[Γαβριηλίδης Τoys] Παιχνίδια

geotsi

RetroN00b
Joined
25 Νοέ 2010
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
12
Μερικα παιχνίδια απο την συλλογη μου, απο την Ελληνικη εταιρια παιχνιδιων ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ TOYS (TRUCKS HELLAS) που κατασκευαζε παιχνιδια κυριως οχηματα οπως νταλικες, χωματουργικα, γερανους κτλ. κατα την δεκαετια του 80 και 90..









 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα Θυμαμαι και γώ αυτά!! είχα την Πυροσβεστική αλλά η ποιότητα ηταν κάτω του μετρίου και η σκάλα είχε σπάσει σχετικά ευκολά...Πάντως σαν ονομα το βρίσκω κάπως αντιεμπορικό..:)
 
Το φορτηγό το είχα κι εγώ!
 
Πω πω τι μου θύμισες τώρα....είχα τον γερανό και έπαιζα ατελείωτες ώρες μέχρι που τα φτυσε!
 
Κίτρινη πλαστική νταλίκα με φορτωτή

Υπήρχαν κάπου το 1980-1990 κάτι πολύ ωραία πλαστικά μοντελάκια, πιθανότατα 1/43. Ήταν ένα κίτρινο φορτηγό μα μαύρη βάση και κίτρινο αμάξωμα, με χοντρούς ημιελαστικούς τροχούς (το τιμόνι δεν έστριβε) που έσερνε ένα τρέιλερ με έναν ερπηστριοφόρο κίτρινο φορτωτή και μάλλον κόκκινη κουτάλα. Οι τροχοί στο φορτηγό μπαίνανε και βγαίνανε κουμπωτά και είχε πατούσαν αν θυμάμαι καλά πανω σε κάτι πλαστικές σούστες που έδιναν έναν ρεαλισμό στο φορτηγό. Οι δε ερπήστριες περιστρέφονταν κι αυτές.

Δε θυμάμαι αν αναπαριστούσε κάποιο υπαρκτό μοντέλο νταλίκας, αλλά ήταν αρκετά ρεαλιστικά. Πιθανώς να ήταν και ελληνικής κατασκευής.

Τα ψάχνω εδώ και μέρες και δεν μπορώ με τίποτα να εντοπίσω φωτογραφίες τους στο internet παρά το ότι ήταν πολύ συνηθισμένα παιχνίδια.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;. Ευχαριστώ πολύ :)
 
Λοιπόν, βρήκα κι άλλα στοιχεία σε περίπτωση που μπορεί να βοηθήσουν κάποιον να καταλάβει ποιο παιχνίδι ψάχνω.

Η νταλίκα ήταν Scania t142 και έμοιαζε εκπληκτικά και σε χρώμα με αυτή στην παρακάτω εικόνα:

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως εννοεις οπως της φωτογραφιας?

DSC01170.jpg

Αν ναι κοιτα στην κατηγορια μινιατουρες -> παιχνιδια ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΤΟΥS...
 
Αυτά είναι φίλε, ναι. Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι τα είσα στο νού μου αρκετά πιο ρεαλιστικά.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 
Πω πω πω α τ ε λ ε ί ω τ ε ς ώρες παιχνιδιού μιλάμε....Συνύθως θυμάμαι τα βρισκαμέ σε ζαχαροπλαστεία μέσα σε διαφανείς θήκες....
 
Μια χαρά ήταν για 'μας τα παιδιά και με μεγάλη ποικιλία! Εγώ είχα μερικά και το αγαπημένο μου ήταν η νταλίκα με το ελικόπτερο...
 
Σημερινη ρετροανακαλυψη Νο1. :)

Ακολουθουν κι αλλες... :diablotin:

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
  • Like
Reactions: PT8
Πω πω καταπληκτικό που το έχεις ακόμη σε τέτοια κατάσταση...το δικό μου δεν έχει μείνει ούτε ρόδα!!!
 
kingtiger077 είπε:
Πω πω καταπληκτικό που το έχεις ακόμη σε τέτοια κατάσταση...το δικό μου δεν έχει μείνει ούτε ρόδα!!!
Eεεε...για την ακριβεια δεν το ειχα...Το βρηκα. :)

Εξου και το "ρετροανακαλυψη". ;)
 
Το βρήκες;;;; Που; Πως; Πότε; Τυχερέ!!!! Κι απ'ότι βλέπω έρχονται κι άλλες ρετροανακαλύψεις ε; Σε παιχνιδάδικο με στοκ του 80 έπεσες;;;
 
Καλά ρε Σταύρο τι έχεις ρε παιδί μου.......τρελές συλλογες....!!!!πωωω αυτά είναι...!!!να και το δικό μου κομμάτι...!!!!Φωτογραφία1244.jpg
 
Απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια....ειχα ενα κολλημα με τις νταλικες....
 
Η κλασικη μπετονιερα του Γαβριηλιδη. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ολες οι φωτο απο e-bay.
 
IMG_1566.jpg

IMG_1572.jpg

IMG_1577.jpg

IMG_1579.jpg

IMG_1569.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα