* Β' Λυκείου

Δυστυχώς αν και τα περισσότερα σχολικά μου βιβλία ήταν σε πάρα πολύ κατάσταση, με έπιασε μανία εκκαθάρισης (το '92ή '93 πρέπει να ήταν) και τα έστειλα ανακύκλωση μαζί με τα Μίκυ Μάους κλπ που διάβαζα. Έγκλημα.... :cry::cry::cry:

Όταν ήμουν Β Λυκείου (1995-96) είχαμε αυτό ακριβώς, εννοώ δλδ με αυτό το εξώφυλλο. Εμείς τότε στη Β Λυκείου δεν είχαμε μαθήματα επιλογής. Τελείωσα το Λύκειο με το σύστημα των τεσσάρων δεσμών (Τριτοδεσμίτισα γαρ), έτσι τόσο στη Β όσο κι στην Α Λυκείου τα είχαμε κανονικά όλα τα μαθήματα.
Πράγματι, αν κι εγώ ήμουν Β λυκείου το 1989-1990, υπήρχε τότε το σύστημα των δεσμών (προσωπικά ήμουν πρωτοδεσμίτης) και διδασκόμαστε όλα τα μαθήματα στην Α και Β Λυκείου.
 
Πράγματι, αν κι εγώ ήμουν Β λυκείου το 1989-1990, υπήρχε τότε το σύστημα των δεσμών (προσωπικά ήμουν πρωτοδεσμίτης) και διδασκόμαστε όλα τα μαθήματα στην Α και Β Λυκείου.
Α κι Β Λυκείου κάναμε όλα τα μαθήματα κι τον Ιούνιο δίναμε εξετάσεις ενδοσχολικές για να περάσουμε στην επόμενη τάξη.
Σε κάθε μάθημα γινόταν πρόσθεση της βαθμολογίας των 3 τριμήνων κι του βαθμού των εξετάσεων (πχ 13 Α' Τριμηνο + 14 Β' τρίμηνο + 15 Γ' τρίμηνο + 13 στις εξετάσεις = 55), έβγαινε το μέσο όρο (55/4=13) κι αν ήταν πάνω απο 10 περνούσες το μάθημα. Αν ήταν κάτω απο 10 έμενες μεταξεταστέος κι έδινες ξανα το Σεπτέμβρη το μάθημα στο οποίο είχες μείνει.
Το ίδιο γινόταν κι στη Γ Λυκείου όσο αφορα τη βαθμολογία. Διναμε πρώτα ενδοσχολικές εξετάσεις για να αποφοιτήσουμε κι να πάρουμε το απολυτήριο κι μετα δίναμε πανελλήνιες, μόνο στα 4 μαθήματα της Δέσμης.
 
Κλήμης Ναυρίδης! Βιβλίο του για την Κλινική Ψυχολογία διδασκόμασταν και στη σχολή μου, στην οποία ήταν για ένα διάστημα καθηγητής (παίζει να ήταν και πρόεδρος τμήματος). Αν κρίνω από το εγχειρίδιο που είχα διαβάσει για τη σχολή, πρέπει να είναι καλό βιβλίο ψυχολογίας το συγκεκριμένο.
Ήταν από τα πιο αγαπημένα μου μαθήματα στη Β' Λυκείου. Μπορεί να ήμουν εγώ η βαρεμένη (γιατί για την υπόλοιπη τάξη η ώρα της Ψυχολογίας ήταν η ώρα του παιδιού) αλλά βρήκα τόσο ενδιαφέρον το βιβλίο που από την ώρα που το πήραμε και μέσα σε ένα μήνα το είχα διαβάσει όλο!
 
