Βοήθεια...Πως θα κάψω CD σε 1χ ταχύτητα??

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Μου έχουν τσακίσει τα νεύρα...

κανένα πρόγραμμα δεν με αφήνει να γράψω cd σε 1χ...έστω σε 2χ...

Θέλω να φτιάξω κάποια backups και χρειάζομαι να τα κάψω σε 1-2χ γιατί σε 4χ έχουν πρόβλημα...

Έχει κανείς καμιά ιδέα????

Μήπως έχει κάποιος πουθενά θαμένη καμιά πανάρχαια έκδοση του alcohol???
 
Ρε Hλία,το σόι CD είναι αυτά που σε 4x έχουν πρόβλημα ;;;
 
Δεν φταίει το CD...

τα θέλω για το neo geo

σε 4χ πηδάνε...προφανώς γιατί το drive είναι 1χ ή 2χ...
 
Λέω κι εγώ....

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω,αλλά δεν έχω τόσο παλιά έκδοση κανενός burn utility..
 
Δεν πειράζει Μάνο ...υποθέτω ότι κανείς δεν θα έχει τόσο παλιά έκδοση...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

Θενκς πάντως ;)

Εγώ κάθομαι εδώ και 1 ώρα και ψάχνω παλιά cd...ελπίζω να βρω κάτι...ελπίζω...

Αλλιώς πρέπει να ψάξω να βρω κάνα παλιό recorder που να γράφει μόνο σε 1χ λολ...
 
Έχω ένα Mitsumi ρε φίλε,αυτό σκέφτηκα στην αρχή,αλλά δυστυχώς είναι χαλασμένο γαμώτο...!!

(τώρα γιατί δεν έχει πεταχτεί ακόμη,είναι άλλη υπόθεση...)
 
Με το Padus DiscJuggler μπορείς να γράψεις σε ότι ταχύτητα επιθυμείς, ακόμη και σε 1X και σου είναι και χρήσιμο για τα CDi αρχεία που έχουν συνήθως τα Dreamcast images. Δεν είναι δύσκολο να το βρεις, μπορείς και από την επίσημη ιστοσελίδα να κατεβάσεις ένα working demo που καλύπτει τις ανάγκες σου (full working - unlimited time - 700MB - lowest speed).

clipboard01ck7.jpg
 
ambu_dare είπε:
Με το Padus DiscJuggler μπορείς να γράψεις σε ότι ταχύτητα επιθυμείς, ακόμη και σε 1X και σου είναι και χρήσιμο για τα CDi αρχεία που έχουν συνήθως τα Dreamcast images. Δεν είναι δύσκολο να το βρεις, μπορείς και από την επίσημη ιστοσελίδα να κατεβάσεις ένα working demo που καλύπτει τις ανάγκες σου (full working - unlimited time - 700MB - lowest speed).
clipboard01ck7.jpg
ευχαριστώ πολύ για το ίνφο Ambu...

μια χαρά θα είναι και το ντέμο ;) για δοκιμή και βλέπουμε :)

ελπίζω να κάνει δουλειά
 
Δοκιμασε τα cdburner xp αν ειναι για δεδομενα

Η το imgburn αν ειναι για αρχεια iso.

Και τα δυο δωρεαν, σταθερα και αριστα.
 
Μπαααα τίποτα...

το discjuggler...καταρχάς δεν ανοίγει σωστά το image...και παρόλο που επέλεξα 1Χ ακόμα και εσσωτερικά από τις επιλογές, με slower speed μου το έγραψε σε 22Χ ....

@Getta Robo..θενκς φίλε αλλά το imgburn δυστυχώς δεν ανοίγει σωστά τα images που θέλω
 
Getta Robo είπε:
Δοκιμασε τα cdburner xp αν ειναι για δεδομεναΗ το imgburn αν ειναι για αρχεια iso.

Και τα δυο δωρεαν, σταθερα και αριστα.
ΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧ ....

Τελικά...είδα μόλις τώρα ότι έχει βγάλει καινούργια έκδοση το imgburn με πολλά νέα features...και το κατέβασα...!

Και μόλις είδα πως φαίνεται ότι τώρα ανοιγει σωστά τα αρχεία που θέλω!!!

Όμως...παρόλο που έχω επιλέξει εγγραφή σε 1Χ ...μου γράφει σε 8Χ ΕΛΕΟΣ
 
Δεν μπορώ να σου πω κάτι για τα αρχεία που λες ότι έχεις πρόβλημα, θα πρέπει να τα δω ο ίδιος για να βγάλω συμπεράσματα. Το ότι όλα τα προγράμματα σου γράφουν σε 8Χ ταχύτητα, δεν φταίνε ούτε τα ίδια τα προγράμματα, ούτε το λειτουργικό, ούτε τα μηχανήματα, ούτε κάτι άλλο. Το πρόβλημα σου είναι στα δισκάκια τα οποία δεν είναι συμβατά με την ταχύτητα εγγραφής που επιθυμείς. Από όσο γνωρίζω οι νέοι οπτικοί δίσκοι CD-R/CD-RW υποστηρίζουν ταχύτητες εγγραφής από 8Χ (άντε να βρεις και 4Χ) και άνω, οπότε εάν δεν βρεις καμιά παλιά παρτίδα ή τίποτα παλιά ξεχασμένα δισκάκια δεν σε βλέπω να κάνεις δουλειά. Ταχύτητα εγγραφής 1Χ θα βρεις σήμερα μόνο σε οπτικούς δίσκους DVD.
 
