Γαλλικό μπιλιάρδο

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Το γαλλικο μπιλιαρδο για μενα ειναι το απολυτο συμβολο των 80's.8 στης 10 βιντεοταινιες των 80's με σταματη γαρδελη,σταθη ψαλτη,πανο μιχαλοπουλο και αλλους πολλους περιλαμβανουν σκηνες σε μπιλιαρδαδικα με τους πρωταγωνιστες πανω απο ενα γαλλικο μπιλιαρδο.Εκτος απο τα arcades εχω τεραστιο παθος με το γαλλικο μπιλιαρδο(μονο γαλλικο οχι αμερικανικο)και παιζω ακομα και σημερα σχεδον καθημερινα.Εχω κερδισει οπως και χασει απειρα στοιχηματα σε ολη μου την ζωη με το μεγαλητερο επαθλο μου ενα XT600 το κλασικο ασπρο με την κκοκινη σελα απο φιλο που δεν το πηρα ομως αλλα ο φιλος πηρε το μαθημα του.Πιστευω υπαρχουν πολοι σαν και μενα που εχουμε φαει απειρες ωρες στα μπιλιαρδαδικα πανω απο το γαλλικο μπιλιαρδο και κατω απο τα χαμηλα φωτα των συγκεκριμενων μαγαζιων με αμετρητα μπουκαλια μπυρας :D να στοιβαζονται σε καθε παιχνιδι οποτε περιμενω να ακουσω ιστοριες.Καποτε ειχα αγορασει 100 χιλιαδες δραχμες για γαλλικο μπιλιαρδο μια εκπληκτικη στεκα buffalo centry αλλα δυστηχως εσπασε πανω σε εναν μεγαλο καβγα.Αν με πανε καποια πραγματα οπως τα υπολογιζω σε λιγο καιρο θα εχω τον δεικο μου χωρο με ενα τραπεζι γαλλικου μπιλιαρδου μαρκας buffalo holland και μοντελο eliminator crm brown και την στεκα που ειχα καποτε οπως και της αλλες της κλασικες στεκες φυσικα για να σημπληρωθει το πακετο.Mε mame,γαλλικο μπιλιαρδο και ψυγηακι με μπυρες στο ιδιο δωματιο χλωμο το κοβω να με βλεπει το φως του ηλιου :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητέ metalcandyman, γι' ακόμη μια φορά έχεις ανοίξει ένα πολύ φλέγον (και τσουρουφλίζον μη σου πω!) τόπικ.

Υπήρξα και είμαι ακόμα αθεράπευτη φαν του μπιλιάρδου! Το θεωρώ ένα από τα πιο έξυπνα παιχνίδια! :)

Ξεκίνησα να παίζω στα 15 μου και χωρίς να θεωρούμαι κάτι το εξαιρετικό, πάντα απολαμβάνω ένα καλό παιχνίδι! Η σκηνή με τις μπύρες ισχύει στο φουλ, εντελώς καραρετρό καταστάσεις και να περιμένω με αγωνία να έρθει το Σάββατο για να πάω να παίξω! Κάθε Σάββατο, μηδεμίας εξαίρεσης! Αυτό, γινόταν σχεδόν μέχρι και τα 16 μου.... Μετά, μεσολάβησαν άλλα και το άφησα το σπορ....

Έπαιζα και γαλλικό -κυρίως ελεύθερο (αν και θα ήθελα να μπορούσα να παίξω τρίσποντο), αλλά η καρδιά μου ανήκει στο αμερικάνικο!

P.S. Βλέπω είσαι και κοντογείτονας - σε ψήνω από τώρα για την επόμενη συνάντηση των ρετρομανιακών! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μεγαλη μου ευχαριστηση θα ερθω Daredevil:)Kαι γω μια ζωη παιζω μπιλιαρδο οπως ειπα και παραπανω και για να παρω την στεκα που ανεφερα εκανα μιλαμε τρελες οικονομιες σαν πιτσιρικας.Μιλαμε για απειρες ωρες παιχνιδιου και παααααααααρα πολλες μπυρες.Οταν με το καλο γιννει η συναντηση θα παιξουμε μπιλιαρδο οπωσδηποτε. :D
 
Και θα τσιμπήσουμε και την αγαπητή Kambia!

Τώρα με μπρήζωσες να ψάξω να βρω τις στέκες μου! Τη μια, την είχα αγοράσει στα 16 μου και την άλλη, μου την είχε κάνει δώρο μια πολύ καλή μου φίλη...

