται για την εκπομπη "Θεατρική εβδομάδα" με την Δανάη Στρατηγάκη...
 
Ήταν μια εποχη (τότε του '80) που τα καναλια ηταν μονο δυο, και δεν ειχες επιλογες να διαλεξεις προγραμμα (οκ και σημερα συμβαινει).

Θυμαμαι λοιπον πως περασα παμπολες φορές μπροστα στην τν βλεποντας ανιαρα προγραμματα, πότε το μεσημερι όταν ολοι κοιμοταν, ποτε το βραδυ και πότε περιμενοντας να ξεκινησει η αγαπημενη μου εκπομπη.

Η λίστα μεγάλη, μερικά έχουν ήδη αναφερθει, υπαρχουν και αλλα που τα εχω "σβησει" απο το μυαλο μου.

Ειδικά αυτο το : μας συγχωρειτε διακοπη, κατι αθλητικές (ειδικα η αθλητικη Κυριακη), αλλες τυπου ντοκυμαντερ (νομιζω)ελληνικες, και κατι εργα ξενα, με μπολικη βια, που αν και δεν ηταν για την ηλικια μου, ωστοσο τα εβλεπα και κατεληξα να μου αρεσουν

Απο τοτε μου "κολλησαν" τα πολεμικα #)
 
Λορένα είπε:
Ήταν μια εποχη (τότε του '80) που τα καναλια ηταν μονο δυο, και δεν ειχες επιλογες να διαλεξεις προγραμμα (οκ και σημερα συμβαινει).
Τότε (στα 80s) 2 κρατικά κανάλια συνέβαινε συχνά ειδικά προς το τέλος της κυριαρχίας της ΕΡΤ-1 και ΕΡΤ-2, το πρόβλημα όμως είναι ότι πλέον με τα δεκάδες κανάλια πλέον συμβαίνει πάλι να κάνεις συνεχώς ζάπιγκ μην έχοντας τι να δεις (γιατί όλα μα όλα σου φαίνονται ανιαρά).

Προσωπικά έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να νοσταλγεί την πρώτη 5ετία της ιδιωτικής τηλεόρασης και φυσικά τα τέλη των 70s (στα οποία και λόγω φυσικά ηλικίας θυμάμαι λίγα πράγματα τα οποία και νοσταλγώ).

Πάντως και εμένα το Μονόγραμα (που αναφέρθηκε και ποιό πάνω) με εκνεύριζε πολύ.
 
Η κρατικη τηλεοραση του 80 ηταν ενα βασανιστηριο. Ειδικα προς τα τελη της δεκαετιας. Αν αφαιρεσουμε το γεγονος οτι διατηρουσε μια πολυ καλη παιδικη ζωνη (ομως και τα ιδιωτικα πριν απο χρονια το εκαναν), κατα τα αλλα ηταν ενα απιστευτο νταβατζιλικι. Ποσες φορες δεν αλλαζα μπρος πισω τα 2 καναλια απελπισμενος απο τις απιστευτα βαρετες και στειρες εκπομπες. Τα τοτε talkshows ειχαν μαλλον την μορφη πολιτικης προπαγανδας προς το κυβερνων κομμα, ενω φοβερες ατειες ηταν οι ερωτησεις/χαδια των δημοσιογραφων προς τους αρμοδιους υπουργους και ιθυνοντες. Εξαιρεση ισως οι ''Ρεπορτερς'' σε αυτη τη διαδικασια.

Σιχαινομουν παντα τις αθλητικες εκπομπες, οποτε καταλαβαινετε οτι πεταγα καντηλες οταν ξεκιναγε η αθλητικη κυριακη. Επισης η εκπομπη των ενοπλων δυναμεων. Χριστε μου δυο βαρετα ξυλαγγουρα με στολη, που εκθειαζαν υπουργους και ανωτατους αξιωματικους. Το ''Τρεις στον Αερα'' επαιζε ακριβως πριν τα μεσημεριανα παιδικα, οποτε ηταν καταδικασμενο.

Και περναμε στις ταινιες. Τι ειχαμε τραβηξει οι κακομοιροι. Τι ποιοτικες μουφες ειχαμε φαει με το κουταλι συνοδεια του κλασσικου προλογου απο τον μυστακοφορο παρουσιαστη της βραδιας κινηματογραφου, ο οποιος ειχε ικανοτητες υπνωτιστη. Ειχα ενα πρωτοτυπο τροπο να καταλαβαινω ποιες ταινιες ηταν ''καλες''. Απο την χρονολογια. Αν ηταν παραγωγης του 80 ηταν καλη, αν ηταν του 60 και πριν σιγουρα ηταν μουφα. Φυσικα και η μεθοδος μου ηταν καραακυρη, αλλα καταλαβαινει κανεις οτι καναμε μαυρα ματια για να δουμε ''συγχρονες'' ταινιες εκτος βιντεο.

