Γιάννης Σπανός

Είμαι μεγάλος θαυμαστής αυτού του σπουδαίου και σεμνοτατου συνθέτη. Έχει γράψει πάμπολλες επιτυχίες με αριστουργηματική ατμοσφαιρική ενορχήστρωση. Κορυφαία μουσική στο Αν μ' αγαπάς της Τάνιας Τσανακλίδου (εδώ παρατίθεται σκέτη η μουσική - κι αυτό το βιολοντσέλο που ακούγεται εμβόλιμα.. ) όπου μελοποιείται απόλυτη ερωτική ποίηση του υπέροχου Τάσου Καρνάτσου. "αν μ' αγαπάς θα με κρατάς και σε λιμάνια γιορτινά θα με πας"...

Η μουσική βασίζεται σε ένα θέμα από ένα παλαιότερο ορχηστρικό με τον τίτλο "θάλασσα" που είχε συμπεριλάβει όσο ήταν στη Γαλλία σε ένα (ορχηστρικό) άλμπουμ υπό την περίεργη επωνυμία kyriakos & his Orchestra. Αργότερα, απομόνωσε το θέμα για να ακουστεί ως soundtrack στην ταινία "εκείνο το καλοκαίρι" με τον τίτλο "στα κύματα".

 
Η αρχική σύνθεση "θάλασσα" από όπου προέκυψε η μελωδία του "Αν μ'αγαπάς". Υπέροχη μελωδία και ενορχήστρωση που σε ταξιδεύει σε όλο το Αιγαίο και το Ιόνιο. Σχεδόν τη μυρίζεις την αλμύρα της θάλασσας και νιώθεις τη ζεστασιά του ήλιου

 
Δεν έχω εύκαιρη την πηγή για να σας την παραθέσω αλλά, υπάρχει και μια άλλη πτυχή η οποία πιθανόν δεν ήταν γνωστή σε πολλούς. Πέραν των ατμοσφαιρικών συνθέσεων του, έχει γράψει και κομμάτια σε διαφορετικό ύφος και στυλ. Μεταξύ αυτών, έχει γράψει κομμάτι το οποίο έχει ερμηνεύσει το γνωστό συγκρότημα 2002 GR, τη μεγάλη επιτυχία τους "Δεν Είσαι Έρωτας Εσύ". Σύμφωνα με δηλώσεις του τραγουδιστή τους, Ηλία Ασβεστόπουλου, ο συνθέτης, είχε μια ιδιαίτερη σχέση με το συγκρότημα αυτό και αποφάσισε να τους δώσει κομμάτι να ερμηνεύσουν. Έτσι λοιπόν, πήραν αυτό το κομμάτι για το οποίο, αν δεν με απατά η μνήμη μου, ο ίδιος ο συνθέτης, δεν ήταν και πολύ ικανοποιημένος με την τελική μορφή του υλικού που τους είχε δώσει, η εκτέλεση του συγκροτήματος όμως, τον δικαίωσε. Ένα είναι το προαναφερθέν και ένα άλλο κομμάτι του που είχαν πει μετεγενέστερα, ήταν το "Η Δική Σου Αγάπη Πονάει".


 
Πίσω
Μπλουζα