Kάποια βιβλία μου για την Β Λυκείου

Υπήρχε και το βιβλίο ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ και ΧΗΜΕΙΑΣ (εντόπισα στο διαδίκτυο τον εργαστηριακό οδηγο, το βιβλίο είχε το ίδιο εξώφυλλο)
 

Συνημμένα

  • 7.jpg
    7.jpg
    675,9 KB · Προβολές: 8
  • 6.jpg
    6.jpg
    506,4 KB · Προβολές: 8
  • 5.jpg
    5.jpg
    549,6 KB · Προβολές: 9
  • 4.jpg
    4.jpg
    617,9 KB · Προβολές: 9
  • 3.jpg
    3.jpg
    507,8 KB · Προβολές: 9
  • 2.jpg
    2.jpg
    648,7 KB · Προβολές: 8
  • 1.jpg
    1.jpg
    515,1 KB · Προβολές: 8
  • ΒΙΒΛΙΟ.jpg
    ΒΙΒΛΙΟ.jpg
    33,9 KB · Προβολές: 6
  • KOKKPLPLPL.jpg
    KOKKPLPLPL.jpg
    1,8 MB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Kάποια βιβλία μου για την Β Λυκείου

Υπήρχε και το βιβλίο ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ και ΧΗΜΕΙΑΣ (εντόπισα στο διαδίκτυο τον εργαστηριακό οδηγο, το βιβλίο είχε το ίδιο εξώφυλλο)
Ποια χρονιά ήσουν στη Β Λυκείου @BETTY BOOP ;; Λογικά πρέπει να ήσουν μετά το 1999-2000 όταν πια είχε αλλάξει το σύστημα, απο Δέσμες σε Κατευθύνσεις.

Απο όλα αυτα τα βιβλία που έχεις βάλει, όταν εγώ ήμουν Β Λυκείου (1995-96) είχαμε με ίδιο εξώφυλλο μόνο τα εξής: την Έκθεση-Εκφραση, τα Κείμενα κι την Άλγεβρα. Επισης κι τη Λατινική γραμματική, την οποια όμως εμεις τότε καναμε στη Γ Λυκείου κι αποκλειστικά η Γ Δέσμη.

Τα βιβλία Ρητορικά, Κοινωνική & Πολιτική οργάνωση, Δίκαιο δεν τα είχαμε καν! Πρωτη φορά τα βλέπω.
 
@hannele Β Λυκείου πριν 20 χρόνια...(!)

Ανήκω στη γενιά των μαθητων που γνώρισε την εκπαιδευτική μεταρρυθμιση και είχε δώσει πανελλήνιες και στη Β Λυκείου, με δόξα και τιμή!
Ήμουν θεωρητική κατεύθυνση ή αλλιώς η παλαιά τρίτη δεσμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@hannele Β Λυκείου πριν 20 χρόνια...(!)

Ανήκω στη γενιά των μαθητων που γνώρισε την εκπαιδευτική μεταρρυθμιση και είχε δώσει πανελλήνιες και στη Β Λυκείου, με δόξα και τιμή!
Ήμουν θεωρητική κατεύθυνση ή αλλιώς η παλαιά τρίτη δεσμη.
υπηρχε τετοιο πραγμα; δεν το ηξερα,πανελληνιες και στη δευτερα;
 