Οταν πρωτοεσκασαν τα ιδιωτικα νομιζα πως βρεθηκα σε τηλεοπτικο παραδεισο (που να φανταζομουν...). Ταινιες με το τσουβαλι σχεδον καθε μερα. Ειδικα ο Ant1 τοτε ειχε τα πρωτεια. Παιδικη ζωνη σε ολα τα ιδιωτικα, καθημερινα και ειδικα σαββατοκυριακο γινοταν πανηγυρι. Η κρατικη συνεχιζε το βιολι της κανονικα, προβαλοντας σαυρες πανω σε δεντρα και αδιαφορες παλιατζουρες ωσπου ηταν σαν τα πρωτα 3 κουμπια του κοντρολ να μην δουλευουν.

Οφειλω ομως να ομολογησω πως η κρατικη πηρε ως ενα σημειο την εκδικηση της. Τα ιδιωτικα (εκτος του νεου Σκαι) κατελληξαν να προβαλουν σκουπιδια, σε ολες τις ζωνες. Και επειδη ολα ειναι λεφτα, εφτασαν σε σημειο να καταργησουν τις παιδικες ζωνες ακομα και το Σ/Κ για να εγκαταστησουν βαρεμενες δημοσιογλυφτικες εκπομπες, παρτσακλα που προσποιουντε τους κεφατους και ριχνουν γυροβολιες 12 η ωρα το πρωι και επαναληψεις των επεισοδιων σειρων της ιδιας εβδομαδας, λες και πρεπει να τα αποστηθισουμε επειδη τα πληρωσαν αυτοι. Καμια θεση για τα παιδακια, εκτος απο την ΕΡΤ. Εστω και μειωμενη μια παιδικη ζωνη υπαρχει. Μαλιστα παιζονται και ωραιες ταινιες του disney club. Προβαλονται και καποιες καλες σειρες, ενω υπαρχουν και πραγματικα ενδιαφεροντα ντοκυμαντερ. Δεν ειναι λιγες οι φορες δε που παιζουν και πολυ καλες ταινιες πρωτης προβολης.

Αν η ΕΡΤ παιξει εξυπνα μπορει να κερδισει το κοινο, αυτη τη φορα με την θεληση του και οχι με το στανιο.
 
Ναι, νομιζω εχουμε ξαναμιλησει για βαρετες και ακυρες εκπομπες. Εκτος απο τις αθλητικες με τις οποιες ακομα αρνουμαι να εχω σχεση, ηταν η κλασσικη των ΕΔ, το "Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα" για τους αγροτες (με τον τροχο να γυριζει), αλλες πολιτιστικες οπως εκεινη με τη Δανάη Κάτι (μονο οταν αρχισα να πλησιαζω στην εφηβεια μου φαινοταν καπως ενδιαφερουσα λογω παρουσιαστριας :Ρ), οι ειδήσεις και γενικως οτιδηποτε σημαινε το τελος της παιδικης ζωνης.

Θυμαμαι μαλιστα οτι τετοιες εκπομπες τις θαβανε ακομα και οι κριτικες των περιοδικων.
 
Τι βάσανο να αλλάζεις κανάλι και μάλιστα να σηκώνεσαι και να πατάς ένα κουμπί, σε λίγο να ξανασηκώνεσαι να δεις μήπως τελείωσε η μπούρδα και άντε πάλι να χαμηλώσεις τη φωνή και μετά βγήκαν τα τηλεκοντρόλ και γλιτώσαμε. και παχύναμε...
 
krios είπε:
Τι βάσανο να αλλάζεις κανάλι και μάλιστα να σηκώνεσαι και να πατάς ένα κουμπί, σε λίγο να ξανασηκώνεσαι να δεις μήπως τελείωσε η μπούρδα και άντε πάλι να χαμηλώσεις τη φωνή και μετά βγήκαν τα τηλεκοντρόλ και γλιτώσαμε. και παχύναμε...
Ναι ναι, ειδικά το δεύτερο. Και ακόμα και εμείς που μάθαμε να βλέπουμε τηλεόραση χωρίς τηλεκοντρόλ (γιατί δεν υπήρχαν) τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς αυτό.
 
