Βασίλης Παπακωνσταντίνου

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.596
O Βασιλης Παπακωνσταντινου γεννηθηκε στη Βαστα της Πελοποννησου ενα χωριο της Αρκαδιας κοντα στη Μεγαλουπολη το μεσημερακι της 21ης Ιουνιου του 1950 Ο ιδιος (χρονια μετα κι οταν ειχε καθιερωθει στο μουσικο στερεωμα εγραψε καπου στα 1992 ένα αυτοβιογραφικο τραγουδι με απλοτητα αλλα και με τοσο βαθυ νοημα:

"Γεννηθηκα σ' ενα χωριο Τεταρτη μεσημερι


γιατρος δε με ξεπεταξε μα μιας μαμης το χερι.



Οι συγγενεις μαζευτηκαν απο νωρις στο σπιτι:



"Πως ειναι ετσι το παιδι και τι μεγαλη μυτη!"



Βασιλης Παπακωνσταντινου


 


Παρακολουθηστε το αφιερωμα που εκανε η ΕΤ2 το 1989


 


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακολούθησα τις συναυλίες του από μικρός.

Εξίσου εκπληκτική είναι η κιθάρα του Χριστόφορου Κροκίδη, ο οποίος ξεσηκώνει το κοινό σε κάθε του σόλο ενώ το μπάσο του Βαγγέλη Πατεράκη "φτιάχνει" την κατάλληλη ατμόσφαιρα λίγο πριν ανέβει ο Βασίλης στη σκηνή με την κιθάρα του ανά χείρας.

Τον Βασίλη τον θυμάμαι από την εποχή του "Δρόμου" στα μέσα των 70s. Είχε επίσης ερμηνεύσει τον "Εχθρό Λαό" του Μίκη Θεοδωράκη παρέα με την αξέχαστη Τζένη Καρέζη, η οποία μας αποχαιρέτησε το 1992 σε ηλικία 62 ετών.
 
Πολύ καλός τραγουδιστής και πρόσφατα είχα την ευκαιρία να τον απολαύσω live στο Θέατρο Βράχων...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένη φωνή που με συνόδευσε στα παιδικά και εφηβικά χρόνια, και εξακολουθεί να με συνοδεύει... Στην τρυφερή ηλικία των 9 ετών ο αγαπημένος μου αδελφούλης (ροκάς γαρ) μου έβαλε να ακούσω τον Μαύρο Γάτο, βινύλιο φυσικά. Είπε να με βάλει από μικρή στο σωστό το δρόμο! ;)

Ε, αυτό ήταν η ζημιά είχε γίνει!!! :cool:

 
Τον έχω δει δύο φορές μέχρι στιγμής. Μία το 2004 στη Ζάκυνθο, όταν έφτασε η Ολυμπιακή Φλόγα (ήταν ο ερμηνευτής που συνόδευε την αφή σε κάθε μέρος της Ελλάδας) και μία πρόπερσι στην "Ακτή Πειραιώς" με τη γνωστή "συμμορία". Ήταν υπέροχος!

 
sunset89 είπε:
Τον έχω δει δύο φορές μέχρι στιγμής. Μία το 2004 στη Ζάκυνθο, όταν έφτασε η Ολυμπιακή Φλόγα (ήταν ο ερμηνευτής που συνόδευε την αφή σε κάθε μέρος της Ελλάδας)
Και μην ξεχνάμε τα ποιήματα του Καββαδία που μελοποιήθηκαν και ερμήνευσε ο Β. Παπακωνσταντίνου.!
Sunset, στο Ηράκλειο για την υποδοχη της Ολυμπιακής Φλόγας (που ήταν μια από τις Ολυμπιακές πόλεις) είχε έρθει η Αλεξίου. Μήπως ο Παπακωνσταντίνου απλώς είχε συνοδεύσει τη φλόγα σε κάποιους σταθμούς;

Όσο για τα ποιήματα του Καββαδία, που τα μελοποίησε ο Θάνος Μικρούτσικος και τα έντυσε με τη φωνή του ο Βασίλης συμφωνώ ότι είναι εξαιρετικά! Αλλά και άλλοι καλλιτέχνες (πχ Νταλάρας, Κατσιμιχαίοι, Κούτρας κα) και ίσως, αν δεν γίνονταν τραγούδια, να μην τα γνωρίζαμε σήμερα και να μην τα αγαπούσαμε...
 
serano915 είπε:
Sunset, στο Ηράκλειο για την υποδοχη της Ολυμπιακής Φλόγας (που ήταν μια από τις Ολυμπιακές πόλεις) είχε έρθει η Αλεξίου. Μήπως ο Παπακωνσταντίνου απλώς είχε συνοδεύσει τη φλόγα σε κάποιους σταθμούς;
Όσο για τα ποιήματα του Καββαδία, που τα μελοποίησε ο Θάνος Μικρούτσικος και τα έντυσε με τη φωνή του ο Βασίλης συμφωνώ ότι είναι εξαιρετικά! Αλλά και άλλοι καλλιτέχνες (πχ Νταλάρας, Κατσιμιχαίοι, Κούτρας κα) και ίσως, αν δεν γίνονταν τραγούδια, να μην τα γνωρίζαμε σήμερα και να μην τα αγαπούσαμε...
Ναι μπορεί να ήταν κι έτσι όπως τα λες με την αφή. Ξέρω πάντως ότι δεν είχε έρθει μόνο σε εμάς. Μπορεί να είχε πιάσει τη δυτική Ελλάδα ο Παπακωνσταντίνου και τη Νότια η Αλεξίου. Δε γνωρίζω το πρόγραμμα :p Πάντως τον απολαύσαμε!

Πράγματι ερμήνευσε πολύ όμορφα τους μελοποιημένους στίχους του Καββαδία και τους έκανε γνωστούς και σε εκείνους που δεν ασχολούνται και τόσο με την ποίηση.
 
sunset89 είπε:
Ναι μπορεί να ήταν κι έτσι όπως τα λες με την αφή. Ξέρω πάντως ότι δεν είχε έρθει μόνο σε εμάς. Μπορεί να είχε πιάσει τη δυτική Ελλάδα ο Παπακωνσταντίνου και τη Νότια η Αλεξίου. Δε γνωρίζω το πρόγραμμα :p Πάντως τον απολαύσαμε!
Πράγματι ερμήνευσε πολύ όμορφα τους μελοποιημένους στίχους του Καββαδία και τους έκανε γνωστούς και σε εκείνους που δεν ασχολούνται και τόσο με την ποίηση.
Ότι θα τον απολαμβάνατε ήταν το μόνο σίγουρο! Είναι σε κάθε εμφάνιση εξαιρετικός!

Ενώ τον έχω δει αρκετες φορες live, δυστυχώς έχασα την περσινη που έκανε το opening των Scoprions στα Χανια και σε άλλες πολεις της Ελλάδας :( και επίσης δεν τον έχω δει με Μπουλά και Ζουγανέλη που έχω ακούσει ότι κάνουν φοβερές παραστάσεις μαζί!
 
serano915 είπε:
Ότι θα τον απολαμβάνατε ήταν το μόνο σίγουρο! Είναι σε κάθε εμφάνιση εξαιρετικός!Ενώ τον έχω δει αρκετες φορες live, δυστυχώς έχασα την περσινη που έκανε το opening των Scoprions στα Χανια και σε άλλες πολεις της Ελλάδας :( και επίσης δεν τον έχω δει με Μπουλά και Ζουγανέλη που έχω ακούσει ότι κάνουν φοβερές παραστάσεις μαζί!
Με Μπουλά και Ζουγανέλη μία φορά τον είδα πρόπερσι και πραγματικά γέλασα πολύ! Δένουν πάρα πολύ μεταξύ τους (πλάκες, πειράγματα, σκερτσάκια κτλ) και επειδή σίγουρα θα ξανασυνεργαστούν μην τους χάσεις! :)
 
Θα το προσπαθήσω! Η θεία μου, που έχει τα ίδια ακούσματα, θυμάται ακόμα τις παραστάσεις τους στο Αχ Μαρία γύρω στο '80-'85.

Είναι και φίλοι από τότε, οπότε λογικό είναι να δένουν πάνω στη σκηνή!

Κάπου είχα πετύχει μια εκπομπή του Παπαδόπουλου που ήταν και οι 3 καλεσμένοι μαζί με την Ράντου και είχε απίστευτο γέλιο!

Συν, ο Ζουγανέλης έχει γράψει ορισμένα από τα πιο γνωστά τραγούδια του Παπακωνσταντίνου. Ένα από αυτά το "Στέλλα".

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συν, ο Ζουγανέλης έχει γράψει ορισμένα από τα πιο γνωστά τραγούδια του Παπακωνσταντίνου. Ένα από αυτά το "Στέλλα".

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]

Ο Ζουγανέλης έχει γραψει την μουσική στην "Στέλλα". Οι στοίχοι είναι του Γιώργου Οικονομέα (του παρουσιαστή της εκπομπής "Πρωινό Mega")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Ο Ζουγανέλης έχει γραψει την μουσική στην "Στέλλα". Οι στοίχοι είναι του Γιώργου Οικονομέα (του παρουσιαστή της εκπομπής "Πρωινό Mega")
Αυτό εννοούσα κι εγώ! :)

(Όσο για τον Οικονομέα, ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι ήταν αυτός ο Οικονομέας!!!!)
 