@Λεωνιδας σουλης για την ιστορία, οι πανελλήνιες εξετάσεις στη Β Λυκείου ξεκίνησαν το σχολικό έτος 1998-1999 και καταργήθηκαν το σχολικό έτος 2004-2005
Οι πανελλήνιες στη Β Λυκείου είχαν ξεκινήσει τη σχολ.χρονιά 1999-2000, οχι 1998-1999. Τη χρονιά 1998-1999 ψηφίστηκε η μεταρρύθμιση κι εφαρμόστηκε την επόμενη χρονιά, δλδ 1999-2000 για τη Β Λυκείου κι το 2000-2001 για τη Γ Λυκείου.
Θύμαμαι πολύ καλά το χαμό που γινόταν τότε με τα μαθητικά συλλαλητήρια κι το περιβόητο "Κάτσε καλά! Κάτσε καλά Γεράσιμε!" (σ.σ. όπου "Γεράσιμος", ο τότε υπουργός Παιδείας Γεράσιμος Αρσένης (ΠΑΣΟΚ), εμπνευστής της μεταρρύθμισης).
Ήδη απο τότε που πήγαινα Γ' Λυκείου (1996-97) είχε αρχίσει να πέφτει στο υπουργικό τραπέζι η ιδέα του Αρσένη περί κατάργησης των Δεσμών κι δημιουργίας των Κατευθύνσεων, η οποία κι υλοποιήθηκε 3 χρόνια μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
υπηρχε τετοιο πραγμα; δεν το ηξερα,πανελληνιες και στη δευτερα;
Ω ναι! Το 1999 ο τότε υπουργός Παιδείας Γεράσιμος Αρσένης άλλαξε το εκπαιδευτικό σύστημα του Λυκείου.
(Βασικά είχαν εισηγήθει τη μεταρρύμιση 2-3 χρόνια πριν κι το 1999 εφαρμόστηκε).
1. Το Γενικό Λύκειο (ΓΕΛ) μετονομάστηκε σε Ενιαίο.
2. Καταργήθηκε το Πολυκλαδικό.
3. Το Τεχνικό Λύκειο (ΤΕΛ) κι οι Τεχικές Σχολές (ΤΕΣ) "συνενώθηκαν" -αν μπορούμε να το πούμε έτσι- κι δημιουργήθηκε αρχικά το Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο (ΤΕΕ), που στη πορεία μετονομάστηκε κι σήμερα πλέον λέγεται Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ).
4.Κατήργησε τις 4 Δέσμες κι δημιούργησε τις Κατευθύνσεις.
5. Κι μεσα σε ολα αυτά προσθεσε πανελλήνιες κι στη Β Λυκείου! Οι πανελλήνιες όμως στη Β' Λυκείου κράτησαν μέχρι το 2005 όπως είπε κι η @BETTY BOOP.
Ευτυχώς που δεν πρόλαβα τη μεταρρύθμιση του Αρσένη κι τελείωσα το Λύκειο με τις 4 Δέσμες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι πανελλήνιες στη Β Λυκείου είχαν ξεκινήσει τη σχολ.χρονιά 1999-2000, οχι 1998-1999. Τη χρονιά 1998-1999 ψηφίστηκε η μεταρρύθμιση κι εφαρμόστηκε την επόμενη χρονιά, δλδ 1999-2000 για τη Β Λυκείου κι το 2000-2001 για τη Γ Λυκείου.
Θύμαμαι πολύ καλά το χαμό που γινόταν τότε με τα μαθητικά συλλαλητήρια κι το περιβόητο "Κάτσε καλά! Κάτσε καλά Γεράσιμε!" (σ.σ. όπου "Γεράσιμος", ο τότε υπουργός Παιδείας Γεράσιμος Αρσένης (ΠΑΣΟΚ), εμπνευστής της μεταρρύθμισης).
Ήδη απο τότε που πήγαινα Γ' Λυκείου (1996-97) είχε αρχίσει να πέφτει στο υπουργικό τραπέζι η ιδέα του Αρσένη περί κατάργησης των Δεσμών κι δημιουργίας των Κατευθύνσεων, η οποία κι υλοποιήθηκε 3 χρόνια μετά.
Οι μαθητικές καταλήψεις ξεκίνησαν τον Νοέμβρη του 1998 και διήρκησαν μέχρι το Γενάρη του 1999, είχαν στο επίκεντρο την μεταρρύθμιση του τοτε υπουργου Παιδειας Γερασιμου Αρσένη που μεταξύ άλλων επανάφερε τις πανελλαδικές εξετάσεις σε 14 μαθήματα στη Β και Γ Λυκείου, την κατάργηση των μετεξεταστέων μαθητων και άλλα...
Ένας τεραστιος αριθμος σχολειων (Γυμνασια και Λυκεια) βρέθηκαν υπό κατάληψη. Τα μαθητικά συλλαλητήρια έδιναν τον παλμό (το συνθημα ''κάτσε καλά Γεράσιμε...!'' δονουσε τους δρομους) και τα μπλόκα των μαθητών στο δρόμο προκαλούσαν πανικό. Με σκηνές απείρου κάλλους σε δρόμους και σχολεία (πανό, βόμβες μολοτοφ, κάδοι απορριμάτων με φωτιά, ξύλο στους δρόμους...)...την αστυνομια συνεχώς επι ποδός και φυσικά πλούσιο υλικό για ρεπορταζ σε δελτια ειδησεων-ενημερωτικές εκπομπές στην τηλεόραση.

