Βασίλισσα Αμαλία (1975 ΕΙΡΤ)

bambinella 100 είπε:
images
images
images
Η πραγματικη βασιλισσα Αμαλια και η...βασιλισσα Αλικη!
Bambinella 100 αυτή δεν είναι η βασίλισσα Αμαλία αλλά η βασίλισσα Όλγα, η γυναίκα του Γεωργίου Α΄που αντικατέστησε τον Όθωνα.
 
Τι να σου πω retrofan...

Για να το λες αυτο, κατι θα ξερεις. Παντως εγω τη φωτογραφια αυτη τη βρηκα στη βιογραφια της Αμαλιας στο διαδικτυο. Δεν ξερω τι εγινε.
 
Έχεις δίκιο! Το έψαξα κι εγώ κι όντως έχουν βάλει κι αυτή την φωτογραφία. Τα πορτραίτα που βάλανε είναι όντως της Αμαλίας καθώς και οι φωτογραφίες της ως μεγάλης γυναίκας. Είναι κι οι μόνες που υπάρχουν καθώς η φωτογραφία ήταν κάτι που δεν υπήρχε όταν η Αμαλία ήταν σχετικώς νέα.

Νομίζω ότι από την παραμονή της στην Ελλάδα υπάρχει μόνο μια φωτογραφία της με τις κυρίες επί των τιμών. Πολύ σπάνια αν και λίγο θολή.
 
getphoto.php

[edit] pathfinder Dead image link [edit]
 
bambinella 100 είπε:
Τι να σου πω retrofan...Για να το λες αυτο, κατι θα ξερεις. Παντως εγω τη φωτογραφια αυτη τη βρηκα στη βιογραφια της Αμαλιας στο διαδικτυο. Δεν ξερω τι εγινε.
πότε την είχες δει εκεί bambi? από περιέργεια 8)
 
bambinella 100 είπε:
Εκεινη τη μερα που την ανεβασα εδω. Στις 13 Αυγουστου.
εμ κι εγω ετσι υπεθεσα αλλα μετα ειδα αυτο:

Η εικόνα της αρχής του άρθρου απεικόνιζε την Βασίλισσα Όλγα. Ανέβασα φωτογραφία της Αμαλίας στην εξορία. Η προχωρημένη της ηλικία είναι φανερή.--Akoomat 20:25, 31 Ιανουαρίου 2008 (UTC)
και ειπα να ρωτησω για να δω αν καταλαβα καλα :sealed:
 
τους εστειλα mail - σ΄ευχαριστω πολυ!
 
Και μολις τωρα ειδα οτι η φωτογραφια αφαιρεθηκε, μετα το mail σου!

Δεν αργησαν παντως!
 
εκτός αυτού μου απάντησε κιόλα! ευγενέστατος! τι να πω errare humanum est ;)
 
Clemence είπε:
εκτός αυτού μου απάντησε κιόλα! ευγενέστατος! τι να πω errare humanum est ;)
Σπανιζει αυτου του ειδους η συμπεριφορα!

Και οι Λατινοι δικιο ειχαν, και καλα τα ελεγαν.... Ανθρωπινα τα λαθη!
 
Σύμφωνα με τον Τύπο ("Τα Νέα", 1/6/1974), η Αλίκη έπαιρνε το ποσό των 120.000 δραχμών κάθε μήνα για το ρόλο της στη σειρά.

vugioukl amalia74 dimisievma.jpg
 
Βεβαια αυτο το δημοσιευμα ηταν ενα χρονο περιπου πριν αρχισουν τα γυρισματα της σειρας (ξεκινησαν Απριλιο του 75)
 
Mετά από διακοπή 2 εβδομάδων στα αφιερώματα των ελληνικών σειρών η Ραδιοτηλεόραση επανήλθε με αφιέρωμα στην Βασίλισσα Αμαλία

attachment.php

29964.jpg29963.jpg
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καιρός ήταν να επανέλθει η ραδιοτηλεόραση και πάλι στα αφιερώματα. Και απο οτι βλέπω επανήλθε με μια ωραία σειρά που δυστυχώς δεν σώζεται ούτε λεπτό για δείγμα.
 
Aαααα και με καποιες σπανιοτατες φωτο (βασικά δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί ούτε μία από τις 6)

Και το λάθος με τη Δέσποινα Στυλιανοπούλου συνεχίζεται και εδω... Επισης λαθος οτι ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ αρχισε τον ιδιο μηνα...αρχισε τον επομενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Mετά από διακοπή 2 εβδομάδων στα αφιερώματα των ελληνικών σειρών η Ραδιοτηλεόραση επανήλθε με αφιέρωμα στην Βασίλισσα Αμαλία
Σε ευχαριστούμε πολύ tsalk!

johnalepou είπε:
Aαααα και με καποιες σπανιοτατες φωτο (βασικά δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί ούτε μία από τις 6)
Πραγματικά, για άλλη μια φορά η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ δημοσίευσε σπάνιες φωτογραφίες στο αφιέρωμά της.

johnalepou είπε:
... Επισης λαθος οτι ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ αρχισε τον ιδιο μηνα...αρχισε τον επομενο
Είναι όντως λάθος αυτό; Δεν ξεκίνησε ο "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" την Πέμπτη 29 Μαίου 1975;

(φυσικά τα trivia του αφιερώματος, ξέρετε από πού είναι, να μην τα ξαναλέμε...)
 
Πίσω
Μπλουζα