Βοήθεια με Amiga 500 1mb Ram

286742Φιλε cutlaroc, το θεωρώ απίθανο να ασχοληθείς με οτιδήποτε αλλο περα από παιχνίδια. Ναι, θα δεις πώς γίνεται (και ότι γίνεται) αλλα μεχρι εκεί. Α, και ναι η A500 ΗΤΑΝ και για αλλα πράγματα εκτός από παιχνίδια, τώρα πλέον είναι ΜΟΝΟ για παιχνίδια, γιατί δεν έχει νόημα να κάτσει κανείς να φάει τα συκώτια του για να κάνει το ΧΨ πρόγραμμα να παίξει σωστά.
Αυτιά....
Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με τον φίλο rygar σε αυτό! Τα είπε όλα και έφυγε...
 
Rygar είπε:
Η ολη στιχομυθία μου θυμίζει το ανέκδοτο που λέει για καποιον που μπήκε σε σουπερμάρκετ για να παρει χαρτί υγείας και βγήκε με αυτοκίνητο. :D :D:D
Χαχαχαχα... καλό !! :D

Noμίζω όμως ότι υπάρχει μία παρεξήγηση σχετικά με το τι ζητούσε ο cutlaroc.

Δεν είχε Amiga παλιά και πήρε τώρα, και απ' ότι κατάλαβα ήθελε να δεί τι υπήρχε διαθέσιμο σε 500άρα *και* απο πλευράς μη-ψυχαγωγικού software, απλά για να το τρέξει και να το τσεκάρει, και *όχι* για να χρησιμοποιήσει μία unexpanded Amiga ως υποκατάστατο για τις σύγχρονες δουλειές που κάνει με το pc του. (Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα. :p )

Συνεπώς, γιατί να μην αναφερθούν (και) επαγγελματικά προγράμματα της εποχής που μπορούσαν να τρέξουν σε απλή Αmiga 500;

spockears.jpg
<------ AYTIA !! :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Billy ακριβώς αυτό εννοούσα!

Δε θέλω να κατεβάζω απ το ίντερνετ με την Amiga (αν και κάπου είδα οτι κάποιος το έκανε) δόξα το θεό 4 PC έχω και 2 laptop για όλες τις δουλειές που κάνω απλά θέλω να εξερευνήσω το μηχάνημα να δω τι μπορούσε να κάνει και τι έκανε εκτός του να φορτώνει παιχνίδια...
 
cutlaroc είπε:
Billy ακριβώς αυτό εννοούσα! Δε θέλω να κατεβάζω απ το ίντερνετ με την Amiga (αν και κάπου είδα οτι κάποιος το έκανε) δόξα το θεό 4 PC έχω και 2 laptop για όλες τις δουλειές που κάνω απλά θέλω να εξερευνήσω το μηχάνημα να δω τι μπορούσε να κάνει και τι έκανε εκτός του να φορτώνει παιχνίδια...
Εγώ πάντως έχω κατεβάσει :D . Αλλα με Α1200 τουμπανιαζμένη και όχι με Α500. Λοιπον επειδή σε βλέπω ανυπόμονο, δεν είναι καθόλου κακό να την εξερευνήσεις, κακό είναι να πας από τώρα στα βαθιά, γιατί θα απογοητευτείς και θα την πετάξεις από το μπαλκόνι και κρίμα γι'αυτόν που θα τη φάει στο κεφάλι του :D . Αλάργα αλάργα το φιλί για να'χει νοστιμάδα ;) :p :D.
 
Εγώ πάντως συνεχίζω να διαφωνώ !

