Γαλλικές αστυνομικές ταινίες

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Αλαίν Ντελόν, Ζαν Πωλ Μπελμοντό, Λινο Βεντούρα....αν αυτά τα ονόματα σας λένε κάτι chances are είσθε παιδί των 80ς (ή 70's)

Τις λατρεύω ξέρεται αυτές τις ταινίες από τα 70ς και 80ς. Αστυνομικού περιεχομένου οι περισσότερες αλλά με μια τελείως διαφορετική Ευρωπαική προσέγγιση όσον αφορά τους διαλόγους και τις υποθέσεις (σε σύγκριση πάντα με τις αμερικάνικες της ίδιας περιόδου).

Εδώ θα αναφερθω σε κάποιες αγαπημένες όπως:

Αντίο Φίλε (Adieu L' amie - 1968) του Jean Herman

[video=youtube;UKyygvAB-SE]


Αλαίν Ντελόν (ο όμορφος) και Tσάρλς Μπρόνσον (o σκληρός άσχημος) σε μια ταινία που πρέπει να την έχω δει πάνω από 50 φορές. Κορυφαία η σκηνή της ανάκρισης του Μπρόνσον με τα νομίσματα στο ποτήρι :)

Le Casse aka The Burglars (Οι Διαρρήκτες - 1971)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

O Mπελμοντό (πάντα τον θεωρούσα cool τυπά) ηγείται μιας μικρής ομάδας διαρρηκτών που δρούν στην ελλάδα. Εμπόδιο στα σχέδια τους μπένει ο αστυνόμος Ζαχαρίας (Omar Sharif). Γυρισμένη (κατα το ήμισυ) στην Ελλάδα (αθήνα - πηραιά) από τον Henry Verneill Οι Διαρρήκτες είναι αγαπημένη μου ταινία και για το λόγο ότι ο αείμνηστος fatheras μου έπαιξε έναν κομπάρσο στην σκηνή της καταδιώξης 2 οχημάτων (του μπάτσου και του ληστή) όπου περνούν μέσα απο μια κηδεία. Αμερικάνικη και γαλλική παραγωγή, εξαίσια φωτογραφία, όμορφα stunts στους δρόμους της - υπό το καθεστώς της χούντας ακόμα - Αθήνας, μουσική από Ennio Moricone...και μια σκηνή που μένει στην μνήμη για πάντα ...Ο Ομάρ Σαρίφ προσπαθώντας να φέρει βόλτα τον πεισματάρη διαρρήκτη Μπελμοντό του κάνει το τραπέζι με mousaka, ntolmades, gemista σε Πλακιώτικη ταβέρνα

Eπίσης μερικές ακόμα αγαπημένες (και κατεχόμενες σε vhs)

Tρόμος Πάνω Από την Πόλη (1975) (Peur Sur La Ville) με τον Μπελμοντό στο ρόλο ενός επιθεωρητή που κυνηγά έναν ψυχοπαθή δολοφόνο. Σκηνοθεσία Ανρί Βερνείγ

Le Solitaire (1987) Ο περιθωριακός. Η τελευταία action Packed ταινία του Mπελμοντό από τον μέγα σκηνοθέτη ΖΑΚ ΝΤΑΙΡΕ. Ένας Μπάτσος στο κυνήγι ενός Νονού της Γαλλικής Μαφίας

3 hommes a Abattre (1980) 3 φορές σκληρός. Ένα εξαίσιο και μυστηριόζο αστυνομικό θρίλερ με τον Αλαίν Ντελόν στο ρόλο ενός τυπά που μπλέκει χωρίς να θέλει με διάφορα παράξενα κυκλώματα. Σκηνοθεσία Zακ Ντερέ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[Ελπίζω να μην πειράζει που αναβιώνω το θέμα 3+ χρόνια μετά]

Παρότι δεν είναι το αγαπημένο μου είδος (κορίτσι πράγμα γαρ), ομολογώ πως έχω κάτσει κι έχω δει ό,τι ταινία με Belmondo & Delon έχει πέσει στα χέρια μου! Τρελή αδυναμία και στους δύο, τί να κάνουμε... Το "Le Casse" δεν το γνώριζα και θα το ψάξω γιατί το τρίπτυχο Μπελμοντό-Σαρίφ-Ελλάδα υπόσχεται πολλά!

