Γαλακτοβιομηχανία 'ΑΣΤΥ'

@ manosdark

Να υπενθυμίσω ότι δεν χρησιμοποιούμε κεφαλαία όταν γράφουμε. Εκτός του ότι είναι κουραστικό στην ανάγνωση, είναι και σαν να φωνάζεις ;)
 


8449588183_1f6b700cf5_b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια φωτογραφια!

Θυμαται κανεις τα παγωτα που απεικονιζονται?

Jumbo

Chicaboom

Flash

Στρουμφοπαγωτο

Super 4

Spectra

Παρφαι Στορκ

Nevada
 
Τα ειχαμε τσακισει δεοντως - και δυστυχως και τα cortina...
 
Δεν θυμάμαι τα παγωτά αυτά, μάλλον το παγωτό Spectra θα ήταν κάτι σαν το Kοκτέιλ.
 
Στρουμφοπαγωτόόόό;;; :eek:

Υπήρχε τέτοιο πράγμα;;;

Θέλω στρουμφοπαγωτόόόόόόόόό :cry:

(Φαντάζομαι θα έχει και στρουμφοδώρα, εεε ;)
 
Ο μεγάλος πύραυλος της ΑΣΤΥ έχει μείνει στην ιστορία.

Ηταν βέβαια το πιο ακριβό παγωτό της εποχής μου (90 δρχ. σε μια εποχή που οι αντίστοιχοι πύραυλοι των πιο μοδάτων εταιρειών κόστιζαν γύρω στις 80-85 δρχ.), αλλά μάλλον θα συμφωνήσω ότι είναι το καλύτερο παγωτό που υπήρξε ποτέ.
 
To Στουμφοπαγωτό τι γεύσεις είχε στο κυπελάκι;

Πότε είχαν κυκλοφορήσει τα παραπάνω παγωτά;
 
Πρέπει να ήταν αρχές του '90. Η γεύση διπλή αν θυμάμαι καλά: βανίλια -κακάο με μιά ιδέα ξηρούς καρπούς. :)
 
Το 80-81 οταν η Γκρανελα και το Νοτσιολα εκαναν 15δρχ - ο πυραυλος Γιγας της ΑΣΤΥ εκανε 25 και ηταν οντως ο καλυτερος πυραυλος που φαγαμε ποτε - η βανιλια του ηταν κατι που δεν ξανασυναντησα μεχρι τωρα.
 
Την θυμάμαι την ΑΣΤΥ μόνο ότι είχε παγωτά. Αμφιβάλλω βέβαια αν έφαγα και κανένα από τα παγωτά της. Εξαφανίστηκε σχετικά γρήγορα θυμάμαι.
 
ΑΣΤΥ έφαγα τελευταία φορά το 1996. Ήταν αρκετά σπάνιο να βρεις τέτοιο ψυγείο, θυμάμαι που η μάνα μου δεν είχε ξαναδεί αυτή τη μάρκα. Ήταν και η τελευταία φορά που τα είδα.
 
είχαμε πάει εκδρομή στην Α' Δημοτικού στο εργοστάσιο ΑΣΤΥ...
 
BETTY BOOP είπε:
είχαμε πάει εκδρομή στην Α' Δημοτικού στο εργοστάσιο ΑΣΤΥ...
...και μάλιστα θυμάμαι που μας είχαν κεράσει και παγωτό πύραυλο!!!
 
Τα προλαβα στο χωριο, τον μεγαλο πυραυλο παιρναμε μονον ομως καθε κυριακη που ''ειχε παγωτο'', τις αλλες μερες δεν ειχε βολτα.
 
Ο παππούς μου και στη συνέχεια η μητέρα μου είχε μπακάλικο στο χωριό και δούλευε τα παγωτά ΑΣΤΥ. Θυμάμαι κάθε φορά που ερχόταν το φορτηγό ψυγείο παρατούσαμε το παιχνίδι και τρέχαμε στο φορτηγό όπου ο οδηγός μας κερνούσε πάντα από ένα παγωτό!
Επίσης θυμάμαι μια ελληνική κωμικη ταινία με τον Κώστα Βουτσά, αρχές του 80, όπου ήταν αστυνομικός και του τράκαραν το περιπολικό και έφυγε η πίσω πόρτα του οδηγού με αποτέλεσμα να φαίνεται μόνο η λέξη ΑΣΤΥ από το ολόκληρο Αστυνομία, και τρέξανε τα πιτσιρίκια που παίζανε εκεί κοντά να ζητήσουν παγωτά γιατί νόμιζαν πως πουλάει!!!
 
Επίσης θυμάμαι μια ελληνική κωμικη ταινία με τον Κώστα Βουτσά, αρχές του 80, όπου ήταν αστυνομικός και του τράκαραν το περιπολικό και έφυγε η πίσω πόρτα του οδηγού με αποτέλεσμα να φαίνεται μόνο η λέξη ΑΣΤΥ από το ολόκληρο Αστυνομία, και τρέξανε τα πιτσιρίκια που παίζανε εκεί κοντά να ζητήσουν παγωτά γιατί νόμιζαν πως πουλάει!!!
Σεριφης ο μηχανοφαγος. Ημουν παρουσα στο γυρισμα. Ηταν απογευματακι και μαζι με συμμαθητες ερχομασταν απο σχολικο περιπατο οταν πεσαμε πανω στο γυρισμα της σκηνης. Ακομα και οι δασκαλοι σταθηκαν για να δουν!
 
Θυμάμαι κάθε φορά που ερχόταν το φορτηγό ψυγείο παρατούσαμε το παιχνίδι και τρέχαμε στο φορτηγό όπου ο οδηγός μας κερνούσε πάντα από ένα παγωτό!

Καποτε για να μπορεσουμε να παρουμε νεο ψυγειο στο σπιτι δουλεψα σε εταιρια με ανατιναξεις σε επαρχιακο δρομο. Φρικτες οι συνθηκες εργασιας 12ωρο κατω απο τον ηλιο και κινδυνεψα μια φορα να πεσω σε γκρεμο-αλλη να με πατησει D9 μπουλντοζα και αλλη μια να μου σπασει το ποδι ενας βραχος που επεσε απο ψηλα εντελως απροβλεπτα.
Ενα μεσημερι νταλα ηλιος και ολοι εμεις ''αλευρωμενοι'' απο την σκονη και ψημενοι απο την τοση ζεστη περασε ενα φορτηγο,κατεβηκε ο οδηγος και κερασε ολο το συνεργειο απο ενα παγωτο, εμεινα εκπληκτος αλλα οι παλιοι μου ειπαν το ''μυστικο'': ο οδηγος μπορουσε να δικαιολογησει ενα πολυ μικρο ποσοστο ως ''απωλειες'' δηλαδη επεσαν κατω,στριμωχτηκαν και στραπατσαριστηκαν,ελειωσαν κλπ αρα δεν μπορουσαν να πωληθουν,κατι σαν ''φυρα'' ας το πουμε και ετσι ο καθε οδηγος εδινε οπου ηθελε μια στο τοσο μερικα παγωτα ''ετσι για το καλο'' οπως ελεγαν στα χωρια.
 
Πίσω
Μπλουζα