Βύσμα ρεύματος για snes

geo2004z είπε:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αποκλείεται να έχει μετασχηματιστές η Νόρτεκ διότι ήταν αρκετά ελαττωματικοί εκείνοι του Snes και θα έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει κάποιον άλλο μετασχηματιστή, όπως λένε τα παιδιά παραπάνω! Όμως προτείνω, με τα σημερινά δεδομένα που η αγορά μεταχειρισμένων προϊόντων ανθεί, να πάρεις έναν official να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εφ' όσον τώρα τον αγοράσεις, προτείνω να τον αποσυνδέεις από τον ηλεκτροδότη κάθε φορά που έχεις απενεργοποιημένη την κονσόλα σου για να μην καεί. Επίσης, ακόμη ένα σημείο που θα πρέπει να προσέξεις είναι το καλώδιο το οποίο είναι εξ ίσου ευαίσθητο, μην το κακομεταχειρίζεσαι διότι πολύ εύκολα χάνει επαφές.
geo μια που εχεις το original τροφοδοτικο για πες μας λιγο τι γραφει πανω;AC ή DC;Αν γραφει DC μπορεις να μας πεις την πολικοτητα (αν αναφερεται) ή να την βρεις με ενα πολυμετρο;
 
angel_grig είπε:
geo μια που εχεις το original τροφοδοτικο για πες μας λιγο τι γραφει πανω;AC ή DC;Αν γραφει DC μπορεις να μας πεις την πολικοτητα (αν αναφερεται) ή να την βρεις με ενα πολυμετρο;
Θα σε απογοητεύσω φίλε μου αλλά δεν έχω μαζί μου το Snes. Προσπαθώ να αποφεύγω να το παίρνω μαζί μου στην πόλη που σπουδάζω διότι είναι εθιστικό!! :eek:
 
geo2004z είπε:
Θα σε απογοητεύσω φίλε μου αλλά δεν έχω μαζί μου το Snes. Προσπαθώ να αποφεύγω να το παίρνω μαζί μου στην πόλη που σπουδάζω διότι είναι εθιστικό!! :eek:
Μην ανησυχεις!Το ιδιο εκανα και εγω οταν σπουδαζα παλιοτερα και ειχα το spectrum!Δεν το επαιρνα μαζι μου γιατι ηταν ακρως εθιστικο!
 
Ναι ρε παιδιά sorry, μετασχηματιστή εννοούσα (πως μου'ρθε το "φορτιστής"; :fever: ) - αλλάξτε και τον τίτλο, mods!

Όποιος έχει στοιχεία για τον μετασχηματιστή που χρειάζεται ας ποστάρει εδώ, μήπως μπορέσω και βρω κάποιον να θέσω το SNES πάλι σε λειτουργία!
 
Δες λιγο τι γραφει το SNES σου απο κατω (λογικα υπαρχει ενα ταμπελακι σαν αυτο)

uksneslabel2.jpg

Αν ειναι οπως το παραπανω τοτε απλα θελεις ενα μετασχηματιστη που να δινει 9V εναλλασσομενου ρευματος (ΑC) το οποιο δεν εχει πολικοτητα (το συμβολο ~ σημαινει εναλλασσομενο ρευμα και ετσι ειναι στα PAL SNES)

Προσεξε ομως γιατι το NTSC (αμερικανικο) SNES παιρνει DC (συνεχες) ρευμα το οποιο

α)εχει πολικοτητα

β)αν του βαλεις εναλλασσομενο (ΑC) ρευμα το εκαψες..

Δες λοιπον τι γραφει και πες μας..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Δες λιγο τι γραφει το SNES σου απο κατω (λογικα υπαρχει ενα ταμπελακι σαν αυτο)
Προβολή συνημμένου 41971

Αν ειναι οπως το παραπανω τοτε απλα θελεις ενα μετασχηματιστη που να δινει 9V εναλλασσομενου ρευματος (ΑC) το οποιο δεν εχει πολικοτητα (το συμβολο ~ σημαινει εναλλασσομενο ρευμα και ετσι ειναι στα PAL SNES)

Προσεξε ομως γιατι το NTSC (αμερικανικο) SNES παιρνει DC (συνεχες) ρευμα το οποιο

α)εχει πολικοτητα

β)αν του βαλεις εναλλασσομενο (ΑC) ρευμα το εκαψες..

Δες λοιπον τι γραφει και πες μας..
Βασικά αυτό φοβόμουν μην το κάψω. Είναι PAL SNES.
 
Digging up:

Ο μετασχηματιστής του SNES μου:

snes_psc.jpg

(πρόκειται για PAL Snes)

Ελπίζω να σε βοηθάει!
 
Πίσω
Μπλουζα