Γαλλοβελγικά κόμικς...

Γιατι να μη ξεκινησεις ξεχωριστο θρεντ; :) Αν και νομιζω εχουμε ξανα αναφερθει σε αυτους.

Εχουν κυκλοφορησει με αυτον τον τιτλο απο τα Χρυσα Κομικς και τα ονοματα τους στα γαλλικα ηταν Tif (που ειναι αργκο για "μαλλια") και Tondu (που ειναι αργκο για "κουρεμενος") και φυσικα τα ονοματα τα φορουσαν "αναποδα" :) Στην Αστραπη κυκλοφορησαν σε συνεχειες με τον τιτλο "Τριχας και ΓΛόμπος.

Γι' αυτό τα έβαλα εδώ... Εντάξει, όπου βρήκα thread έβαλα τα υπόλοιπα.... Αλλά νομίζω ότι αυτά ταιριάζουν εδώ.... Είναι ακριβώς τα ίδια με τα ΧΡΥΣΑ ΚΟΜΙΚΣ απλά για κάποιο λόγο δεν αναφέρεται ο τίτλος.... Έχει γίνει ΓΕΛΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.... η μετάφραση είναι της Έλενας Ακρίτα... :)
 
Θα σου κανω ομως "ισχυρη συσταση", οταν σκαναρεις κομικς για να τα ανεβασεις, να σωζεις σαν εικονες και οχι σαν pdf, για διαφορους λογους :)

Τωρα οσον αφορα το συγκεκριμενο τευχος, εχει πλακα το οτι ακριβως το ιδιο πετυχα σε ενα περιπτερο κοντα στην παραλιγα ενος νησιου (για οταν ημουν μικρος λεμε παντα). Το πηρα απο περιεργεια αλλα μετα ξενερωσα εεπειδη ηταν η ιδια ιστορια με καποια που ηξερα ηδη (η την ειχα παρει απο τα Χρυσα Κομικς ή την ηξερα απο την Αστραπη). Επισης δεν εχω δει ποτε κανενα αλλο τευχος του "Γελιο για Ολους". Ειναι κλασσικη περιπτωση ευρεσης εκδοσης μικρης κυκλοφοριας σε ενα εντελως ακυρο μερος.

Ενδιαφερον το οτι ειχαμε ακριβως το ιδιο τευχος, και ισως δεν εχει βγει κανενα αλλο (παροτι λεει #4, λολ)
 
Θα σου κανω ομως "ισχυρη συσταση", οταν σκαναρεις κομικς για να τα ανεβασεις, να σωζεις σαν εικονες και οχι σαν pdf, για διαφορους λογους :)

Α, δεν ήξερα ότι το Pdf δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.... Από εδώ και εμπρός, ό,τι βρίσκω, θα τα σκανάρω σαν εικόνες.... :)
 
Πρόσφατα έμεινα σε ένα ξενοδοχείο στην Λιέγη (Βέλγιο) που είχε θέμα τα Βελγικα κόμικς! Κάθε δωμάτιο ήταν διακοσμημένο με διαφορετικό χαρακτήρα από τα κόμικς. Το δικό μου, είχε την αεροσυνοδό Νατάσα :D

Πέρα από τις τοιχογραφίες, το δωμάτιο είχε και μια συλλογή κόμικς του αντίστοιχου χαρακτήρα να διαβάσεις άμα θέλεις. Πάρα πολύ όμορφο!

Απ' ότι διαβάζω, κάποιες ιστορίες της Νατάσας είχαν κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα στις αρχές της δεκαετίας του '80, εγώ δεν τις θυμάμαι αυτές τις εκδόσεις, είμουνα μικρός τότε.

View media item 2722
View media item 2723
View media item 2724
 
Από γαλλοβελγικα μου άρεσε πολύ ο Ρικ Χοσετ, Μισέλ Βαγιαν, Μπρούνο Μπραζίλ, δεν ξέρω αν ήταν ίδια εθνικότητα ο Έρικ Καστέλ αλλά κι αυτό φοβερό
 
Στο Βέλγιο υπάρχουν δύο σχολές comic: η «σχολή της Μαρσινέλλας» και η «σχολή των Βρυξελλών» η οποία εκπροσωπείται από τον Edgar-Pierre Jacobs και τον Hergé, δημιουργό του θρυλικού Tintin και του διδύμου Κουκούτσης-Παπούτσης.
 
Μισέλ Βαγιάν ήταν το αγαπημένο μου κόμικ, δεν θυμάμαι αν οι ιστορίες ήταν στο Μπλεκ ή στο Αγόρι. Είχε βγει και μια Γαλλική ταινία Μισέλ Βαγιάν πριν από χρόνια, είχε κακές κριτικές νομίζω αλλά εμένα μου άρεσε!
 
Πίσω
Μπλουζα