Βασίλισσα Αμαλία (1975 ΕΙΡΤ)

Α ναι εχεις δικιο,επειδη ηταν τοσο τελος Μαϊου, μπερδευτηκα
 
12.jpg

11.jpg

10.jpg

9.jpg

8.jpg

7.jpg

6.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg


[edit] Dead pathfinder images links [edit]
 
Εύγε tony που το εβαλες κι εδω το σουπερ αφιερωμα
 
Tony μας γυρισες 36 χρονια πισω, σε ενα απο τα αγαπημενα σιριαλ της παιδικης μας ηλικιας. Αξιος!
 
Η Βασίλισσα Αμαλία είναι η πρώτη φορά που είδα την Αλίκη σε ηλικία τεσσάρων χρονών και μαγεύτηκα. Από τότε καμία δε μου φάνηκε λαμπρότερη και πιο αγαπητή.

bernard.c,tsalk,tonytony,bambinella 100,johnalepou σας ευχαριστώ που μου θυμίσατε αυτό το έργο. :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead pathfinder images links [edit]
19.jpg

18.jpg

26.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχες οι φωτογραφίες. Πάντως δεν γνώριζα οτι την τηλεσκηνοθεσία της σειράς είχε αναλάβει ο Πώλ Σκλάβος.
 
φιλε μου αν μπεις στο youtube θα δεις ενα πολυ σπανιο βινεακι απο τα γυρισματα της "Βασίλισσα Αμαλίας"! πρόσεξε όμως γιατί υπάρχει και ένα ακόμη που δεν έχει ήχο....
 
vas.amalia12.jpg

Πηγή-Στάθης Βαλούκος, Ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης

[edit] fixed! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την εντύπωση ότι το ρόλο του Καλλέργη ενσάρκωνε ο Γιάννης Βόγλης.
 
Πολύ θα ήθελα να την έβλεπα αυτή την σειρά. Μου αρέσει οτιδήποτε έχει σχέση με την Οθωνική περίοδο. Αν και στην πραγματικότητα δεν υπήρξε κανένα αίσθημα μεταξύ Καλλέργη και Αμαλίας ( το αντίθετο μάλιστα). Αλλά σειρά είναι, πρέπει να έχει και λίγο ίντριγκα...

ο Βασιλιάς Όθωνας το 1848...

otto.jpg

αμλ.jpg

Η βασίλισσα Αμαλία σε προχωρημένη ηλικία...
 
Για 33 ετών σιτεμένο τον βλέπω. Θα του ΄πεσε βαριά η Αμαλία :animlaugh:
 
Αν και ποτέ δεν με ενδιέφερε αυτή η σειρά - μόνο το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" έβλεπα τότε όποτε μπορούσα - είχα δει πολλές σκηνές από σπόντα γιατί την παρακολουθούσε η μητέρα μου. Θα με λυντσάρουν φοβάμαι οι Αλικόφιλοι, αλλά το κυριότερο που θυμάμαι ήταν ότι η Βουγιουκλάκη σχεδόν συνέχεια κοιτούσε και μάλιστα με μάτια ορθάνοιχτα να φαίνεται και η βλεφαρίδα κάγκελο, τον φακό δηλαδή εμάς, ανεξάρτητα σε ποιον υποτίθεται ότι μιλούσε. Πράγμα που μου φαινόταν πολύ εκνευριστικό. Γενικά τότε ό,τι ρόλο και να είχε, όπως και στις συνεντεύξεις της, πάντα έπαιζε την Αλίκη. Δεν ξέρω πώς ήταν στο θέατρο γιατί δεν είχα πάει να τη δω ποτέ, ήμουν της Στοάς και του Θεάτρου Τέχνης, ίσως εκεί να έμπαινε στο πετσί του ρόλου της, αλλά στη σειρά ήταν η Βασίλισσα Αλίκη και το παίξιμό της δεν μας άφηνε να το ξεχάσουμε. Σημειωτέον ότι δεν τη θεωρώ κακή ηθοποιό, διότι στις πρώτες της ταινίες τη βρίσκω αρκετά καλή, αλλά την εποχή της σειράς υπηρετούσε τον μύθο που είχε χτίσει, όχι τους ρόλους της.
 