"ΝΑ ΜΕ ΦΩΝΑΞΕΙΣ - ΒΙΚΤΩΡΙΑ"

Απόσπασμα από τις παραστάσεις που είχε δώσει ο Βασίλης στη "Σφεντόνα" παρέα με τους Σάκη Μπουλά και Γιάννη Ζουγανέλη με τίτλο "Τρικάβαλο".

Το τραγούδι "Βικτώρια" περιλαμβάνει ένα βαρβάτο σόλο από τον Χριστόφορο Κροκίδη.

 
Πολυ καλη ειναι και η ερμηνεια του στον μπαγασα του ασιμου να και ειναι αληθεια οτι τον εκμεταλευτικε λιγο

 
"Ο ΔΡΟΜΟΣ"

Ένα από τα "κλασικά" τραγούδια του αξέχαστου Μάνου Λοΐζου από τα "Τραγούδια του Δρόμου" που κυκλοφόρησαν το 1974.

loizos_manos_1.jpg



Απόσπασμα από εκπομπή της ΕΤ-1 αφιερωμένη στον μεγάλο Κυπριακής καταγωγής Έλληνα μουσικοσυνθέτη με σπουδαία προσφορά στο έντεχνο λαϊκό τραγούδι.

 
ΒΑΣΙΛΗΣ

τι να πω ηταν αυτος που με εσπρωξε στα πιο σκληρα ακουσματα

απο 5 χρονων σε μια εμφανιση του στην κρητη σε ενα σινεμα με καθηλωσε

απο τοτε παρακαλουσα τον μπαμπα μου και οπου τραγουδουσε εγω εκει φεστιβαλ της κνε,σινεμα,συναυλιες πανεπιστημιουπολη θεατρο πετρα πρεβεζα σφεντονα κτλπ

παντα ειμουν εκει.....

στο θεατρο πετρα μαλιστα πηγα καμαρινια τον αγκαλιασα τον φιλησα και οσο μιλουσε ειχα χωθει στην αγκαλια του

σε μια φαση μου λεει εισαι πολυ τρελο κοριτσι εεε?

του απαντησα οσο δεν παει ωραια γουσταρω και με ξαναφιλησε

για κανα μηνα επλεα σε πολυχρωμα συνεφακια χαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχα
 
θανος είπε:
Πολυ καλη ειναι και η ερμηνεια του στον μπαγασα του ασιμου να και ειναι αληθεια οτι τον εκμεταλευτικε λιγο
To λιγο τι το ηθελες..??
 
επισης ηταν ο μονος που βρεθηκε στο μερος που πεθανε ο ασημος στηριξε την κορη του με ολους τους τροπους

και ο μονος που εφερε αντιρησεις για το τροπο που πεθανε

και παντα οταν τραγοθδοθσε ελεγε ποιανου ηταν το τραγουδι και παντα ηταν ταπηνος μπροστα στον δημιουργο

να λεμε και τα καλα ....ετσι......
 
επισης ηταν αυτος που βρεθηκε στον τοπο που πεθανε τον εθαψε και υποστηριξε την κορη του με ολους τους τροπους

επισης ποτε του δεν δεχτηκε το πως πεθανε και το υποστηριξε ανοιχτα

ο βασιλης ειχε ενα καλο παντα παρουσιαζε τους δημιουργους των τραγουδιων του
 
metal kristi είπε:
ΒΑΣΙΛΗΣτι να πω ηταν αυτος που με εσπρωξε στα πιο σκληρα ακουσματα

απο 5 χρονων σε μια εμφανιση του στην κρητη σε ενα σινεμα με καθηλωσε

απο τοτε παρακαλουσα τον μπαμπα μου και οπου τραγουδουσε εγω εκει φεστιβαλ της κνε,σινεμα,συναυλιες πανεπιστημιουπολη θεατρο πετρα πρεβεζα σφεντονα κτλπ

παντα ειμουν εκει.....

στο θεατρο πετρα μαλιστα πηγα καμαρινια τον αγκαλιασα τον φιλησα και οσο μιλουσε ειχα χωθει στην αγκαλια του

σε μια φαση μου λεει εισαι πολυ τρελο κοριτσι εεε?

του απαντησα οσο δεν παει ωραια γουσταρω και με ξαναφιλησε

για κανα μηνα επλεα σε πολυχρωμα συνεφακια χαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχα
Ελπίζω να μην είναι retromaniac η Ραντου και το διαβάσει
 
Πίσω
Μπλουζα