Σχετικά πρόσφατα είδα δύο του Delon, το "Un flic" (1972) & "Le choc" (1980). Το πρώτο πολύ καλό και με ιδιαίτερη ατμόσφαιρα (ένα απίστευτα ψυχρό χρώμα). Το δεύτερο... θα μπορούσε να ήταν ένα πολύ ωραίο θρίλερ δράσης αν δεν του το χαλούσαν οι ΑΘΛΙΑ γυρισμένες σκηνές δράσης που στην καλύτερη περίπτωση προκαλούν γέλιο! Παρεμπιπτόντως, και στις δύο ταινίες, συμπρωταγωνίστρια του Delon, το άλλο κολοσσιαίο "D" του γαλλικού κινηματογράφου: Catherine Deneuve.
 
Αφου επαιζε το Κατερινακι...

Μαγευτικη τυπισσα!

Με εβαλες σε τριπακι να ψαξω να δω το Le choc...Thanx!
 
Πες μας εντυπώσεις αν το δεις! [Έκανα ένα λαθάκι, το Le choc είναι 1982 και όχι 1980]

Αν σ'αρέσει το Κατερινιώ, υπάρχει και το Les choix des armes (1981) με συμπρωταγωνιστές Yves Montand και Gerard Depardieu όταν ήταν ακόμη νιάτο και πολύ ωραίο μάλιστα, αλλά μάλλον δε σε ενδιαφέρει αυτό! Απόδραση από φυλακή, καταδίωξη, ομηρία, σκοτωμοί... (ήρθε η ώρα να αναζητήσω το thread με τα μιούζικαλ!) :)
 
Υπάρχει μια πολύ ωραία αστυνομική με τον Montand που λεγότανε Police Python ή κάτι τέτοιο του 1976

χαίρομαι που το νήμα μου βρήκε κοινό έστω και μετά 3 χρόνια :p
 
H ταινια λεγεται Police Python 357 και ειναι παρα πολυ καλη.

Ο Yves Mondant ειναι υπεροχος και στο φιλμ Le Cercle Rouge - Ο Κοκκινος Κυκλος, του 1970. Μαζι του, ο Alain Delon και ο Gian Maria Volonte.

H σκηνη της διαρρηξης ειναι απο τις καλυτερες στην ιστορια. Διαρκει περιπου μιση ωρα, αλλα χαριν στην εξαιρετικη σκηνοθεσια και τις αψογες ερμηνειες, καταφερνει να κρατα το ενδιαφερον των θεατων στο κοκκινο.

Ενα αλλο πολυ καλο αστυνομικο - μυστηριου φιλμ ειναι Ο Ταξιδιωτης της Βροχης - Le Passager de la Pluie, του 1969 με τον Charles Bronson.

Εδω, η αγωνια του θεατη ειναι στο ζενιθ, μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο.

Και φυσικα η μουσικη της ταινιας αξεπεραστη, απο τον Francis Lai, τον συνθετη που εντυσε μουσικα τις ταινιες Ενας Αντρας - Μια Γυναικα και Love Story.
 
Το έχω το Ο Ταξιδιώτης της Βροχής πολύ καλή ταινία με αυτή την μινιόν ηθοποιό του

Dernier Domicile Connu 1969


Πρόσφατα είδα και μια ακόμα σπάνια του Bronson εκείνης της περιόδου (με τον Αntony Perkins) το A Stranger At the Door

επίσης αγαπημένη με Montanτ το I Comme Icare του 1979 (του Ανρί Βερνέιγ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Α Stranger at the Door ειναι αγαπημενη και για μενα και απορω πως την ξεχασα!

Ο Perkins ηταν φοβερα ταλαντουχος. Απο τοτε που τον πρωτοειδα στο Psycho, τον λατρεψα.
 
Εχω χρονια να δω την ταινια και δεν ειμαι σιγουρη........

νομιζω ομως πως ο τιτλος της ηταν Someone Behind the Door.

Ψαξτο, δεν ξερω.
 
bambinella 100 έχεις απόλυτο δίκιο ο τίτλος σου είναι σωστός (ο δαίμων του πληκτρολογιού).
 
Ατμοσφαιρικη οσο λιγες και με πολυ εμπνευσμενο σεναριο η κλασσικη Ascenseur pour l' echafaud - Ασανσερ για δολοφονους, του Louis Malle, γυρισμενη το 1957.

Ωραια μουσικη επενδυση και πανεμορφη η Ζαν Μορω, στην ασπρομαυρη φωτογραφια της ταινιας.

All Time Classic!
 
πραγματικά υπέροχη επιλογή, αλλά ας μην ξεχνάμε και την diavoliques (1955) με την simon signoret
 
Μια μια τις θυμομαστε και παμε απο την καλη στην καλυτερη!

Les Diaboliques του Clouzot με τη Simone Signoret στο ρολο της κακιας και δυναμικης και τη Vera Clouzot - συζυγου του σκηνοθετη - στο ρολο της καλης και ντροπαλης που παρασυρεται απο την Signoret.

Aλλο ενα δειγμα του πολυ καλου ευρωπαικου σινεμα της εποχης, στον αντιποδα του Χολυγουντ.
 
Η Πισινα, του 1969. Με Αλαιν Ντελον, Ρομυ Σναιντερ, Μωρις Ρονε. Αξεχαστη η σκηνη του φονου, που ακολουθει!

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rififi. Μια απο τις πρωτες γαλλικες αστυνομικες ταινιες γυρισμενη το 1955.

Σκηνοθετης ο Ζυλ Ντασσεν ο οποιος παραλληλα κρατουσε κι εναν βασικο ρολο μεσα στο εργο.

Εξαιρετικη ασπρομαυρη φωτογραφια, σφιχτοδεμενο σεναριο, αλλα πανω απο ολα εντυπωσιακη η μεθοδος διαρρηξης (rififi) που αποτελεσε "σχολη" εντος και...εκτος μεγαλης οθονης!

Αυτος ειναι και ο λογος που η προβολη της ταινιας ειχε απαγορευτει σε πολλες χωρες.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξεχασατε το μην ξυπνατε εναν μπατσο που κοιμαται.αλαιν ντελον μισελ σερο.κλπ .με καποιους αστυνομικους που παιρνουν το νομο στα χερια τους.φοβερη ταινια απο τις τελευταιες του.
 
Mια υπεροχη ταινια που ειδα σημερα ειναι το ''sicilian clan" με Alain Delon,Lino Ventura και το μεγαλο Jean Gabin
 
[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Από το 1962, "Le Doulos" ("Ο Χαφιές") του Μελβίλ με Μπελμοντό (μάλιστα, έγινε και ριμέικ το 1983 από τον Δημήτρη Σταύρακα ως "Η Παρεξήγηση", με τον Αλέξη Δαμιανό να κρατά τον κεντρικό ρόλο και τον ρόλο του Μπελμοντό ο Σπύρος Φωκάς)

[video=youtube;AtQ-9Fbrkxg]

Από το 1970, "La Horse" ("Τα Λύτρα της Σιωπής") με Γκαμπέν

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Από τα 1976, "Police Python 357" ("O Σκληρός Νόμος του Επιθεωρητή Φερώ") με τον Ύβ Μοντάν

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Aπό τα 1980, "Trois Hommes A Abattre" ("3 Φορές Σκληρός") με τον Ντελόν και σε σκηνοθεσία Ζάκ Ντερέ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μήπως έχει κανείς υπ΄όψη του αυτή την ταινία?

http://www.imdb.com/title/tt0072910/

La faille (1975) βασισμένη στο ''Λάθος'' του Αντώνη Σαμαράκη ... δεν την έχω ακούσει ποτέ!
 
Μετράνε οι ταινίες του Λουΐ Ντε Φυνές; Γιατί μ'αρέσουν πάρα πολύ (αλλά μάλλον είναι κωμωδίες) Η αγαπημένη μου είναι Ο χωροφύλακας και οι εξωγήινοι, Le gendarme et les extraterrestres και όλες με τον γνωστό χωροφύλακα, Φαντομας κλπ. Και είναι τόσο απλά τα γαλλικά τους, που τα καταλαβαίνω σχεδόν όλα!
 
Πίσω
Μπλουζα