Βest Saturn Games

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Nights Into Dreams

Radiant Silvergun

Panzer Dragoon

Panzer Dragoon II Zwei

Dungeons and Dragons Collection

Fighters Megamix

House of the Dead

In The Hunt

Last Bronx

Mr. Bones

Dragon Force

Grandia

Shinobi Legions

Darius Gaiden

Die Hard Arcade

Street Fighter Alpha 2

Virtua Cop 2

Resident Evil

Sega Rally Championship

Daytona USA Championship Circuit Edition

Lunar: Silver Star Story Complete

Burning Rangers

Metal Slug: Super Vehicle

King of Fighters '95

Daytona USA

Shining Force III

Dragon Force

Guardian Heroes

Saturn Bomberman

Phantasy Star Collection

εδω πρεπει να εχω τρελες παραλειψεις (πρωι πρωι,συγχωρουμαι).Συμπληρωστε!!!

Εdit(απαραδεκτος!!!):

Panzer Dragoon Saga

Thunderforce 5

DraculaX
 
Μας έφτιαξες πρωι πρωι...... :D
 
OK, συμπληρώνω ότι μου έρχεται επιπλέον! :)

Akumajou Dracula-Gekka No Yasoukyoku (Castlevania)

Dead Or Alive

Dungeon Master Nexus

Horde

Keio Flying Squadron 2

Manx TT Superbike

Panzer Dragoon Saga!

Shinrei Jusatsushi Taromaru

Thunder Force V

Virtua Fighter 2!

Worms

Και φυσικά υπάρχει ένας κυριολεκτικά ατελείωτος κατάλογος με τα καλύτερα home ports από arcades που είναι διαθέσιμα σε οποιαδήποτε κονσόλα-ναι σαφώς καλύτερα από του PSX!

Ενδεικτικά και μόνο:

Afterburner II

Batsugun

Battle Garegga

Bubble Bobble & Rainbow Islands

Bubble Symphony

Capcom Generation 1-5

Chase HQ+SCI

Cotton 2

Cotton Boomerang

Darius II

Dodonpachi

Donpachi

Elevator Action Returns

Fatal Fury 3

Galaxy Force II

Gekirindan

Επειδή η λίστα είναι πραγματικά ατελείωτη θα σταματήσω εδώ (εκτός αν επιμένετε να τα γράψω όλα!) ;)
 
Φοβερές λίστες. Πολλοί ενδιαφέροντες τίτλοι για "κάψιμο".

Αν και δεν είχα ποτέ Saturn, τελευταία έπαιξα το Radiant Silvergun στο MAME (με 5-6 fps) και μου φάνηκε απίστευτο...Με την πρώτη ευκαιρία θα το δώ σε emulator ( καθώς και το Sega Rally που το έχω καημό).

Καιρός να δούμε και το Saturn...
 
Αααααχ Sega Saturn! Το έβλεπα πριν απο μια δεκαετία+ και έλιωνα που δεν μπορούσα να το αγοράσω λόγο της τιμής του. Για νοσταλγικούς λόγους αλλά και απο πείσμα το απόκτησα μόλις πριν απο μερικούς μήνες. Το daytona USA και το SEGA RALLY ήταν και είναι απο τα αγαπημένα μου.
 
Telonie καις CD κανονικά για το Saturn ή θες ειδικές διαδικασίες?
 
Δεν καίω cd για το Saturn. Δεν έχω καν iso για αυτό. Απλά έχω μερικά γνήσια παιχνίδια (αυτά που μου αρέσουν περισσότερο) και που και που παίζω λίγο.
 
Ok , κανας άλλος ειδικός να μας πεί αν καίμε εύκολα παιχνίδια για Saturn??

P.S. Πρέπει να καψεις το Silvergun οπωσδήποτε ;)
 
Η πρωτη κονσολα που ασχοληθηκα μετα απο καμμια δεκαετια αποχης απο το gaming ηταν το SATURN το οποιο πηρα το 99 μτχ 30.000, καποια στιγμη τα εφτυσε και αναγκαστηκα τον ανοιξα οπου υστερα απο καθαρισμο και φυσηγμα της σκονης δουλευει ρολοι και απο εκει και περα το εχω τυλιγμενο σε ζελατινα :D .Τωρα ξεχωριζω απο αυτα που εχω τα 1)ΤΟΜΒ RAIDER (μιας και δεν ακουμπησα PS1) 2)RESIDENT EVIL.....3)και 4)Tα 2 DISCWORLD καταπληκτικα adventures βασισμενα σε βιβλια του terry pratchett οποιος θελει να τα δοκιμασει τα κατεβαζει για PC απο το underdogs, point n click με πολυ γελιο.Απο εκει και περα ειναι πολλα οπως virtua fighter-virtua racing-quake-daytona-wrestlemania-saturn bomberman-bubble bobble with rainbow islands-doom-allien trilogy και αλλα. Υ.Σ Απο αυτα που δεν εχω και ψαχνω ειναι Die Hard Arcade-Dungeons and Dragons Collection-Μetal slug 1-καθως και το cartridge με το upgrade της memory.


 
κανονικα γραφονται αναλογα το format .iso,bin-cue κτλ (το Disk Juggler και το cdrwin το προτιμω)
 
Για χρήση σε emulator η ιδανική λύση είναι mount σε virtual drive.

Για χρήση σε real hardware τα καις κανονικά σε CD-R, είναι συνηθισμένα mode 1 data tracks+red book audio (CD audio). Φυσικά δουλεύουν μόνο σε τσιπαρισμένο Saturn.

Επίσης (αντίθετα με το PSX) το τσιπάκι επιτρέπει μόνο την χρήση CD-R και δεν παρακάμπτει το region protection. Αν θέλετε να παίξετε imports τότε πρέπει είτε να patch-άρετε το ISO για το region του Saturn που έχετε πριν το κάψετε, είτε να προμηθευτείτε ένα Action Replay 4-in-1 plus που τα κάνει όλα και συμφέρει.
 
Thanks again doc...

Αυτά ήθελα να μάθω, κυρίως γιατί δεν ξέρω αν μπορεί να τσιπάρει πλέον κάποιος το Saturn ... (Softmod ή κατι παρεμφερές με το κόλπο στο DC δεν παίζει, έτσι?)
 
Εγω παντως δουλευω το swap trick (χωρις τσιπακια και ιστοριες) και φορτωνουν ολα τα backups μια χαρα.Απλα χρειαζεσαι ενα original game.....

http://www.racketboy.com/retro/2006/04/sega-saturn-swap-trick.html

Θα χρειαστει απλα να ανοιξεις μια φορα την κονσολα και να μπλοκαρεις με μονωτικη ταινια το eject button ωστε να μπορει να φορτωνει με ανοικτο το tray...

Πιο ευκολες αλλαγες γινονται στις version με drive led, οποτε δεν χρειαζεται να ακους τον θορυβο του drive για να κανεις το swapping των CD, απλα βλεπεις το φωτακι....

Απο τη στιγμη που θα κανεις κανα δυο φορες swap μετα θα σου φανει παιχνιδακι.....

Δες και ενα βιντεακι (οχι στα αγγλικα αλλα για να παρεις μια ιδεα).Μαλιστα οι τυποι εχουν το "δυσκολο" Saturn χωρις drive led


Οι αλλαγες παντως εχουν ως εξης...

1)Ανοιγεις το Saturn με το backup μεσα

2)Αφου αναψει μια φορα το led του drive βγαζεις το backup και βαζεις μεσα το original game για να διαβασει το κλειδωμα

3)Με το που θα αναβοσβησει δυο φορες το led ξαναβαζεις το backup και το παιχνιδι φορτωνει....

Σε ολη αυτη τη διαδικασια το πορτακι ειναι ανοικτο (εκει χρειαζεται η μονωτικη ταινια) αλλα απο τη στιγμη που τελειωσει το 3ο βημα μπορουμε να κλεισουμε το πορτακι για να μην σκονιζεται και το drive....
 
Μπράβο γραφικό.....Εντυπωσιακό!!!!!!!!
 
Maddog εισαι ο MVP for today!!!

Assault Suit Leynos 2,Astral δεν τα ηξερα καν..σπευδω!!!
 
Saturn FTW!!

Το Assault Suit Leynos 2 πρέπει να σκοτώνει..... :thumbup:
 
παρόλο που δυστυχώς ποτέ δεν είχα Saturn τα περισσότερα παιχνίδια από αυτά τα έχω παίξει και είναι κορυφαία.
 
Radiant Silvergun Translation

[deadlink]




(spoiler alert)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα