Βest Saturn Games

dungeons and dragons collection...
Ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια όλων των εποχών. Δεν ήξερα ότι υπάρχει για Saturn προβλέπεται λιώσιμο.

Πολύ καλό θεματάκι παιδιά μιας και η ερευνά για παιχνιδιάρες στο Saturn δεν τελειώνει ποτέ.
 
Μου ανοιξατε την όρεξη κυριοι.... το περιμένω το saturn αυριο (μτχ)... θα το σκισω αφου έχω ήδη παραγγειλει το Sega Worldwide Soccer...... :p

Παντως το μηχανημα ειναι εκπληκτικο στα παχνιδια.

οκ υπολοιποταν του PS αλλα ηταν ενα απο τα καλυτερα console που ειχαν κυκλοφορησει.
 
Δεν ειχα Saturn,αλλα, επαιζα σ'εναν φιλο... Αναμεσα σε παιχνιδια της εποχης('96) ετυχε να παιξω το adventure Frankenstein! Ισως ειχε κυκλοφορισει για pc,η εκδοση για Saturn ομως θα μου μεινει αξεχαστη!
 
Παίδες το Saturn δεν είναι ακριβώς όπως το PSX, είναι καθαρά arcade at home μηχάνημα, ας πούμε ένα πιο δυνατό Neo Geo..

Κορυφή Vampire Savior-Metal Slug-Bomberman και πολλά άλλα που βαριέμαι να γράψω (πάω να φάω μια καρμπονάρα :p )
 
To PSX έχει άπειρα περισσότερα arcade conversions αλλά ας μην το κάνουμε θέμα! Το saturn παραμένει η SEGA αγάπη μας!
 
Το θέμα είναι πόσα από αυτά είναι καλύτερα από του saturn :rofl:
 
Και μόνο που δεν υπάρχουν conversions από τα arcades της Sega στο PSX, είναι έλλειψη που δεν διορθώνεται με τίποτα. H Sega είναι νούμερο 1 στα arcades (δεν το λέω εγώ, υπάρχει και στο βιβλίο Γκίνες, Gamer's Edition 2010)

Αφήστε λοιπόν τα arcade conversions και βρείτε άλλο επιχείρημα υπέρ του PSX, υπάρχουν και πιό πειστικά. :p
 
Μάλλον η Namco είχε τα πρωτεία σε μεταφορές στο PSX. Οι SNK, Capcom, Konami δεν μπορείς να πείς ότι χαίρονταν ιδιαίτερα με τις επιδόσεις του PSX σε 2D.

Αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, οι μεταφορές της Namco είναι πιο πιστές από της SEGA, γιατί τα coin op της δεύτερης είχαν πολύ μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις του hardware από το Saturn. Για να καταλάβετε, το 1994-1995 το PSX είχε Tekken/Ridge Racer που ήταν πολύ καλά ports και η SEGA είχε Daytona USA/Virtua Fighter που ήταν αισθητά τότε κατώτερα του coin op.

Επίσης υπήρχε και το έγκλημα της μη μεταφοράς του Virtua Striker.
 
Να πούμε βέβαια οτί η SNK και ειδικά ο μεγάλος σύμμαχος του Saturn, η CAPCOM "κάηκαν" με την αποτυχία της κονσόλας..

Να βγάζεις τέτοιες παιχνιδάρες και να κυκλοφορούν μόνο στην Ιαπωνία που είχε μια σχετική επιτυχία η κονσόλα...

Απο Wikipedia:

"The Saturn's commercial failure caused Sega to lose US$267.9 million and lay off 30% of its workforce"

Αν συγκρίνουμε τα 10 εκατ. Saturn με τα 40 εκατ. Megadrive που πούλησε η SEGA...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα θα πειτε κανα καλο παιχνιδι, να ξερω τι θα παρω?

Απο αυτα που εχω, μπορω να πω οτι ειναι αξιοπρεπεστατα τα

street fighter alpha 2 και wings arms. Να ανοιξω και μερικα κλειστα

που εχω, οπως το duke nukem, the crow κτλ και να δω αν αξιζει καποιο.
 
duke nukem = low framerate , δεν είναι unplayable αλλά δεν το λες και ομαλό

crow = κακό παιχνίδι

καλύτερα κράτα τα κλειστά...
 
mike είπε:
Τωρα θα πειτε κανα καλο παιχνιδι, να ξερω τι θα παρω?
Απο αυτα που εχω, μπορω να πω οτι ειναι αξιοπρεπεστατα τα

street fighter alpha 2 και wings arms. Να ανοιξω και μερικα κλειστα

που εχω, οπως το duke nukem, the crow κτλ και να δω αν αξιζει καποιο.
MUST HAVE κατά τη γνώμη μου

=========================

SATURN BOMBERMAN

SEGA RALLY

PANZER DRAGOON SAGA

GRANDIA

RESIDENT EVIL

MARVEL SUPER HEROES VS STREET FIGHTER ή

XMEN VS STREET FIGHTER (ανάλογα τι προτιμάς εσύ xmen η marvel)

SF Alpha 2

VAMPIRE SAVIOR

BURNING RANGERS

CASTLEVANIA SYMPHONY OF THE NIGHT (αν είναι να πάρεις ένα πάρε αυτό)

METAL SLUG (κλασικό)

MEGAMAN X4

BATTLE GAREGGA

DARIUS GAIDEN

SOUKYUGURENTAI (χωρίς σχόλια)

STRIKERS 1945

IN THE HUNT (παιχνιδάρα σε στυλ Metal Slug με υποβρύχια!!)

ρίξε και μια ματιά εδώ

http://www.videogamecritic.net/
 
Υπαρχει το strikers 1945 για saturn? Αν το βρω το τσιμπαω χωρις δισταγμο.

Το εχω στο playstation, αλλα αμερικανικο. Το ειχα παρει μαζι με το sonic wings.
 
Fighting Vipers στο XBLA διαθέσιμο από σήμερα για 400 ποντάκια.... Επίσης διαθέσιμα και τα sonic the fighters και virtua fighter 2....
 
Τελικά το Deep Fear αξίζει τα (πολλά) λεφτά του; Ήδη έδωσα ένα σεβαστό για την εποχή ποσό για το MK Trilogy το οποίο βέβαια είναι πολύ καλό. Όσο παίζω πάντως τα παιχνίδια της κονσόλας τόσο λυπάμαι για την κατάληξη που είχε.
 
Πίσω
Μπλουζα