Βραβείο 1 εκατ. ευρώ από τον Bill Gates στην Βιβλιοθήκη Βέροιας

Τι αλλο θα ακουσουν τα αυτακια μου...
 
Μάλλον ήταν ειρωνικό προς την MS και τον BG το σχόλιο του vag... ;)
 
Το ξερω DINO μου - που να τον ακουσεις να λεει ανεκδοτα... (αλλα τι λεω ? μολις τον ακουσες)
 
DINO όχι, δεν ήταν ειρωνικό, ειρωνεύομαι πολύ σπάνια.

Θεωρώ ότι η Microsoft και ο Bill Gates είναι αξιοθαύμαστοι. Απλώς αστειεύτηκα και λίγο με τον ναρκαλιευτή, τους ιούς και τα 80 χρόνια. Αλήθεια νομίζω θα αργήσει να χάσει τα πρωτεία (αν τα χάσει ποτέ, γιατί πια είναι "too big to fail").

Όσον αφορά το θαυμασμό προς τον Bill Gates, είναι κατά 50% για το τί κατάφερε στη σταδιοδρομία του και κατά 50% για το φιλανθρωπικό και άλλο έργο του. Είτε είναι τελείως ανιδιοτελές, είτε για λόγους φήμης, είτε για λόγους φοροαπαλλαγών, είτε για να γνωρίζει γυναίκες, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Και αν θυμάμαι καλά, όταν ήταν πραγματική ανάγκη, με το τσουνάμι, έδωσε περισσότερα από ό,τι οι Η.Π.Α. (άρα δεν είναι οι γυναίκες και οι φοροαπαλλαγές).

Και επιτέλους η Βιβλιοθήκη Βέροιας θα μπορέσει να χρηματοδοτήσει Τμήμα Βιβλίων Ανοικτού Λογισμικού! Σοβαρά: Μπράβο τους.
 
Μα δεν δινει 1,000,000 κασέρι, το δίνει σε "προιόν" και "υποδομές".
 
Στην τελική, ποιός θα μπορούσε να φάει τόσο πολύ κασέρι;
 
ρε αμαν ΕΛΕΟΣ πια! δίνει 1εκ σας χαλάει, κάνει το άλλο σας χαλάει... έστω και σε software/υποδομή δηλαδή είναι άχρηστη η δωρέα; πίστεύετε ότι δεν θα βοθήσει πουθενά και απλά είπαν να πάνε να δωρήσουνε άχρηστη σαβούρα για να γίνουν ρεζίλι;

η ms το ένα, τα windows το άλλο, να έβλεπα αγαπητοί μου πού θα ήμασταν χωρίς την ms γιατί θυμάμαι το 2000 τις αηδίες και τεχνάσματα που έκανα στο KDE για να γράφω/τυπώνω ελληνικά που με ακόμα και με τα windows3.0 ήταν απείρως ευκολότερο. (και να μην αναφερθώ σε εγκατάσταση modem driver γιατί θα με πιάσει κατάθλιψη)

γουστάρεις linux/solaris/xyz; με γειά σου με χαρά σου αφού σου κάνει δουλειά αλλά να μειώνουμε και οποιαδήποτε δωρεά είναι απλό κόμπλεξ και τίποτα άλλο. Ας έρθει και μια εταιρεία εισαγωγής μετάλλου από αυτές που αγοράζω να μου δωρήσει 1εκ πρώτη ύλη και εμένα - θα τους πώ και γύφτους από πάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην μπερδευεις τα μαρούλια με τα πεπόνια.

Το πρόβλημα μου με την δωρεά είναι οτι είναι πλασματική και χωρίς νόημα πέραν του εντυπωσιασμού.

το να κάνει δωρεά 1εκ η εταιρία (και πρόσεξε, δεν λέω η MS γιατι το ίδιο θα έλεγα αν ηταν αποιαδήποτε εταιρία λογισμικού) σε άδειες χρήσης, δεν της κοστίζει απολύτως τίποτα, αντίθετα μάλιστα πιάνει ενα γερό user base. Δεν συγκρίνεται η πρώτη ύλη = μεττάλευμα με την άδεια χρήσης = αέρας.

Περίμενα τουλάχριστο μερικοί απο εσας τους αντιφρονούντες την ικανότητα να δούνε μέσα απο το κόλπο αλλα μάλλον θα πήρατε Iphone 4 και κάνατε κολοτούμπες οταν σαν έκαναν δώρο την θήκη γιατι δέν ξέρετε να το πιάνεται σωστα.

Και για να σας προλάβω, είναι το ίδιο scam, η ίδια κοροιδία.

Θα ήμουν ευχαριστιμένος και θα έλεγα "μαγκιά τους" αν εδιναν 1 εκ σε βιβλία (εντυπα) και ράφια για να τα βάλουν.
 
Αφου δεν πηγε κατα διαολου με τα vista, δεν εχει να φοβαται τιποτε!!!!!!!
 
Saulot είπε:
Μην μπερδευεις τα μαρούλια με τα πεπόνια.Το πρόβλημα μου με την δωρεά είναι οτι είναι πλασματική και χωρίς νόημα πέραν του εντυπωσιασμού.

το να κάνει δωρεά 1εκ η εταιρία (και πρόσεξε, δεν λέω η MS γιατι το ίδιο θα έλεγα αν ηταν αποιαδήποτε εταιρία λογισμικού) σε άδειες χρήσης, δεν της κοστίζει απολύτως τίποτα, αντίθετα μάλιστα πιάνει ενα γερό user base. Δεν συγκρίνεται η πρώτη ύλη = μεττάλευμα με την άδεια χρήσης = αέρας.

Περίμενα τουλάχριστο μερικοί απο εσας τους αντιφρονούντες την ικανότητα να δούνε μέσα απο το κόλπο αλλα μάλλον θα πήρατε Iphone 4 και κάνατε κολοτούμπες οταν σαν έκαναν δώρο την θήκη γιατι δέν ξέρετε να το πιάνεται σωστα.

Και για να σας προλάβω, είναι το ίδιο scam, η ίδια κοροιδία.

Θα ήμουν ευχαριστιμένος και θα έλεγα "μαγκιά τους" αν εδιναν 1 εκ σε βιβλία (εντυπα) και ράφια για να τα βάλουν.
οι "αντιφρονούντες" τα έχετε μπερδεμένα :p

η βιβλιοθήκη ούτως ή άλλως τον αγόραζε τον "αέρα" όπως τον ονομάζεις, σύμφωνα λοιπόν με αυτά που λες είναι καλύτερα να τον πληρώσει κιόλας και την χαλάει ιδιαίτερα που τα κάνουν δώρο.... και τα δυο πεπόνια είναι ;)

... επίσης από πότε μια άδεια χρήσης είναι αέρας δεν μπορώ να το καταλάβω αλλά τεσπα...
 
Γιατι θεωρουμε δεδομενο οτι η δωρεα ειναι αποκλειστικα αδειες χρησης MS?

Το αρθρο λεει για χρηματικο επαθλο 1εκ απο το ιδρυμα gates, με σκοπο την αναβαθμιση των υποδομων πληροφορικης. Επισης λεει οτι η MS ως εταιρος του ιδρυματος θα συμβαλλει με δωρεες λογισμικου. Οποτε ο "αερας" ειναι ενα μερος της δωρεας, αν δεν προκειται για ξεχωριστη δωρεα δηλαδη περα του εκατομυριου
 
Keropi , δεν ειπε κανεις οτι χαλιεται με τη δωρεα - ριξε μια ματια στα προηγουμενα και θα συμφωνησεις σε αυτο.

Οχι μονο ενα αλλα και δυο και τρια εκατομμυρια να δωσει το Ιδρυμα Gates (και ξανακανω τη διακριση - οχι η M$ - αλλα το Ιδρυμα) πολυ καλα θα κανει, η προσπαθεια των ανθρωπων της Βιβλιοθηκης τα αξιζουν με το παραπανω.

Αυτο που ειπα ειναι οτι η ιντερνετικη τους παρουσια (το site δηλαδη) δεν ειναι ανταξιο της προσπαθειας τους και ελπιζω να μη το φτιαξει παλι η ιδια εταιρεια (gold partner και δεν συμμαζευεται) γιατι τοτε δεν θα φτασει το εκατομμυριο :D

Τωρα σε αυτο που ειπες για το 2000 και το KDE - που τοτε ειχε ζωη 4 ετων - παροτι δεν ειναι το θεμα μας , δεν θυμαμαι το 1994 με το gui των windowz να κλεινει 4 χρονια ζωης να καρφωνα οτι ηθελα πανω του και να δουλευε...ξαναλεω οτι δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

Το αν διαφωνω με την πολιτικη που οδηγησε τον κυριο Gates στο να εχει περιουσια ιση με το 1/3 του ΑΕΠ της χωρας μας ΔΕΝ σημαινει οτι (και) στο παρον thread θα μιλησω για την ανωτεροτητα του ενος ή του αλλου λειτουργικου. ΔΕΝ βρισκεται πισω απο τον οποιο διαφωνει με την πολιτικη και την υποσταση καποιου συγκεκριμενου προσωπου, ενας αντιφρονουντας linuxboy (οπως μας αποκαλεσε ο Γιατρος).

Τωρα οσον αφορα τις αδειες χρησης - σαφως και ειναι αερας κοπανιστος οσον αφορα τη πραγματικη τους αξια - αλλα φυσικα ΚΑΙ ειναι απαραιτητο να πληρωθουν εφοσον καποιος χρησιμοποιει τετοιου ειδους software. Αρα , θα ανακουφισει τη Βιβλιοθηκη μια τετοια δωρεα (πχ αδειων χρησης) και καλως θα γινει , αν γινει - αλλα ειναι δυσκολο να πεισεις καποιον που δεν τις χρειαζεται για να παραγει εργο οτι δεν θα ηταν καλυτερο να αγοραστει πχ υλικο για την ιδια τη βιβλιοθηκη (οπως ανεφερε ο Saulot).

Γενικα παντως ειναι μια θετικη κινηση - το ξαναλεω.
 
Ε καλά και εσένα τώρα σε πείραξε η εμφάνιση του site ή ότι η Exodus που το έφτιαξε είναι Gold partner των Microsoft, Oracle? Μου φαίνεται όταν βλέπεις τα παρακάτω images ανεβάζεις πίεση :)

Ρωτάω γιατί από ότι βλέπω είναι το ίδιο που χρησιμοποιούν όλες οι βιβλιοθήκες και είναι ανεξάρτητο από τη συγκεκριμένη βιβλιοθήκη που κέρδισε το μύριο.

Και μια ερώτηση προς τη διαχειριστική ομάδα, μέχρι πόσα images μπορώ να βάλω στην υπογραφή μου; Πείτε μου αν ενοχλώ να αφαιρέσω μερικά :D

----Ακολουθεί υπογραφή του Golden Partner Shock -----

O_GoldPartner_clr2.gif
partner_logo.jpg


ibm_logo.gif
partner_rsa.gif
 
Γιατί από ότι βλέπω είναι το ίδιο που χρησιμοποιούν όλες οι βιβλιοθήκες
Μην FUDαρεις - δεν βρισκεσαι στο συνεδριο των gold partners. Και δεν ξαναγραφω για τριτη φορα αυτα που ειπα - μεγαλο παιδι εισαι.
 
Αλλα με την ευκαιρια ας φτιαξουν λιγο και το site τους - ενα λυπηρο και μη αναγνωσιμο συνοθυλευμα απο asp σελιδες , κατασκευασμενες απο μια εταιρεια που ειναι gold partner της Microsoft και της Oracle....

Paspartoo είπε:
Αυτο που ειπα ειναι οτι η ιντερνετικη τους παρουσια (το site δηλαδη) δεν ειναι ανταξιο της προσπαθειας τους και ελπιζω να μη το φτιαξει παλι η ιδια εταιρεια (gold partner και δεν συμμαζευεται) γιατι τοτε δεν θα φτασει το εκατομμυριο :D

Shock είπε:
Ε καλά και εσένα τώρα σε πείραξε η εμφάνιση του site ή ότι η Exodus που το έφτιαξε είναι Gold partner των Microsoft, Oracle?
Σε τι FUDάρω κύριε admin? Η Exodus δεν έφτιαξε αυτό το site συγκεκριμένα για τη βιβλιοθήξη της Βέροιας αλλά όλων των κρατικών βιβλιοθηκών. Όποια και να κοιτάξεις το ίδιο software τρέχει.

Προφανώς καταπιάστηκες στο γεγονός ότι δε σου αρέσει το site που έφτιαξε με εταιρία που είναι συνεργάτης δύο μεγάλων εταιριών του χώρου.

Δεκτόν!

Αλλά δεν έχει σχέση με τη βιβλιοθήκη Βέροιας, το site δεν είναι η εικόνα της δουλειάς που έχουν προσφέρει και το πιο πιθανό είναι να μην μπορούν να κάνουν τίποτα γι΄ αυτό μιας και το παντρεύτηκαν θέλουν δε θέλουν.
 
Μιας και απαντησες - αλλα εσβησες το μηνυμα σου, Αντωνη - σου απαντω και εγω.

Το "ολες" ειναι FUD - το "ολες οι κρατικες" που εγραψες τη δευτερη φορα , ειναι το σωστο.

Οχι μονο δεν αρεσε σε εμενα - γενικα εχει πολλα μειονεκτηματα - αλλα δυστυχως αποτυπωνει ιντερνετικα και την ολη δουλεια τους - οπως συμβαινει παντου στο διαδικτυο. Οταν κατι δεν ειναι λειτουργικο και εμφανισημο, κακοχαρακτηριζει τη δουλεια σου.

Οσο για το οτι ισως δεν μπορουν να κανουν αλλιως - συμφωνω απολυτα κυριε AmigaManiac.
 
Ωραίος!

Έσβησα το post αμέσως για να μη δώσω συνέχεια αλλά όχι ήθελες να απαντήσεις δημόσια σαν να μην υπάρχαν PMs.

Με κατηγορείς για FUD επειδή έγραψα "όλες οι βιβλιοθήκες" αντί για "όλες οι κρατικές βιβλιοθήκες".

Εντυπωσιακό, όπως και ο τρόπος που βρήκες να με "διορθώσεις".
 
Οπως και αν σου απαντησω τωρα, θα χαλασουμε τις καρδιες μας - οκ εισαι σωστος και ειμαι λαθος.
 
Πίσω
Μπλουζα