Το γεγονος οτι το CD διαβαζει σε 1Χ,δεν σημαινει οτι γραφεις σε 1Χ.

Η ποιοτητα των CD εχει ανεβει απο οταν γραφτηκαν τα διαφορα faqs.

Π.χ στο 3DO ελεγε να καιμε σε 2Χ και εγω παιζω μια χαρα με 8Χ και 16Χ
 
Plink, δοκιμασε να δεις αν υπαρχει νεοτερη εκδοση η χακαρισμενη για το firmware σου. Γραφω ceramic white taiyo yuden dvdr+/- σε 1/2.4x κανονικοτατα.
 
ΚΑΝΕΝΑ στοιχειωδώς πρόσφατο drive δεν μπορεί να γράψει CD-R σε πολύ χαμηλές ταχύτητες (η δυνατότητα δεν είναι καν ενσωματωμένη στο firmware τους!)

Δεν έχει επίσης κανένα απολύτως νόημα μια τέτοια κίνηση, γιατί με τα σύγχρονα drives και τις ενσωματωμένες στρατηγικές εγγραφής, οι ταχύτερες εγγραφές (πχ 16x ή 32x) είναι ποιοτικότερες από τις αργές (1x ή 2x) της παλιάς εποχής. Δεν μιλάω στον αέρα, εχω κάνει εκτεταμένα disk quality tests και οι μέσες ταχύτητες εγγραφής είναι πάντοτε σε όλα τα τεστ που έχω κάνει τα τελευταία 5 χρόνια καλύτερες σαν ποιότητα εγγραφής και από τις χαμηλές και από τις μέγιστες. Προσωπικά γράφω τα πάντα για τις κονσόλες μου σε 16x και ακόμα και κάτι αρχαία PS1 με τα θρυλικά αναξιόπιστα $ony drives είναι ευτυχή.

Οπότε, δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα σου είναι η ταχύτητα εγγραφής και ας είναι αυτό από τις πιο διαδεδομένες (εσφαλμένες) απόψεις στο web.

Πες μας αν θέλεις τύπο drive, τύπο CDR, πρόγραμμα εγγραφής και τύπο αρχείου που προσπαθείς να γράψεις. Ίσως το NGCD σου να μην "συμπαθεί" τα συγκεκριμένα CDR που χρησιμοποιείς ή το ίδιο το αρχείο/πρόγραμμα να έχει πρόβλημα (πχ πολλές φορές το Alcohol δεν γράφει σωστά τα audio tracks από τα bin/cue αρχεία)
 
όντως με τον γιατρό κάναμε αρκετές συζητήσεις περί του θέματος (για το NGCD και για την CD32)

'Εχει απόλυτο δίκαιο, με τα σημερινά drives η 1Χ είναι ΑΔΥΝΑΤΗ !...αλλά...σε οποιαδήποτε ταχύτητα με καλό CD και πρόγραμμα όλα παίζουν ΤΕΛΕΙΑ !
 
Λοιπόν, χρησιμοποιώ κάτι intenso που είχα πάρει από το πλαίσιο τα οποία γράφουν επάνω ότι υποστηρίζουν 1χ...Είχα δοκιμάσει και κάποια άλλα νομίζω verbatim...και είχα πάλι πρόβλημα..

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι ενώ φορτώνει κανονικά το παιχνίδι, παίζει κανονικά...σε κάποια σημεία..κάποιες πίστες...τα audio files δεν παίζουν σωστά και ακούω θόρυβο...

Ωστόσο αν βάλω το cd στον υπολογιστή..ακούω κανονικά όλα τα tracks..που σημαίνει ότι έχουν γραφτεί σωστά...μάλλον...

Το είδος των αρχείων είναι cue/bin με audio files. Μόνο με alcohol μπορούσα να τα γράψω...

To imgburn δεν τα αναγνώριζε..αλλά η νέα έκδοση φαίνεται ότι τα γράφει σωστά...

Αν το πρόβλημα ήταν του alcohol...τότε ίσως λύθηκε με το imgburn (δεν πρόλαβα ακόμα να τεστάρω το αντίγραφο που έκανα)...

Οπότε αν καταλαβαίνω καλά ..προτείνετε να δοκιμάσω άλλα δισκάκια?? και να μην ασχοληθώ άλλο με τις ταχύτητες???

@Schizo...φοβερό λινκ φίλε θενκς...πολύ χρήσιμο!!!
 
Με προσομειωτή δεν γίνεται να παίξεις το παιχνίδι ;
 
Με το Alcohol είχα αρκετά προβλήματα στα audio tracks όταν έκαιγα δισκάκια για το Saturn, τα οποία λύθηκαν με Nero και TDK ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα