Βιβλια X-Files ελληνικων εκδοσεων

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Ας ριξουμε μια ματια και στα βιβλια σχετικα με τα X-Files που ειχαν κυκλοφορησει στα ελληνικά. Αν και η σειρα παραμενει η αγαπημενη μου, δεν καταφερα να κολλήσω με τα βιβλια και απλα τα αγόραζα οταν ετυχε να τα συναντήσω χαζεύοντας σε βιβλιοπωλεία.

Η πρωτη σειρα απο τις εκδ. Ελληνικά Γράμματα, ηταν μεταφορες απο επεισόδια της σειρας. Εχω την εντύπωση οτι ειχαν κυκλοφορήσει 5 τομοι, εχω τους 4.

#1 Χ Σημαδευοντας το Στοχο (1997) - Απο το επεισόδιο S1E01, Pilot (1993)
#2 Πεφτει Σκοταδι (1998) - Απο το επεισόδιο S1E20, Darkness Falls (1994)
#4 Οι Καλουζαρι (1999) - Απο το επεισόδιο S2E21, The Calusari (1995)
#5 Ευα (1999) - Απο το επεισόδιο S1E11, Eve (1993)

P1217317.JPG
P1217318.JPG

Η δεύτερη σειρα απο τις εκδ. Εσοπτρον, ηταν πρωτότυπες ιστοριες. Εχω την εντύπωση οτι ειχαν κυκλοφορήσει 5 τομοι, εχω τους 4. Σε ολα η μετάφραση απο τον Θωμα Μαστακουρη.

Charles L. Grant - Τελώνια (1997)
Charles L. Grant - Ματωμένος άνεμος (1998)
Kevin J. Anderson - Ώρα μηδέν (1998)
Kevin J. Anderson - Θεός κοσμοναύτης (1999)

P1217315.JPG
P1217316.JPG
 
Ωωω δεν τα ξερα αυτα, αφου δεν ημουν και ποτε φανατικος των Χ. Ηξερα ομως τα κομικς. Μου κανει εντυπωση οτι εκδοθηκαν απο τα Ελληνικα Γραμματα και οχι απο τους Modern Times που ηταν συγγενικη εταιρεια του Star Channel και εξεδιδαν τα κομικς

Ο Kevin J. Anderson ειναι γνωστος και πολυγραφοτατος συγγραφεας Ε.Φ.

Επισης ειχε κυκλοφορησει στα ελληνικα μια διτομη σειρα τυπου "εγκυκλοπαιδειας" υπο τον τιτλο των X Files, καλυπτε διαφορα απο φαντασματα, αυτοαναφλεξη και μαυρη μαγεια μεχρι εξωγηινους και τεχνητη νοημοσυνη (αφου καποιο επεισοδιο των Χ εθιγε αυτο το θεμα). Ενας πορωμενος φιλος μου το χε παρει και στο πρωτοτυπο και σε ελληνικη μεταφραση. Δε θυμαμαι απο ποια εταιρεια εκδοθηκε, αλλα το πρωτοτυπο ηταν απο Simon & Schuster
 
Ας ριξουμε μια ματια και στα βιβλια σχετικα με τα X-Files που ειχαν κυκλοφορησει στα ελληνικά. Αν και η σειρα παραμενει η αγαπημενη μου, δεν καταφερα να κολλήσω με τα βιβλια και απλα τα αγόραζα οταν ετυχε να τα συναντήσω χαζεύοντας σε βιβλιοπωλεία.

Η πρωτη σειρα απο τις εκδ. Ελληνικά Γράμματα, ηταν μεταφορες απο επεισόδια της σειρας. Εχω την εντύπωση οτι ειχαν κυκλοφορήσει 5 τομοι, εχω τους 4.

#1 Χ Σημαδευοντας το Στοχο (1997) - Απο το επεισόδιο S1E01, Pilot (1993)
#2 Πεφτει Σκοταδι (1998) - Απο το επεισόδιο S1E20, Darkness Falls (1994)
#4 Οι Καλουζαρι (1999) - Απο το επεισόδιο S2E21, The Calusari (1995)
#5 Ευα (1999) - Απο το επεισόδιο S1E11, Eve (1993)

Προβολή συνημμένου 222230
Προβολή συνημμένου 222231

Η δεύτερη σειρα απο τις εκδ. Εσοπτρον, ηταν πρωτότυπες ιστοριες. Εχω την εντύπωση οτι ειχαν κυκλοφορήσει 5 τομοι, εχω τους 4. Σε ολα η μετάφραση απο τον Θωμα Μαστακουρη.

Charles L. Grant - Τελώνια (1997)
Charles L. Grant - Ματωμένος άνεμος (1998)
Kevin J. Anderson - Ώρα μηδέν (1998)
Kevin J. Anderson - Θεός κοσμοναύτης (1999)

Προβολή συνημμένου 222232
Προβολή συνημμένου 222233Πού αναφέρεται ο εκδότης ελληνικά γράμματα στα πρώτα τέσσερα βιβλία;
Το σχόλιο μου ήταν σχετικά με τον εκδότη των τεσσάρων πρώτων βιβλίων. Στις φωτογραφίες δε διακρίνεται κάπου το λογότυπο των ελληνικών γραμμάτων. Βρίσκεται κάπου στο εσωτερικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το σχόλιο μου ήταν σχετικά με τον εκδότη των τεσσάρων πρώτων βιβλίων. Στις φωτογραφίες δε διακρίνεται κάπου το λογότυπο των ελληνικών γραμμάτων. Βρίσκεται κάπου στο εσωτερικό;
Λογοτυπο δεν βρηκα καπου. Το γραφει εδω:

P3317747.JPG
 
Τα βιβλια αυτα ειναι εξαντλημενα πλεον??? Δεν βρισκω κατι σε γνωστα σαιτ βιβλιοπωλειων... :(:(
 
Ε ειναι 22-25 ετων και αμφιβάλλω αν ειχαν κυκλοφορήσει σε σημαντικές ποσότητες...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα