Βοήθεια: Που θα βρώ Lego?

Παιδιά για Lego ρίξτε μια ματιά προς blah μεριά.

ΚΑΜΙΑ σχέση με τις τιμές εδώ.
 
Υπάρχει μήπως κανένα site να έχει όλα τα lego από την αρχή της κυκλοφορίας τους μέχρι σήμερα?????????????????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο άλλο topic,πάω εκεί που λέει "κατάλογοι" και βγάζει μόνο συγκεκριμένα,δεν υπάρχει κάποιο παρόμοιο με των playmobil που τα έχει όλα???????
 
Μα εχει απο το 1958 εως το 2007! Δεν σου φτανουν?

Πατα πχ στη φωτο που εχει λεζαντα "International - Lego description " και θα σου ανοιξει μια σελιδα που εχει ολες τις χρονιες σε dropdown menu και διαλεγεις.
 
Wally είπε:
Μα εχει απο το 1958 εως το 2007! Δεν σου φτανουν?
Πατα πχ στη φωτο που εχει λεζαντα "International - Lego description " και θα σου ανοιξει μια σελιδα που εχει ολες τις χρονιες σε dropdown menu και διαλεγεις.
ok,θα το κοιτάξω!!!!!!!!!!!!!

τελικά στο international lego description βγάζει μόνο χάρτες από χώρες που δεν πατιούνται
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lugnet.com

(= Lego Users Group)

Εκεί έχει database by set number, όπως και Set Reference (περιεχόμενα)
 
Τελικά βρήκα!!!!!!Είναι πολύ καλά και τα lego...δεν συγκρίνονται βέβαια με τα απίστευτα playmobil!!!!!!!!!!!!!
 
LEGO

Τώρα τι θυμήθηκα ρε παιδιά! Έχω καιρό να μπω στο forum, και μόλις είδα LEGO, έψαξα να βρω κάποια που είχα φτιάξει.

Μπείτε εδώ να δείτε:

[edit] The requested URL /~lego/grp2/www/techlst2.htm was not found on this server. [edit]

Αυτά τα είχα φτιάξει το 1992-1994:

[edit] dead photo [edit]

 


[edit] dead photo [edit]


 


[edit] dead photo [edit]


 


[edit] dead photo [edit]


 


[edit] dead photo [edit]


(Το παραπάνω αν το έφτιαχνες ως τρίκυκλη "γουρούνα", μπορούσες να του βάλεις και μοτέρ!)

Και αυτά λίγο πιο μετά, 1995-1998:

[edit] dead photo [edit]

 


[edit] dead photo [edit]


Και βέβαια, το καλύτερο από όλα:

[edit] dead photo [edit]

Θυμάστε την ηλεκτρονική κονσόλα με τον υπολογιστή, που μπορούσες να αποθηκεύσεις κινήσεις στη μνήμη; Γαμάτο.

Α, και ΦΥΣΙΚΑ το απαραίτητο κιτ:

[edit] dead photo [edit]

Είναι απίστευτο το πόσες δεξιότητες μπορεί να αναπτύξει ένα παιδί ασχολούμενο με αυτά, αντί να του αγοράζουν κινητά οι γονείς του από 5 χρόνων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα LEGO στην Ερμού.
 
lego 4559

Παιδια ξερετε που μπορω να βρω το lego cargo train 4559?????????????????? το ψαχνω παντου!! εχω βρει στ ebay καποια αλλα θελω ν ξερω αν υπαρχει καταστημα π μπορει ν τ βρω...
 
Μαγαζί Lego υπάρχει κ στο Golden Hall.

κ δείτε κ αυτο :

Lego Hello World

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα LEGO στην Ερμού.
Ειναι στην αρχη της Ερμου, διπλα στον Καλυβιωτη με τα ειδη ραπτικης, μεσα σε μια στοα.
 
GRVmortifer είπε:
Παιδια ξερετε που μπορω να βρω το lego cargo train 4559?????????????????? το ψαχνω παντου!! εχω βρει στ ebay καποια αλλα θελω ν ξερω αν υπαρχει καταστημα π μπορει ν τ βρω...
Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, μάλλον είναι απίθανο να το βρεις. Το συγκεκριμένο σετ είναι αρκετά παλιό και η μόνη σου ελπίδα είναι να το βρεις ξεχασμένο σε κάποιο κατάστημα παιχνιδιών (και αυτό δύσκολο). Ο Καλυβιώτης δεν έχει παλιά σετ (όλα είναι της τελευταίας 3ετίας-4ετίας) οπότε τζάμπα θα πας.

Τα παλιά σετ LEGO είναι (δυστυχώς...) σαν θυσαυρός. Πανάκριβα. Όταν είναι και κλειστά στο κουτί τους...άστα. :(

Ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.bricklink.com/search.asp?itemID=4426

Σου φίλτραρα την αναζήτηση ειδικά για το συγκεκριμένο σετ.

Εάν πάντως βρεις τελικά κάτι ενημέρωσέ με. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ αναρρωτιέμαι γιατί κανένας δεν αγοράζει κουβαδάκια με legos που έχουν μέσα αρκετά κομμάτια! Είχα πετύχει έναν μήνα πρίν εναν μεγάλο μπλέ στο Public του Mall με 34 ευρώ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά τα Lego σε κουβαδάκια φαίνονται καλύτερο Value for money...
 
Marioland είπε:
Εγώ αναρρωτιέμαι γιατί κανένας δεν αγοράζει κουβαδάκια με legos που έχουν μέσα αρκετά κομμάτια! Είχα πετύχει έναν μήνα πρίν εναν μεγάλο μπλέ στο Public του Mall με 34 ευρώ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά τα Lego σε κουβαδάκια φαίνονται καλύτερο Value for money...
Η απορία σου δεν είναι παράλογη σε πρώτη ανάγνωση. Το θέμα βέβαια δεν είναι μόνο το πόσα τουβλάκια έχει μια συσκευασία αλλά και ΤΙ τουβλάκια έχει. Τα συγκεκριμένα κουβαδάκια περιέχουν κυρίως βασικά τουβλάκια και εάν κάποιος θέλει κάποια πιο εξειδικευμένα τότε πάει στα κανονικά σετ.

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι η αγορά ενός σετ LEGO δεν γίνεται μόνο για τουβλάκια αποκλειστικά αλλά και για το ίδιο το σετ και τον σχεδιασμό του.

Π.χ

fetch


Από τα αγαπημένα μου αποκτήματα. ;)

Όσο για το value for money (εννοώντας τιμή σε σχέση με ποσότητα), εκεί πλέον εξαρτάται σε τι σετ θα πέσεις. Οι τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι πολλές φορές ότι να'ναι πάνω σε αυτό το θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα