Βιβλία εκμάθησης γαλλικων

για σωστές βάσεις στα γαλλικά εμπιστευτείτε το ινστιτούτο ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε.

(για να ευθυμίσουμε ακόμα περισσότερο...)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά όσοι έχετε μπορείτε να ποσταρετε όσοι έχετε τα βιβλία γαλλικών του φροντιστηρίου αλλά και του σχολείου. Κάτω σας έχω και τις γραμματικές και το orange. Ξεσκονειστε τα βιβλία σας.
Προβολή συνημμένου 249342Προβολή συνημμένου 249343
Το je lis tu lis το έκανα με την...mother (μας δίδασκε εμάς τις τρεις αδελφές και την ξαδέλφη μου). Τη methode Orange την έκανα στο (αλήστου μνήμης) Παράρτημα Πατησίων του Γαλλικού Ινστιτούτου. Όσο για το διπλανό βιβλίο, δεν το είχα (είχα πλέον τελειώσει τα γαλλικά το 1991, όταν πήρα το Sorbonne 2), αλλά είχα καθηγήτρια τη μία από τις συγγραφείς, τη Noëlle Bertin. Πολύ συμπαθητική γυναίκα, μισή Γαλλίδα και μισή Ασιάτισσα (ίσως μισή Βιετναμέζα), μηχανόβια easy rider (καβάλαγε μια χιλιάρα μηχανή) και φοβερή καθηγήτρια. Δεν τη ξεχνώ ποτέ
 
για σωστές βάσεις στα γαλλικά εμπιστευτείτε το ινστιτούτο ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε.

(για να ευθυμίσουμε ακόμα περιοσσότερο...)
Στην αρχή δεν αντελήφθην....
Ένα σαρδάμ έκανε ο άνθρωπος εις στην γαλλικήν και... προέκυψε Κορωπί :gun::gun::gun::gun:
 
Το je lis tu lis το έκανα με την...mother (μας δίδασκε εμάς τις τρεις αδελφές και την ξαδέλφη μου). Τη methode Orange την έκανα στο (αλήστου μνήμης) Παράρτημα Πατησίων του Γαλλικού Ινστιτούτου. Όσο για το διπλανό βιβλίο, δεν το είχα (είχα πλέον τελειώσει τα γαλλικά το 1991, όταν πήρα το Sorbonne 2), αλλά είχα καθηγήτρια τη μία από τις συγγραφείς, τη Noëlle Bertin. Πολύ συμπαθητική γυναίκα, μισή Γαλλίδα και μισή Ασιάτισσα (ίσως μισή Βιετναμέζα), μηχανόβια easy rider (καβάλαγε μια χιλιάρα μηχανή) και φοβερή καθηγήτρια. Δεν τη ξεχνώ ποτέ
Έλα βρε τι λες τώρα! Μπραβο
 
Έλα βρε τι λες τώρα! Μπραβο
Ε, με τα γαλλικά είχα μια σχέση εξάρτησης και μίσους. Αν δεν ήταν καθηγήτριες σαν την Bertin ή σαν μια μεταφράστρια (αείμνηστη πλέον) που είχα στο Sorbonne 2, θα τα είχα αφήσει πολύ νωρίς, καθώς ήμουν περισσότερο των γερμανικών γλωσσών. Βέβαια στην πορεία τα γαλλικά μου δώσανε ψωμί να φάω, δε λέω.
 
IMG_20230226_0002 (2).jpgIMG_20230226_0002.jpgνα και μια καινούρια Bescherelle τσίλικη και μια γραμματική αλλά σύμφωνα με τον καθηγητή μου δεν είναι καλή (την conditionelle την λέει ευκτική) ενώ η Bescherelle είναι όπως πάντα καλή, έχει και τους ιστορικούς χρόνους που δεν χρησιμοποιούνται πια (Passé simple ΚΛΠ.)
 
Βιβλία εκμάθησης γαλλικών για προετοιμασία για δίπλωμα Delf.
Το δίπλωμα αυτό περιλάμβανε τις ενότητες Α1 Α2 Α3 Α4 Α5 Α6.
Πλέον έχουν καταργηθεί οι ενότητες αυτές.

πηγή εικόνων www.vendora.gr

και βιβλίο για δίπλωμα DALF (δικό μου βιβλίο)
 

Συνημμένα

  • f78d83fb52183202075eccf496188d4a82f80c16_l.jpg
    f78d83fb52183202075eccf496188d4a82f80c16_l.jpg
    47,6 KB · Προβολές: 3
  • d4ccdaa0d9ff7556c539eb023c4e1b4a535f24e4_xl.jpg
    d4ccdaa0d9ff7556c539eb023c4e1b4a535f24e4_xl.jpg
    98,4 KB · Προβολές: 3
  • βιβλιο.jpg
    βιβλιο.jpg
    1,3 MB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπερα. Θυμάται κανείς/καμία τα βιβλία προετοιμασίας για το παλαι ποτέ Certificat?Ψαχνω συγκεκριμενα ένα βιβλίο με συντομες ιστοριες με τίτλο Le Cheval de Bronze. Λέει κάτι σε κανέναν?
 
Μαζί με το Je lis, tu lis, ήταν τα δύο πρώτα μου βιβλία. Ήταν πάρα πολύ όμορφο μέσα. Αυτό όμως, δεν το έσωσα. Όταν το βρήκα στο δυαδίκτυο, μπήκα στον πειρασμό να το αγοράσω, αλλά λέω "τι να το κάνω τώρα?".
 
Μαζί με το Je lis, tu lis, ήταν τα δύο πρώτα μου βιβλία. Ήταν πάρα πολύ όμορφο μέσα. Αυτό όμως, δεν το έσωσα. Όταν το βρήκα στο δυαδίκτυο, μπήκα στον πειρασμό να το αγοράσω, αλλά λέω "τι να το κάνω τώρα?".
Θησαυρός ήταν το βλέπω και χαζεύω καλά πολύ ιδιαίτερη η δασκάλα σου , σε πρόσεχε να μάθεις σωστά γαλλικα
 
Πίσω
Μπλουζα