Αυτο που θυμαμαι ήταν η μεγαλη αναταραχη που επικρατουσε στη μαθητιώσα νεολαία και τα σχολεια εκλειναν το ενα μετα το αλλο για να κανουν καταληψη. Φοιτησα σε ιδιωτικό σχολείο και δεν υπήρχε περιπτωση να γινει καταληψη για κανενα λόγο, θυμαμαι μονο οτι ειχαμε κανει αποχη καποιες ωρες απο τα μαθηματα (κάτι που βαριόμουν τρομερά). Στη μέση της χρονιας, είχαν ερθει απο υπο καταληψη σχολεια, μαθητες για να μη χασουν μαθηματα...(οταν ομαλοποιηθηκε η κατασταση οι μαθητες αποχωρησαν και πήγαν στα σχολεία τους...). Στο φροντιστηριο ημουν το μοναδικο παιδι που πηγαινε στο σχολειο καθε μερα και δεν εχανε μαθηματα, σε αντιθεση με τους υπολοιπους συμμαθητες μου που πηγαιναν στο σχολειο της γειτονιας το οποιο ηταν υπο καταληψη (οι μαθητες αυτοι ηταν παντα ξεκουραστοι αφου το πρωι δεν ξυπνουσαν νωρις, ενω εγω ξυπνουσα νωρις για να παω στο σχολειο, να συνεχισω την ημερα μου στο φροντιστηριο και επειτα διαβασμα για την επομενη ημερα με απίστευτο φόρτο εργασίας). Όταν τελείωσαν οι καταλήψεις τα σχολεια αναγκαστηκαν να σταματησουν τις εκδρομες και να αναπληρώσουν τα χαμένα μαθήματα, ειχαν να βγαλουν πολλή υλη...και ο χρόνος δεν επαρκούσε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι μαθητικές καταλήψεις ξεκίνησαν τον Νοέμβρη του 1998 και διήρκησαν μέχρι το Γενάρη του 1999, είχαν στο επίκεντρο την μεταρρύθμιση του τοτε υπουργου Παιδειας Γερασιμου Αρσένη που μεταξύ άλλων επανάφερε τις πανελλαδικές εξετάσεις σε 14 μαθήματα στη Β και Γ Λυκείου, την κατάργηση των μετεξεταστέων μαθητων και άλλα...
Ένας τεραστιος αριθμος σχολειων (Γυμνασια και Λυκεια) βρέθηκαν υπό κατάληψη. Τα μαθητικά συλλαλητήρια έδιναν τον παλμό (το συνθημα ''κάτσε καλά Γεράσιμε...!'' δονουσε τους δρομους) και τα μπλόκα των μαθητών στο δρόμο προκαλούσαν πανικό. Με σκηνές απείρου κάλλους σε δρόμους και σχολεία (πανό, βόμβες μολοτοφ, κάδοι απορριμάτων με φωτιά, ξύλο στους δρόμους...)...την αστυνομια συνεχώς επι ποδός και φυσικά πλούσιο υλικό για ρεπορταζ σε δελτια ειδησεων-ενημερωτικές εκπομπές στην τηλεόραση.

