Βοήθεια για το MyIDE + flash

Κανει! Καποια στιγμη θα σου στειλω PM μηπως βρεθουμε να σου δωσω το MyIDE και μια CF Να μου πεις αν σου παιζει

Thanx
 
Wally είπε:
Κανει! Καποια στιγμη θα σου στειλω PM μηπως βρεθουμε να σου δωσω το MyIDE και μια CF Να μου πεις αν σου παιζει
Thanx
οκ! πάντως καλύτερα να σου δώσω εγώ το atari γιατί με το ζόρι καταφέρνω να λειτουργήσω το sio2sd που έχω,το myide φαίνεται πιο σύνθετο #)
 
Ακομα καλυτερα. Μια μερα θα το χρειαστω!

Θα σου πω με PM. Να σαι καλα krem!
 
Επεστρεψα το MyIDE πισω ως προβληματικο αφου πρωτα συννενοηθηκα με τον Steven Tucker. Ευγενικοτατος και χωρις να ψειριζει την μαιμου μου εστειλε ενα καινουργιο το οποιο μεχρι στιγμης (μολις ξεκινησα τα τεστς) λειτουργει μια χαρα.

Αααα κοιτουσα την συσκευασια και εχει την εξης προσφορα

Get Free Shipping and save 20$ on MaxFlash 8mbit 5-Pack using Google Checkout

Και εχει εναν κωδικο. Αν μαζευτειτε για 5 κομματια στειλτε μου PM να σας δωσω τον κωδικο
 
Στο ebay έχουν τρελαθεί τελείως.

Έβγαλε ένας γερμαναράς προς πώληση :


και η τιμή έκλεισε τα χαράματα στα 90,99 ευρώ με 12 ευρώ μεταφορικά!

Ελπίζω να μην είδε τη συγκεκριμένη δημοπρασία ο Steven Tucker και να βαράει το κεφάλι του στον τοίχο.

Αλήθεια βρε συντεκνοί, προτείνεται το Atarimax MyIDE ή κάποια άλλη από τις υπόλοιπες λύσεις που υπάρχουν όπως το sdrive ή το sio2sd ?

Πέστε καμια άποψη, γιατί ετοιμάζομαι για αγορά...
 
Προκαταβολικα σου λεω οτι εχω ασχοληθει μονο με το MyIDE.

Το κακο εναι ο τροπος, η διαδικασια για να βαλεις προγραμματα στο cart. Οσοι εχουν συνηθισει λυσεις τυπου DivIDE, μαλλον θα ξενισει στην αρχη.

Παντως ο Tucker μου αλλαξε χωρις γκρινιες, πολυ ευγενικα το προβληματικο cart. Το aftersales ειναι μεγαλο πραγμα.
 
Για οσους εχουν το παλιο παλιο MyIDE (εγω και ο Rygar δηλαδη χαχαχα) βρηκα το παλιο documentation εδω ή εδω

Aπο το 2011 που το ειχα αγορασει εχουν βγει αρκετα update για το bios (πχ εδω) αλλα δεν καταλαβαινω πως φλασαρουμε το MyIDE. *

Αν καποιος καταλαβε, ας το ποσταρει διοτι εχω αρκετα παραπονα απο το compatibility (χωρις ομως να ξερω αν φταιει το MyIDE ή τα ATR) που ισως με το updated λυθουν.

*EDIT: Πρεπει αναγκαστικα να εχω APE/SIO2PC ή 1050??

*EDIT2: Θα δοκιμασω αυτο για τα παιχνιδια που δεν φορτωνουν
 

Μπορω να προσθεσω επιπλεον .atr σε υπαρχον image? 1@Rygar[/USER] ακους???

Θελω να προσθεσω τα νεα παιχνιδια που σωρησον βγαινουν και να ναι καλα ο 1@Nemo[/USER] που μας ενημερωνει

 
Τώρα σώθηκες! Εχω να το κάνω αυτό από το 2009. Δε θυμάμαι τίποτα. Μπες στο φόρουμ του atarimax και λογικά θα βρεις ό,τι ζητάς.
 
Μας φωτισες χαχαχαχαχαχα

Παω να πειραματιστω και επανερχομαι
 
Δε μπορώ να μπω από τη δουλειά, μου κόβει το atarimax. Ομως θυμάμαι ότι εγώ είχα συνδέσει ενα CF2IDE μετατροπέα και είχα βαλει πανω του μια CF 256MB αφου της είχα αντιγράψει τα παιχνίδια από το πισί μου. Τα παιχνίδια τα είχα αντιγράψει με απλό copy αφου η κάρτα ήταν FAT16. Αν εσύ θες να βαλεις images στη flash μνήμη, δεν ξέρω πώς θα το κάνεις.
 
Θανξ Ρηγανη.

Αστο επανω μου. Οταν ξεπερασω το προβλημα στο να δω την CF στο PC, θα πλακωθω να θυμηθω τη διαδικασια.

Εχω φτιαξει ηδη το εξτρα .atr με folders των 63 .xex αρχειων το καθενα - εχει ενα θεμα το PicoDos με παραπανω απο 63 απο οτι θυμαμαι. Λογικα θα κανω FDisk την καρτα μεσα απο το MyIDE για 5 partitions πλεον (4 που ηδη εχω και ενα νεο που θα βαλω).

Μετα στο PC θα ριξω μεσα τα 5 .atr

Θα ανεβασω εναν μικρο οδηγο οταν τα καταφερω (και ως γειτονας θα σου φτιαξω κατι για να ξανα-ασχοληθεις με τον 800XL σου ;) )
 
Τί πρόβλημα έχεις και δε σου βλέπει την κάρτα CF; Τί reader έχεις; Το reader στο βλέπει; Αν πας στο disk management των windows, σου βλέπει κάρτα; Αν ναι, μηπως δεν έχει γράμμα αντιστοχισμένο; Αν ναι, μπορείς να τη σκίσεις άνετα. Επίσης μπορείς να δεις αν σου βλέπει την κάρτα, χρησιμοποιώντας το diskpart και τρέχοντας list disk. Αν έχεις να μπουτάρεις με κάποιο live linux cd, δες και από εκεί τί κάνει. Το gparted live cd είναι μούρλια. Στη χειρότερη πάρε άλλη κάρτα. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι CF. Μπορεί να είναι SD τοποθετημένη σε κάρτα SD2CF. Η μπορεί να είναι MicroSD τοποθετημένη σε κάρτα sd2microsd adapter τοποθετημένη σε sd2cf τοποθετημένη σε cf2ide. :p

Wally είπε:
Αυτό το φοβάμαι πολύ.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το είδα. Τώρα σου απάντησα.
 
Λοιπον...τα καλα

Χρησιμοποιησα ενα CF card reader στο PC

Ανοιξα κατ αρχην τον 800XL, πηγα Mr Atari's FDISK-2 (η δευτερη επιλογη στο MyIDE) και εφτιαξα στην υπαρχουσα CF μου που ειχε τεσσερα partitions ενα 5ο partition Μ(ake) 5 Sectors=65535 Density=D

Κατεβασα το MyIDEDriveManager. Η τελευταια εκδοση εσκαγε και κατεβασε μια παλιοτερη την 0.6 απο εδω

Επελεξα το 5ο partition και εγραψα το .atr που ειχα ετοιμασει με τα φρεσκα παιχνιδια

Τα κακα

Η συμβατοτητα του MyIDE ειναι για κλαματα. Οσα παιχνιδια ηθελα να παιξω (Alien8,Saboteur κτλ) δεν φορτωναν. Δοκιμασα το .atr στον Altirra emulator και επαιζε μια χαρα.

Τζιφος.

Το ψαχνω
 
Υπερισχυσε η μανια μου εις βαρος τηε περιεργειας μου!!! :(

To εχω στο προγραμμα να το τσεκαρω και να ενημερωσω παντως!

Εχει καταλαβει κανεις πως κανουμε bios update στο MyIDE?
 
Σιγουρα στο φορουμ του atarimax θα λέει πώς να το κάνεις. Υποθέτω ότι το αντιγράφεις στη CF και το φορτώνεις από εκεί.
 
Τα καταφερα!!

Το bios που ειχα ηταν αρχαιο. Ο Mr Atari μου εφτιαξε μια καστομια bios εδω σε μορφη atr ωστε να μην χρειαστω diskdrive ή SIO2PC.

Το βαλα στο πρωτο partition της CF (το συγκεκριμενο atr ηθελε Single Density)

Ανοιξα τον 800XL και πατησα το 0 (οχι το 3) το οποιο φορτωσε το flasher. Πατησα τα απαραιτητα Υ και εκανα reboot.

Ωπα! Ειχα νεο bios!!

Εκανα για πολλα πειραματα για να καταφερω να το κανω να παιξει. Δεν ηθελε με την καμια. Τα πηρα κρανιο και εκανα format FAT32 την καρτα

Μετα ακολουθησα αυτο τον οδηγο (δεν πειραζει που ειναι για το MyIDE II) μεχρι το 1:50


κολλησα στο σημειο που επιλεγει το Ι για να κανει format το partition...ετρωγα Error -- 160 [και επισης εκανα manually το O με C 554 H 15 S 63]

Eκει που ημουν ετοιμος να πεταξω το CF στο τοιχο, το βαζω στο PC και βλεπω οτι εβλεπε τα 118MB απο το 1GB

Εκανα copy μεσα folders με τα παιχνιδια σε xex μορφη και το ξαναεβαλα στον Αταρακο.

Αναβω, παω στο SIDE και ολα μια χαρα!!!!! Οτι δοκιμασα επαιξε καρφι!

Ουτε atr, ουτε περιορισμοι σε partitions και εξωτερικα προγραμματα.

Πλεον εχω ενα αλλο cart...απλα κοπιαρω μεσα αρχεια και παιζω.

Η μονη βλακεια ειναι οτι εχασα το 80% της CF. Σιγουρα θα παιζει φαση να το ισιωσω αλλα δεν χρειαζονται πανω απο 100MB για τα απαντα του 800XL
 
Πίσω
Μπλουζα