Γενικα ρετρο κουιζ

Ρομαντικές οι περισσότερες, αλλοπροσαλλες αλλά ούτε σκηνές βιας , ούτε σεξ , ούτε φρίκη εχουν
Δεν αναφέρομαι στις ταινίες αλλά στα εικονιζόμενα ζευγάρια. Δεν μ' αρέσουν.
 
Δεν αναφέρομαι στις ταινίες αλλά στα εικονιζόμενα ζευγάρια. Δεν μ' αρέσουν.

Είναι λίγο πιο συγκεκριμένα στα πλαίσια του horror για να διαλέξεις ποιο ζευγάρι σου αρέσει.

@αριαδνη Πολύ πιθανόν να υπάρχει και για ζευγάρια στις ρετρό αμερικανικές κωμωδίες. Αν βρεις κάτι ποσταρε! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν αναφέρομαι στις ταινίες αλλά στα εικονιζόμενα ζευγάρια. Δεν μ' αρέσουν.
Ναι αυτό το δέχομαι είπαμε είναι λίγο στα όρια του horror και του γκοθικ , φρικωδεις, όμως σε καμια περίπτωση
 
φρικωδεις, όμως σε καμια περίπτωση
Μιλησε κανεις;

Αν και γενικα δεν ειμαι του goth ή του τρομου αυτα ειναι ευκολα.
  1. Edward Scissorhands (1990)
  2. The Nightmare Before Christmas (1993)
  3. The Addams Family (1991)
  4. The Munsters
  5. The Grim Adventures of Billy & Mandy (2001)
  6. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)
  7. Bram Stoker's Dracula (1992)
  8. Corpse Bride (2005)
  9. Bride of Chucky (1998)
Τωρα αν ηταν να διαλεξω κατι, δυσκολο γιατι ειναι ανόμοια πραγματα, κωμωδιες, ρομαντικες, τρομου, ειναι λιγο αχταρμας.

Θα ελεγα μεταξυ Edward Scissorhands (1990) και Bram Stoker's Dracula (1992) γιατι ετσι.
 
Μίλησε κανεις;

Αν και γενικα δεν ειμαι του goth ή του τρομου αυτα ειναι ευκολα.
  1. Edward Scissorhands (1990)
  2. The Nightmare Before Christmas (1993)
  3. The Addams Family (1991)
  4. Οι Μούνστερς
  5. The Grim Adventures of Billy & Mandy (2001)
  6. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)
  7. Ο Δράκουλας του Μπραμ Στόκερ (1992)
  8. Corpse Bride (2005)
  9. Bride of Chucky (1998)
Τωρα αν ηταν να διαλεξω κατι, δυσκολο γιατι ειναι ανομοια πραγματα, κωμωδιες, ρομαντικες, τρομου, ειναι λιγο αχταρμας.

Θα ελεγα μεταξυ Edward Scissorhands (1990) και Bram Stoker's Dracula (1992) γιατι ετσι .
Και γω μεταξύ αυτών των δύο θα διάλεγα. Ναι είναι κωμωδίες, τρόμου, ρομαντικές δεν είναι όμως ακατάλληλες με άσχημες σκηνές βιΑς, βωμολοχιες, σεξ
 
Τα Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007), Bram Stoker's Dracula (1992) και Bride of Chucky (1998) ειναι R rated...

Αν και θα ελεγα οτι μονο το τριτο ειναι "σκληρο" R
Πήγα κουβά το παραδέχομαι :lol: τον δράκουλα τον έχω δει μόνο από τις τρεις. Τουλάχιστον οι άλλες είναι καταλληλες
 
Εχω δει τα 1-3, 6-8.

Munsters δεν ειμαι σιγουρος απο που ειναι η εικονα. To franchise ειναι κανα δυο τηλεοπτικες σειρες, και καμποσες τηλεταινίες. Εχω δει κατι ψιλά απο δω και κει, αλλα οχι πολλα πραγματα.

Τωρα Chucky, ειχα δει το πρωτο και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να δω κατι αλλο...

Γενικα θα συμφωνήσω οτι εκτος απο το Bride of Chucky (1998), δεν υπαρχει τιποτα εδω που να ενοχλησει ακομα και τους πιο υπερευαισθητους.
 
Εχω δει τα 1-3, 6-8.

Munsters δεν ειμαι σιγουρος απο που ειναι η εικονα. To franchise ειναι κανα δυο τηλεοπτικες σειρες, και καμποσες τηλεταινιες. Εχω δει κατι ψιλα απο δω και κει, αλλα οχι πολλα πραγματα.

Τωρα Chucky, ειχα δει το πρωτο και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να δω κατι αλλο...

Γενικά θα συμφωνήσω οτι εκτος απο το Bride of Chucky (1998), δεν υπαρχει τιποτα εδω που δεν ενοχλησει ακομα και τους πιο υπερευαισθητους.
Ε τότε δεν πήγα κουβά, μόνο κάτι λίγο, ένα πατουσακι:bananafuck:
 
Εχω δει τα 1-3, 6-8.

Munsters δεν ειμαι σιγουρος απο που ειναι η εικονα. To franchise ειναι κανα δυο τηλεοπτικες σειρες, και καμποσες τηλεταινίες. Εχω δει κατι ψιλά απο δω και κει, αλλα οχι πολλα πραγματα.

Τωρα Chucky, ειχα δει το πρωτο και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να δω κατι αλλο...

Γενικα θα συμφωνήσω οτι εκτος απο το Bride of Chucky (1998), δεν υπαρχει τιποτα εδω που να ενοχλησει ακομα και τους πιο υπερευαισθητους.
Αν ήταν αυτές οι ταινιες σοκαρίστηκες τι να λεχθεί για κάποιες σημερινες τότε...
 
25 χρόνια? Ας πει καλύτερα 45...

Το φθινόπωρο του 1981, ένα χρόνο μετά την άφιξή μου ΗΠΑδε, πλήρωσα το αστρονομικό για την εποχή και το φοιτητικό μου βαλάντιο ποσό των $190 και αγόρασα ένα SONY στέρεο ραδιοκασετόφωνο με βραχέα κύματα... ίδιο με το εικονιζόμενο κατωτέρω (φωτό από το νετ) και με αυτό που έχει ο τσαντίλας νεαρός στον ώμο του.

1708697058399.png

Ήταν ίσως η καλύτερη αγορά μου (*). Δεν ήταν μόνο τα βραχέα κύματα που μου επέτρεπαν (καιρού συναινούντος) να ακούω τη "Φωνή της Ελλάδος" που αργότερα έγινε "Ελλάδας" με ειδήσεις και μουσική,(**) αν και αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που το διάλεξα. Είχε και RCA Line In υποδοχές πίσω, πράγμα σπάνιο για μπουμποξάκια (ο όρος δεν υπήρχε ακόμη) αυτού του κόστους, πράγμα που μου επέτρεψε να ηχογραφήσω δεκάδες κασέτες από και για άλλους συνέλληνες του Παν/μίου. Προσέξτε ότι είχε 4 ηχεία, τα μικρά μαύρα τετράγωνα στις πάνω γωνίες ήταν ηχειάκια για ψηλές συχνότητες. To μόνο που του έλειπε ήταν σύστημα Dolby, είχε όμως δυνατότητα επιλογής κανονικής ή κασέτας χρωμίου. Και δούλευε και σε ελληνικό ρεύμα, διότι πού να φανταστώ τότε ότι δεν θα γύριζα σύντομα Ελλάδα. Περιττό να σας πω ότι είχε προηγηθεί εξαντλητική έρευνα αγοράς, είχα ξετινάξει όλα τα (ελάχιστα) σχετικά περιοδικά που είχε η δημόσια βιβλιοθήκη με κριτικές και διαφημίσεις μέχρι να αποφασίσω ποιο ήθελα να πάρω... και για καλή μου τύχη μετά από κάμποσα τηλεφωνήματα βρήκα ότι το πουλούσε ένα μαγαζί στη διπλανή πολίχνη, κάπου 10 μίλια μακρυά, οπότε φορτώθηκα σε έναν παλιότερο έλληνα φοιτητή που είχε αγοράσει ένα σαράβαλο αυτοκίνητο και πήγαμε και το πήρα. Και δεν με απογοήτευσε. Για πάνω από 2 δεκαετίες ήταν το βασικό ηχητικό μου συγκρότημα, μέχρι που πήρα το τωρινό μου ΟΝΚΥΟ με 6.1 ηχεία και αποστράτευσα το SONY που μάζευε σκόνη στο υπόγειο ως πριν 2 χρόνια που το πέταξα, διότι τίποτε δεν δούλευε πια.

Πω πω τι μου θύμισε μια φωτογραφία!

(*) με μοναδικό ίσως ανταγωνιστή του το προηγούμενο αυτοκίνητό μου που το πήρα μεταχειρισμένο και το κράτησα για άλλα 17 χρόνια.

(**) με ιδιαίτερη προτίμηση σε Καζαντζίδη να κλαψουρίζει για την ξενιτιά διότι οι τότε ΕΡΤαρμόδιοι έκριναν ότι αυτά θέλανε ν' ακούνε οι ξενιτεμένοι για να τους φτιάχνει η διάθεση.
 
25 χρόνια? Ας πει καλύτερα 45...

Το φθινόπωρο του 1981, ένα χρόνο μετά την άφιξή μου ΗΠΑδε, πλήρωσα το αστρονομικό για την εποχή και το φοιτητικό μου βαλάντιο ποσό των $190 και αγόρασα ένα SONY στέρεο ραδιοκασετόφωνο με βραχέα κύματα... ίδιο με το εικονιζόμενο κατωτέρω (φωτό από το νετ) και με αυτό που έχει ο τσαντίλας νεαρός στον ώμο του.

Προβολή συνημμένου 272990

Ήταν ίσως η καλύτερη αγορά μου (*). Δεν ήταν μόνο τα βραχέα κύματα που μου επέτρεπαν (καιρού συναινούντος) να ακούω τη "Φωνή της Ελλάδος" που αργότερα έγινε "Ελλάδας" με ειδήσεις και μουσική,(**) αν και αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που το διάλεξα. Είχε και RCA Line In υποδοχές πίσω, πράγμα σπάνιο για μπουμποξάκια (ο όρος δεν υπήρχε ακόμη) αυτού του κόστους, πράγμα που μου επέτρεψε να ηχογραφήσω δεκάδες κασέτες από και για άλλους συνέλληνες του Παν/μίου. Προσέξτε ότι είχε 4 ηχεία, τα μικρά μαύρα τετράγωνα στις πάνω γωνίες ήταν ηχειάκια για ψηλές συχνότητες. To μόνο που του έλειπε ήταν σύστημα Dolby, είχε όμως δυνατότητα επιλογής κανονικής ή κασέτας χρωμίου. Και δούλευε και σε ελληνικό ρεύμα, διότι πού να φανταστώ τότε ότι δεν θα γύριζα σύντομα Ελλάδα. Περιττό να σας πω ότι είχε προηγηθεί εξαντλητική έρευνα αγοράς, είχα ξετινάξει όλα τα (ελάχιστα) σχετικά περιοδικά που είχε η δημόσια βιβλιοθήκη με κριτικές και διαφημίσεις μέχρι να αποφασίσω ποιο ήθελα να πάρω... και για καλή μου τύχη μετά από κάμποσα τηλεφωνήματα βρήκα ότι το πουλούσε ένα μαγαζί στη διπλανή πολίχνη, κάπου 10 μίλια μακρυά, οπότε φορτώθηκα σε έναν παλιότερο έλληνα φοιτητή που είχε αγοράσει ένα σαράβαλο αυτοκίνητο και πήγαμε και το πήρα. Και δεν με απογοήτευσε. Για πάνω από 2 δεκαετίες ήταν το βασικό ηχητικό μου συγκρότημα, μέχρι που πήρα το τωρινό μου ΟΝΚΥΟ με 6.1 ηχεία και αποστράτευσα το SONY που μάζευε σκόνη στο υπόγειο ως πριν 2 χρόνια που το πέταξα, διότι τίποτε δεν δούλευε πια.

Πω πω τι μου θύμισε μια φωτογραφία!

(*) με μοναδικό ίσως ανταγωνιστή του το προηγούμενο αυτοκίνητό μου που το πήρα μεταχειρισμένο και το κράτησα για άλλα 17 χρόνια.

(**) με ιδιαίτερη προτίμηση σε Καζαντζίδη να κλαψουρίζει για την ξενιτιά διότι οι τότε ΕΡΤαρμόδιοι έκριναν ότι αυτά θέλανε ν' ακούνε οι ξενιτεμένοι για να τους φτιάχνει η διάθεση.

Τι μου θύμισες. Το 1980 απέκτησα ένα Sony CFM-30. Έγινε ένα με το χέρι μου η χειρολαβή του.
1708865092502.png
 
εγώ είμαι ήδη, οι άλλοι συν-ορειβάτες και συν-φωτογράφοι μου λένε ότι βγήκα από το μουσείο επειδή τραβάω φιλμ, και όπου νάναι θα τραβάω....δαγκεροτυπίες.
 
ΕΕγώ Δεν εφάγα ξυλο απο την μανα μου παιδια ποτε , απο τον πατερα μου ναι οχι ομως χαστουκια , σε κανα πισινο, στα πόδια κτλ.στο κεφάλι έτρωγα ξύλο από τα ξαδέρφια δυστυχώς
GIE6c-cXcAAAgN4.jpeg
 
Eπαγγελματική βιντεκάμερα και μηχανή είναι πολύ μπροστά από τα smartphones, οι γνώστες ξέρουν. Τα ηχοσυστήματα με τα ηχεία ας μην τα συγκρίνουμε με τα smartphones γιατί θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Οι vhs κασέτες και τα dvd έπαιζαν ταινίες, θα κάτσει κανείς να δει ολόκληρη ταινία σε smartphone; Τα ακουστικά έγιναν πιο μικρά αλλά ακόμη βγάινουν καινούργια σαν αυτά που δείχνει η φωτογραφία και έχουν καλύτερα μπάσα και πρίμα από τα μικρά.
 
Πίσω
Μπλουζα