Όπως παίζει κανείς με το whdload στην Amiga, έτσι "παίζει" και με τις εφαρμογές. Ούτε με 1200, ούτε με 4000 με 060 και μνήμες αξίζει να ασχοληθείς με εφαρμογές με αυτή την λογική, πάιρνεις ένα μεταχειρισμένο celeron με winxp και κάνεις τα πάντα με περίσσια ευκολία, και χωρίς να αγοράζεις subway και deneb για usb και οτιδήποτε άλλο. Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι τις αμίγκες τους για παιχνίδια τις έχουν, ακόμα και αυτές που είναι "τούμπανα". Το ρετρο "applicationing" είναι για μερικούς το ίδιο ευχάριστο με το gaming, και με μιά 500αρούλα το γεγονός ότι μπορεί να περάσει την ώρα του με μερικές απο αυτές, σέ ένα μηχάνημα που στην εποχή του πέταγε και σήμερα το τσίμπησε με ένα 50άρικο, είναι αξιοσημείωτο.

Δέν θα βγάλεις δουλειά με αυτές τις εφαρμογές, ούτε θα βγεί κάποιο επαγγελματικο αποτέλεσμα, φυσικό είναι αυτό. Το να φτιάξεις όμως μιά μουσικούλα με το protracker, ή ένα χαζούλι animation με το deluxe paint, δέν σημαίνει ότι δέν είναι ευχάριστο επειδή σήμερα υπάρχει το photoshop και το cubase, ή το office 7. Εμένα μου αρέσει να παίζω με τις ρετρό εφαρμογές, σχεδόν όσο μου αρέσει να παίζω τα παιχνίδια. Προχθές έφτιαξα ένα βίντεο με το Video Creator στο cd32, και έκανα σάν χαζό βλέπωντας το στην τηλεόραση, ενώ δίπλα ακριβώς είχα σβηστό το PC που έχει την σουίτα του Premiere και του Vegas...
 
Για χαβαλέ και μόνο, ναι συμφωνώ, μπορείς να ασχοληθείς, αλλά μεχρι εκεί. Αποψή μου (και δε δέχομαι τους αναντιρρησίες :D )...
 
Για τον χαβαλέ, αλλα και για νοσταλγικούς λόγους, όπως ακριβώς με τα παιχνίδια, εξάλλου η δημιουργικότητα του καθενός δέν απαγορεύεται να διοχετέυεται σε "παρωχημένα" μέσα.
 
@ Rygar : Εννοείται για χαβαλέ θέλω να ασχοληθώ και από περιέργεια πως λειτουργούσαν οι "αντίστοιχες εφαρμογές" του τότε γι'αυτό ρωτάω τι υπάρχει γενικώς για να το δω (κάπου είχα δει οτι κάποιος κατέβασε και σέρφαρε με Amiga 500 όχι με 1200... :) ) Το οτι θα καταλήξω να παίζω παιχνίδια το ξέρω... :)

@Other_Reality : Τα πόστ σου απάντησαν από μόνα τους δεν έχω να πω κάτι σε αυτό έχεις καταλάβει πλήρως τι θέλω να κάνω :)

Γενικώς όλα γίνονται για λόγους νοσταλγικότητας αν και πιστεύω οτι θα βρω κάτι το οποίο θα κάνει η amiga, (εκτός από παιχνίδια βέβαια) δεν έχω κανένα μηχάνημα μου να κάθεται έτσι όλα έχουν το σκοπό τους και γι'αυτό υπάρχουν στο γραφείο μου αλλιώς αν ήταν άχρηστα θα τα είχα δώσει ή πετάξει... :)

Γι'αυτο λοιπόν προτείνετε!!! :)

Photos Soon!!! (As promised!!) (Πρέπει να γίνει καθαρισμός και οργάνωση του δωματίου!) :)
 
Βασικώς μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει σχετικό Office Suite σε Amiga και υποστήριξη ελληνικών; Πάντα σε Amiga 500 έτσι; (Βρήκα το τι θέλω να κάνω με την Amiga για να μην είναι μόνο για παιχνίδια...
 
Μετά από συννενόηση με τον mike με εφοδίασε με τις απαραίτητες δισκέτες για την επίλυση του προβλήματος μου!!

Ευχαριστώ mike!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα