Γενικα ρετρο κουιζ

Καλημέρα.

24 πόντους, πολλά από την λίστα πάνω από μία φορά. :thumbup:

Δεν έχω δει τα:

-Ferris Bueller's Day Off
-Heathers
-The Princess Bride
-Sixteen Candles

Αν και για το Sixteen Candles δεν είμαι 100% σίγουρος, μου άρεσε η Molly Ringwald (Breakfast Club,Pretty in Pink), και ίσως να το είχα δει και αυτό.
 
Εχω δει

Dead poets society
ET The extra terrestrial
The goonies
The karate kid
Stand by me
 
^^^
Μηδέν. Ούτε ένα δεν έχω δει.
Ε, τώρα μη με τρελαίνεις! Δεν έχεις δει το "ο κύκλος των χαμένων ποιητών"; (αυτή είναι η μετάφραση του Dead Poets Society). Με τον Ρόμπιν Ουίλιαμς ως καθηγητή Λογοτεχνίας σε ένα κολλέγιο εσωτερικών μαθητών που γίνεται πηγή έμπνευσης γι αυτούς;
 
Ε, τώρα μη με τρελαίνεις! Δεν έχεις δει το "ο κύκλος των χαμένων ποιητών"; (αυτή είναι η μετάφραση του Dead Poets Society). Με τον Ρόμπιν Ουίλιαμς ως καθηγητή Λογοτεχνίας σε ένα κολλέγιο εσωτερικών μαθητών που γίνεται πηγή έμπνευσης γι αυτούς;

Ουτε μια σκηνη. Εχω ακουστα μονο τον τιτλο. Ταινιες που περιλαμβανουν γυμνο, σεξ και βωμολοχιες δεν με αφορουν.
Γι' αυτο βλεπω μονο παλιες του '40 και του '50 κι ετσι εχω το κεφαλακι μου ησυχο. Και φυσικα τις καταευχαριστιεμαι κιολας.
 
Ουτε μια σκηνη. Εχω ακουστα μονο τον τιτλο. Ταινιες που περιλαμβανουν γυμνο, σεξ και βωμολοχιες δεν με αφορουν.
Γι' αυτο βλεπω μονο παλιες του '40 και του '50 κι ετσι εχω το κεφαλακι μου ησυχο. Και φυσικα τις καταευχαριστιεμαι κιολας.
Tο καράτε κιντ δεν είχε τίποτα τετοιο
 
Tο καράτε κιντ δεν είχε τίποτα τετοιο

Δεν με συγκινει η θεματολογια του. Tαινιες μυστηριου θελω, κατα προτιμησιν ασπρομαυρες. Αντε και καμια αισθηματικη που και που οπως ας πουμε το εξοχο Brief encounter του '45.
 
Καλημέρα.

24 πόντους, πολλά από την λίστα πάνω από μία φορά. :thumbup:

Δεν έχω δει τα:

-Ferris Bueller's Day Off
-Heathers
-The Princess Bride
-Sixteen Candles

Αν και για το Sixteen Candles δεν είμαι 100% σίγουρος, μου άρεσε η Molly Ringwald (Breakfast Club,Pretty in Pink), και ίσως να το είχα δει και αυτό.
Με πέρασες, έχω δει 22/28. Το Sixteen Candles το έχω δει και τη θεωρώ πολύ όμορφη ταινία. Γενικά πολλές αγαπημένες μου ταινίες στη λίστα. Δεν έχω δει ούτε κ εγώ τα 3 πρωτα που ανέφερες, καθώς επίσης και τα Poltergeist, scarface (Ο σημαδεμενος) κ Risky Business
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ουτε μια σκηνη. Εχω ακουστα μονο τον τιτλο. Ταινιες που περιλαμβανουν γυμνο, σεξ και βωμολοχιες δεν με αφορουν.
Γι' αυτο βλεπω μονο παλιες του '40 και του '50 κι ετσι εχω το κεφαλακι μου ησυχο. Και φυσικα τις καταευχαριστιεμαι κιολας.
Δεν έχει σκηνή σεξ, σίγουρο αυτό, δεν θυμάμαι αν έχει γυμνό, δεν νομίζω όμως. Είναι ταινία που εξυμνεί τα υψηλά ιδανικά και είναι δραματική με στιγμές χιούμορ. Την είχα δει στα δεκαοκτώ μου και θυμάμαι ότι ήταν η μοναδική ταινία τότε που με έκανε να κλάψω. Δεν σου εκβιάζει όμως την συγκίνηση, σου βγαίνει πηγαία. Στα συν ότι διαδραματίζεται στην αλλαγή της δεκαετίας του πενήντα και μπαίνοντας στην δεκαετία του εξήντα. Ο Ρόμπιν Ουίλιαμς πολύ καλός στον ρόλο του.
Dead_Poets_Society.jpg
 
Εντάξει, τις αμερικανιές μόνο δεν έχω κάνει. Το aol ας πούμε, είναι αμερικάνικη εταιρεία e-mail. Σαν το yahoo. Το learned cursive τι σημαίνει?
 
Με πέρασες, έχω δει 22/28. Το Sixteen Candles το έχω δει και τη θεωρώ πολύ όμορφη ταινία. Γενικά πολλές αγαπημένες μου ταινίες στη λίστα. Δεν έχω δει ούτε κ εγώ τα 3 πρωτα που ανέφερες, καθώς επίσης και τα Poltergeist, scarface (Ο σημαδεμενος) κ Risky Business
Το Risky Business αξίζει να το δεις για πολλούς λόγους. Ένας από αυτούς, η μουσική της ταινίας, γραμμένη από Tangerine Dream.

 
Πίσω
Μπλουζα