Γιάννης και Μαρία (1982 ΕΡΤ)

Hera

closed
Joined
17 Νοέ 2006
Μηνύματα
670
Αντιδράσεις
28
Γιάννης και Μαρία (1982), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 15/10/1982



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γιάννης_και_Μαρία

άσχετο

το "Γιάννης και Μαρία" το θυμόσαστε?

πρωτοεμφανιζόμενη η Πέμυ Ζούνη (τον Γιάννη δεν τον θυμάμαι) :animrolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιάννης και Μαρία

Γύρω στα 80's παιζόταν μια τηλεπτική σειρά στη κρατική τηλεόραση με τον τίτλο "Γιάννης και Μαρία". Παρόλο που ο τίτλος μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον, ποτέ δεν κάθησα να την παρακολουθήσω. Έχω όμως πολύ την περιέργεια να μάθω τη πλοκή, ποιοι ηθοποιοί έπαιζαν, που διαδραματιζόταν, τι έγινε στο τέλος, κτλ. Αν είχε επιτυχία ή όχι, πόσο καιρό κράτησε.

Ποιος μπορεί να ψάξει το HDD του κεφαλιού του να μας πει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O johnalepou μαλλον θα μας δωσει τα φωτα του...

Η Μαρια ηταν μαλλον η Πεμη Ζουνη...
 
Και εγω που νομιζα οτι ημουν ο μονος που το θυμαται...

Λοιπον, αν και εχω μερικα bad sectors στο HDD, ηταν μια ιστορια για δυο πιτσιρικια (ανηλικη ισως η κοπελα και λιγο μεγαλυτερο το αγορι) που αγαπιοντουσαν αλλα οι γονεις της κοπελας δεν γουσταραν την φαση γιατι το αγορι ηταν ψιλορεμπελος και "παλιοχαρακτηρας". Επαιζε σιγουρα ενα δωματιακι σε ταρατσα, νομιζω οτι εκει εμενε το αγορι και οταν τα εφτιαξαν πηγε εκει και η κοπελα. Μετα φυσικα εγινε μανούρα και οι γονεις της την εψαχναν και ειχαν μπλεξει ντεντεκτιβ αστυνομιες κλπ - παντως σιγουρα σε καποια φαση αρχισε το κυνηγητο. Εχω επισης την εντυπωση πως το τελος δεν ηταν happy end, αυτοκτονησαν, τους φαγανε κατα λαθος... κατι τετοιο.

Οποιος θυμαται περισσοτερα ας μας πει. Και αν υπαρχει και καπου σωσμενο κανενα επεισοδιο ακομα καλυτερα.

Ριξτε μια ματια και εδω

Επιτελους, εχει αρχισει να παιρνει τα πανω της και η ελληνικη Wikipedia...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωω! βρε παιδιά.Τι τρυφερή σειρά ήταν αυτή!Πόσο είχα ταυτιστεί με την ιστορία των παιδιών!Πόσο είχα τρομάξει όταν ο κλοιός έσφιγγε και κινδύνευαν να τους ανακαλύψουν!!Ήταν και αυτό το πατάρι με τα πράγματα του παππού,καταφύγιο και ανάπαυση ψυχής!Αξέχαστη μου έχει μείνει η γλυκιά μουσική του με τον χαρακτηριστικό ήχο της φλογέρας! Κρατική τηλεόραση!
 
φανταστική σειρά μου άρεσε πάρα πολύ αν και ήμουν πολύ μικρός..
 
Ποιες χρονιές παίχτηκε;

Λέει βγήκε το 1982, αλλά αποκλείεται να την θυμάμαι τότε, κάποια άλλη χρονιά σε επανάληψη θα την πήρε το μάτι μου.
 
Από τις καλύτερες ελληνικές σειρές, την είχαν βάλει σε επανάληψη το 1996 (το θυμάμαι πολύ καλά) αλλά από τότε αγνοείται η τύχη της... πραγματικά εξαιρετική σειρά και ωραία μουσικούλα
 
Όταν τα δυο παιδιά το έσκασαν από τους δικούς τους, κατέφυγαν σ' ένα παλιό έρημο σπίτι και ζούσαν εκεί. Η πλάκα είναι πως στη γειτονιά μας υπήρχε ένα σπίτι που έμοιαζε τρομερά μ' εκείνο της ταινίας. Και κάθε φορά που περνούσα απ' έξω περίμενα μπας και τους δω να βγαίνουν. Ήμου τότε 8-9 ετών. Από τις σπάνιες σειρές που παρακολουθούσαν μικροί και μεγάλοι ταυτόχρονα.
 
Γιάννης και Μαρία

Θυμαστε την αισθηματικη σειρα (Γιανης και Μαρια) αυτη της ΕΡΤ?Θυμαμαι οτι ειχα κολλησει πολυ ασχημα και δεν εχανα επεισοδιο.Μιλαμε για πολυ ρομαντισμο που λειπει δυστυχως απ΄τις μερες μας. :icon_cry:
 
Θυμαμαι μονο την Πεμη Ζουνη, με ενα ασπρο μπλουζακι και μια γαλαζια μακρια φουστα, που κρυβοταν στην σοφιτα ενος σπιτιου. Το ειχε σκασει απο το σπιτι της, αλλα δεν θυμαμαι το γιατι, ουτε το τι εγινε στο τελος. Ποιος επαιζε τον Γιαννη?
 
Την θυμαμαι βεβαια!

Την λατρεψα την Ζουνη απο αυτη την σειρα.

Κ οι 2 πρωταγωνιστες εβγαζαν εναν απιστευτο ρεαλισμο, λες κ δεν υπηρχε καμερα εκει. Απλα τυπακια, ψιλοπεριθωριακα.
 
Καθολου ψιλοπεριθωριακα - απλα παιδια σαν ολους μας ηταν, που για πρωτη φορα στη ζωη τους ενιωσαν τι σημαινει ερωτας και κοινωνικη κατακραυγη. Εκανα χρονια να ξεχασω το ποσο ερωτευμενος ημουν με τη Ζουνη...τεσπα
 
Μπάι δε γουέι, υπάρχουν δυο threads για το Γιάννης και Μαρία στο φόρουμ. Το άλλο είναι εδώ.
 
Ο Γιαννης και η Μαρια είναι μια από τις αγαπημένες μου σειρές. Εκείνη την εποχή που παιζόταν το 1982 δεν τη θυμόμουνα γιατί ήμουνα μόλις 3 ετών αλλά την είδα σε επανάληψη στην ΕΤ1 το 1996. Η σειρά αυτή αντικατοπρίζει την ρομαντικότητα και την ανεμελιά εκείνης της εποχής. Ήταν μια σειρά που τα είχε όλα. Η σειρά σκηνοθετήθηκε από τον Πάνο Γλυκοφρύδη και πρωταγωνιστούσαν η Πέμυ Ζούνη (Μαρία), Ηλίας Γιαννίτσος (Γιάννης), Ανδρέας Φιλιππίδης (παππούς), Δέσπω Διαμαντίδου (γιαγιά), Γιάννης Κάσδαγλης (πατέρας Γιάννη), Τάνια Σαββοπούλου, Στέλιος Λιονάκης κ.α. αξιόλογοι ηθοποιοί. Το σενάριο σε ορισμένα επεισόδια νομίζω επεξεργάστηκε από τον Γιάννη Βούρο και η υπέροχη μουσική της σειράς είναι από τον Σάκη Τσιλίκη.

Έχω όλα τα επεισόδια γραμμένα σε VHS και ελπίζω να καταφέρω να ανεβάσω μερικά από αυτά.
 
Ο Γιαννης και η Μαρια είναι μια από τις αγαπημένες μου σειρές. Εκείνη την εποχή που παιζόταν το 1982 δεν τη θυμόμουνα γιατί ήμουνα μόλις 3 ετών αλλά την είδα σε επανάληψη στην ΕΤ1 το 1996. Η σειρά αυτή αντικατοπρίζει την ρομαντικότητα και την ανεμελιά εκείνης της εποχής. Ήταν μια σειρά που τα είχε όλα. Η σειρά σκηνοθετήθηκε από τον Πάνο Γλυκοφρύδη και πρωταγωνιστούσαν η Πέμυ Ζούνη (Μαρία), Ηλίας Γιαννίτσος (Γιάννης), Ανδρέας Φιλιππίδης (παππούς), Δέσπω Διαμαντίδου (γιαγιά), Γιάννης Κάσδαγλης (πατέρας Γιάννη), Τάνια Σαββοπούλου, Στέλιος Λιονάκης κ.α. αξιόλογοι ηθοποιοί. Το σενάριο σε ορισμένα επεισόδια νομίζω επεξεργάστηκε από τον Γιάννη Βούρο και η υπέροχη μουσική της σειράς είναι από τον Σάκη Τσιλίκη.

Έχω όλα τα επεισόδια γραμμένα σε VHS και ελπίζω να καταφέρω να ανεβάσω μερικά από αυτά.
 
Και το λες έτσι απλά; Ανέβασέ τα ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......Καλά πλάκα κάνω. Συγχαρητήρια γιατί αυτή η σειρά δεν πρέπει να υπάρχει σε κανένα αρχείο.
 
Πλακα μας κανεις. Οχι μονο υπαρχει στην ΕΡΤ, αλλα εχει παιχτει πανω απο 10 φορες σε επαναληψη απο τοτε. Ακομα και απο την ψηφιακη σχετικα προσφατα.
 
domniki είπε:
Ποιος έπαιζε τον Γιαννη?
Αν αυτά που διάβασα είναι σωστό τον υποδυόταν ο Ηλίας Γιαννίτσος.

Αξιοπερίεργο είναι ότι ενώ έπαιζε πολύ καλά σε αυτόν τον ρόλο μετά νομίζω ότι χάθηκε αυτό το παιδί....
 
Οντως παντα ειχα περιεργεια τι απεγινε.

Η "GRM Greek TV team" ;) ισως μας δωσει απαντηση...
 
Πίσω
Μπλουζα