elephadas είπε:
Αν και ποτέ δεν με ενδιέφερε αυτή η σειρά - μόνο το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" έβλεπα τότε όποτε μπορούσα - είχα δει πολλές σκηνές από σπόντα γιατί την παρακολουθούσε η μητέρα μου. Θα με λυντσάρουν φοβάμαι οι Αλικόφιλοι, αλλά το κυριότερο που θυμάμαι ήταν ότι η Βουγιουκλάκη σχεδόν συνέχεια κοιτούσε και μάλιστα με μάτια ορθάνοιχτα να φαίνεται και η βλεφαρίδα κάγκελο, τον φακό δηλαδή εμάς, ανεξάρτητα σε ποιον υποτίθεται ότι μιλούσε. Πράγμα που μου φαινόταν πολύ εκνευριστικό. Γενικά τότε ό,τι ρόλο και να είχε, όπως και στις συνεντεύξεις της, πάντα έπαιζε την Αλίκη. Δεν ξέρω πώς ήταν στο θέατρο γιατί δεν είχα πάει να τη δω ποτέ, ήμουν της Στοάς και του Θεάτρου Τέχνης, ίσως εκεί να έμπαινε στο πετσί του ρόλου της, αλλά στη σειρά ήταν η Βασίλισσα Αλίκη και το παίξιμό της δεν μας άφηνε να το ξεχάσουμε. Σημειωτέον ότι δεν τη θεωρώ κακή ηθοποιό, διότι στις πρώτες της ταινίες τη βρίσκω αρκετά καλή, αλλά την εποχή της σειράς υπηρετούσε τον μύθο που είχε χτίσει, όχι τους ρόλους της.
Αν και Αλικόβιος δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου! Τα κακά να λέγονται όπως και τα καλά! Θα συμφωνήσω ως προς το κομμάτι της "Αμαλίας". Δεν έχω καμιά εικόνα από τη σειρά δυστυχώς γιατί ήμουν πάρα πολύ μικρός τότε , απλά ξέρω την Αλίκη εκείνης της περιόδου...
 
Στη retro DB αναφέρεται η Δέσποινα Στυλιανοπούλου ως συμμετέχουσα στο σήριαλ...αυτό μου φαίνεται κάπως περίεργο...ξέρει/θυμάται κανείς τίποτα περί αυτού??
 
Έβλεπα τη σειρά κάθε Δευτέρα βράδυ. Δεν θυμάμαι καθόλου τη Δέσποινα Στυλιανοπούλου. Θυμάμαι μόνο τις "κυρίες των τιμών" της Αμαλίας, την Τζόλυ Γαρμπή -που προσφωνούσε διαρκώς την Αμαλία "Αμαλίχεν", καθότι Βαυαρή και η ίδια στο έργο-, την Καίτη Λαμπροπούλου και τη Δέσποινα Νικολαίδου. Οι τρεις καλές ηθοποιοί κουβέντιαζαν με τις ώρες με την Αμαλία-Αλίκη σε φλύαρες και αργές σκηνές, οι οποίες μάλλον ήταν "γεμίσματα" και δεν προωθούσαν καθόλου τη δράση.
 
atanasio είπε:
Έβλεπα τη σειρά κάθε Δευτέρα βράδυ. Δεν θυμάμαι καθόλου τη Δέσποινα Στυλιανοπούλου. Θυμάμαι μόνο τις "κυρίες των τιμών" της Αμαλίας, την Τζόλυ Γαρμπή -που προσφωνούσε διαρκώς την Αμαλία "Αμαλίχεν", καθότι Βαυαρή και η ίδια στο έργο-, την Καίτη Λαμπροπούλου και τη Δέσποινα Νικολαίδου. Οι τρεις καλές ηθοποιοί κουβέντιαζαν με τις ώρες με την Αμαλία-Αλίκη σε φλύαρες και αργές σκηνές, οι οποίες μάλλον ήταν "γεμίσματα" και δεν προωθούσαν καθόλου τη δράση.
Τζολυ Γαρμπη, Καιτη Λαμπροπουλου, Δεσποινα Νικολαϊδου. Δεν ηταν μονο τρεις ηθοποιοι που ενσαρκωναν τις κυριες της Αυλης της Αμαλιας, αλλα ηταν και τρεις ηθοποιοι που ανηκαν στην Αυλη της Αλικης.

Μονο η Τζενη Ζαχαροπουλου ελειπε!
 
Χαχαχα, πολύ σωστή σε βρίσκω, bambinella, στα σχόλιά σου σχετικά με τις -υπέροχες, κατά τα άλλα- Τζόλυ Γαρμπή, Καίτη Λαμπροπούλου και Δέσποινα Νικολαίδου! Είναι απορίας άξιον πώς δεν συμμετείχε και η Τζένη Ζαχαροπούλου.
 
Συμφωνω απολυτα για το "υπεροχες". Και λατρεμενες!
 
Πίσω
Μπλουζα