Αυτο που θυμαμαι ήταν η μεγαλη αναταραχη που επικρατουσε στη μαθητιώσα νεολαία και τα σχολεια εκλειναν το ενα μετα το αλλο για να κανουν καταληψη. Φοιτησα σε ιδιωτικό σχολείο και δεν υπήρχε περιπτωση να γινει καταληψη για κανενα λόγο, θυμαμαι μονο οτι ειχαμε κανει αποχη καποιες ωρες απο τα μαθηματα (κάτι που βαριόμουν τρομερά). Στη μέση της χρονιας, είχαν ερθει απο υπο καταληψη σχολεια, μαθητες για να μη χασουν μαθηματα...(οταν ομαλοποιηθηκε η κατασταση οι μαθητες αποχωρησαν και πήγαν στα σχολεία τους...). Στο φροντιστηριο ημουν το μοναδικο παιδι που πηγαινε στο σχολειο καθε μερα και δεν εχανε μαθηματα, σε αντιθεση με τους υπολοιπους συμμαθητες μου που πηγαιναν στο σχολειο της γειτονιας το οποιο ηταν υπο καταληψη (οι μαθητες αυτοι ηταν παντα ξεκουραστοι αφου το πρωι δεν ξυπνουσαν νωρις, ενω εγω ξυπνουσα νωρις για να παω στο σχολειο, να συνεχισω την ημερα μου στο φροντιστηριο και επειτα διαβασμα για την επομενη ημερα με απίστευτο φόρτο εργασίας). Όταν τελείωσαν οι καταλήψεις τα σχολεια αναγκαστηκαν να σταματησουν τις εκδρομες και να αναπληρώσουν τα χαμένα μαθήματα, ειχαν να βγαλουν πολλή υλη...και ο χρόνος δεν επαρκούσε...
Πανελλλήνιες εξέτασεις στη Β' Λυκείου υπήρχαν κι παλαιοτερα (πριν το σύστημα των 4 Δεσμών). Το αναφέρει το λινκ που είχες βάλει παραπάνω...

1.jpg
2.jpg
3.jpg
 
Θυμάται κανείς το βιβλίο της Γεωμετρίας Β' Λυκείου την χρονιά 1990-1991? Έχω το βιβλίο της Γεωμετρίας της Α' Λυκείου (1989-1990), αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πώς ήταν η Γεωμετρία Β' Λυκείου.
1.jpg
 

Συνημμένα

  • Βαρουχάκη, Παπαμιχαήλ, κ.α - Θεωρητικη Γεωμετρία.png
    Βαρουχάκη, Παπαμιχαήλ, κ.α - Θεωρητικη Γεωμετρία.png
    319,6 KB · Προβολές: 5
  • βιβλιο.png
    βιβλιο.png
    339,9 KB · Προβολές: 5
Ποια χρονιά ήταν αυτό το βιβλίο; Δεν θυμάμαι καθόλου το εξώφυλλο του :wacko:
 
@domniki

στον παραπάνω σύνδεσμο αναφέρεται

Ν. Βαρουχάκης, Δ. Παπαμιχαήλ, Α. Αλιμπινίσης & Δ. Κοντογιάννης: Θεωρητική Γεωμετρία ΟΕΔΒ
1986-87, ..., 1990-91 Β΄ Λυκείου

συμπεραίνω ότι το βιβλίο κυκλοφόρησε από το σχολικό έτος 1986-87 έως το σχολικό έτος 1990-91

ίσως είναι αυτό που ψάχνεις
 
Τελευταία επεξεργασία:
@hannele

στον παραπάνω σύνδεσμο αναφέρεται

Ν. Βαρουχάκης, Δ. Παπαμιχαήλ, Α. Αλιμπινίσης & Δ. Κοντογιάννης: Θεωρητική Γεωμετρία ΟΕΔΒ
1986-87, ..., 1990-91 Β΄ Λυκείου

συμπεραίνω ότι το βιβλίο κυκλοφόρησε από το σχολικό έτος 1986-87 έως το σχολικό έτος 1990-91

ίσως είναι αυτό που ψάχνεις

@BETTY BOOP δεν το ψάχνω εγώ, η domniki το ψάχνει :p
 
Πίσω
Μπλουζα