Αν όχι σήμερα, αύριο-μεθαύριο θα ψάξω να τις βρω και θα τις φωτογραφήσω! :)

Α, και πού 'σαι! :) Εγώ με στοιχήματα δεν παίζω, γιατί χάνω! :D (ναι, είμαι κότα! :D :D)
 
Κανενα προβλημα,με στοιχηματα χοντρα παιζαμε καποτε οχι τωρα περασαν αυτες οι εποχες.Εκτος και αν θες να παξουμε αγαπητη Daredevil της μπυρες που θα πιουμε :D :D:D:D
 
Εγω συνηθως κατέληγα να παιζω ενα απο τα δυο παιχνίδια:

"cannonball run": Οπου εκτοξεύεται η μπαλα απο το τραπεζι και ο παικτης τρεχει να την πιασει πριν τραυματίσει κάποιον αθώο περαστικό. :go: :brick:

και σπανιότερα,

"σκίσε με να αλλάξω ραφτη": Οπου οι παίκτες την κανουν με ελαφρα πηδηματάκια πριν παρει ειδηση ο μαγαζάτορας την ζημια! :boss: :frypan:
 
freaktmp είπε:
Εγω συνηθως κατέληγα να παιζω ενα απο τα δυο παιχνίδια:
"cannonball run": Οπου εκτοξεύεται η μπαλα απο το τραπεζι και ο παικτης τρεχει να την πιασει πριν τραυματίσει κάποιον αθώο περαστικό. :go: :brick:

και σπανιότερα,

"σκίσε με να αλλάξω ραφτη": Οπου οι παίκτες την κανουν με ελαφρα πηδηματάκια πριν παρει ειδηση ο μαγαζάτορας την ζημια! :boss: :frypan:
Xα,χα,χα,χα.Πολυ ωραια παιχνιδια και τα δυο φιλε.Ενας ολοκληρωμενος παικτης μπιλιαρδου κυριως γαλλικου πρεπει να γνωριζει πολυ καλα και τα δυο αυτα παιχνιδια :D
 
@freaktmp: Μην ανησυχείς! Εγώ έχω πετύχει έτσι 4 ανθρώπους: Έναν μαγαζάτορα, έναν σερβιτόρο και 2 κοπελιές από το δίπλα τραπέζι! Η ατάκα "Ούπς, σας πέτυχε?" ήταν μάλλον για τα μάτια του κόσμου, μιας και τους είχα ξεράνει, αλλά τέλος πάντων! Τσόχα όμως, δεν έσκισα και είμαι πολύ περήφανη! (βέβαια, πάντα υπάρχει η πρώτη φορά!)

@metalcandyman: Με βλέπω να φεύγω ταπί και ψύχραιμη από τα μπυρόνια! :)
 
Καλη παρεα,μπιλιαρδο,μπυρονια.Επυτηχημενο τριπτυχο μιας υπεροχης μερας :D
 
Λίγη Τριγωνομετρία, λίγη φυσική, μουσικούλα, καλή παρέα, μπύρες (όπως πολύ σωστά ειπώθηκε) και φύγαμε. Αν και το δικό μου φόρτε είναι το αμερικάνικο πιο πολυ και το 9μπαλο. Τα στοιχήματα δε έπεφταν σύννεφο με έπαθλο μια κάσα μπύρες (χικ...)

Θυμάμαι μικρή, μέχρι να αδειάσει κάποιο arcade, χάζευα πάντα τους άλλους να παίζουν γαλλικό και πάντα να αναρωτιέμαι γιατί την μπάλα την λένε "Πικέ"!

@D@redevil Ψάξε τις στέκες σου. Το Σάββατο σε πάω μια κόντρα :p
 
Αλήθεια, μόνο εγώ σκέφτομαι πόσο έχουν πάει οι μπύρες? :p

@Kambia: Τι λες τώρα! Από τότε που ήσουν έγκυος έχουμε να παίξουμε! Θυμάσαι πώς πιάνουν τη στέκα?! :)

(και ναι, θα τις ξεθάψω, αφού έταξα φωτός στο thread! :) )
 
Αν και φαντικός του snooker, το γαλλικό μου αρεσει αρκετα αν και μου φενεται πολύ ευκολο. θα ηθελα να δοκιμάσω ρώσικο (με 5 μπαλες) καποια στιγμή...
 
Μονο ευκολο δεν ειναι το γαλλικο μπιλιαρδο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Παντως και γω θα ηθελα να παιξω το ρωσικο που αναφερεις αν εβρισκα σε κανενα μαγαζι αλλα χλωμο το βλεπω.
 
μονο που έκανα λάθος, ειναι με 4 μπάλες και όχι με 5, μια παραπανω απο το γαλλικό.
 
As promised, ξέθαψα τις στέκες μου! :D

Ανυπομονώ να ξαναπαίξω! :) Αυτές είναι οι αγάπες μου! :flower:

Στις θήκες τους:

attachment.php


attachment.php


Και εκτός θήκης! Η πάνω-πάνω στέκα με το ανοιχτό καφέ στη λαβή (που είναι στο μαύρο κουτί) είναι αυτή που είχα αγοράσει πριν από 15 χρόνια! (στα 16 μου!). Η άλλη είναι αυτή που μου έκανε δώρο μια φίλη μου. Συγνώμη για την "ανάποδη" τελευταία φωτό, απλά είπα να γλυτώσω χρόνο και να τις ανεβάσω απευθείας από την ψηφιακή!

attachment.php


attachment.php
 
Πολυ ωραιες οι στεκες σου Daredevil.Εγω ψαχνω χρονια αυτη που ειχα καποτε αλλα δυστηχως δεν μπορω να την βρω γιαυτο και θα παραγγηλω μια αλλη που εχω βρει.
 
Πίσω
Μπλουζα