joe είπε:
Και περναμε στις ταινιες. Τι ειχαμε τραβηξει οι κακομοιροι. Τι ποιοτικες μουφες ειχαμε φαει με το κουταλι συνοδεια του κλασσικου προλογου απο τον μυστακοφορο παρουσιαστη της βραδιας κινηματογραφου, ο οποιος ειχε ικανοτητες υπνωτιστη. Ειχα ενα πρωτοτυπο τροπο να καταλαβαινω ποιες ταινιες ηταν ''καλες''. Απο την χρονολογια. Αν ηταν παραγωγης του 80 ηταν καλη, αν ηταν του 60 και πριν σιγουρα ηταν μουφα. Φυσικα και η μεθοδος μου ηταν καραακυρη, αλλα καταλαβαινει κανεις οτι καναμε μαυρα ματια για να δουμε ''συγχρονες'' ταινιες εκτος βιντεο.
Σε αυτό το σημείο θα διαφωνήσω καθέτως, οριζοντίως και διαγώνια. :D

Ο Μπακογιαννόπουλος (ο οποίος ακόμα και σήμερα είναι ίδιος και απαράλλακτος) πράγματι κάνει και έκανε μακρόσυρτους και αργόσυρτους προλόγους που ήταν ότι πρέπει για να πάρεις κανά υπνάκο. Παρόλα αυτά βόλευε γιατί είχες χρόνο να τσιμπήσεις κάτι ή να πας τουαλέτα πριν αρχίσει η ταινία. :)

Οι επιλογές όμως των ταινιών ήταν (και είναι) πολύ καλές και είχαμε την τύχη να μάθουμε κινηματογράφο παρακολουθώντας τα μεγαλύτερα αριστουργήματα της 7ης τέχνης. Τα ιδιωτικά κανάλια το μόνο που προωθούν είναι τα εμπορικά χολιγουντιανά σκουπίδια.
 
Leon είπε:
Σε αυτό το σημείο θα διαφωνήσω καθέτως, οριζοντίως και διαγώνια. :D
Ο Μπακογιαννόπουλος (ο οποίος ακόμα και σήμερα είναι ίδιος και απαράλλακτος) πράγματι κάνει και έκανε μακρόσυρτους και αργόσυρτους προλόγους που ήταν ότι πρέπει για να πάρεις κανά υπνάκο. Παρόλα αυτά βόλευε γιατί είχες χρόνο να τσιμπήσεις κάτι ή να πας τουαλέτα πριν αρχίσει η ταινία. :)

Οι επιλογές όμως των ταινιών ήταν (και είναι) πολύ καλές και είχαμε την τύχη να μάθουμε κινηματογράφο παρακολουθώντας τα μεγαλύτερα αριστουργήματα της 7ης τέχνης. Τα ιδιωτικά κανάλια το μόνο που προωθούν είναι τα εμπορικά χολιγουντιανά σκουπίδια.
Δεν διαφωνω για την καταρτηση του Μπακογιαννοπουλου, αλλα οι ταινιες που επελεγε, για ενα παιδι ουσιαστικα, τοτε ηταν αργος θανατος. Εδω καιγομασταν για κανα Χαιλαντερ κανενα Predator και εσκαγε αυτος με avant garde νορβηγικο κινηματογραφο... Που πας ρε Καραμητρο? :sleep:
 
Θυμήθηκα ότι βαριόμουν αφόρητα την οικογένεια όσμοντ με τον ντάνυ και την αδερφή του που χόρευαν και τραγουδούσαν μπούρδες.
 
Εμένα πάλι, σε αντίθεση με τώρα δεν μου άρεσαν οι ειδήσεις και άκουγα του κόσμου τα σσσσσ....... και τις φωνές από τον μπαμπά μου, που ήθελε να ακούσει τον Χούντα, τον Χατζάρα, την Χατζάκη και τον Κουίκ (έβλεπε ειδήσεις στην ΕΡΤ / ΕΡΤ-1 μόνο και νυχτερινές στην ΕΡΤ-2). Αλλά εγώ εκεί, τις αταξίες μου και τη χλαλοή μου! |Δεν πας για λίγο μέσα να παίξεις στο δωμάτιό σου και θα σε φωνάξω όταν τελειώσει το δελτίο!, με είχε πει κάποτε.... :sealed:
 
Πίσω
Μπλουζα