Βest Saturn Games

Προτεινα στην Ms Wally το εξης:

Εγω να παιζω Silvergun και αυτη να κανει overdub τα Ιαπωνικα διαβαζοντας τη μεταφραση.

Χμμμ δεν ενθουσιαστηκε....(sic)

Ενταξει μωρε μια ζωη που το ειχαμε στα Japanese δεν παθαμε και τιποτα :D :D :D
 
Δεν συνηστώ το disk swap, έχω διαβάσει σε σχετικά πάντα forums ότι προκαλεί ζημιά στο μοτέρ του drive και μπορεί να χαλάσει.

Εγώ πήρα saturn σχετικά πρόσφατα και την τσιπάρισα μετά από αρκετό ψάξιμο για τσιπάκι. Τελικά πήρα από εδώ

http://www.angelfire.com/pa/Raluminat/forsale.html

εγγυημένο το site και το δεματάκι ήρθε γρήγορα.

Η εγκατάσταση είναι εύκολη αρκεί να εντοπίσεις ποιο μοντέλο saturn έχεις, εγώ στάθηκα τυχερός και είχα το Model-2 με στρογγυλά κουμπιά.

Λεπτομερείς οδηγίες εγκατάστασης του chip υπάρχουν με φωτογραφίες στο site.

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, το τσιπάρισμα είναι μόνο για τα αντίγραφα. Για να πάιζετε Αμερικάνικα και Ιαπωνικά παιχνίδια, καθώς και παιχνίδια που θέλουν επέκταση μνήμης (metal slug, capcom beatem up games) τότε χρειάζεται το Action Replay 4-in-1 plus.

Το πήρα από http://www.play-asia.com και μπορώ να πω ότι γ@μ@ει...
 
Δυστυχως το Saturn μου ειναι Model1, η πρωτη πρωτη φουρνια, που για να βαλεις τσιπακι πρεπει να εξαντλησεις και τις 3 ευχες του λυχναριου και αν...

Παντως τοσα χρονια στο swap εχω γινει master (δεν χρειαζεται να κοιταω ουτε τα λαμπακια :D )

Επισης δεν παιρνει τον ευκολο τροπο να το γυριζω 60hz (τη κλασικη κολληση ή τη μολυβιά).

Παντα με εκνευριζαν τα 50hz και οι μπαρες πανω κατω. :(

Θα παρω και ενα μεταχειρισμενο στρογγυλοκουμπο να το πλακωσω στις modιες
 
Εγώ το δικό μου το πήρα από τον rgb.

Το TOSEC για τα European games που μπορώ να το βρώ guys????? Το θέλω κολασμένα αλλά βρήκα μόνο για τα USA games.
 
Πλήρες TOSEC set για Saturn υπάρχει διαθέσιμο στο Pleasure Dome.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Storm εισαι ο M.V.P για σημερα!!!!
 
Ενα πολυ καλο site αφιερωμενο στο καλυτερο RPG του Saturn (και οχι μονο) ,το Panzer Dragoon Saga http://pdsoasis.thewilloftheancients.com/

Εχει πολυ υλικο μεσα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και ο Storm μας εδωσε αυτο το εξαιρετικο link εκανα και μια ψακτικη για το τι εγινε η ομαδα που μας εδωσε το καλυτερο RPG ever...η Team Andromeda.

Δημιουργηθηκε μεσα στη SEGA το 1994 και πηρε επ ωμου την αναπτυξη των Panzer Dragoon τιτλων.

Μετα τη δημιουργια του αριστουργηματος Panzer Dragoon Saga το 1998 διαλυθηκε για αγνωστους λογους.

Καποιοι προγραμματιστες πηγαν στην SmileBit (υπευθυνη για το Panzer Dragoon Orta στο XBOX που απο μονο του ειναι λογος να αγορασεις την συγκεκριμενη κονσολα,Gun Valkyrie κτλ) και καποιοι στην U.G.A οπου φτιαξανε το Skies of Arcadia.

Tωρα με τα μεγαλα κεφαλια

Ο Manabu Kusunoki ειναι στην ARTOON και δουλεψε πανω στο Blue Dragon (360)

Ο Yukio Futatsugi ειναι υπευθυνος στη Microsoft Japan Games Studio Division 2

O Tomohiro Kondo ειναι ακομα στη SEGA

Οι Sakaguchi και Kusunoki θα ξαναδουλεψουν μαζι στο Cry On στο 360...

Φοβαμαι οτι δεν θα δουμε ποτε τη συνεχεια του Saga...
 
[offtopic]

προς το παρόν το έχω συνδέσει στην Amiga και το βλέπω σε παράθυρο του workbench! (με την paloma σε picassoIV, "ποσερας"!)

μερικά games είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ, και αν τα προγραμμάτιζαν και καλύτερα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το καλητερο 2D μηχανημα!

castlevania = > :admin:
 
όχι και το καλύτερο 2D μηχάνημα βρε Α1200! Το Castlevania που αναφέρεις είναι πολύ καλύτερο στο PSX από ότι στο Saturn...

Το Saturn στο συγκεκριμμένο παιχνίδι έχει:

  • χειρότερο scrolling
  • παντελής έλειψη transparency
  • φορτώματα κάθε λίγο και λιγάκι

το ότι έχει 1 περιοχή παραπάνω, και είναι playable οι Richter/Maria για εμένα δεν το κάνει καλύτερο γιατί αιμορραγεί από τα παραπάνω... :(

αυτά με απογοητεύσαν εμένα όταν το δοκίμασα στο Saturn μου... στα χαρτιά φαίνεται όντως κορυφαίο για 2D μηχάνημα, αλλά το έφαγαν οι 2 CPU που δεν ήταν καθόλου εύκολο να τους προγραμματίσουν να δουλεύουν μαζί σωστά... η πλειοψηφία των developers αντιμετώπιζαν αυτό το πρόβλημα
 
To Castlevania είναι μάλλον το μοναδικό 2D που το PSX υπερέχει του Saturn. Για να μην πω το μοναδικό αξιοπρεπές 2D game του PSX...οπότε η άποψη του Α1200 είναι γενικά σωστή.
 
Προ 2 εβδομάδων απόκτησα το κάτωθεν Saturn+τα extras(μετά από αναμονή πολλών ετών και πολλήηηη υπομονή)

gamesegane2.jpg


85€ περίπου από το elx.(ευτυχώς όλα άψογα)

Αφού λοιπόν τελείωσα τα συγκεκριμένα games-έχω και το Policenauts αλλά περιμένω μετάφραση για το psx-είπα να περάσω στο αγαπημένο είδος το 2d fighting της Capcom(κουράστηκα να χάνω animation frames στο PSX :p )και παρήγγειλα το X-men VS Street Fighter και Cyberbots limited.

Δυστυχώς το πρώτο παίζει ελάχιστα την εισαγωγή με το Action Replay plus που έχω αλλά μετά τίποτα.Μπήκα στη διαδικάσία και παρήγγειλα και το Action Replay 4 in 1 με τα 4MB.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το game θα τρέχει πλέον κανονικά.Συγγνώμη αν κουράζω ή οτιδήποτε αλλά ήταν όνειρο η απόκτηση Saturn και ειδικά του συγκεκριμένου game(το οποίο για PSX είναι πετσοκομμένο)και θα ήθελα να ξέρω αν τελικά έπραξα ορθώς.(με ένα search στο net βρήκα αναφορές για προβλήματα σε games που απαιτούν το 4MB expansion με τo Action Replay 4 in 1 μεταξύ των οποίων αναφέρεται και το XMEN VS SF :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />)

Και για να κλείσω υπάρχουν κάποια games not compatible με το Action Replay 4 in 1??

Ευχαριστώ!! :)
 
Οχι, το μονο που χρειαζεσε ειναι update απο το επισημο site, και ολα δουλευουν ρολοι. Μονο τα rom παιχνιδια δεν παιζει :(
 
Η σωστή απάντηση είναι ότι σε κάποιες παλιότερες revisions του ARP 4-in-1 τα Capcom games που απαιτούν 4 MB RAM (πχ Vampire Savior, X-Men vs Street Fighter) δεν λειτουργούν γιατί το software δεν βλέπει την RAM.

Μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί είμαι κάτοχος ενός από αυτά.

Στις νεότερες revisions (πχ αυτές που πουλάει τώρα το Play-Asia) το πρόβλημα έχει διορθωθεί, αλλά αν τυχόν το αγόρασες πχ από Ebay τίποτα δεν αποκλείει να είναι παλιότερο revision.

Και σε αυτή την περίπτωση πάντως υπάρχει φάρμακο με ένα μικρό hardware mod: http://www.ncsx.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα