Γάμοι Ελλήνων καλλιτεχνών

1964. Ο γαμος της Τζενης Βανου με τον Βασιλη Ρηγοπουλο. Ενας γαμος με πολλα προβληματα σωματικης κακοποιησης απο την πλευρα του συζυγου προς την Τζενη.

1964 vanou.jpg
 
Αγαπάμε να λατρεύουμε Καββαδία.

Ο Αντωνόπουλος νεαρός ήταν φίνο μαναράκι. Μετά έσπασε και ασχήμυνε.
 
Και μια και μιλάμε για γάμους ας πούμε και κάποια στατιστικά. Ο/Η καλλιτέχνης με τους περισσότερους γάμους που τελέστηκαν σε Ελλάδα και εξωτερικό ( από 4 και πάνω):

Τίτος Βανδής 6
Κώστας Χατζηχρήστος 5
Ανδρέας Μπάρκουλης 5
Αλέκος Αλεξανδράκης. 4
( 5 αν λάβουμε υπόψη και την πολύχρονη σχέση του με την Γαληνέα)
Κώστας Βουτσάς. 4
Ρένα Βλαχοπούλου. 4
Τόλης Βοσκόπουλος. 4
Κώστας Αρζόγλου. 4


Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή ( κυρίως πιο πρόσφατοι)......
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο γάμος του Άγγελου Αντωνόπουλου.

Προβολή συνημμένου 271008

IMG_5613-768x954.jpg


 
Και μια και μιλάμε για γάμους ας πούμε και κάποια στατιστικά. Ο/Η καλλιτέχνης με τους περισσότερους γάμους που τελέστηκαν σε Ελλάδα και εξωτερικό ( από 4 και πάνω):

Τίτος Βανδής 6
Κώστας Χατζηχρήστος 5
Ανδρέας Μπάρκουλης 5
Αλέκος Αλεξανδράκης. 4
( 5 αν λάβουμε υπόψη και την πολύχρονη σχέση του με την Γαληνέα)
Κώστας Βουτσάς. 4
Ρένα Βλαχοπούλου. 4
Τόλης Βοσκόπουλος. 4
Κώστας Αρζόγλου. 4


Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή ( κυρίως πιο πρόσφατοι)......
Θα κάνω πολλές και πολύ ηλίθιες ερωτήσεις και ζμπαθάτε με: υποτίθεται ότι η Εκκλησία δέχεται μέχρι τρεις γάμους. Άρα όλοι αυτοί παντρεύτηκαν στο Δήμο; Ίσχυε πολιτικός γάμος τότε; Στη δεκαετία του 1980 δεν καθιερώθηκε; Πως δέχονταν οι παπάδες να τους παντρέψουν; Μήπως κρύβανε τους προηγούμενους γάμους; Τι έπαιζε; Πάντα είχα τέτοιες βαθιές απορίες...

Έξι γάμους λέει ο Βανδής!!! Αλήθεια η Τέιλορ πόσους είχε κάνει; Πέντε ή επτά; (χαρά στο κουράγιο τους πάντως...)
 
Θα κάνω πολλές και πολύ ηλίθιες ερωτήσεις και ζμπαθάτε με: υποτίθεται ότι η Εκκλησία δέχεται μέχρι τρεις γάμους. Άρα όλοι αυτοί παντρεύτηκαν στο Δήμο; Ίσχυε πολιτικός γάμος τότε; Στη δεκαετία του 1980 δεν καθιερώθηκε; Πως δέχονταν οι παπάδες να τους παντρέψουν; Μήπως κρύβανε τους προηγούμενους γάμους; Τι έπαιζε; Πάντα είχα τέτοιες βαθιές απορίες...

Έξι γάμους λέει ο Βανδής!!! Αλήθεια η Τέιλορ πόσους είχε κάνει; Πέντε ή επτά; (χαρά στο κουράγιο τους πάντως...)

Βοσκόπουλος: 3 θρησκευτικοί (Στέλλα Στρατηγού, Μαρινέλλα, Τζούλια Παπαδημητρίου). 1 πολιτικός (Άντζελα Γκερέκου)

Βουτσάς: 3 θρησκευτικοί (Έρρικα Μπρόγιερ, Θεανώ Παπασπύρου, Εύα Καραγιάννη). 1 πολιτικός (Αλίκη Κατσαβού)

Αρζόγλου: 2 θρησκευτικοί στα 70s (Υβόννη Μαλτέζου, Βέρα Κρούσκα). Οι υπόλοιποι (Έλενα Ακρίτα, Ζαχαρούλα Χριστοπούλου) επειδή έγιναν μετά το 1982, κάποιος θα ήταν πολιτικός ή μπορεί να ήταν κι οι 2.

Βλαχοπούλου: Ξέρω ότι είχε κάνει 3 γάμους, όχι 4 (Κώστας Βασιλείου, Γιάννης Κωστόπουλος, Γιώργος Λαφαζάνης)

Χατζηχρήστος: Ο 5ος κι τελευταίος με τη Βούλα ήταν πολιτικός. Οι 4 προηγούμενοι, θρησκευτικοί (μια Νίτσα απο Βέροια στη Κατοχή, Μαρία Νικολαίδου, Καίτη Ντιριντάουα, Ελένη Πανταζή). Ομολογώ 4 θρησκευτικοί, δεν ξέρω πως έγιναν...

Μπάρκουλης: 2 θρησκευτικοί (Αλέκα Στρατηγού, Άντζελα Φάρα). 1 πολιτικός (τελευταία σύζυγος Μαρία). Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω. Έχω διαβάσει πάντως ότι στην Αμερική ουδέποτε παντρεύτηκε κι τα 2 μεγαλα παιδιά που απέκτησε ήταν εκτός γάμου. Ίσως είναι μυθεύματα τα περί γάμων του στο εξωτερικό.

Αλεξανδράκης: 2 θρησκευτικοί (Μαρτζ Βάλβη, Αλίκη Γεωργούλη). Οι υπόλοιποι, επειδή ήταν με ξένες (Γαλλίδα, Ελβετή), ίσως έγιναν στο εξωτερικό ή ίσως ήταν άλλου δόγματος.

Βανδής: 3 θρησκευτικοί (Μαρία Αλκαίου, Καίτη Ασπρέα, Αλέκα Παΐζη). Ο 6ος κι τελευταίος με την Μπέτυ Βαλάση (1984), δεν ξέρω, αλλά μάλλον πολιτικός. Οι 2 προηγούμενοι έγιναν στην Αμερική με ξένες, ίσως ήταν πολιτικοί ή ίσως άλλου δόγματος.

Υ.Γ. Δεν ξέρω, όταν κάποιος έκανε πολιτικό ή αλλόθρησκο γάμο στο εξωτερικό, αν ο γάμος αυτός είχε νομική ισχύ στην Ελλάδα. Αναφέρομαι για πριν το 1982.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βοσκόπουλος: 3 θρησκευτικοί (Στέλλα Στρατηγού, Μαρινέλλα, Τζούλια Παπαδημητρίου). 1 πολιτικός (Άντζελα Γκερέκου)

Βουτσάς: 3 θρησκευτικοί (Έρρικα Μπρόγιερ, Θεανώ Παπασπύρου, Εύα Καραγιάννη). 1 πολιτικός (Αλίκη Κατσαβού)

Αρζόγλου: 2 θρησκευτικοί στα 70s (Υβόννη Μαλτέζου, Βέρα Κρούσκα). Οι υπόλοιποι (Έλενα Ακρίτα, Ζαχαρούλα Χριστοπούλου) επειδή έγιναν μετά το 1982, κάποιος θα ήταν πολιτικός ή μπορεί να ήταν κι οι 2.

Βλαχοπούλου: Ξέρω ότι είχε κάνει 3 γάμους, όχι 4 (Κώστας Βασιλείου, Γιάννης Κωστόπουλος, Γιώργος Λαφαζάνης)

Χατζηχρήστος: Ο 5ος κι τελευταίος με τη Βούλα ήταν πολιτικός. Οι 4 προηγούμενοι, θρησκευτικοί (μια Νίτσα απο Βέροια στη Κατοχή, Μαρία Νικολαίδου, Καίτη Ντιριντάουα, Ελένη Πανταζή). Ομολογώ 4 θρησκευτικοί, δεν ξέρω πως έγιναν...

Μπάρκουλης: 2 θρησκευτικοί (Αλέκα Στρατηγού, Άντζελα Φάρα). 1 πολιτικός (τελευταία σύζυγος Μαρία). Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω. Έχω διαβάσει πάντως ότι στην Αμερική ουδέποτε παντρεύτηκε κι τα 2 μεγαλα παιδιά που απέκτησε ήταν εκτός γάμου. Ίσως είναι μυθεύματα τα περί γάμων του στο εξωτερικό.

Αλεξανδράκης: 2 θρησκευτικοί (Μαρτζ Βάλβη, Αλίκη Γεωργούλη). Οι υπόλοιποι, επειδή ήταν με ξένες (Γαλλίδα, Ελβετή), ίσως έγιναν στο εξωτερικό ή ίσως ήταν άλλου δόγματος.

Βανδής: 3 θρησκευτικοί (Μαρία Αλκαίου, Καίτη Ασπρέα, Αλέκα Παΐζη). Ο 6ος κι τελευταίος με την Μπέτυ Βαλάση (1984), δεν ξέρω, αλλά μάλλον πολιτικός. Οι 2 προηγούμενοι έγιναν στην Αμερική με ξένες, ίσως ήταν πολιτικοί ή ίσως άλλου δόγματος.

Υ.Γ. Δεν ξέρω, όταν κάποιος έκανε πολιτικό ή αλλόθρησκο γάμο στο εξωτερικό, αν ο γάμος αυτός είχε νομική ισχύ στην Ελλάδα. Αναφέρομαι για πριν το 1982.
Κάποιες παρατηρήσεις:

Ο τρίτος γάμος του Αλέκου Αλεξανδράκη με την Κλωντ Σαμπατου έγινε στο Παρίσι και ήταν πολιτικός. Δεν γνωρίζω αν και ο τέταρτος με την Βερενα Γκαουερ ήταν και αυτός πολιτικός και έγινε επίσης στο εξωτερικό.

Ο Κώστας Χατζηχρήστος έκανε τον πρώτο του γάμο στην Νάουσα εδώ η παλαιότερη ανάρτηση μου, https://retromaniax.gr/threads/Ξέρατε-ότι.15660/page-45#post-644965

Πάντα είχα την εντύπωση πως ο τέταρτος του γάμος με την Ελένη Πανταζή ήταν πολιτικός. Αν ήταν όντως θρησκευτικός τότε μάλλον είχε αποκρύψει τον πρώτο του γάμο . Πάντως η φωτογραφία ( από το αφιέρωμα της εκπομπής ΜτΧ της ΕΡΤ) δείχνει ότι ήταν μάλλον θρησκευτικός.2024_1_16_8_54_34.png

Ο Ανδρέας Μπάρκουλης παντρεύτηκε επίσης και την Έφη Αναστασίου με πολιτικό αλλά και θρησκευτικό το 1996 ενώ είχε κάνει και έναν πολιτικό στην Αμερική.

Οι γάμοι που έγιναν στην Αμερική ήταν κατά κανόνα "λευκοί" και αναγκαίοι για να μπορέσουν οι εν λόγω καλλιτέχνες να μείνουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και να μπορούν να εργαστούν. Τετοιο γάμο έκαναν και η Ρένα Βλαχοπούλου ,ο Γιάννης Σπάρτακος,η Ειρήνη Παππά, η Ζωή Λάσκαρη, ο Τίτος Βανδής, ο Ανδρέας Μπάρκουλης, αλλά και ο Στέλιος Καζαντζίδης μεταξύ άλλων. Από όσο γνωρίζω αυτοί οι γάμοι δεν θεωρούνταν έγκυροι στην Ελλάδα.

ΥΓ. Αλλος έναν επώνυμος αν και όχι καλλιτέχνης με πολλούς γάμους είναι και ο Ζάχος Χατζηφωτίου με 5
 
Μάιος 1966, η Μερκούρη και ο Ντασέν παντρεύονται στην Ελβετία. Σ αυτό το άρθρο η Μελίνα Μερκούρη εξηγεί τούς λόγους...

img.jpeg
 
Ο γαμος του Κωστα Ρηγοπουλου με την Κακια Αναλυτη εγινε το 1955, τρεις μηνες αφοτου γνωριστηκαν και το νυφικο ηταν δωρο απο την Ελλη Λαμπετη.

kakia 1955.jpg
 
Τρεις μήνες αφότου γνωρίστηκαν???!!! Δύο τινά συμβαίνουν εδώ. Ή τα ήθη της εποχής δεν επέτρεπαν μακροχρόνιες σχέσεις και μνηστείες ή ο γαμπρός δεν κρατιόταν ή και τα δύο αυτά!!!
 

Πιο σωστά ήταν ο τρίτος γάμος μια και είχε κάνει ακόμα ένα στην Φλόριντα των ΗΠΑ,



IMG_20240301_083405.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα